Jump to content

Recommended Posts

Presentation.jpg

ενα σχετικα νεο προιον απο τον πολυ μεγαλο αυτον κατασκευαστη στην αγορα.και μαλιστα τωρα και στην ελληνικη.

εδω πανω μπορει να μας κοροιδευετε για το παχυ Λ( :P ) αλλα μας αρεσει να την ψαχνουμε πολυ.και το εχουμε αποδειξει αυτο αρκετες φορες.

ειπα λοιπον εστω και για 1 φορα να πατησω γκαζι και να αφησω λιγο πισω μου να γευτει τη σκονη μου ο αγαπητος μου θεος του ανεμου και να ασχοληθω εγω προσωπικα με αυτο το νεο προιον.

σημερα λοιπον ηρθε στα χερια μου το αλατι της ατι.

πρωτες εντυπωσεις.

συσκευασια των 22 κιλων(και οχι 20 οπως των περισσοτερων σε αυτην τη κατηγορια).

κουβας σε σχεδον οβαλ σχημα πλαστικος λευκος.

θα ξεκινησω αφου ετοιμασω αλλαγη νερου για μεθαυριο και θα δωσω απο αυριο τις μετρησεις που πηρα.

η αρχικη μου εντυπωση ειναι ιδιαιτερως καλη οπως και η τιμη.

επισης μου εκανε εντυπωση οτι δεν αναγραφει πανω η συσκευασια τις τιμες-ενδειξεις σε mg.ca,kh οπως οι περισσοτερες εταιρειες.ισως μας το κρατει κρυφο για ευχαριστες εκπληξεις.

αναμεινατε αυριο τα περαιτερω.......

*η φωτο ειναι απο ιντερνετ και αφορα σε 7κιλη συσκευασια.εγω παρελαβα 22κιλη που εμφανισιακα ο κουβας ειναι ο ιδιος.

post-203-0-78737400-1357917997_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το συγκεκριμενο το αλατι το χρησιμοποιω κωστα και απλα τα σπαει!!διαλυεται πολυ γρηγορα......συγκεκριμενα εχθες εκανα αλλαγη 40 λιτρα εβαλα 1.200 γραμαρια αλατι για να πιασω αλατοτητα 1025-6!!οι τιμες που με δινει εμενα ειναι(μιλαω παντα για το δικο μου ενυδρειο που τρεχει σχεδον 2 μηνες και δεν εχω ριξει μεσα ουτε σκονες ουτε τιποτα!βασικα απο κοραλλια εχω μονο 4 μανιταρακια...οποτε δεν υπαρχει και η αναλογη καταναλωσει)μαγνησιο:1320-κεχα:10.2-καλτσιο:420!!αν και δεν πολυ γνωριζω ακομα οσο εσεις....πιστευω ειναι ιδανικες τιμες για ευκολα μ****α κοραλλια!!

Link to comment
Share on other sites

Toyo τις τιμες ενός αλατιού τις μετράμε στο κουβα της αλλαγής και όχι στο ενυδρείο.. νομίζω πως έτσι κατάλάβα.αν κάνω λάθος σορυ.

Sent from GiovaTalk...

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

βρε τογιο,πας να μου παρεις τη δοξα....?? :P

λοιπον,τι αναγραφει ο κατασκευαστης.

ευρος θερμοκρασιας νερου 22-25c.

o κατασκευαστης δινει αναλογια 360 γραμμαρια ανα 10 λιτρα νερου.

σταυρο μου,νομιζω ηδη απαντησαν τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

επισης μου εκανε εντυπωση οτι δεν αναγραφει πανω η συσκευασια τις τιμες-ενδειξεις σε mg.ca,kh οπως οι περισσοτερες εταιρειες.ισως μας το κρατει κρυφο για ευχαριστες εκπληξεις.

Μακάρι, αλλά απο την άλλη αυτό μπορεί να σημαίνει οτι δεν θέλει/μπορεί να "δεσμευτεί" σε σταθερές τιμές ανά παρτίδα...

Προσωπικά προτιμώ να τις γράφουν για να έχεις ένα μπούσουλα και μέτρο σύγκρισης του συγκεκριμένου προιόντος.

Link to comment
Share on other sites

σορι Κ.κωστα μου δεν το εκανα εσκεμμενα....παντα φιλικα και προ παντων να αναδειξω το αλατι γιατι σε μενα μ'αρεσε πολυ!!!!κωστα απο που το παραγγειλες??ξερεις και ποιος αλλος το προμηθευει εεε??εδω εδρα μας!

Link to comment
Share on other sites

σαν σκεψη σωστα το σκεφτεσαι,αλλα μηπως και κατα καιρους δεν ''την φαγαμε'' απο κουλες παρτιδες αλλων επωνυμων και πολυ ακριβοτερων αλατιων...?

ας βγει αλαταρα,.ας μην γραφει τιποτα και ας εχει και τη φατσα του δια επανω.3πλο κερδος...χεχε.

Link to comment
Share on other sites

λιγη υπομονη μεχρι αυριο που θα τα κανω ολα τα τεστ αργα και στα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,η θερμοκρασια στους 25 μεσα στην 50λιτρη βαρελα.

το αλατι διαλυθηκε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γρηγορα χωρις να βλεπω μεχρι τωρα οποιοδηποτε καταλοιπο.σε τετοιο σημειο που αν ημουν αφηρημενος ισως και να νομιζα πως επρεπε να ξαναβαλω αλατι στο νερο....

χρειαστηκα 1770 γραμμαρια για να εχω 1025 αλατοτητα στα 50 λιτρα.αρα υπερβολικα κοντα στα 360 ανα 10λιτρο που λεει η ατι.

3πλοτσεκαριστηκε και με ρεφρακτομετρο της sybon που μολις το καλιμποραρισα.

σαφως και αυριο θα τσεκαρω οτι μετρησα μεχρι τωρα μαζι με τις υπολοιπες μετρησεις που θα γινουν αυριο....

***toyo,κατι εχεις μετρησει λαθος φιλε...με τα γραμμαρια στα λιτρα που λες δεν βγαινει τετοια αλατοτητα.

to be continued...

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Η αλατοτητα μπορεί να είναι και στα 1027 σύμφωνα με τα τεστ που κάναμε πρόσφατα για τα ρεφρακτομετρα

Link to comment
Share on other sites

Η αλατοτητα μπορεί να είναι και στα 1027 σύμφωνα με τα τεστ που κάναμε πρόσφατα για τα ρεφρακτομετρα

οκ,το γνωριζω,απλως εγω δεν θελω να παω στα ορια καθως ειμαι ηδη στο 1026 στο ενυδρειο μου.
Link to comment
Share on other sites

Το δουλευεις πολυ καιρο αυτο το αλας Κωστα;

Γραψε λαθος.Τωρα προσεξα πως σημερα το παρελαβες.

Που μπορουμε να το βρουμε να το τσεκαρουμε κι εμεις;

Link to comment
Share on other sites

Που μπορουμε να το βρουμε να το τσεκαρουμε κι εμεις;

Εισάγεται από την Lionfish ΜΕΠΕ

Το διαθέτουν σχεδόν όλα τα συνεργαζόμενα καταστήματα.

Φιλικά

The Lionfish team

Link to comment
Share on other sites

Εισάγεται από την Lionfish ΜΕΠΕ

Το διαθέτουν σχεδόν όλα τα συνεργαζόμενα καταστήματα.

Φιλικά

The Lionfish team

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

(μολις βγηκα απο καυτο μπανακι...χεχεχε)

και εγω τωρα το τσιμπησα στρατο και ανοιξα το ποστ.

οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι πολυ θετικες.

αυριο και με τα τεστ θα δω αν θα με κανει οπαδο του.

Link to comment
Share on other sites

ακουαριο(χωρις καποιο ιχνος διαφημησης).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...