Jump to content

Recommended Posts

Εδώ όσον τα καταστήματα έχουν βήμα στο ΑZ δεν τίθεται θέμα διαφήμισης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα σας.

συνεχιζω σημερα με τα υπολοιπα τεστ.

κατ'αρχας

νιτρικα και

φωσφορικα ειναι μη μετρησιμα(0) και τα 2.

κεχα.εδω ειχα εναν ενδοιασμο σχετικα με ισως υψηλο κεχα για τα δικα μου δεδομενα διαβαζοντας και του φιλου τογιο τα γραφομενα.

παρολα αυτα μετραω(και με 2 διαφορετικα τεστ της σαλιφερτ) κεχα καρφωτο στο 8.!!! εξαιρετικο για τα δεδομενα τα δικα μου.

παραλληλα παθαινω και ενα πολιτισμικο σοκ αφου μετα το προσφατο κλαδεμα-φραγκαρισμα που εγινε,μετρησα και το κεχα του ενυδρειου το οποιο απο 7,8 εκτιναχθηκε στο....14!!!!αλλαγες νερου στο φτερο...(να, που χρειαζεται προσοχη με τις δοσομετρικες.)

συνεχιζω με την μετρηση για ασβεστιο.

μετραω 380 με 2 διαφορετικα τεστ της σαλιφερτ.

λιγουλακι χαμηλα,αλλα οχι κατι το τραγικο.

μαγνησιο 1240 με red sea pro.

γενικως θα πω πως μου αρεσε σαν αλατι.θυμιζει λιγο απο kz,βεβαια με αρκετα πιο φτηνη τιμη και με 2 κιλα περισσοτερα απο το kz.

εαν ειχε ελαχιστα λιιιιγο παραπανω ασβεστιο θα ηταν το απολυτο.

την καλημερα μου σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κωστα οποτε κατι εχω μετρησει εγω λαθος ......σορι κιολας!!Πιστευω με ολα αυτα που γραφεις οτι σ'αρεσε σαν αλατι κ προ παντων η τιμη του σε συγκριση με αλλα αλατια....ειναι Καλυτερη!!

Link to comment
Share on other sites

τι να πω τωρα βρε τογιο..?οτι δεν συμφωνησαμε πουθενΑ στα τεστ μεταξυ μας..??ακομη και τα γραμμαρια που εβαλες για να πετυχεις αλατοτητα ειναι πολυ λιγα ρε φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Λες να παιζει παρτιδα με παρτιδα κωστα??Παντως σημερα εχω σκοπο να κανω σωστα τα τεστ ΞΑΝΑ να δω μην εχω κανει εγω το λαθος και ΟΧΙ το αλατι.....

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια μπορουν να παιζουν οι παρτιδες.εδω ομως δεν μπορει να εχουμε τετοιες αποκλισεις..

αρχικα τσεκαρε το ρεφρακτμετρο σου.απο εκει ξεκινουνε τα περισσοτερα λαθη στις μετρησεις.εσυ εβαλες πολυ λιγοτερα γραμμαρια απο τα προτεινομενα για τα λιτρα σου.

εμεις εδω μιλαμε τα βγαλαμε ολα διαφορετικα.αυτο δεν ειναι διαφορετικοτητα παρτιδας.αυτο ειναι λαθος μετρησεων.

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά θέλει να μείνει 1 μέρα το αλάτι με κυκλοφορία και θερμοστάτη για να δώσει ότι έχει να δώσει...και μετά να κάνεις μετρήσεις.

Για 50 ευρώπουλα μια χαρά τιμές δίνει πάντως και ΑΤΙ...

Link to comment
Share on other sites

Το έχει φέρει και ιντερνετικο κατάστημα εδώ στην Θεσσαλονίκη.

Στην ίδια τιμή.

Sent from GiovaTalk...

Link to comment
Share on other sites

τελικα χρειαστηκε να περεασει μια 5ετια για να καταλαβω οτι το ρεφρακτομετρο μου σε συγκριση με αερομετρο εχει αποκλιση σχεδον 2 βαθμους!!!!!!!

αυτο βεβαια εχει σαν αποτελσμα τοσο καιρο να παιρνω λαθος αλατοτητα αλλα επειδη ολα ειναι μια αλυσιδα,να παιρνω και λαθος τιμες σε μαγνησιο ,ασβεστιο.

ετσι λοιπον και θεωρητικα αφου μιλαμε για το συγκεκριμενο αλατι οι μετρησεις γερνουν την ζυγαρια προς την μερια του φιλου τογιο.

αντι λοιπον να εχω αλατοτητα 1025 με ca 380,kai mg 1240.

οι τελικες μου μετρησεις ειναι

αλατοτητα 1023

ασβεστιο 400

μαγνησιο 1350

ολα με τεστ της σαλιφερτ

ζητω συγνωμη για την αναστατωση αλλα και εγω τωρα ανακαλυψα την αστοχια του εξοπλισμου μου.

συμπερασμα μου.

με τετοιες μετρησεις ρε παιδια,πραγματικα τυφλα να εχει το ΚΖ που τοσο ντορο εχει κανει σαν ονομα.

με αρκετα λιγοτερα χρηματα παιρνεις ενα επωνυμο αλατι και μαλιστα και πιο φθηνοι κΑΙ 2 κιλα παραπανω.

αν οντως παραμεινουνε ετσι οι μετρησεις, το θεωρω best value 4 money.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν τιθεται θεμα βρε πασα μου....απλα ειχε σπασει το κεφαλι μου απο εχθες τι κανω λαθος!Τες πα ολα καλα....παντως προσωπικα σαν αλατι του δινω πολλα μπραβο!!Υ.Γ. κωστα οντως οσο ζουμε μαθαινουμε καλε μου φιλε....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ αλλαγμενο και ανεβασμενο σε βρισκω.

Φτου σου παληκαρι μου :D

χαχαχα....δεν ειμαι εγω ο παππους για τετοια....περασανε τα χρονια στρααατο μου
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την αλατοτητα έδωσε ΚΗ 7.3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την αλατοτητα έδωσε ΚΗ 7.3

:thaman:
Link to comment
Share on other sites

Με τα 22 κιλά ποσά λιτ νερο θα κάνω στα 1025 τελικά.

Sorry αλλα μπερδεύτηκα.

Για κανε ένα refresh

Link to comment
Share on other sites

600 λιτρα αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα θα έχετε μετρήσεις και από μένα και από τον Θοδωρή.... Προμηθευτικαμε ένα 22 κιλό από Petcumulus με 50 ευρώ...υπομονή μέχρι την επόμενη αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Δώστε μετρήσεις στον λαό!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες φαινονται οι τιμες μεχρι στιγμης,ειδικα στο kh τα σπαει το αλατι.Θελω να δω ομως και του Βαγγελη τις μετρησεις και σε αλλα στοιχεια.

ΥΓ Μπραβο Κωστα για το θεμα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

νομιζω πως πρεπει να εχει κανει ο αιολος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...