Jump to content

βράχος μετά από θεραπεία χαλκού???


Guest chmatz

Recommended Posts

Καλησπέρα!

έχει συμπληρωθεί πια ένας μήνας περίπου από τη στιγμή που σταμάτησα τη θεραπεία χαλκού στο ενυδρείο μου.

ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, ο ζωντανός βράχος που είχα μέσα (που τώρα πια έχει νεκρωθεί) μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως βάση για τον καινούριο ζωντανό ή θα τον επηρεάσει?

Και αν ναι, θέλει κάποιο βράσιμο πρώτα?

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα η γνωμη ειναι οχι ακομα. Ασε ακομα κανα δυο μηνες με την ρητινη που αποροφαει το χαλκο και κανε και καμοια καλη αλλαγη νερου και μετα. Εχεις αρκετη αμμο-αραγωνιτη στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μάριε! Εύχομαι νά'σαι καλά φίλε!!

Κι έλεγα μήπως αλλάξει η απάντηση σου .... χε χε

Αραγωνίτη έχω 3 σακιά πεντάκιλα περίπου, το ένα ζωντανός.

Γιατί, λες να βοηθήσει την κατάσταση μια ενδεχόμενη αλλαγή του?

Και με το βράχο που έφαγε το χαλκό?

Άχρηστος πια ή θα μου χρησίμευε ως βάση, τι λες?

Έγινε επεξεργασία - chmatz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μάριε! Εύχομαι νά'σαι καλά φίλε!!

Κι έλεγα μήπως αλλάξει η απάντηση σου .... χε χε

Αραγωνίτη έχω 3 σακιά πεντάκιλα περίπου, το ένα ζωντανός.

Γιατί, λες να βοηθήσει την κατάσταση μια ενδεχόμενη αλλαγή του?

Και με το βράχο που έφαγε το χαλκό?

Άχρηστος πια ή θα μου χρησίμευε ως βάση, τι λες?

Αχχχ, καλημερα να λεμε ποια! :lol:

Η ζωντανη αμμος εχει παθει ζημια και αυτη απο το χαλκο. Κατα την γνωμη μου ενω μπορεις να βαλεις το βραχο σαν βαση σε λιγο καιρο. Την αμμο εαν εχεις στο ενυδρειο σου, απλα πεταξε τη. Ετσι θα εισαι σιγουρος και θα μπορεσεις να προχωρησεις μπροστα ποιο γρηγορα. Το κακο για να παρεις μια ιδεα, ειναι οτι ο χαλκοςπερα απο τηνζημια που κανει δεσμευεται στο βρχο και στην αμμο. Αντε το βραχο τον σακατευει απο πανω και δεσμευει καποια ποσοτητα χαλκου. Σιγα σιγα θα φυγει. Η αμμος που εχει παει παντου, μολιας ανακατευτει με την φρεσκια αμμο θα την δηλητηριασει. Γιατι δεν θα μπορεσει να φυγει ποτε αφου θα ειναι απο επιφανεια μεχρι τον πατο..

Ωποτε η λυση ειναι πεταμα η αμμος. Βραχος ακομα λιγο διαστημα σε "καραντινα". Συνεχιζεις ρητινη. Οταν αποφασισεις να το προχωρησεις, κανεις μια καλη αλλαγη νερου και προσθετης σιγα σιγα αμμο ζωντανη βραχο και οτι αγαπας.

Λιγο καιρο ακομα και αρχιζεις. Πιστευω να σε βοηθησα πανω απο ολα να το καταλαβεις γιατι. Λιγη υπομονη λοιπον.. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

ήσουν για ακόμη μια φορά πλήρως κατανοητός και σε ευχαριστώ και πάλι.

τώρα για υπομονή, αν και δεν είμαι ο Ιώβ, θα κάνω ότι μπορώ :bowdown: γιατί το έχω πάρει προσωπικά με το συγκεκριμένο ενυδρείο.

Επίσης με προβλημάτισες με τον αραγωνίτη, θα επανέλθω ψάχνοντας τρόπους να τον αφαιρέσω χωρίς να στρεσάρω τα ζωντανά.Αν έχεις κάποια καλή ιδέα -που θά'χεις- ρίξε την στο τραπέζι !!! :lol:

όταν με το καλό θα είναι ''έτοιμο'' θα κεράσω ουισκάκι και πούρο.

Άντε καλημέρα μας λοιπόν!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει όπως είπε και ο Μάριος να συνεχίσεις να έχεις την ρητίνη που δεσμεύει τον χαλκό στο ενυδρειο.Τον ζωντανό βράχο δεν τον είχες αφαιρέσει(την μεγαλύτερη ποσότητα) για να κάνεις θεραπεία ?Αν ναι τα κομμάτια που έμειναν στο ενυδρείο ναι μεν θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν ως βάση αλλά το ασφαλέστερο θα ήταν να αφαιρεθούν μιας και μπορεί να έχουν δεσμεύσει κάποια μικροποσότητα χαλκου.Μην σε προβληματίζει το θέμα της βάσης θα φτιάξουμε παρέα μια βάση από pvc να βρεις την υγειά σου. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο νομιζω τα εχουμε πει σχετικα με το χαλκο στο ενυδρειο... απο τη στιγμη που θελεις (και πολυ καλα κανεις) ενυδρειο με ζωντανο βραχο δεν επρεπε να κανεις θεραπεια με χαλκο εκει... βεβαια ηξερες τα παντα και ετσι το αποφασισες αλλα ελπιζω να μην το κανει ποτε ξανα!!

Η γνωμη μου ειναι, δυστυχως, να πεταξεις ολο το βραχο και ολο τον αραγωνιτη που ηταν μεσα στο ενυδρειο κατα τη διαρκεια της θεραπειας! Δεν ειναι οτι πιο ευχαριστο βεβαια αλλα ειναι η μονη σιγουρη λυση! Αν δεν το κανεις παντα θα εχεις την αμφιβολια και μαλλον και αρκετα προβληματα με τον καινουργιο ζωντανο βραχο σου!

Σιγουρα υπαρχει περιπτωση απο τον βραχο να μην εχεις προβλημα αλλα αξιζει το ρισκο? ειναι πολλα κιλα ?? Την αμμο σιγουρα πρεπει να την πεταξεις....ολη.....φυσικα και πρεπει να αφησεις τη ρητινη για καποιους μηνες...και μην προσθεσεις τιποτα (αραγωνιτη-βραχο) για αρκετους μηνες επισης...

Κουραγιο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...