Jump to content

Recommended Posts

Πολλή επιθετικότητα διακρίνω και με στεναχωρεί η τροπή που πάει να πάρει το θέμα .

Καλησπέρα Σπύρο!

Μπορεί να είμαι σχετικά άπειρος και αρκετά νέος στο χόμπι με λίγο περισσότερο από 6 μήνες στην ενεργό δράση, αλλά το ενυδρείο μου το γνωρίζω σίγουρα καλύτερα !! Είναι αδύνατον μεσα σε 6 μήνες να ξέρεις να γνωρίζεις το ενυδρείο σου .

Που θέλω να καταλήξω: ότι οι ρουτίνες μου παρέμεναν ίδιες χωρίς αλλαγές (εβδομαδιαίες αλλαγές νερού, ίδιο τάϊσμα, σταθερότητα σε όλα) και τα πάντα ήρθανε τούμπα από την ώρα που το έρηξα αυτό το πράμα μέσα στο ενυδρείο μου........ Τα πράγματα ήρθαν τούμπα απο τη στιγμή που είχες πρόβλημα και αναγκάστηκες να κάνεις χρήση φαρμάκου για να το λύσης . Υποψιάζομαι δε οτι δεν βρήκες και την αιτία που σου δημιουργήθηκε το πρόβλημα .

Μετά το τέλος του κύκλου του φαρμάκου και αμέσως μετά από αλλαγή νερού, μέτρησα 0,5mg/L αμμωνία. (σε αυτα τα επίπεδα η αμμωνία δεν σκοτώνει ψάρια ) Αφού έρηξα Prime για να γίνει μη τοξική και υποφερτή η αμμωνία, ( με ψιλιάζει το ότι βιάστηκες να προσθέσεις ενα χημικό προϊόν τη στιγμή που έχεις στο ενυδρείο ενα άλλο που δεν ξέρω αν αντιδράνε μεταξύ τους) άφησα το ενυδρείο 3 μέρες χωρίς να κάνω τίποτα (χωρίς τάΙσμα εννοείται) και δεν υπήρξε καμία μεταβολή, κολλημένοι στα 0,5, και μάλιστα όλα αυτά με 2 φίλτρα - ένα 2213 και το εσωτερικό της Juwel όλα τίγκα στο Siporax και στη βιολογία... εντέλει να 'ναι καλά ο Stelios816 που μου έδωσε μπόλι 3 λίτρα βιολογία από το sump του που είχε στο δισκάδικο του και σώθηκα!

Από τις τελευταίες μέρες λίγο πριν ολοκληρωθεί το στρώσιμο στην αρχή του ενυδρείου μου (στρώσιμο με μπόλι και αμμωνία), θυμάμαι έριχνα γύρω στις 20 σταγόνες αμμωνία το βράδυ και το πρωΐ μέτραγα 0 αμμωνία.... τόσο "ισχυρή" βιολογία είχα καταφέρει να χτίσω... και φυσικά δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση η ψαροσύνθεση να εκκρίνει ρύπους ίσους με 20 σταγόνες αμμωνίας, απλά έκανα για αρκετές μέρες αυτό το τεστ για να δω μέχρι που φτάνουν τα όρια της φίλτρανσής μου (και όλα αυτά συμβαίνανε μόνο με το εσωτερικό φίλτρο της Juwel, σκέψου πόσο πιο πολύ θα ισχυροποιούνταν η βιολογία και μαζί με το 2213)...

Συνεπώς η βιολογία μου ήταν κάτι παραπάνω από επαρκής... είχα κάνει πάμπολλες φορές σκαλίσματα στο βυθό και μεταφυτεύσεις και αμμωνία δε μέτραγα ποτέ... σύγκρινα τις μετρήσεις μου από τα υγρά τεστ της Sera που έχω και με τεστ της API και είχα ακριβώς τα ίδια νούμερα... επίσης με τα ίδια υγρά τεστ μέτραγα και το ενυδρείο της γυναίκας μου όταν το έστρωνα και μέτραγα κανονικά αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά, αρά τα τεστ μου δείχναν σωστά αποτελέσματα και είναι αξιόπιστα.

Το αποτέλεσμα είναι ότι έχασα τζάμπα και βερεσέ 5 μήνες βιολογίας επειδή διακινούνται εδώ μέσα λανθασμένες και εσφαλμένες πληροφορίες!! Και σε εμένα έχει μαλλιάσει η γλώσα μου να μη βάζετε δηλητήρια στα ενυδρεία σας και ειδικά ΟΧΙ ΣΤΡΏΣΙΜΟ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ που η χημική της μορφή περιέχει και άλλες ουσίες που δεν ξερουμε πως συμπεριφέρονται στο ενυδρείο μας αργότερα , αλλά εσύ απ ότι φαίνεται το αγνόησες και διακινούσες τη λάθος πληροφορία εδω μέσα !!! :angry:

Αν γνώριζα από την αρχή ότι το Esha 2000 και το Exit επηρεάζουν τη βιολογία (και μάλιστα σε τόσο μεγάλο βαθμό που να πέσει τέζα ολόκληρη) δεν υπήρχε περίπτωση να το χρησιμοποιούσα!!! Έστω να το αποδεχθώ ότι το φάρμακο επηρεάζει εν τέλει τη βιολογία.... δεν όφειλε το AZ ως έμπειρο και έγκυρο ενυδρειακό φόρουμ να ενημερώσει σωστά τα μέλη και να τους προετοιμασεί σχετικά ότι είναι πολύ πιθανό να αντιμετωπίσουν πρόβλημα με τη βιολογία και τη φίλτρανσή τους??? ....εδώ γύρνάγανε μέλη της συντονιστικής ομάδας και διατυμπανίζανε αριστερά και δεξιά ότι το φάρμακο είναι άκρως ακίνδυνο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί άφοβα!.... :o :o αυτή η εντύπωση δίνεται σε όποιον το διαβάζει.... Όπως και αυτή τη συμβουλή που σου δόθηκε εδώ

...να ξαναναφέρω ότι το σημαδάκι από το γκουράμι ούτε καν είχε φύγει ( άρα και λάθος διάγνωση είχε γίνει ) (το σημάδι τώρα έχει σχεδόν φύγει από μόνο του), αντιθέτως είχε μεγαλώσει κιόλας, άρα το μονο που κατάφερε το φάρμακο ήταν να μου αποτελειώσει ότι έχτιζα τόσους μήνες!.... τεσπα, εδώ συζητήσαμε για το αν το φάρμακο επηρρεάζει τη βιολογία και όχι το κατά πόσο είναι δραστικό.....

Χαλαρά παιδιά .

Εδω είμαστε για να καταγράφονται οι όποιες εμπειρίες διαθέτει ο κάθε ένας απο εμάς για να μπορέσει όποιος μας διαβάζει να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα .

Το φάρμακο αυτό εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν το γνωρίζω , μου είναι όμως αδύνατο να πιστέψω οτι έκανε μια τόσο μεγάλη ζημιά όπως περιγράφετε ποιό πάνω χωρίς να υπάρχει και κάποιος άλλος παράγοντας .

Θα μου πείς αφού δεν το ξέρεις πως το λες , εχει γίνει τόσο μεγάλη χρήση απο φίλους εδω μέσα που είναι αδύνατον να μην έχουν δεί κάτι και να μη το γράψουν .

Μετα η εταιρία που το παράγει είναι απο τις σοβαρές εταιρίες του χώρου μας , θα είχε ακουστεί κάτι .

polyagkistro καλά έκανες και έκανες την επισήμανση , όλοι μας θα κερδίσουμε κάτι . Δε πιστεύω να έστρωσες κι εσυ το ενυδρείο με αμμωνία !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα Σπύρο!

Μπορεί να είμαι σχετικά άπειρος και αρκετά νέος στο χόμπι με λίγο περισσότερο από 6 μήνες στην ενεργό δράση, αλλά το ενυδρείο μου το γνωρίζω σίγουρα καλύτερα !!

Που θέλω να καταλήξω: ότι οι ρουτίνες μου παρέμεναν ίδιες χωρίς αλλαγές (εβδομαδιαίες αλλαγές νερού, ίδιο τάϊσμα, σταθερότητα σε όλα) και τα πάντα ήρθανε τούμπα από την ώρα που το έρηξα αυτό το πράμα μέσα στο ενυδρείο μου........

Μετά το τέλος του κύκλου του φαρμάκου και αμέσως μετά από αλλαγή νερού, μέτρησα 0,5mg/L αμμωνία. Αφού έρηξα Prime για να γίνει μη τοξική και υποφερτή η αμμωνία, άφησα το ενυδρείο 3 μέρες χωρίς να κάνω τίποτα (χωρίς τάΙσμα εννοείται) και δεν υπήρξε καμία μεταβολή, κολλημένοι στα 0,5, και μάλιστα όλα αυτά με 2 φίλτρα - ένα 2213 και το εσωτερικό της Juwel όλα τίγκα στο Siporax και στη βιολογία... εντέλει να 'ναι καλά ο Stelios816 που μου έδωσε μπόλι 3 λίτρα βιολογία από το sump του που είχε στο δισκάδικο του και σώθηκα!

Από τις τελευταίες μέρες λίγο πριν ολοκληρωθεί το στρώσιμο στην αρχή του ενυδρείου μου (στρώσιμο με μπόλι και αμμωνία), θυμάμαι έριχνα γύρω στις 20 σταγόνες αμμωνία το βράδυ και το πρωΐ μέτραγα 0 αμμωνία.... τόσο "ισχυρή" βιολογία είχα καταφέρει να χτίσω... και φυσικά δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση η ψαροσύνθεση να εκκρίνει ρύπους ίσους με 20 σταγόνες αμμωνίας, απλά έκανα για αρκετές μέρες αυτό το τεστ για να δω μέχρι που φτάνουν τα όρια της φίλτρανσής μου (και όλα αυτά συμβαίνανε μόνο με το εσωτερικό φίλτρο της Juwel, σκέψου πόσο πιο πολύ θα ισχυροποιούνταν η βιολογία και μαζί με το 2213)...

Συνεπώς η βιολογία μου ήταν κάτι παραπάνω από επαρκής... είχα κάνει πάμπολλες φορές σκαλίσματα στο βυθό και μεταφυτεύσεις και αμμωνία δε μέτραγα ποτέ... σύγκρινα τις μετρήσεις μου από τα υγρά τεστ της Sera που έχω και με τεστ της API και είχα ακριβώς τα ίδια νούμερα... επίσης με τα ίδια υγρά τεστ μέτραγα και το ενυδρείο της γυναίκας μου όταν το έστρωνα και μέτραγα κανονικά αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά, αρά τα τεστ μου δείχναν σωστά αποτελέσματα και είναι αξιόπιστα.

Το αποτέλεσμα είναι ότι έχασα τζάμπα και βερεσέ 5 μήνες βιολογίας επειδή διακινούνται εδώ μέσα λανθασμένες και εσφαλμένες πληροφορίες!!

Αν γνώριζα από την αρχή ότι το Esha 2000 και το Exit επηρεάζουν τη βιολογία (και μάλιστα σε τόσο μεγάλο βαθμό που να πέσει τέζα ολόκληρη) δεν υπήρχε περίπτωση να το χρησιμοποιούσα!!! Έστω να το αποδεχθώ ότι το φάρμακο επηρεάζει εν τέλει τη βιολογία.... δεν όφειλε το AZ ως έμπειρο και έγκυρο ενυδρειακό φόρουμ να ενημερώσει σωστά τα μέλη και να τους προετοιμασεί σχετικά ότι είναι πολύ πιθανό να αντιμετωπίσουν πρόβλημα με τη βιολογία και τη φίλτρανσή τους??? ....εδώ γύρνάγανε μέλη της συντονιστικής ομάδας και διατυμπανίζανε αριστερά και δεξιά ότι το φάρμακο είναι άκρως ακίνδυνο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί άφοβα!.... :o :o αυτή η εντύπωση δίνεται σε όποιον το διαβάζει....

...να ξαναναφέρω ότι το σημαδάκι από το γκουράμι ούτε καν είχε φύγει (το σημάδι τώρα έχει σχεδόν φύγει από μόνο του), αντιθέτως είχε μεγαλώσει κιόλας, άρα το μονο που κατάφερε το φάρμακο ήταν να μου αποτελειώσει ότι έχτιζα τόσους μήνες!.... τεσπα, εδώ συζητήσαμε για το αν το φάρμακο επηρρεάζει τη βιολογία και όχι το κατά πόσο είναι δραστικό.....

Καταρχην,το 0,5 αμμωνια δεν ειναι τρελο νουμερο και δεν δειχνει οτι χαθηκε ολη η βιολογια σου!Αν ειχε χαθει θα μετρουσες πολυ παραπανω!

Ενα ενυδρειο των 6 μηνων δεν θεωρητε ωριμο,μπορει και η παραμικρη αλλαγη να αλλαξει τις ισορροπιες στις μετρησεις και την βιολογια μας.Ωριμο ενυδρειοθεωρητε ενα ενυδρειο που τρεχει τουλαχιστον 9 μηνες,μπορει να λεω και λιγο,για μενα προσωπικα ωριμο ειναι ενα ενυδρειο μετα τον 1 χρονο.

Οσο για τις λαθος πληροφοριες που λες οτι δινουμε,πραγματκα απογοητευομαι με τα λεγομενα σου..εσυ ο ιδιος πριν κατι μηνες ελεγες τα αντιθετα,πως αλλαξες τοσο γρηγορα γνωμη?

Επεισης η επιθεση σου προς τον πρωην συντονιστη και τα εμπειρα μελη που σου απαντησαν για μενα ειναι ακυρη,το οτι μετρησες 0,5 αμμωνια εμενα δεν μου λεει οτι καταστρφικε ολη η βιολογια σου.

Θα παρακαλουσα πολυ να προσεχουμε τι λεμε για ανθρωπους και για τ φορουμ που μας φιλοξενει και μας δινει τζαμπα πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα είναι ότι έχασα τζάμπα και βερεσέ 5 μήνες βιολογίας επειδή διακινούνται εδώ μέσα λανθασμένες και εσφαλμένες πληροφορίες!!

Αν γνώριζα από την αρχή ότι το Esha 2000 και το Exit επηρεάζουν τη βιολογία (και μάλιστα σε τόσο μεγάλο βαθμό που να πέσει τέζα ολόκληρη) δεν υπήρχε περίπτωση να το χρησιμοποιούσα!!!

Καλημερα.

Και μονο που πιστευεις οτι επεσε "τεζα ολοκληρη" η βιολογια, με οδηγει να σου πω οτι βιαζεσαι.

Και θα το καταλαβεις αυτο εν καιρο, αν μελετησεις κι αλλο τα θεματα περι βιολογιας.

Διαβασες μια πληροφορια που ελεγε οτι δεν επηρεαζει την βιολογια, και φυσικα θα εχεις διαβασει κι αλλες πολλες τετοιες πληροφοριες, γιατι ποτε δεν υπαρχει μια εκδοχη για καθε ενυδρειακο θεμα που ασχολουμαστε.

Το ενυδρειο ειναι ενα πολυπαραγοντικο συστημα και δεν μπορει να συμβαινουν σε ολους τα ιδια και στον ιδιο βαθμο.

Αυτα που γραφονται ειναι αυτα που γινονται συνηθως.

Γιαυτο και εχω μαθει εδω και πολυ καιρο να ξεκιναω να δωσω μια πληροφορια με τη φραση "συνηθως".

Θα μπορουσε αντιστοιχα καποιος πχ, που εχει χρησιμοποιησει το esha και δεν του εχει πειραξει τη βιολογια, να πει "τι λεει αυτος? αν δεν το ειχα δοκιμασει και δεν εβλεπα με τα ματια μου οτι δεν την επηρεαζει, δεν θα εκανα τη θεραπεια με το φαρμακο και θα το εχανα το ψαρι. Λαθος πληροφοριες διακινει ο nospanos"

Δεν ειναι χοντρο?

Και να σκεφτεις οτι η βιολογια φτιαχνεται οποτε θες ευκολα. Το ψαρι παει το εχασες.

Απλα θελει λιγο τακτ και να κρατας παντα "πισινη" (ιδιως τωρα που εισαι στην αρχη), για τα συμπερασματα και τις δηλωσεις που κανεις, εναντιον μελων που ξερουν πολυ περισσοτερα και προσπαθουν πραγματικα να βοηθησουν με ολη την καλη διαθεση. (πχ ebenos)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πολλή επιθετικότητα διακρίνω και με στεναχωρεί η τροπή που πάει να πάρει το θέμα .

Χαλαρά παιδιά .

Εδω είμαστε για να καταγράφονται οι όποιες εμπειρίες διαθέτει ο κάθε ένας απο εμάς για να μπορέσει όποιος μας διαβάζει να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα .

Το φάρμακο αυτό εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν το γνωρίζω , μου είναι όμως αδύνατο να πιστέψω οτι έκανε μια τόσο μεγάλη ζημιά όπως περιγράφετε ποιό πάνω χωρίς να υπάρχει και κάποιος άλλος παράγοντας .

Θα μου πείς αφού δεν το ξέρεις πως το λες , εχει γίνει τόσο μεγάλη χρήση απο φίλους εδω μέσα που είναι αδύνατον να μην έχουν δεί κάτι και να μη το γράψουν .

Μετα η εταιρία που το παράγει είναι απο τις σοβαρές εταιρίες του χώρου μας , θα είχε ακουστεί κάτι .

polyagkistro καλά έκανες και έκανες την επισήμανση , όλοι μας θα κερδίσουμε κάτι . Δε πιστεύω να έστρωσες κι εσυ το ενυδρείο με αμμωνία !!!

xaxaxaxa ε πραγματικά κύριε Σταμάτη σου βγάζω το καπέλο :bowdown: εσύ αδικείσαι που βρίσκεσαι εδώ, έπρεπε να σε έχει προσλάβει η εταιρεία για να διαχειρίζεσαι τους απογοητευμένους της πελάτες....

========================================================

Είναι αδύνατον μεσα σε 6 μήνες να ξέρεις να γνωρίζεις το ενυδρείο σου .

τότε απάντησέ μου ποιος το γνωρίζει????

Τα πράγματα ήρθαν τούμπα απο τη στιγμή που είχες πρόβλημα και αναγκάστηκες να κάνεις χρήση φαρμάκου για να το λύσης . Υποψιάζομαι δε οτι δεν βρήκες και την αιτία που σου δημιουργήθηκε το πρόβλημα .

αν το παραμικρό σημαδάκι στο κάθε ψάρι και στο ενυδρείο του κάθε χομπίστα έφερνε τούμπα τη βιολογία του κάθε ενυδρείου, τότε αυτή τη στιγμή που μιλάμε 1 στα 3 ενυδρεία θα εκλιπαρούσε για μπόλι ή θα ξεκίναγε τη διαδικασία στρωσίματος φτου κι απ' την αρχή...

επειδή αναφέρεις τη λέξη πρόβλημα, απάντησέ μου σε παρακαλώ όταν π.χ. έσυ βγάζεις συχνά ένα σπυρί κάπου στο δέρμα σου τρέχεις σε γιατρό ή σε δερματολόγο κάθε φορά που εμφανίζεται για να βρεις την αιτία που δημιουργήθηκε?

(σε αυτα τα επίπεδα η αμμωνία δεν σκοτώνει ψάρια )

συμφωνώ κι επαυξάνω.... τότε για ποιο λόγο φέρνετε την καταστροφή στον οποιονδήποτε χομπίστα ο οποίος μετράει αμμωνία από 0,1 μέχρι και 0,5mg/L, λέγοντάς του ότι κινδυνεύουν άμεσα τα ψαράκια του και ότι χρειάζεται βακτήρια για να επιλυθεί το πρόβλημα?

με ψιλιάζει το ότι βιάστηκες να προσθέσεις ενα χημικό προϊόν τη στιγμή που έχεις στο ενυδρείο ενα άλλο που δεν ξέρω αν αντιδράνε μεταξύ τους)

το πας πολύ μακρυά το θέμα.... αν ήτανέ έτσι 1ον) να μην προτείνετε το Prime καθόλου για ενυδρειακή χρήση αφού είναι χημικό και ενδέχεται να προκαλέσει χημική αντίδραση (ομοίως και τα υπόλοιπα αντιχλώρια της αγοράς) και 2ον) δεν έχω δει να αναφέρεται κάπου ότι όταν κάνουμε χρήση φαρμάκου να μην βάζουμε τίποτα στο ενυδρείο ούτε καν αντιχλώριο...

υπάρχουν πληθώρα τροφών στο εμπόριο που εμπεριέχουν φωσφορικά, αυτά κι αν ευθύνονται για αρκετές αντιδράσεις και αρνητικά συμβάντα, δεν έχω δει σε κάποιο εμφανές σημείο να αναφέρεται αυτό για να το έχει υπ' όψιν του ο κάθε χομπίστας...

Και σε εμένα έχει μαλλιάσει η γλώσα μου να μη βάζετε δηλητήρια στα ενυδρεία σας και ειδικά ΟΧΙ ΣΤΡΏΣΙΜΟ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ που η χημική της μορφή περιέχει και άλλες ουσίες που δεν ξερουμε πως συμπεριφέρονται στο ενυδρείο μας αργότερα , αλλά εσύ απ ότι φαίνεται το αγνόησες και διακινούσες τη λάθος πληροφορία εδω μέσα !!! :angry:

μάλιστα..............

1ον) είναι το ίδιο πράγμα να διακινεί μία πληροφορία ένας ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ (= ΕΜΠΕΙΡΟΣ) με 10.000 δημοσιεύσεις και το ίδιο είναι να αναφέρει κάτι ένας ΑΡΧΑΡΙΟΣ / ΝΕΟΣ χομπίστας με γύρω στις 500 δημοσιεύσεις?? και επίσης δε διακίνησα καμία λανθασμένη πληροφορία και το κυριότερο δεν πήρα κανέναν στο λαιμό μου επιμένοντας / διαβεβαιώνοντας τον στο να εφαρμόσει κάτι... αντιθέτως: συντονιστής σας ήταν 100% σίγουρος ότι το φάρμακο δεν καταστρέφει τη βιολογία και αποδείχθηκε στην πράξη το ακριβώς αντίθετο (σε 3 διαφορετικά ενυδρεία) και μάλιστα δεν θεράπευσε και απολύτως τίποτα!! (δέχομαι ότι έκανα λάθος διάγνωση και το σπυράκι δεν ήταν τίποτα σοβαρό από τη στιγμή που έφυγε από μόνο του... στις άλλες 2 περιπτώσεις που τα ψάρια εμφάνισαν velvet γιατί το Esha2000 σε συνδυασμό με το Exit δεν κάνανε απολύτως τίποτα και το αποτέλεσμα ήταν να καταλήξουν και τα 2 ψαράκια (1 dwarf puffer και 1 μονομαχίνα) ακόμα πιο γρήγορα?? επίσης από τα 3 ενυδρεία μόνο το δικό μου είχε στρωθεί με τη μέθοδο της αμμωνίας...)

2ον) ως παλιός, έμπειρος και πάνω από όλα ψαγμένος χομπίστας που είσαι, απάντησέ μου σε παρακαλώ.... μέχρι να βγούνε τα υγρά βακτήρια στην αγορά και μέχρι να γίνουνε ευρέως γνωστά τα ενυδρειακά φόρουμ όπου ο καθένας μπορούσε να βρει άμεσα μπόλι και να αποκτάει πρόσβαση σε σημαντικές πληροφορίες, με ποιο τρόπο έστρωνε κάποιος το ενυδρείο του????? εμένα κάποιος/οι έμπειροι χομπίστες μου προτείνανε αυτή την μέθοδο στρωσίματος ως την πιο αξιόπιστη, μιας και τα υγρά βακτήρια μετά από αρκετά τεστ που έχουν κάνει εξίσου ψαγμένοι χομπίστες σε χημείο αποδείχθηκαν ότι ήταν νεράκι του Θεού και τίποτα παραπάνω.... δεν θα έκανα ποτέ κάτι του κεφαλιού μου αν δε συμβουλευτώ τον πιο έμπειρο και τον πιο παλιό από εμένα που γνωρίζει 50-100 πράγματα παραπάνω από εμένα....

Όπως και αυτή τη συμβουλή που σου δόθηκε εδώ

εισαι σίγουρος ότι διάβασες σωστά και με τη σωστή σειρά???

1η δημοσείυση εδώ => 2η δημοσίευση εδώ => 3η δημοσίευση εδώ

Γενικό συμπέρασμα: εγώ εφάρμοσα κατά γράμμα τις συμβουλές του Νίκου και ακολούθησα πιστά ό,τι έγραφαν οι οδηγίες χρήσης της εταιρείας

Ποια ακριβώς λανθασμένη πληροφορία διακίνησα εδώ???

( άρα και λάθος διάγνωση είχε γίνει )

ζητώ χίλια συγγνώμη που δε συμπλήρωσα τη φόρμα και "έκανα του κεφαλιού" μου (= δηλαδή έψαξα σε παλιότερα θέματα και αφού βρήκα ότι ταιριάζει η περίπτωσή μου σε κάποια άλλη εφάρμοσα ό,τι θεραπεία είχε προταθεί εκεί από ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ)....

========================================================

Να σας πω τι με ενοχλεί πραγματικά όχι μόνο σε εσένα κύριε Σταμάτη αλλά και γενικότερα στο φόρουμ εδώ???

Πάντα μα πάντα και για όλα φταίει ο χομπίστας και ποτέ μα ποτέ η εταιρεία, το σκεύασμα, ο πετσοπάς, το κατάστημα, το φόρουμ, η λάθος συμβουλή, κλπ....

Το να παραδεχθεί κάποιος όσο έμπειρος και να είναι ένα λάθος του δε σημαίνει αυτόματα ότι αποδεικνύεται και ανίκανος και άσχετος, παρά εκεί φαίνεται η ανωτερότητά του....

Το να μου αραδιάζεις χίλια-δυο κατεβατά, άσχετα με το αν είναι εκτός θέματος ή μη, με τελικό σκοπό να επιβεβαιώσεις γι ακόμα μια φορά την εμπειρία σου "βάζωντας κάτω" στις γνώσεις εμένα, επιβεβαιώνεις με τον καλύτερο τρόπο το ό,τι έχω εγώ δίκιο και το πόσο ανεπαρκές αποδεικνύεται ένα σκεύασμα και περνιέται η εικόνα ότι τρέχεις να συμμαζέψεις και να καλύψεις τα ασυμμάζευτα και τις εταιρείες-χορηγούς....

Με όποια μέθοδο και να έχει στρώσει κάποιος το ενυδρείο του (αμμωνία, βακτήρια, φυσικό στρώσιμο με τροφή, κλπ) το φάρμακο επιβεβαιώθηκε και στην πράξη (επαναλαμβάνω, συνέβη σε 3 διαφορετικά ενυδρεία με 3 διαφορετικούς τρόπους στρωσίματος) ότι καταστρέφει και επηρεάζει αρνητικά τη βιολογία, διαψεύδωντας όσους διακινούν το αντίθετο!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην,το 0,5 αμμωνια δεν ειναι τρελο νουμερο και δεν δειχνει οτι χαθηκε ολη η βιολογια σου!Αν ειχε χαθει θα μετρουσες πολυ παραπανω!

Ενα ενυδρειο των 6 μηνων δεν θεωρητε ωριμο,μπορει και η παραμικρη αλλαγη να αλλαξει τις ισορροπιες στις μετρησεις και την βιολογια μας.Ωριμο ενυδρειοθεωρητε ενα ενυδρειο που τρεχει τουλαχιστον 9 μηνες,μπορει να λεω και λιγο,για μενα προσωπικα ωριμο ειναι ενα ενυδρειο μετα τον 1 χρονο.

Οσο για τις λαθος πληροφοριες που λες οτι δινουμε,πραγματκα απογοητευομαι με τα λεγομενα σου..εσυ ο ιδιος πριν κατι μηνες ελεγες τα αντιθετα,πως αλλαξες τοσο γρηγορα γνωμη?

Επεισης η επιθεση σου προς τον πρωην συντονιστη και τα εμπειρα μελη που σου απαντησαν για μενα ειναι ακυρη,το οτι μετρησες 0,5 αμμωνια εμενα δεν μου λεει οτι καταστρφικε ολη η βιολογια σου.

Θα παρακαλουσα πολυ να προσεχουμε τι λεμε για ανθρωπους και για τ φορουμ που μας φιλοξενει και μας δινει τζαμπα πληροφοριες.

Φίλε Κώστα, εννοείται ότι τα είπα περί εγκυρότητας του φόρουμ και των "χρυσών" πληροφοριών που δωρεάν παρέχει, συνεχίζω να τα πιστεύω και τα εννοώ, δεν διαψεύδω κάτι.... αναφέρθηκα συγκεκριμένα στην πληροφορία για το Esha2000....

Επίσης δεν κάνω καμία προσωπική επίθεση στον Νίκο, τι θα κερδίσω άλλωστε από τη στιγμή που είμαστε φίλοι και τα έχουμε πει κιόλας και από κοντά και από το τηλέφωνο, απλά τόνισα ότι είναι λάθος το γεγονός να είμαστε 100% σίγουροι για κάτι και αυτό να μην αποδεικνύεται στην πράξη....

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxa ε πραγματικά κύριε Σταμάτη σου βγάζω το καπέλο :bowdown: εσύ αδικείσαι που βρίσκεσαι εδώ, έπρεπε να σε έχει προσλάβει η εταιρεία για να διαχειρίζεσαι τους απογοητευμένους της πελάτες....

========================================================

Είναι αδύνατον μεσα σε 6 μήνες να ξέρεις να γνωρίζεις το ενυδρείο σου .

τότε απάντησέ μου ποιος το γνωρίζει????

Τα πράγματα ήρθαν τούμπα απο τη στιγμή που είχες πρόβλημα και αναγκάστηκες να κάνεις χρήση φαρμάκου για να το λύσης . Υποψιάζομαι δε οτι δεν βρήκες και την αιτία που σου δημιουργήθηκε το πρόβλημα .

αν το παραμικρό σημαδάκι στο κάθε ψάρι και στο ενυδρείο του κάθε χομπίστα έφερνε τούμπα τη βιολογία του κάθε ενυδρείου, τότε αυτή τη στιγμή που μιλάμε 1 στα 3 ενυδρεία θα εκλιπαρούσε για μπόλι ή θα ξεκίναγε τη διαδικασία στρωσίματος φτου κι απ' την αρχή...

επειδή αναφέρεις τη λέξη πρόβλημα, απάντησέ μου σε παρακαλώ όταν π.χ. έσυ βγάζεις συχνά ένα σπυρί κάπου στο δέρμα σου τρέχεις σε γιατρό ή σε δερματολόγο κάθε φορά που εμφανίζεται για να βρεις την αιτία που δημιουργήθηκε?

(σε αυτα τα επίπεδα η αμμωνία δεν σκοτώνει ψάρια )

συμφωνώ κι επαυξάνω.... τότε για ποιο λόγο φέρνετε την καταστροφή στον οποιονδήποτε χομπίστα ο οποίος μετράει αμμωνία από 0,1 μέχρι και 0,5mg/L, λέγοντάς του ότι κινδυνεύουν άμεσα τα ψαράκια του και ότι χρειάζεται βακτήρια για να επιλυθεί το πρόβλημα?

με ψιλιάζει το ότι βιάστηκες να προσθέσεις ενα χημικό προϊόν τη στιγμή που έχεις στο ενυδρείο ενα άλλο που δεν ξέρω αν αντιδράνε μεταξύ τους)

το πας πολύ μακρυά το θέμα.... αν ήτανέ έτσι 1ον) να μην προτείνετε το Prime καθόλου για ενυδρειακή χρήση αφού είναι χημικό και ενδέχεται να προκαλέσει χημική αντίδραση (ομοίως και τα υπόλοιπα αντιχλώρια της αγοράς) και 2ον) δεν έχω δει να αναφέρεται κάπου ότι όταν κάνουμε χρήση φαρμάκου να μην βάζουμε τίποτα στο ενυδρείο ούτε καν αντιχλώριο...

υπάρχουν πληθώρα τροφών στο εμπόριο που εμπεριέχουν φωσφορικά, αυτά κι αν ευθύνονται για αρκετές αντιδράσεις και αρνητικά συμβάντα, δεν έχω δει σε κάποιο εμφανές σημείο να αναφέρεται αυτό για να το έχει υπ' όψιν του ο κάθε χομπίστας...

Και σε εμένα έχει μαλλιάσει η γλώσα μου να μη βάζετε δηλητήρια στα ενυδρεία σας και ειδικά ΟΧΙ ΣΤΡΏΣΙΜΟ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ που η χημική της μορφή περιέχει και άλλες ουσίες που δεν ξερουμε πως συμπεριφέρονται στο ενυδρείο μας αργότερα , αλλά εσύ απ ότι φαίνεται το αγνόησες και διακινούσες τη λάθος πληροφορία εδω μέσα !!! :angry:

μάλιστα..............

1ον) είναι το ίδιο πράγμα να διακινεί μία πληροφορία ένας ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ (= ΕΜΠΕΙΡΟΣ) με 10.000 δημοσιεύσεις και το ίδιο είναι να αναφέρει κάτι ένας ΑΡΧΑΡΙΟΣ / ΝΕΟΣ χομπίστας με γύρω στις 500 δημοσιεύσεις?? και επίσης δε διακίνησα καμία λανθασμένη πληροφορία και το κυριότερο δεν πήρα κανέναν στο λαιμό μου επιμένοντας / διαβεβαιώνοντας τον στο να εφαρμόσει κάτι... αντιθέτως: συντονιστής σας ήταν 100% σίγουρος ότι το φάρμακο δεν καταστρέφει τη βιολογία και αποδείχθηκε στην πράξη το ακριβώς αντίθετο (σε 3 διαφορετικά ενυδρεία) και μάλιστα δεν θεράπευσε και απολύτως τίποτα!! (δέχομαι ότι έκανα λάθος διάγνωση και το σπυράκι δεν ήταν τίποτα σοβαρό από τη στιγμή που έφυγε από μόνο του... στις άλλες 2 περιπτώσεις που τα ψάρια εμφάνισαν velvet γιατί το Esha2000 σε συνδυασμό με το Exit δεν κάνανε απολύτως τίποτα και το αποτέλεσμα ήταν να καταλήξουν και τα 2 ψαράκια (1 dwarf puffer και 1 μονομαχίνα) ακόμα πιο γρήγορα?? επίσης από τα 3 ενυδρεία μόνο το δικό μου είχε στρωθεί με τη μέθοδο της αμμωνίας...)

2ον) ως παλιός, έμπειρος και πάνω από όλα ψαγμένος χομπίστας που είσαι, απάντησέ μου σε παρακαλώ.... μέχρι να βγούνε τα υγρά βακτήρια στην αγορά και μέχρι να γίνουνε ευρέως γνωστά τα ενυδρειακά φόρουμ όπου ο καθένας μπορούσε να βρει άμεσα μπόλι και να αποκτάει πρόσβαση σε σημαντικές πληροφορίες, με ποιο τρόπο έστρωνε κάποιος το ενυδρείο του????? εμένα κάποιος/οι έμπειροι χομπίστες μου προτείνανε αυτή την μέθοδο στρωσίματος ως την πιο αξιόπιστη, μιας και τα υγρά βακτήρια μετά από αρκετά τεστ που έχουν κάνει εξίσου ψαγμένοι χομπίστες σε χημείο αποδείχθηκαν ότι ήταν νεράκι του Θεού και τίποτα παραπάνω.... δεν θα έκανα ποτέ κάτι του κεφαλιού μου αν δε συμβουλευτώ τον πιο έμπειρο και τον πιο παλιό από εμένα που γνωρίζει 50-100 πράγματα παραπάνω από εμένα....

Όπως και αυτή τη συμβουλή που σου δόθηκε εδώ

εισαι σίγουρος ότι διάβασες σωστά και με τη σωστή σειρά???

1η δημοσείυση εδώ => 2η δημοσίευση εδώ => 3η δημοσίευση εδώ

Γενικό συμπέρασμα: εγώ εφάρμοσα κατά γράμμα τις συμβουλές του Νίκου και ακολούθησα πιστά ό,τι έγραφαν οι οδηγίες χρήσης της εταιρείας

Ποια ακριβώς λανθασμένη πληροφορία διακίνησα εδώ???

( άρα και λάθος διάγνωση είχε γίνει )

ζητώ χίλια συγγνώμη που δε συμπλήρωσα τη φόρμα και "έκανα του κεφαλιού" μου (= δηλαδή έψαξα σε παλιότερα θέματα και αφού βρήκα ότι ταιριάζει η περίπτωσή μου σε κάποια άλλη εφάρμοσα ό,τι θεραπεία είχε προταθεί εκεί από ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ)....

========================================================

Να σας πω τι με ενοχλεί πραγματικά όχι μόνο σε εσένα κύριε Σταμάτη αλλά και γενικότερα στο φόρουμ εδώ???

Πάντα μα πάντα και για όλα φταίει ο χομπίστας και ποτέ μα ποτέ η εταιρεία, το σκεύασμα, ο πετσοπάς, το κατάστημα, το φόρουμ, η λάθος συμβουλή, κλπ....

Το να παραδεχθεί κάποιος όσο έμπειρος και να είναι ένα λάθος του δε σημαίνει αυτόματα ότι αποδεικνύεται και ανίκανος και άσχετος, παρά εκεί φαίνεται η ανωτερότητά του....

Το να μου αραδιάζεις χίλια-δυο κατεβατά, άσχετα με το αν είναι εκτός θέματος ή μη, με τελικό σκοπό να επιβεβαιώσεις γι ακόμα μια φορά την εμπειρία σου "βάζωντας κάτω" στις γνώσεις εμένα, επιβεβαιώνεις με τον καλύτερο τρόπο το ό,τι έχω εγώ δίκιο και το πόσο ανεπαρκές αποδεικνύεται ένα σκεύασμα και περνιέται η εικόνα ότι τρέχεις να συμμαζέψεις και να καλύψεις τα ασυμμάζευτα και τις εταιρείες-χορηγούς....

Με όποια μέθοδο και να έχει στρώσει κάποιος το ενυδρείο του (αμμωνία, βακτήρια, φυσικό στρώσιμο με τροφή, κλπ) το φάρμακο επιβεβαιώθηκε και στην πράξη (επαναλαμβάνω, συνέβη σε 3 διαφορετικά ενυδρεία με 3 διαφορετικούς τρόπους στρωσίματος) ότι καταστρέφει και επηρεάζει αρνητικά τη βιολογία, διαψεύδωντας όσους διακινούν το αντίθετο!

Παρακαλω να πεσουν οι τονοι και να λειπουν τα ειρωνικα σχολια!

Link to comment
Share on other sites

μιας και τα υγρά βακτήρια μετά από αρκετά τεστ που έχουν κάνει εξίσου ψαγμένοι χομπίστες σε χημείο αποδείχθηκαν ότι ήταν νεράκι του Θεού και τίποτα παραπάνω.... δεν θα έκανα ποτέ κάτι του κεφαλιού μου αν δε συμβουλευτώ τον πιο έμπειρο και τον πιο παλιό από εμένα που γνωρίζει 50-100 πράγματα παραπάνω από εμένα....

Συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά τα σκευάσματα που κυκλοφορούν στην αγορά για βακτήρια είναι πάμπολλα. Δεν ξέρω για το τεστ που αναφέρεις οτι έγινε, προσωπικά έχω μετρήσει αποικίες βακτηρίων σε κάποια σκευάσματα (δεν έκατσα να πειραματιστώ σε όλα), αν θελετε τα αναφέρω και ονομαστικά. Και φυσικά μπορώ να φέρω τα κατάλληλα υλικά για να μετρηθούν βακτήρια και live στην συνάντηση εάν αυτό προκειται να λύσει τις απορίες περι αξιοπιστίας κάποιου προϊόντος. Η διαδικασία είναι πολύ απλή και δεν απαιτεί παρά βασικές χημικές γνώσεις.

Θα θελα να μην ξαναναφερθεί σχόλιο περί εταιρειών-χορηγών, δεν νοείται τέτοιο πράγμα, το φόρουμ διατηρεί σχέση με τα καταστήματα και τους προμηθευτές για να εξυπηρετήσει τα μέλη του και όχι το ίδιο. Με το σχέση εννοώ προφανώς τα θεματικά που έχουν τα καταστήματα μέσα στο φόρουμ για να ενημέρώνουν για τις παραλαβές τους και τίποτα παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα, εννοείται ότι τα είπα περί εγκυρότητας του φόρουμ και των "χρυσών" πληροφοριών που δωρεάν παρέχει, συνεχίζω να τα πιστεύω και τα εννοώ, δεν διαψεύδω κάτι.... αναφέρθηκα συγκεκριμένα στην πληροφορία για το Esha2000....

Επίσης δεν κάνω καμία προσωπική επίθεση στον Νίκο, τι θα κερδίσω άλλωστε από τη στιγμή που είμαστε φίλοι και τα έχουμε πει κιόλας και από κοντά και από το τηλέφωνο, απλά τόνισα ότι είναι λάθος το γεγονός να είμαστε 100% σίγουροι για κάτι και αυτό να μην αποδεικνύεται στην πράξη....

Εσυ πως εισαι τοσο σιγουρος οτι φταιει το φαρμακο?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ πως εισαι τοσο σιγουρος οτι φταιει το φαρμακο?

Γαιτί όλα κυλούσαν φυσιολογικά σε 3 διαφορετικά ενυδρεία και ήταν ανύπαρκτη η βιολογία αμέσως μετά τη χρήση του φαρμ'ακου... το θεωρείς τυχαίο το γεγονός?

Link to comment
Share on other sites

Γαιτί όλα κυλούσαν φυσιολογικά σε 3 διαφορετικά ενυδρεία και ήταν ανύπαρκτη η βιολογία αμέσως μετά τη χρήση του φαρμ'ακου... το θεωρείς τυχαίο το γεγονός?

Ανυπαρκτη βιολογια ειναι η αμμωνια 0.5?

Τοτε η αμμωνια 2 τι ειναι ρε Πανο?

Εισαι υπερβολικος ρε φιλε,η βιολογια σου δεν χαθηκε,απλα αποδυναμωθικε λιγο και ξαναλεω οτι το ενυδρεο σου δεν θεωρειτε ωριμο,τετοια σκαμπανεβασματα θα εχεις,μη τρελενεσαι λοιπον και μη φτανεις στα ακρα λεγοντας οτι δινουμε λαθος

πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να μην ξαναναφερθεί σχόλιο περί εταιρειών-χορηγών, δεν νοείται τέτοιο πράγμα, το φόρουμ διατηρεί σχέση με τα καταστήματα και τους προμηθευτές για να εξυπηρετήσει τα μέλη του και όχι το ίδιο. Με το σχέση εννοώ προφανώς τα θεματικά που έχουν τα καταστήματα μέσα στο φόρουμ για να ενημέρώνουν για τις παραλαβές τους και τίποτα παραπάνω.

Σίγουρα και φυσικά ασπάζομαι τις άποψή και τα λεγόμενά σου, το φόρουμ σίγουρα συντελεί στη σωστή ενημέρωση των χομπιστών και αποτελεί λειτούργημα στις μέρες μας για την ορθή λειτουργία του χόμπι, δε λέει κανένας το αντίθετο για όνομα του Θεού, όλοι μια παρέα είμαστε για το χόμπι.... σε αντίθετη περίπτωση που δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα θα ήταν ένα επαγγελματικό φόρουμ ή μια κερδοσκοπική εταιρεία που θα είχε και συνδρομή (πχ 50€ ή 100€ το χρόνο.......)

Link to comment
Share on other sites

Ανυπαρκτη βιολογια ειναι η αμμωνια 0.5?

Τοτε η αμμωνια 2 τι ειναι ρε Πανο?

Εισαι υπερβολικος ρε φιλε,η βιολογια σου δεν χαθηκε,απλα αποδυναμωθικε λιγο και ξαναλεω οτι το ενυδρεο σου δεν θεωρειτε ωριμο,τετοια σκαμπανεβασματα θα εχεις,μη τρελενεσαι λοιπον και μη φτανεις στα ακρα λεγοντας οτι δινουμε λαθος

πληροφοριες!

Παρέμεινε στο 0,5 γιατί ευτυχώς το αντιλήφθηκα εγκαίρως (βλέποντας τα όλα τα σαλιγκάρια να έχουν σκαρφαλώσει στην επιφάνεια) και δεν τάϊσα για 3 μέρες και ούτε έκανα οτιδήποτε θα προκαλούσε την περαιτέρω αύξηση της αμμωνίας

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειρηνη μερες αγιες που ειναι δεν υπαρχει λογος για τετοια πραγματα!αν το ηξερα ετσι δεν θα ελεγα τιποτα για το φαρμακο και θα το καταπινα μονος μου.τελος παντων για μια απλη ενημερωση σημερα τριτη μερα χορηγιας του esha 2000 παραλληλα με exit δεν υπηρξε καμμια βελτιωση δυστυχως ισα ισα που υπηρξε επιδεινωση του velvet και εξαπλωση παραδοξως και σε αλλα ψαρακια. :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Γαιτί όλα κυλούσαν φυσιολογικά σε 3 διαφορετικά ενυδρεία και ήταν ανύπαρκτη η βιολογία αμέσως μετά τη χρήση του φαρμ'ακου... το θεωρείς τυχαίο το γεγονός?

Πραγματικα βλεποντας οτι συνεχιζεις να λες την ιδια καραμελα,θα τολμησω να πω οτι ποτε δε διαβασες τα μαθηματα σου.

Και να σου πω πως η συμπεριφορα σου απεναντι και στο Σπυρο,αλλα και στο Σταματη,αλλα και στους συντονιστες που σου απαντησαν,ειναι αναρμοστη κατα τα δικα μου κριτηρια.

Και για να κλεισω θα σου πω πως το ενυδρειο σου ηταν ανεπαρκεστατο σε βιολογια,και αυτο το επιβεβαιωνει σε μενα κατι και στη ρουτινα σου.

Αλλα δεν θα στο πω.Ψαξε βρες το.

Link to comment
Share on other sites

από μικρός ήμουν ανεπίδεκτος μαθήσεως....

2ef1c300fa0142f6ab430d709226e299.jpg

θα προσλάβω λαγωνικό να με βοηθήσει να βρω τη ρίζα του προβλήματος....

assets_LARGE_t_11761_53659779.JPG

Υ.Γ. με τη συμπεριφορά σας και με την προσκόλλησή σας σε κάποια συμφέροντα τα οποία βάζετε πιο πάνω από το ίδιο το χόμπι, μόλις χάσατε ένα μέλος......

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικό μας το φόρουμ για να σε χάσουμε απο μέλος μας , εκτός και εάν εννοείς και σαν φίλος ..............

Να σε βοηθήσουμε προσπαθούμε για να μπορέσεις να κατανοήσεις τι συμβαίνει στο ενυδρείο σου απο αυτά που δεν φαίνονται .

Υπάρχουν πολλές διαδικασίες και μηχανισμοί που λαμβάνουν μέρος στα ενυδρεία μας και αυτο μας δυσκολεύει να λέμε για αρκετά πράγματα οτι είμαστε σίγουροι .

Αν παραμείνεις στο φόρουμ και έχεις "ανοιχτά τα αυτιά" θα αυξήσεις την εμπειρία σου και θα το καταλάβεις σύντομα .

Αν φύγεις απ το φόρουμ ............. βρές τουλάχιστον κάποιο άλλο απο αυτα που υπάρχουν στο Ελληνικό διαδίκτυο που είναι εξαιρετικά σε επίπεδο , γιατί αν θα μείνεις μόνος θα πληρώσεις αρκετά χρήματα μέχρι να καταλάβεις τι συμβαίνει .

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. με τη συμπεριφορά σας και με την προσκόλλησή σας σε κάποια συμφέροντα τα οποία βάζετε πιο πάνω από το ίδιο το χόμπι, μόλις χάσατε ένα μέλος......

Να προσέχεις τα σχόλια σου την στιγμή που είναι τελείως αβάσιμα .... μη προσπαθείς να ρίξεις ευθύνες στο φόρουμ για πράγματα που πιθανός να οφείλονται και σε δικά σου λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν οι ζέστες.... Χαλαρώστε ρε παιδιά! :bigemo_harabe_net-127:

Link to comment
Share on other sites

Από τις τελευταίες μέρες λίγο πριν ολοκληρωθεί το στρώσιμο στην αρχή του ενυδρείου μου (στρώσιμο με μπόλι και αμμωνία), θυμάμαι έριχνα γύρω στις 20 σταγόνες αμμωνία το βράδυ και το πρωΐ μέτραγα 0 αμμωνία.... τόσο "ισχυρή" βιολογία είχα καταφέρει να χτίσω... και φυσικά δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση η ψαροσύνθεση να εκκρίνει ρύπους ίσους με 20 σταγόνες αμμωνίας, απλά έκανα για αρκετές μέρες αυτό το τεστ για να δω μέχρι που φτάνουν τα όρια της φίλτρανσής μου (και όλα αυτά συμβαίνανε μόνο με το εσωτερικό φίλτρο της Juwel, σκέψου πόσο πιο πολύ θα ισχυροποιούνταν η βιολογία και μαζί με το 2213)...

Συνεπώς η βιολογία μου ήταν κάτι παραπάνω από επαρκής... είχα κάνει πάμπολλες φορές σκαλίσματα στο βυθό και μεταφυτεύσεις και αμμωνία δε μέτραγα ποτέ...

Γαιτί όλα κυλούσαν φυσιολογικά σε 3 διαφορετικά ενυδρεία και ήταν ανύπαρκτη η βιολογία αμέσως μετά τη χρήση του φαρμ'ακου... το θεωρείς τυχαίο το γεγονός?

Συνεχιζεις και κανεις το ιδιο λαθος. "Ανυπαρκτη βιολογια" κλπ χωρις να ξερεις τα βασικα οπως συμπεραινω.

Στα γραφω τα παρακατω τελειως φιλικα, αν και φαινονται επιθετικα, γιατι δεν φαινεται να εχεις καταλαβει τι παιζει, κι ετσι να σου κεντρισω το ενδιαφερον να το ψαξεις καλυτερα και να μην εισαι σιγουρος για αυτα που νομιζεις σημερα και σε οδηγουν σε λαθος συμπερασματα και για το ενυδρειο σου και για αυτα που διαβαζεις.

1. "τόσο "ισχυρή" βιολογία είχα καταφέρει να χτίσω... και φυσικά δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση η ψαροσύνθεση να εκκρίνει ρύπους ίσους με 20 σταγόνες αμμωνίας"

Πιστευεις οτι οταν σταματησες να βαζεις 20 σταγονες αμμωνια και μετα εβαλες τα ψαρια που "δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση η ψαροσύνθεση να εκκρίνει ρύπους ίσους με 20 σταγόνες αμμωνίας", ειχες τη βιολογια που ειχες χτισει?

Οχι.

Η βιολογια ηταν αναλογη των παραγομενων ρυπων των ψαριων και οχι των 20 στγαγονων αμμωνιας.

Τα βακτηρια τα επιπλεον, πεθαναν χωρις την επιπλεον αμμωνια.

2. "σκέψου πόσο πιο πολύ θα ισχυροποιούνταν η βιολογία και μαζί με το 2213"

Δεν ισχυροποιησες τη βιολογια με το 2213.

Μονο σε περιπτωση που δεν μηδενιζαν με το juwel φιλτρο η αμμωνια και τα νιτρωδη, θα "ισχυροποιουσες" τη βιολογια.

Με το 2213 εδωσες απλα περισσοτερο χωρο να απλωθουν τα ηδη υπαρχοντα βακτηρια.

Παραπανω βακτηρια δεν απεκτησε ο πληθυσμος.

Και πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν υπαρχουν μονο δυο κλιμακες στρωσιματος, 1. Αστρωτο, 2. Στρωμενο

Ενα φιλτρο και κατεπεκταση ενα ενυδρειο, μπορει να ειναι στρωμενο και αστρωτο ταυτοχρονως.

Αν σε ενα ενυδρειο με "στρωμενο φιλτρο" βαλεις 5 ψαρια και δεν ανεβαζει αμμωνια και νιτρωδη, παρα μονο νιτρικα, σημαινει οτι ειναι στρωμενο για 5 ψαρια.

Αν βαλεις στο ιδιο ενυδρειο αλλα 5 ψαρια, ειναι "αστρωτο". Αν βαλεις 25 ειναι πολυ πιο "αστρωτο" :)

Τα βακτηρια ειναι ενας πληθυσμος μικροοργανισμων που αυξομειωνεται αναλογα τους παραγομενους ρυπους αλλα και απο πολλους αλλους παραγοντες που αναφερω πο κατω.

Αν αυξησεις αποτομα τους ρυπους, δεν θα προλαβουν να αναπαραχθουν σε τετοιο βαθμο ωστε να τους δεσμευσουν αμεσα. (τα νιτροποιητικα βακτηρια μπορουν να διπλασιαζουν τον πληθυσμο τους καθε 15-25 ωρες σε σωστες συνθηκες οι οποιες εξαρτωνται απο πολλους παραγοντες, οπως θερμοκρασια, πεχα, οξυγονο, kh,, bod, σταθεροτητα κυριως των παραμετρων, διαθεσιμη αμμωνια και νιτρωδη, υλικα αποικησης, τοξικα, χλωριο κλπ κλπ )

Το να μειωθει λοιπον λιγο ο πληθυσμος τους, εξαρταται απο πολλους παραγοντες.

Η βιολογια θα ειχε "καταστραφει" αν μετραγες πολυ αμμωνια, μηδεν νιτρωδη και μηδεν νιτρικα. Θα επανερχοσουν δλδ στην αρχη του κυκλου του αζωτου.

Και παλι ομως δεν θα εκανε τον ιδιο χρονο να επανερθει η βιολογια στους προηγουμενους αριθμους πληθυσμων, γιατι ολο και καποια μαγια θα ειχε μεινει.

Εκτος κι αν ειχαν γινει πολλα λαθη μαζι (εννοω τους παραγοντες που επηρεαζουν τη νιτροποιηση και εγραψα πιο πανω).

Κατι ακομα. Απο τη στιγμη που σκαλιζες συνεχως το βυθο θεωρεις οτι ηταν ωριμο το ενυδρειο?

Γνωριζεις τελικα το ενυδρειο σου?

Νομιζεις οτι το γνωριζεις.

Προφανως λοιπον αυτοι που χρησιμοποιησαν το φαρμακο και δεν ειχαν προβλημα με τη βιολογια, δεν ηταν ευλογημενοι απο το Θεο.

Απλα κατι διαφορετικο γινοταν στο ενυδρειο τους και δεν επηρεαστηκε οσο το δικο σου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους βουλωστε το στομα σας οσοι πετατε μονο αερολογιες οταν το ανοιγετε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

Λίγες μόλις μέρες μετά από την παραίτηση μου από μέλος της συντονιστικής ομάδας θέλησα να απέχω για ένα χρονικό διάστημα από τα δρώμενα του φόρουμ αλλά βλέποντας την συζήτηση να παίρνει τέτοια τροπή θεωρώ πως η παρέμβαση μου κρίνετε πλέον απαραίτητη!

Θα προσπαθήσω να διαχωρίσω το θέμα σε 3 σκέλη ώστε να μπορέσουμε να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους!

Αρχικά θα απευθυνθώ στα αγαπητά μέλη polyagkistro και nospanos μιας που αρκετές φορές μέσα σε αυτό το θέμα προσπάθησαν με πλάγιους τρόπους να αναφερθούν σε έμενα και θα πω τα εξής:

Μια απλή κουταλιά της σούπας από το νερό του ενυδρείου μας περιέχει πάνω από 250.000 βακτήρια και οργανισμούς όπου όλος αυτός ο πληθυσμός δίνει μια συνεχείς 24ωρη μάχη για να κρατηθεί στην ζωή και να αναπαραχθει! Σε ένα ανεπαρκές βιολογικό κλειστό σύστημα όπως ένα φρέσκοστημενο ενυδρείο είναι αυτονόητο να μην καταφέρνουν όλοι αυτοί οι μικροοργανισμοί να τραφούν με αποτέλεσμα καθημερινός να υπάρχουν πληθυσμιακές απόλυες! Μερικοί από τους παράγοντες που μπορούν να οδηγήσουν σε μια τέτοια κατάσταση τις πολύτιμες για μας αποικίες είναι:

Η αυξομείωση της αλατοτητας.

Η αυξομείωση του ph.

Η αυξομείωση της τροφής.

Η αυξομείωση του οξυγόνου.

Η αυξομείωση του co2

Η αυξομείωση της θερμοκρασίας

και 1002 ακόμα παράμετροι που αν τους αναλύσουμε όλους δεν θα μας φτάσει αυτό το φόρουμ.

Μοιραίως λοιπόν τα βακτήρια μέσα σε αυτή την φρενίτιδα του πολλαπλασιασμού τους δυσκολεύονται να επιβιώσουν και να κρατηθούν όλα στην ζωή μέχρι να επέλθει η ισορροπία ήλων αυτών των παραπάνω τιμών! Με την πάροδο των μηνών και εφόσον οι τιμές μας έχουν πλέων σταθεροποιηθεί η έστω οι αποκλείσεις τους είναι πολύ μικρότερες των αρχικών και εφόσον έχουμε φτάσει και στην μεγίστη για το ενυδρείο μας ιχθυοφωρτωση τότε οι αποικίες μας παβουν να χάνουν από το πολύτιμο ποσοστό τους και σιγά σιγά εδραιώνονται!

Εδώ θα πρέπει να τονίσουμε ότι ο βιολογικός πληθυσμός δεν εγκαθιστάτε μόνο στα φίλτρα του ενυδρείου μας αλλά παρομοίως στον βυθό, στο νερό, στα τζάμια στον διάκοσμο

.

Παραπάνω αναφέρετε και οι δυο σας για την ποσότητα των βιολογικών υλικών που υπάρχουν μέσα στα φίλτρα σας.

Η ουσία δεν είναι πόσα λίτρα βιολογικό υλικό έχουμε για να υποστηρίξει το ενυδρείο μας αλλά ποια είναι η βακτηριακη δυναμική του!

Όλα τα παραπάνω σε συνδυασμό με μια επίσκεψη στον χώρο του Σταματη που απαρτίζεται από ένα σύμπλεγμα ενυδρείων 3000 λίτρων με μόλις μερικές χούφτες siporax να το υποστηρίζουν θα σας λύσουν πολλές απορίες!

Σε όλα τα παραπάνω φυσικά το ποιο ακράδαντο αποδεικτικό ανοισοροποιας και έλλειψης σωστής βιολογικής υποστήριξης δεν είναι άλλο από τα άρρωστα ψάρια! Το 95% των περιστατικών προέρχονται από αρχάριους χομπιστες με ασταθή ενυδρεία όπου και η χρήση θεραπείας κρίνεται επιτακτική ανάγκη

Αυτά περί βιολογικής υποστήριξης!

Το δεύτερο σκέλος αφορά το φάρμακο!

Είναι τουλάχιστον ανώριμο εκ μέρους σας ξαφνικά να προσπαθείτε με αυτό τον άκομψο τρόπο να διαβάλετε μια από τις ποιο καταξιωμένες εταιρίες στον ενυδρειακο τομέα όπως την eshalab, μια ολόκληρη ενυδρειακη κοινωνία όπως το aquazone, όλους αυτούς τους φίλους που προσπαθούν να σας εξηγήσουν το τι μπορεί να συνέβη με το ενυδρείο σας και κατεπεκτασην και εμένα τον ίδιο!

Το πρώτο σε πωλησεις φάρμακο ευρέως φάσματος παγκοσμίως όπου έχει βοηθήσει χιλιάδες χομπιστες να σώσουν τα ψάρια τους και έχει χρησιμοποιηθεί όσο κανένα άλλο δεν νομίζω να έπεφτε σε τόσο σοβαρά παραπτώματα σαν και αυτά που το κατηγορείτε! Αν δεν σας έχουν πείσει τα σχόλια και οι αναφορές αυτών που ακόμα και σε αυτό το συγκεκριμένο θέμα σας είπαν ότι το έχουν χρησιμοποιήσει χωρίς κανένα πρόβλημα η ακόμα και οι δικες μου προσωπικές εμπειρίες από την χρήση του τότε μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο πιστεύω πως σας βοηθήσει αρκετά!

Στο τρίτο και τελευταίο σκέλους που αφορά την καταμέτωπον επίθεση προς το πρόσωπο αλλά και προς τα γραφόμενα μου απλά θα σας δέσω την συμβουλή να μην βιάζεστε να βγάλετε λανθασμένα συμπεράσματα και να προσπαθήσετε να διαπιστώσετε τι πραγματικά συμβιώνει στο ενυδρείο σας!

Συγγνώμη αν κούρασα με το μακροσκελές post και φυσικά είμαι πάντοτε στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση!

Φιλικά Νίκος…

Link to comment
Share on other sites

.........................................

Όλα τα παραπάνω σε συνδυασμό με μια επίσκεψη στον χώρο του Σταματη που απαρτίζεται από ένα σύμπλεγμα ενυδρείων 3000 λίτρων με μόλις μερικές χούφτες siporax να το υποστηρίζουν θα σας λύσουν πολλές απορίες!

.................................................................

Πράγματι δεν εχω πάνω απο δύο λίτρα βιολογικό υλικό και η τροφή που βάζω κάθε μερα είναι 1 φλιτζανάκι του καφέ σε βυθιζόμενα πέλετ σε καθημερινή βάση και το ίδιο σύστημα με μεγαλύτερη ιχθυοφόρτηση έχει ανταπεξέλθει σε ενα φλυτζάνι του τσαγιού καθημερινά χωρίς σημάδια κόπωσης .

Αυτά για επιβεβαίωση .

Link to comment
Share on other sites

κυριε Νικο ειλικρινα εκπλησομαι!ουτε ειπα κατι για εσας ουτε αναφερθηκα σε κατι που εχετε πει κατι τετοιο θα ηταν ειδεχθες εκ μερους μου καθοτι ουτε γνωριζομαστε!το μονο που ανεφερα και μακαρι να μην το ειχα κανει ηταν η διαπιστωση μου του τι εγινε με τη βιολογια μου με τη χρησιμοποιηση του φαρμακου!ελεος μακρυα απο μενα αυτα ουτε εκανα καμμια επιθεση σε κανεναν ουτε μιλησα ασχημα.μακαρι να μην το ειχα κανει που να φανταστω οτι μολις πω το ονομα ESHA θα γινει χαμος!!!που να ελεγα και για ζουμια που βγαζει αλλη εταιρια και δεν κανουν τιποτα απο αυτα που λεει στην ουσια!τελος παντων ειρηνη αγιες μερες που ειναι,και να ειστε σιγουροι συναδελφοι χομπιστες οτι δεν εκανα καμμια υπουλη επιθεση σε κανεναν δεν ειναι του χαρακτηρα μου κατι τετοιο.

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

............................ που να φανταστω οτι μολις πω το ονομα ESHA θα γινει χαμος!!!

Παρεξήγησες δεν έχει καμία σχέση το όνομα , αυτά που έχουμε γράψει ισχύουν για όλα τα φάρμακα , ας μη το περιορίζεις τόσο πολύ .

Και μη το τραβάς το θέμα αλλού γιατι όταν εσυ έλεγες οτι δεν πειράζει τη βιολογία ................ τι να υποθέσουμε οτι τότε εσύ είχες κάποιο κέρδος και τώρα στο κόψανε ; .................... γιατι με τα λεγόμενά σου αυτό αφήνεις να εννοηθεί για όλους εμάς .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...