Jump to content

Redfield Ratio


Giovanni

Recommended Posts

καλα τα ειπες αλεξ :bigemo_harabe_net-64:

ειδικα το doc ειναι πολυ μεγαλη υποθεση για το ενυδρειο και ενα απο τα πρωτα σημαντικα πραγματα τα οποια αφαιρει το σκιμμερ!

εχουν γινει τεραστιες συζητησεις για το εαν τελικα το σκιμμερ κανει καλο η κακο η το ποσο καλο τελικα κανει!

πολλοι,μεσα σε αυτους και εγω θεωρουν πως το σκιμμερ τελικα ειναι και πρεπει να υπαρχει σε ενα ενυδρειο πιο πολυ για ασφαλεια(σε περιπτωση spawning σαλιγκαριων κοραλιων,να προστατευει και να επιτρεπει το υπερβολικο ταισμα,να βοηθαει στην καλη οξυγονωση και διατηρηση του ph σε υψηλο σχετικα επιπεδο και πολλα αλλα-θανατοι οργανισμων-) παρα για ουσια και ως αναποσπαστο κομματι ενος ενυδρειου αλλα αυτο και αν ειναι μεγαλη κουβεντα

ειχα διαβασει καποιον που ειχε μπει στο κοπο(μικροβιλογος η κατι τετοιο) και ειχε κανει αναλυση του σκιμμαρισματος και μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση το ποσο μικρο ηταν το ποσοστο "πραγματικης βρωμας" που ειχε βγαλει-νομιζω κατω απο 20%-!

αν το βρω ξανα θα το βαλω...αν και ηδη ειναι offtopic :bigemo_harabe_net-82:

ο ενεργος ανθρακας οντως απομακρυνει το Toc αλλα δυστυχως και αυτος οπως και το σκιμμερ αφαιρει και στοιχεια τα οποια ειναι πολυ χρησιμα

σαν τροφη και συμπληρωματα στα κοραλια και στα βακτηρια.οποτε εκει τι κανεις?

βαζεις η δεν βαζεις?αλλη μεγαλη συζητηση...

με τα βακτηρια καλα εκανες και επαψες να ασχολεισαι!

στο χωριο μου στη κρητη λενε "the less you mess,the more success"...δικο μου! :pirate:

παντως ο ανθρακας που παραγουν τα κοραλια μεσω της ζωοξανθελης λες να ειναι αρκετος για ενα ενα ενυδρειο αλεξ?

αν εισαι δηλαδη χωρις κοραλια παλι θα πρεπει να ριχνεις χειροκινητα πηγη ανθρακα?

π.χ σε ενα fish only που δεν εχεις κοραλια απο που θα παραχθει ο απαραιτητος ανθρακας?

και τελικα ο ανθρακας ειναι απαραιτητος στα βακτηρια μονο?η' μηπως δεν ειναι ουτε σε αυτα και απλα ειναι ενα συμπληρωμα,εξτραδακι στη "διατροφη" τους?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Πολύ καλό άρθρο, κατάλαβα γιατί είχα τριχοειδή άλγη, NΟ3:5 PΟ4:0, αλλά τη τελευταία εβδομάδα ξαναμπερδευτηκα,γιατί με ίδιες μετρήσεις, μου έκανε την εμφάνισή παράλληλα με την τριχοειδή και το κυανο... μπορεί κάπως να εξηγηθεί αυτό?

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Η πληρης ανισοροπια των τιμων αυτων μπορει να εχει πολλους να ξεσπασει ... Εαν δεν εκανες κατι για να διορθωσεις το προβλημα τοτε αυτο εγινε μεγαλυτερο..

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Η πληρης ανισοροπια των τιμων αυτων μπορει να εχει πολλους να ξεσπασει ... Εαν δεν εκανες κατι για να διορθωσεις το προβλημα τοτε αυτο εγινε μεγαλυτερο..

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

Το ενυδρειο τρέχει από 9/9, και το τελευταίο μήνα τα νιτρικα είναι 5-6, και τα φοσφωρικα 0, με τεστ salifert, δεν είχα αυξομειώσεις σε αυτά, kh είχα αύξηση από 7-7,5 στο 9-9,5 και τώρα είναι στο 8,5 ,άλλα αυτό είναι άσχετο με το Redfield ratio, γι αυτό και δεν κατάλαβα την εμφάνιση κυανοβακτηριου! Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση πιθανον να έρχεται φιλε μου απο το γεγονός οτι το ενυδρείο σου είναι πολύ νεο και ακομα προσπαθεί να βρει τα πατηματα του...

συνεχισε μια συγκεκριμένη ρουτινα αλλαγων νερου, ταισματος και υλικών φιλτρανσης και με την πάροδο του χρόνου θα βρει τα πατηματα του..

Σαν βοήθεια αν θες μπορεις να ρουφηξεις οτι κυανο υπαρχει σε ευκολα σημεια με την αλλαγη νερου.

Επισης ριχνε και λιγα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...