Jump to content

Τριχοειδής Άλγη


Recommended Posts

καλησπερα εχω Τριχοειδής άλγη και δεν μπορω να καταλαβω απο που αναπτισεται,εχω αλλαξη λαμπες κανω αλλαγες απο θαλασσα καθε βδομαδα εχω αντιφ,και καρβουνο φοσφωρικα εχω 0,ο4 με φωτομετρο, νιτρικα 0 εχω τρελαθει,θα βαλω αφρικανες αν δεν βρω λυση.περιμενω γνωμες.....ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα εχω Τριχοειδής άλγη και δεν μπορω να καταλαβω απο που αναπτισεται,εχω αλλαξη λαμπες κανω αλλαγες απο θαλασσα καθε βδομαδα εχω αντιφ,και καρβουνο φοσφωρικα εχω 0,ο4 με φωτομετρο, νιτρικα 0 εχω τρελαθει,θα βαλω αφρικανες αν δεν βρω λυση.περιμενω γνωμες.....ευχαριστω..

Δεν ειν'κακο :D

Link to comment
Share on other sites

μηπως φταινε οι αλλαγες απο τη θαλασσα βαγγελη?

δοκιμασες τις ιδιες μεθοδους αλλα με νερο οσμωσης?

ξερω ειναι ενα κοστος το αλατι αλλα κ οι αλλαγες απο θαλασσα ειναι ενα ρισκο

Link to comment
Share on other sites

μηπως φταινε οι αλλαγες απο τη θαλασσα βαγγελη?

δοκιμασες τις ιδιες μεθοδους αλλα με νερο οσμωσης?

ξερω ειναι ενα κοστος το αλατι αλλα κ οι αλλαγες απο θαλασσα ειναι ενα ρισκο

το σκεφτομαι φιλε μου και αυτο αλλα κανω ενα χρονο απο εκει αλλαγες..

Link to comment
Share on other sites

βαγγελη το νερο της θαλασσας οσον αφορα στις τιμες του(αλατοτητα,ca,alk και τοσα αλλα) δεν ειναι ποτε σταθερο,τουλαχιστον στις δικες μας θαλασσες.

το νερο μας επηρεαζεται απο τα διαφορα ρευματα που φερνουν αλλη θερμοκρασια,αλλα στοιχεια κτλ αλλα και απο τη βροχη!

ειδικα το χειμωνα που οι βροχες ειναι συχνες το νερο ειναι πολυ ασταθες και η βροχη δεν ξερεις ποτε τι θα κατεβασει

υπαρχουν βεβαια αρκετα παιδια που κανουν αλλαγες απο θαλασσα αλλα καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

αλλοι εξοπλισμοι,αλλο στοκαρισμα σε ψαρια και αλλες ρουτινες

εγω θα εκανα αλλαγες απο τη θαλασσα μονο αν εμενα αυστραλια η ταυλανδη!

Link to comment
Share on other sites

έχεις το καλύτερο φίλτρο και γκρινιάζεις βρε?

η άλγη σου τρώει όλα τα νιτρικά και φωσφορικά γιαυτό είναι μη μετρήσιμα.

δεν γνωρίζω το ενυδρείο σου άλλα μήπως άλλαξες πολλές λάμπες μαζί?

προσωπικά με συχνές αλλαγές από θάλασσα και αρκετό αντιφοσφορο της aqua light μέσα σε ριακτορα 150 TLF κατάφερα στο νεοστημένο μου ενυδρείο να γλιτώσω.

Link to comment
Share on other sites

ναι της λαμπες της αλλαξα και της 4 μαζι.τωρα τι κανω??να συνεχίσω της αλλαγες απο την θαλασσα η ?????

Link to comment
Share on other sites

ναι της λαμπες της αλλαξα και της 4 μαζι.τωρα τι κανω??να συνεχίσω της αλλαγες απο την θαλασσα η ?????

δεν είναι και μεγάλο πρόβλημα απλά μίκρυνε την φωτοπεριοδο σου και την ξανά ανεβάζεις σταδιακά βδομάδα βδομάδα από μια ώρα και ταυτόχρονα λιγότερο τάισμα και αλλαγές νερού μέχρι να μην βρίσκει να φάει και να παθαίνει να ψοφήσει η ριμάδα

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αλλαξες εταιρια η δοσολογια σε ανθρακα η αντιφωσφορο.Δυσκολη αλγη,θελει πολυ επιθετικη γραμμη για να σου ξεκουμπιστει γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αλλαξες εταιρια η δοσολογια σε ανθρακα η αντιφωσφορο.Δυσκολη αλγη,θελει πολυ επιθετικη γραμμη για να σου ξεκουμπιστει γρηγορα.

Σε ένα reef τίποτα δεν πρέπει να πάει γρήγορα!!!

όλα θα στρώσουν σε ρυθμούς φεεεεεεετα

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα reef τίποτα δεν πρέπει να πάει γρήγορα!!!

όλα θα στρώσουν σε ρυθμούς φεεεεεεετα

Αν το παει φετα το πραγμα,τον βλεπω φετος με τριχοειδη.Καλα ετσι και αλλιως και επιθετικα να το παει δεν θα ξεμπερδεψει σε μια εβδομαδα.Εγω τελευταια ταλαιπωρηθικα πανω απο μηνα..Μην σου πω κοντα στους δυο με την συγκεκριμενη αλγη. :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου καθε εβδομαδα θα ελεγα μονο αλατι και νερο οσμωσης με μηδενικο TDS .

Βαλε αντιφωσφορο αλουμινιου ( seachem phosguard) και αλλαζε τον καθε 4 μερες για ενα ευλογο χρονικο διαστημα μεχρι να δεις την αλγη να γινετε απο πρασινη,καφε και μετα ασπρη και να εξαφανιζεται.

Μη φοβασαι οτι θα στεγνωσεις το συστημα σου γιατι οσο υπαρχει η αλγη,υπαρχουν και θρεπτικα.

Ξηλωσε προσεκτικα με το χερι ή λαβιδα οση περιισσοτερη μπορεις.

Ελλατωσε υπερβολικα το ταισμα - ΟΧΙ κατεψυγμενα!

Αν εχεις σοβαρα κοραλια μην παιζεις με τον φωτισμο.Δεν φταινε σε τιποτα αυτα αν υπαρχει αλγη.

Παιξε λιγο και με την κυκλοφορια στο ενυδρειο.

Οχι βιαστικες κινησεις.. οχι αποτομες αλλαγες και οσο γινετε σταθερες τιμες.

Αν τα κανεις αυτα ευλαβικα και εχεις υπομονη,θα δικαιωθεις.

Link to comment
Share on other sites

η τριχοειδης δεν ειναι μια αλγη που πρεπει να υποτιμησεις....αλλιως θα γινει το ενυδρειο σου σαν το παγκρητιο...

ειναι αρκετα τα παιδια που μιλαγανε για προβληματα με αλγες τον τελευταιο καιρο και η πλειοψηφια εκανε αλλαγες απο τη θαλασσα.

το να μειωσεις το φωτισμο παλι δεν θα σε παει καπου κατα τη γνωμη μου.

ισως να την καθυστερησει λιγο αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα την καταπολεμησει.

οταν θα ξαναγυρισεις στην κανονικη φωτοπεριοδο σου θα εχεις παλι τα ιδια

αν θες την αποψη μου συνεχισε τη ρουτινα με συχνες αλλαγες νερου(εννοειται με αλατι και οσμωση) και σε καθε αλλαγη σιφωναρε με το λαστιχο οση

περισσοτερη αλγη μπορεις.

εαν οι τιμεςσου,το ταισμα σου και τα φιλτρα σου(αντιφως,σκιμμερ κτλ) δουλευουν καλα αυτη που θα μενει μεσα θα αποδυναμωθει

αφου δεν θα εχει τροφη και στην επομενη αλλαγη θα φευγει πιο γρηγορα.

και συμφωνω με το σταθη οτι ειναι μια αλγη που δεν εξαφανιζεται γρηγορα,θελει υπομονη και επιμονη

γιατι αν ξεφυγει καλυπτει και πνιγει τα παντα

εαν δεν βλεπεις αποτελεσμα χρησιμοποιησε και το nopox της red sea

κανει θαυματα με τα νιτρικα,φωσφορικα οποτε και με τις αλγες αλλα προσεχε γιατι ειναι δυνατο προιον

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμβουλευα στην λυση φαρμακου/σκευασματος.

Οταν ειχα στησει το πρωτο ενυδρειο με ζηλευαν οι φυτεμενοι.. υπηρχε το καταπρασινο λιβαδι μεσα στο ενυδρειο μου σε φαση που ημουν ετοιμος να το παρατησω.

Τι εκανα?

Εφυγα για το σπιτι στο χωριο για 3 μηνες το καλοκαιρι και το παρατησα στην υσηχια του.. εβαλα μονο μια ταιστρα να ριχνει οσο πιο ελαχιτη τροφη γινοταν..

Αγορασα 2 ριακτορες ΤLF 150 και τους εβαλα κ αυτους να δουλευουν.

Μεσα σε 3 μηνες εκανα αλλλαγη νερου μονο 3 φορες και η πρωτη ηταν εναμιση μηνα αφου ειχα φυγει (καταναλωθηκαν τα θρεπτικα στο ηδη υπαρχον νερο και εφυγε μονη της)

Οταν γυρισα το ενυδρειο ελαμπε!!

Συμπερασμα (δικο μου) δεν λεω να κανεις εναμιση μηνα χωρις αλλαγη.. αν μπορουσα θα εκανα και ισως να ξεμπερδευα πιο γρηγορα αλλα επειδη δεν ημουν σπιτι να το βλεπω δεν με ανοιαζε το οπτικο.

Link to comment
Share on other sites

Σαν παθόν και εγώ σου προτείνω (για έμενα κόψε τις αλλαγές από θάλασσα μια φορά την πατάς..)

Ξήλωμα με το χέρι όσο περισσότερο μπορείς

Κατέβασμα Φώτο περιόδου

Αντιφωσφορο σε ριακτορα

Ελάχιστο τάισμα


Εγώ είχα χρησιμοποιήσει και το Algaefix αλλά είχα πολύ θέμα!!!

p8270062.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα το απέκτησες απο την αλλαγή όλων των Τ5 σου μαζί...υπήρχε η άλγη απλά την φούντωσες...τροφές και πολύ τάισμα/απο ανατροφοδότηση ΡΟ4 απο την πηγή νερού σου.Αλήθεια όσμωση χρησιμοποιείς για αναπλήρωση? Αν όχι πρέπει να αρχίσεις...

Kόψε τις αλλαγές νερού και μείωσε το τάισμα .παράλληλα πόνταρε σε κάποιον καλό αντιφώσφ. για να φτάσεις τα ΡΟ4 όσο πιο χαμηλά γίνεται.Αυτό δεν αρέσει σε πολλά κοράλλια...να είσαι έτοιμος όταν φτάσεις εκεί...

Βγάλε όσο πιο πολύ μπορείς με το χέρι προσεκτικά και μείωσε την φωτοπερίοδο...αν δεν πέταξες τις παλιές λάμπες αντικατέστησε αμέσως τις μισές...σε βάθος χρόνου θα τις ξαναβάλεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους σας :bigemo_harabe_net-146: αλεξ οσμοση εχω με την φωτοπεριοδο πως να το κανω??αναβω 15.00_23.00 μια ασπρη και μια μπλε και 17.00_22.00 μια μπλε και μια φιτζι μωβ...

Link to comment
Share on other sites

Θα προτείνω την Fiji να την βγάλεις μέχρι να στρωσεις με τις αλγες την βοηθάει αρκετά

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο την αλλαγη λαμπων(τ5,μεταλου η μεταβαση σε led) δεν εβγαλε ποτε κανενα ενυδρειο αλγη...ακομα και να υπαρχει

ηδη προβλημα ο μονος τροπος να φουντωσει η αλγη θα ειναι να κατεβεις πολυ σε κελβιν συνολικα αλλα μιλαμε για τουλαχιστον 6.500k

ειδικα στις περιπτωσεις που ειναι και σχετικα στρωμενα δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα ακομα και σε αυτα τα kelvin να πας,αλλα νομιζω πως

ολοι μας τρεχουμε τα φωτα μας απο 12.000k και πανω

το μονο προβλημα που μπορει να προκυψει με συνολικη η αποτομη αλλαγη λαμπων αφορα στα κοραλια και οχι στην αλγη.

εαν ανεβεις αποτομα σε ενταση(λογικο ειναι εαν οι λαμπες ειναι καινουργιες) ισως να την ακουσουν τα κοραλια.

αυτο π.χ το εχουν παθει αρκετοι μετα την αλλαγη σε led που ειναι πολυ δυνατος φωτισμος

οποτε μην ταλαιπωρεισαι τσαμπα να βγαζεις και να βαζεις λαμπες.

ακομα και τις λαμπες να αλλαξεις,ακομα και να βαλεις τις παλιες,ακομα και να μειωσεις την φωτοπεριοδο εαν π.χ το προβλημα σου

προερχεται απο το νερο της θαλασσας θα εχεις παλι το ιδιο προβλημα,δεν θα αλλαξει τιποτα

αφου εχεις οσμωση αλλαγες μονο με αλατι και α/ο με την ιδια συχνοτητα που εκανες και πριν και σιφωναρισμα

με το λαστιχο η κοψιμο με το χερι.οταν θα την δεις να χανει το χρωμα της θα ειναι τα πρωτα σημαδια

οτι εισαι σε καλο δρομο

εαν εχεις και ριακτορες,οπως ειπαν τα παιδια καλο θα ηταν να βαλεις εκει το αντιφως

το να παρατησεις το ενυδρειο στην τυχη του ειναι μια λυση αλλα μονο εαν εισαι ελαφρα στοκαρισμενος και σε ψαρια και σε κοραλια.

εαν δεν εισαι και το αφησεις στην τυχη του τοτε ισως να το σταματησεις απο αυτο που θα βλεπεις σε λιγο καιρο

προσωπικα εχω ξεστησει ενυδρειο εξαιτιας αυτης της αλγης η οποια πηγε να εμφανιστει και δευτερη φορα

αφου ειχε μεινει λιγη σε βραχακι που δεν καθαρισα καλα αλλα ομως την αντιμετωπισα με nopox το οποιο ειναι τρομερο προιον

αλλα θελει προσοχη γιατι ειναι πολυ δυνατο.

δεν ειναι για την αλγη...κατεβαζει το νιτρικα και τα φωσφορικα ταυτοχρονα,πραγμα το οποιο κανουν πολυ λιγα προιοντα

οπως και να εχει καλη επιτυχια και ευχομαι να την ξεφορτωθεις

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο την αλλαγη λαμπων(τ5,μεταλου η μεταβαση σε led) δεν εβγαλε ποτε κανενα ενυδρειο αλγη...ακομα και να υπαρχει

ηδη προβλημα ο μονος τροπος να φουντωσει η αλγη θα ειναι να κατεβεις πολυ σε κελβιν συνολικα αλλα μιλαμε για τουλαχιστον 6.500k

ειδικα στις περιπτωσεις που ειναι και σχετικα στρωμενα δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα ακομα και σε αυτα τα kelvin να πας,αλλα νομιζω πως

ολοι μας τρεχουμε τα φωτα μας απο 12.000k και πανω

το μονο προβλημα που μπορει να προκυψει με συνολικη η αποτομη αλλαγη λαμπων αφορα στα κοραλια και οχι στην αλγη.

εαν ανεβεις αποτομα σε ενταση(λογικο ειναι εαν οι λαμπες ειναι καινουργιες) ισως να την ακουσουν τα κοραλια.

αυτο π.χ το εχουν παθει αρκετοι μετα την αλλαγη σε led που ειναι πολυ δυνατος φωτισμος

οποτε μην ταλαιπωρεισαι τσαμπα να βγαζεις και να βαζεις λαμπες.

ακομα και τις λαμπες να αλλαξεις,ακομα και να βαλεις τις παλιες,ακομα και να μειωσεις την φωτοπεριοδο εαν π.χ το προβλημα σου

προερχεται απο το νερο της θαλασσας θα εχεις παλι το ιδιο προβλημα,δεν θα αλλαξει τιποτα

αφου εχεις οσμωση αλλαγες μονο με αλατι και α/ο με την ιδια συχνοτητα που εκανες και πριν και σιφωναρισμα

με το λαστιχο η κοψιμο με το χερι.οταν θα την δεις να χανει το χρωμα της θα ειναι τα πρωτα σημαδια

οτι εισαι σε καλο δρομο

εαν εχεις και ριακτορες,οπως ειπαν τα παιδια καλο θα ηταν να βαλεις εκει το αντιφως

το να παρατησεις το ενυδρειο στην τυχη του ειναι μια λυση αλλα μονο εαν εισαι ελαφρα στοκαρισμενος και σε ψαρια και σε κοραλια.

εαν δεν εισαι και το αφησεις στην τυχη του τοτε ισως να το σταματησεις απο αυτο που θα βλεπεις σε λιγο καιρο

προσωπικα εχω ξεστησει ενυδρειο εξαιτιας αυτης της αλγης η οποια πηγε να εμφανιστει και δευτερη φορα

αφου ειχε μεινει λιγη σε βραχακι που δεν καθαρισα καλα αλλα ομως την αντιμετωπισα με nopox το οποιο ειναι τρομερο προιον

αλλα θελει προσοχη γιατι ειναι πολυ δυνατο.

δεν ειναι για την αλγη...κατεβαζει το νιτρικα και τα φωσφορικα ταυτοχρονα,πραγμα το οποιο κανουν πολυ λιγα προιοντα

οπως και να εχει καλη επιτυχια και ευχομαι να την ξεφορτωθεις

+1 Παρε ενα σωληνακι σιλικονης.Σε καθε αλλαγη που θα κανεις ξηλωνε, εχοντας στο χερι σου και το σωληνακι και ρουφατα ταυτοχρονα μην αφηνοντας την να φευγει στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Η εξήγηση που μπορώ να δώσω για την αλλαγή λαμπών και όχι για εξολοκλήρου αλλαγή φωτισμού φίλε μου Mad23 έχει καθαρά να κάνει με τα Lux.

Όσο περισσότερο καιρό τρέχει η Τ5 πέφτουν τα Lux της λάμπας και αυτός είναι ο λόγος που τις αλλάζουμε...

Όταν αλλάζουμε όλες μαζί τις λάμπες τα Lux ανεβαίνουν σε τρομακτικό βαθμό...αυτό σε συνδυασμό με την ύπαρξη θρεπτικών στο νερό φουντώνει τις άλγες. Αυτός είναι και ο λόγος που πρέπει να τις αλλάζουμε σιγά-σιγά και όχι όλες μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Η εξήγηση που μπορώ να δώσω για την αλλαγή λαμπών και όχι για εξολοκλήρου αλλαγή φωτισμού φίλε μου Mad23 έχει καθαρά να κάνει με τα Lux.

Όσο περισσότερο καιρό τρέχει η Τ5 πέφτουν τα Lux της λάμπας και αυτός είναι ο λόγος που τις αλλάζουμε...συμφωνω,ολοι γνωριζουν οτι πεφτει η αποδοση με το καιρο και πρεπει να αλλαζονται

Όταν αλλάζουμε όλες μαζί τις λάμπες τα Lux ανεβαίνουν σε τρομακτικό βαθμόσυμφωνω και σε αυτο...αυτό σε συνδυασμό με την ύπαρξη θρεπτικών στο νερό φουντώνει τις άλγεςδιαφωνω,δεν συνδυαζονται αυτα τα δυο. Αυτός είναι και ο λόγος που πρέπει να τις αλλάζουμε σιγά-σιγά και όχι όλες μαζί.

ο λογος που οι λαμπες πρεπει να αλλαζονται σταδιακα ειναι επειδη οι καινουργιες λαμπες ειναι πολυ

ανεβασμενες σε ενταση(σε σχεση με τις παλιες) και αυτο ισως στρεσαρει τα κοραλια!

καμια σχεση με την αλγη φιλε μου αλεξ...οι καινουργιες λαμπες δεν θα διεγειρουν η θα δωσουν πατημα

στην αλγη να αναπτυχθει γρηγοροτερα η περισσοτερο.

εκτος ξαναλεω εαν κατεβεις τοοοοοσο πολυ στα kelvin κατι το οποιο δεν κανει κανεις(δεν εχει κανεις

ανυδρειο με μονο λευκες λαμπες π.χ geisesmann στα 6.500k)

προσωπικα,αλλα γνωριζω και αλλα παιδια που κανουν το ιδιο στις 8 τ5 αλλαζω τις 4 λαμπες και μετα απο μια εβδομαδα,ισως και νωριτερα αλλαζω και τις αλλες 4

και μια σημειωση για αυτη την αλγη-μπορει να κρατηθει ζωντανη και με το ελαχιστο του φωτος,ακομα και στα πιο σκοτεινα σημεια(δεν μιλαω για απολυτο σκοταδι)

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη που μπορει να βγει απο αμεση αλλαγη ολων των λαμπων ειναι η διατομικη και μονο.Αυτο που θα προκληθει περισσοτερο ειναι στρες στα κοραλια,οπως λεει κι φιλος μου ο Μιχαλης :)

Οσο για την τριχοειδη,χτενισμα να δειχνει και ωραια :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...