Jump to content

Κυκλοφορητες


Recommended Posts

Στο ενυδρειο μας εκτος απο την κυκλοφορια του νερου απο το φιλτρο (1200λαω), και το skimmer (1500λαω) εχουμε 1 κυκλοφορητη jet 1000λαω, και ενα κυκλοφορητη με φτερωτη 1500λαω (παραθετω φωτο) (τουλαχιστον ετσι λεει αφου το αλλο φενεται να κανει καλυτερη κυκλοφορια). Το ενυδρειο μας ειναι σχετικα ρηχο (εχει υψος 50εκ αλλα μεχρι τα 44εκ. μπορω να το γεμισω). Θα ηθελα την αποψην σας σχετικα με την σωστη τοποθετηση των κυκλοφορητων και αν υπαρχει αναγκη να αγορασω κι'αλλους.

post-3184-1169804719_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο κυκλοφορητής αυτός είναι της Hydor ο Koralia 1

Είναι νέο μοντέλο πολλά υποσχόμενο!

Πόσο την αγόρασες και που?

Νομίζω για αρχή είσαι καλά αρκεί να βάλεις σε σωστές θέσεις τους κυκλοφορητές!

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με τα κοραλλια που θα βαλεις αργοτερα ισως χρειαστεις και επιπλεον κυκλοφορια. Ξεκινα οπως εισαι τωρα, παιξε λιγο με το που θα βαλεις τους κυκλοφορητες και θα δεις αν χρειαζεσαι παραπανω. Προσοχη να μην υπαρχουν νεκρα σημεια κυκλοφοριας στο ενυδρειο!

Διαβασε αυτο το αρθρο για περισσοτερα: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=7758

Link to comment
Share on other sites

25 λιρες απο Κυπρο, δηλαδη περιπου 43 ευρω. Ποια ειναι η σωστη θεση?

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η σωστη θεση?

Πρέπει να τοποθετήσεις τους κυκλοφορητές σε τέτοια θέση, ώστε να εξασφαλίζουν καλή κυκλοφορία νερού, σε όλα τα σημεία του βράχου, ώστε να μην υπάρχουν περιοχές, που θα έχουν στασιμότητα νερού ή πάρα πολύ μικρή ανανέωση.

Αν δεις ότι οι υπάρχοντες κυκλοφορητές σου δεν επαρκούν, τότε αναγκαστικά θα πάρεις και κάποιον άλλον επί πλέον.

Καλή κυκλοφορία, δεν συνεπάγεται κατ΄ ανάγκη και πολύ ισχυρή κυκλοφορία .

Θέλω να πω, ότι πολλές φορές, σε ένα σχετικά μικρό ενυδρείο, τρεις κυκλοφορητές των 1000lt/h, κάνουν πολυ καλύτερη δουλειά, απ' ότι ένας των 4000lt/h.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου. Η μια μου απορια λυθικε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...