Jump to content

Τριχοειδής Άλγη


Recommended Posts

Καταρχήν δεν μίλησα για κοράλλια μιλάω για άλγες...

Άλλοι οργανισμοί αυτοί δεν έχουν ταβάνι φωτοσυνθέσεως(φωτοαναστολή) όπως τα κοράλλια και είναι πιο απλοί οργανισμοί,αναπτύσσονται πολύ πιο γρήγορα.

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα.

Αφήνουμε μια μέρα 24 ώρες τα φώτα ανοιχτά...αυτό που συμβαίνει είναι οτι οι περισσότερες άλγες μεγαλώνουν...τα κοράλλια όμως όχι.

Τα προιόντα που καταναλώνουν οι άλγες είναι πιο απλά από ότι τα κοράλλια που η διαδικασία αποτιτάνωσης είναι σύνθετη και πολυπαραγοντική και φυσικά πολύ πιο αργή.

Δεν χρειάζονται σύνθετες αντιδράσεις οι άλγες απλά βρίσκουν το φάσμα που επιθυμούν(παλιοί λαμπτήρες πεσμένοι σε lux,και γοητεύονται από το κόκκινο φάσμα...στην προκειμένη περίπτωση fiji purple) βρίσκουν παράλληλα τα προϊόντα μεταβολισμού από την στήλη νερού (ΝΟ3,ΡΟ4) και πνίγουν το ενυδρείο.

Aν δεν υπάρχουν μεταβολικά προϊόντα (και ιώδιο)στο νερό για να τραφούν δεν μεγαλώνουν... :bigemo_harabe_net-64:

Πιο περίεργες είναι οι κόκκινες άλγες τύπου Gelidium,Bubble...αυτές επιμένουν και χωρίς θρεπτικά...νομίζω το μυστικό είναι στο ιώδιο πάλι...αντιμετωπίζονται με άλλα μέσα και τρόπους...σύντομα θα σας τους αποκαλύψω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας πάρουμε άλλο παράδειγμα...

αγοράζεις ζωντανό βράχο...στο πέτσοπ ή στον χομπίστα που ήταν δεν φαινόταν να έχει κάποια άλγη...

Μετά από μια βδομάδα στο ενυδρείο ο βράχος αυτός είναι γεμάτος ανεπιθύμητες άλγες...

Το ίδιο πράγμα συμβαίνει...ο έντονος φωτισμός είναι πάντα υπεύθυνος για προβλήματα με άλγες...επίσης και το ιώδιο...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Το ιωδιο ειναι υπευθυνο για πολλα........

Αφου λοιπον ο εντονος-δυνατος φωτισμος ειναι υπευθυνος,γιατι οταν αλλαξα απο Τ5 σε λεντ,δεν εβγαλα ιχνος επικινδυνης αλγης,αλλα απεναντιας στρεσσαρα τα κοραλια μου,κι εχασα και 2,3 ακρο επειδη τα ειχα τοποθετησει χαμηλα;

Link to comment
Share on other sites

Άλλη πηγή φωτός Στράτο..τα led είναι επικίνδυνα δυνατά...συγκρίνονται με λάμπες αλογονιδίων μετάλλου.

Ας πάρουμε 2 περιπτώσεις για να δούμε την διεισδυτικότητα των led...

Όταν χρησιμοποιείς πηγή άνθρακα το νερό είναι τόσο καθαρό που σε dKh πάνω απο 8 με led πολλά κοράλλια μπαίνουν σε collapse δλδ δεν μπορούν να αντέξουν όλη αυτή την ακτινοβολία και καταρρέουν με αποτέλεσμα το άσπρισμα πολλές φορές ταχύτατο...

Με Τ5 μπορούν να αντέξουν μέχρι το dKh 9...

Εμένα όταν πέρασα τα σκληρά μου απο Τ5 στα led περίπου 2-3 μήνες δεν μεγάλωναν καθόλου ίσως έφταιγε και το φρέσκο ενυδρείο αλλά και τα χρώματα ήταν πολύ πιο ξασπρισμένα δεν κατηγορώ 100% τα led.

Όταν βάζω φρέσκα κοράλλια που μεγάλωσαν με Τ5 πάντα τα αφήνω 1 βδομάδα στο υπόστρωμα να συνηθίσουν τον φωτισμό και έπειτα τα ανεβάζω στον βράχο.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

που καταλήγουμε τελικά?

ο φίλος εδώ τι ακριβός πρέπει να κάνει για να ησυχάσει?

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή στο είπα και προσωπικά ..

Κάνω ένα πείραμα αν δουλέψει θα σας κάνω μάγκες...

Το πιο δοκιμασμένο είναι ένας fluidized reactor όπως ο ΤLF150 και GFO μικρής κοκκομετρίας...με ελάχιστη ροή δεν αφήνει ΡΟ4 ούτε για αστείο..

Πάντως το πρόβλημα με τις άλγες είναι πολυπαραγοντικό και έχει πολλά σημεία να προσέξεις..δεν αξίζει να χαλάσει κανείς το ενυδρείο του για προβλήματα με ενοχλητικές άλγες...βρίσκεις προσεκτικά το πρόβλημα και το διορθώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρουμε άλλο παράδειγμα...

αγοράζεις ζωντανό βράχο...στο πέτσοπ ή στον χομπίστα που ήταν δεν φαινόταν να έχει κάποια άλγη...

Μετά από μια βδομάδα στο ενυδρείο ο βράχος αυτός είναι γεμάτος ανεπιθύμητες άλγες...

Το ίδιο πράγμα συμβαίνει...ο έντονος φωτισμός είναι πάντα υπεύθυνος για προβλήματα με άλγες...επίσης και το ιώδιο...

Αλεξανδρε αυτοι οι βραχοι εχουν ηδη πανω τους τις ανεπιθυμητες αλγες απλα στα

Πετ εκει που τους εχουν δεν πεφτει ουτε ενα flake οποτε δεν εχουν φαγητο για να αναπτυχθουν

Και εδω κολλαει και αυτο που ειπα νωριτερα οτι αυτη η αλγη μεγαλωνει ακομα και με μηδαμινο φως και ελαχιστη τροφη

Link to comment
Share on other sites

Τα flakes έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε ΡΟ4...Προσωπικά τα αποφεύγω...δεν συνιστώ να κάνετε το ίδιο.. :bigemo_harabe_net-134:

Αυτή η "χειμερία νάρκη" στην αδρανή άλγη λοιπόν γιατί να μην γίνει και σε ένα ενυδρείο...με τον υπερβολικά δυνατό φωτισμό...αυτές γίνονται πάλι ενεργές και επιθετικές...

Συμφωνώ για τις κόκκινες άλγες τύπου Bubble,Gelidium...η πλήρης συσκότιση και τα μηδενικά θρεπτικά δεν είναι λύση...σε "βράσιμο"/ "κουράρισμα" του βράχου μου σε κουβά με χωρίς φωτισμό ένα μήνα οι μόνες που έζησαν είναι αυτές...ακόμα τις έχω...σύντομα θα έχω αποτελέσματα όμως σε κάτι που δοκιμάζω... πριν την έσχατη λύση του Dremel...

Link to comment
Share on other sites

Τα flakes έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε ΡΟ4...Προσωπικά τα αποφεύγω...δεν συνιστώ να κάνετε το ίδιο.. :bigemo_harabe_net-134: ισχυει αλεξ,αλλα παρολαυτα ειναι απο τις τροφες με τα λιγοτερα φωσφωρικα

τα περισσοτερα τα εχουν οι αλγες που βαζουμε στα μανταλακια και η κατεψυγμενες

Αυτή η "χειμερία νάρκη" στην αδρανή άλγη λοιπόν γιατί να μην γίνει και σε ένα ενυδρείο...με τον υπερβολικά δυνατό φωτισμό...αυτές γίνονται πάλι ενεργές και επιθετικές...

ο φωτισμος ποτε δεν ειναι υπερβολικος,ακομα και 1000w να εχεις πανω απο 200 λιτρα ενυδρειο(το εκανα λυσσα το ξερω,αλλα ενα απλο πχ ειναι) εαν το διαχειριστεις με σωστο τροπο τοτε δεν θα εχεις προβλημα

εξακολουθω παντως να λεω πως οι αλγες θα γινουν ενεργες και επιθετικες απο το νερο που εχουμε και τις τιμες του(αφου εχουμε ηδη ψαρια τα οποια ταιζουμε,αμμο που ξερναει διαφορα κτλ) και οχι απο το φωτισμο

Συμφωνώ για τις κόκκινες άλγες τύπου Bubble,Gelidium...η πλήρης συσκότιση και τα μηδενικά θρεπτικά δεν είναι λύση...σε "βράσιμο"/ "κουράρισμα" του βράχου μου σε κουβά με χωρίς φωτισμό ένα μήνα οι μόνες που έζησαν είναι αυτές...ακόμα τις έχω...σύντομα θα έχω αποτελέσματα όμως σε κάτι που δοκιμάζω... πριν την έσχατη λύση του Dremel...

μακαρι ρε φιλε να δεις τα αποτελεσματα που θες και να βοηθησεις ολα τα παιδια που εχουν

αυτο το προβλημα με την παλιοαλγη :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι mad23 απλά παίζουν πολλά ρόλο...αν υπάρχουν θρεπτικά θα μεγαλώσουν.

Από την άλλη αν δεν υπάρχουν ψοφάνε όλα...Η τέλεια ισορροπία είναι κάτι σχετικό και διαφορετικό για τον καθένα ανάλογα το ενυδρείο και την βιολογία που έχει χτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε..εχω ακριβως το ιδιο θεμα εδω και 4 με 5 μηνες..δοκιμασα τα παντα και παλι εβγαινε..οσπου εβαλα ολο το βραχο στο σαμπ,καθολου φως για δυο εβδομαδες και ετσι αρχισα να βλεπω καποια βελτιωση..κοιτα απλα να δουλευει αψογα η οσμωση σου και οταν αρχισεις να βαζεις το βραχο μεσα στο ενυδρειο παιξε με το φωτισμο,σαν να ξεκινας απ την αρχη...σηγουρα αν ειχες και οζον,θα βοηθουσε πιο πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε..εχω ακριβως το ιδιο θεμα εδω και 4 με 5 μηνες..δοκιμασα τα παντα και παλι εβγαινε..οσπου εβαλα ολο το βραχο στο σαμπ,καθολου φως για δυο εβδομαδες και ετσι αρχισα να βλεπω καποια βελτιωση..κοιτα απλα να δουλευει αψογα η οσμωση σου και οταν αρχισεις να βαζεις το βραχο μεσα στο ενυδρειο παιξε με το φωτισμο,σαν να ξεκινας απ την αρχη...σηγουρα αν ειχες και οζον,θα βοηθουσε πιο πολυ....

φιλε εχω και κοραλια και ειναι δυσκολο αυτο :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας εχω νεα απο την αλγη, σταμάτησα της αλλαγες απο θαλασσα τωρα 15 μερες και ουτε απο οσμοση εχω κανει λογο φίλτρον εχω παραγγείλει,αλλαζω μονο αντιφ,της σηχεμ αλουμινίου και βλεπω σε ολα τα σημια του βραχου να ειναι καφε.θελω να πιστευω οτι ειμαι σε καλο δρομο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου καθε εβδομαδα θα ελεγα μονο αλατι και νερο οσμωσης με μηδενικο TDS .

Βαλε αντιφωσφορο αλουμινιου ( seachem phosguard) και αλλαζε τον καθε 4 μερες για ενα ευλογο χρονικο διαστημα μεχρι να δεις την αλγη να γινετε απο πρασινη,καφε και μετα ασπρη και να εξαφανιζεται.

Μη φοβασαι οτι θα στεγνωσεις το συστημα σου γιατι οσο υπαρχει η αλγη,υπαρχουν και θρεπτικα.

Ξηλωσε προσεκτικα με το χερι ή λαβιδα οση περιισσοτερη μπορεις.

Ελλατωσε υπερβολικα το ταισμα - ΟΧΙ κατεψυγμενα!

Αν εχεις σοβαρα κοραλια μην παιζεις με τον φωτισμο.Δεν φταινε σε τιποτα αυτα αν υπαρχει αλγη.

Παιξε λιγο και με την κυκλοφορια στο ενυδρειο.

Οχι βιαστικες κινησεις.. οχι αποτομες αλλαγες και οσο γινετε σταθερες τιμες.

Αν τα κανεις αυτα ευλαβικα και εχεις υπομονη,θα δικαιωθεις.

καλησπερα σας εχω νεα απο την αλγη, σταμάτησα της αλλαγες απο θαλασσα τωρα 15 μερες και ουτε απο οσμοση εχω κανει λογο φίλτρον εχω παραγγείλει,αλλαζω μονο αντιφ,της σηχεμ αλουμινίου και βλεπω σε ολα τα σημια του βραχου να ειναι καφε.θελω να πιστευω οτι ειμαι σε καλο δρομο.

Να χαρω εγω ... Πεινασε την ... να λιμοκτονησει και να παει απο εκει που ηρθε.. απο καφε θα γινει ασπρη ή θα αρχισει να ξεκολαει.. οταν το δεις αυτο βοηθα και εσυ λιγο με το χερι στο ξηλωμα.. με προσοχη αργες κινησεις ,με χαμηλες κυκλοφοριες στο ενυδρειο την ωρα που ξηλωνεις.... :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Να χαρω εγω ... Πεινασε την ... να λιμοκτονησει και να παει απο εκει που ηρθε.. απο καφε θα γινει ασπρη ή θα αρχισει να ξεκολαει.. οταν το δεις αυτο βοηθα και εσυ λιγο με το χερι στο ξηλωμα.. με προσοχη αργες κινησεις ,με χαμηλες κυκλοφοριες στο ενυδρειο την ωρα που ξηλωνεις.... :bigemo_harabe_net-64:

:bigemo_harabe_net-134:+1

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι καλα σημαδια βαγγελη! :bigemo_harabe_net-64:

οπως ειπε και ο γιαννης ειναι πολυ καλη ευκαιρια τωρα που θα αρχισει να αποδυναμωνεται η να τη δεις να χανει ακομα

λιγο χρωμα να βαλεις "χερι"!

κανε μια αλλαγη εννοειται απο οσμωση και βγαλε οση μπορεις με το χερι.

επειδη την εχω περασει και εγω αυτη τη φαση μπορεις να κανεις...

1.κρατας το λαστιχο που σιφωναρεις και με τα δαχτυλα κοβεις και ρουφας με το λαστιχο

2.(αυτο εκανα εγω) παιρνεις ενα μπολακι,το γεμιζεις με νερο,το βαζεις σε καμια κοντρα του ενυδρειου η καπου κοντα να μην πιαστουν τα χερια σου

και αρχιζεις να κοβεις με το χερι πιανοντας τη βαση της.αυτο που κοβεις το βαζεις στο μπολακι με το νερο ωστε απ'οτι κοβεις να μην μενουν υπολειματα στα χερια σου και τα ξαναβαζεις μεσα στο ενυδρειο :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειχα κανει κ εγω με το μπολακι.. ειχα γεμίσει 3 τετοια μεχρι επανω πρασιναδα!!! ;) αν βρω καπου την φωτο θα την βαλω εδω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειχα κανει κ εγω με το μπολακι.. ειχα γεμίσει 3 τετοια μεχρι επανω πρασιναδα!!! ;) αν βρω καπου την φωτο θα την βαλω εδω.. :)

Ωραιο δολωμα για σαλπες :D

Link to comment
Share on other sites

απορια:ενας θαλασσιος λαγος δεν μας γλυτωνει απο τοσο κοπο??ισως και ενα δυο εμεραλντ?

Έγινε επεξεργασία - maxmike
Link to comment
Share on other sites

απορια:ενας θαλασσιος λαγος δεν μας γλυτωνει απο τοσο κοπο??

οχι ρε θα βαλουμε της πεθερες μας να τα ξεριζώσουν.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...