Jump to content

NANO-Dream


JDP

Recommended Posts

Να που ένα nano-reef μπορεί να γίνει πραγματικότητα με αρκετή φροντίδα και υπομονή.

Μερικά όμορφα αποσπάσματα από το reefάκι μου που ελπίζω να σας αρέσουν.

Και για να σας προλάβω το ενυδρείο είναι 75 λίτρα με sump 30 λίτρων και εκτός των άλλων φιλοξενεί τα 2 μικρότερα tangs που έχουν έρθει στην Ελλάδα. Φυσικά μόλις πάρουν ένα σοβαρό μέγεθος θα δωθούν σε φίλους αφού πλέον δεν θα μπορούν να φιλοξενηθούν από το δικό μου ενυδρείο λόγο μεγέθους.

Μέχρι τότε απολαύστε τις φωτογραφίες ....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιάννη πολύ όμορφο... :) Τέτοια να βλέπουμε να παίρνουμε λίγο τα πάνω μας εμείς οι πιτσιρικo-reefers :rolleyes: .

Για πες μας λίγα περισσότερα...εξοπλισμός;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από εξοπλισμό εχουμε και λέμε:

Στο ενυδρείο υπάρχουν 3 κυκλοφορητές Eheim 400 lt/h στις 3 γωνίες του ενυδρείου εκτός από την πίσω δεξιά γωνία.

Λάμπες

1x15watt Blue Actinic(T8)

1x20watt White 9000K (T8)

1x20watt White 12000K (T8)

1x20watt White 15000K (T8)

Ανεμιστήρας για το καλοκαίρι.

PinPoint Ph-Meter και PinPoint Θερμόμετρο όπου και τα 2 δουλεύουν συνεχώς για παρακολούθηση τιμών.

Το Sump βρίσκεται επάνω από το ενυδρείο και τροφοδοτείται με νερό από μία εξωτερική αντλία Eheim 1250 (1200lt/h). H Αντλία καταλήγει στο Skimmer (Remora) που είναι μέσα στο sump και όχι απευθείας στο sump. Το νερό πέφτει από το Remora σε 3 κάδους με σφουγκάρι, Αντιφόσφωρο και Ενεργό άνθρακα. Κατόπιν για την υπερχύληση έχουν χρησιμοποιηθεί 2 ευκαμπτοι σωλήνες σπιράλ πλυντηρίου όπου επιστρέφουν το νερό στο ενυδρείο στις 2 δεξιά γωνίες.

Το Sump είναι ιδιοκατασκευή από πλακάκι και plexiglass στο μπροστά μέρος για να μπορέσουν να γίνουν οι τρύπες για την υπερχίληση.

Link to comment
Share on other sites

Καλα Γιαννη, δεν το συζητω, πανεμορφο! Το ασπρο το φυτουλι στην τριτη φωτο τι ειναι? (Καθοτι ασχετη με τα αρμυρα, εγω ειμαι .... γλυκων και θερμων προδιαγραφων) :):rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικο !!

Αξιος, παντα τετοια και περιμενουμε οσο τι δυνατον περισσοτερες photos και πληροφοριες...

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιαννη πολυ ομορφο.. :)

Καθε βδομαδα και καλυτερο.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε John.

Πολύ μ' αρέσει να βλέπω nano ενυδρειάκια... πόσο μάλλον να είναι και reef !!!!!

Άψογο-τέλειο !!!

Link to comment
Share on other sites

Το ασπρο το φυτουλι στην τριτη φωτο τι ειναι? (Καθοτι ασχετη με τα αρμυρα, εγω ειμαι .... γλυκων και θερμων προδιαγραφων)  :)  :rolleyes:  :D

3144[/snapback]

Αν κατάλαβα καλά λές τα star polyps. Αν μπορείς πές μου το όνομα της φώτο να καταλάβω ακριβώς πιο λές.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη οφείλω να ομολογήσω, ότι παρότι και στις φωτό είναι πανέμορφο, απο κοντά είναι ακόμα καλύτερο!!!!! :rolleyes:

Μια λέξη είναι αρκετή πιστεύω: ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Γιανναρε!

Αψογος :):rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά λές τα star polyps. Αν μπορείς πές μου το όνομα της φώτο να καταλάβω ακριβώς πιο λές.

3166[/snapback]

Ονομα στη φωτο δεν βλεπω για να σου πω. Ειναι η μεσαια φωτο στη δευτερη καθετη στηλη, και στο βαθος φαινεται ο μπλε τανγκουλης λιγο. Το φυτο εχει πολλα πολυ ψιλα λευκα λουλουδακια (η κεφαλακια, οτι ειναι). Υπεροχο!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Γιάννη, και πάλι μπράβο :rolleyes::D:D

Για να ζηλέψω ανέβασες φωτό, έεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :)

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας ζήσει και εγώ από κοντά την γέννηση αυτού του ενυδρείου και γνωρίζοντας την προσπάθεια και την επιμονή του Γιάννη το μπράβο είναι το λιγότερο!

Το ενυδρείο αυτό είναι παράδειγμα προς μίμιση για τους υπόλοιπους όχι τόσο για το αισθητικό μέρος αλλά για τον τρόπο που στήθηκε μετά από διάβασμα,προσεκτικά βήματα και καλά τέστ και εξοπλισμό!!!

ΜΠΡΑΒΟ και από εμένα Γιάννη!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη τι ταϊζεις τα κοράλια σου και κάθε πότε;

Link to comment
Share on other sites

Ταϊζω 2 φορές την εβδομάδα Prodibio Reef Booster

Συμπληρωματικά ρίχνω Prodibio BIOPTIM και Seachem Reef Complete όποτε χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά πανέμορφο. Συγχαρητήρια!!! :blush:

JPD θα είχες την καλοσύνη να μας πεις και πόσο σου κόστισε το όλο project να ξέρουμε και εμείς που θέλουμε να μπούμε στην θάλασσα?:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου Γιαννη ειναι παρα πολυ ομορφο, φυσικα δεν θα μπορουσα να πω κατι αλλο για ευνοητους λογους!! :hysterical: Καλη συνεχεια!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

βλεποντας ενυδρεια σαν και αυτα μου μπηκε η ιδεα να κανω ριφφ :wootwoot: .ειναι πανεμορφο!

Πολύ καλή η ιδέα σου.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και περιμένουμε με ενδιαφέρον τις εξελίξεις σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εξαιρετικό το ενυδρείο!!!

Μου άρεσε πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

αυτο το νανακι ηταν εμπνευση για μενα (πιτσιρικας) το βλεπα σε ενα ημερολογιο αν δεν κανω καποιο λαθος!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γιατί δεν βλέπω φωτογραφίες στο πρώτο ποστ? Έχουν διαγραφεί;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βλέπω φωτογραφίες στο πρώτο ποστ? Έχουν διαγραφεί;

Είχαν χαθεί κατα την μεταφορά του σέρβερ που είχε γίνει πρίν από 2,5 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζεται ένα project ... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50474

για Pico reef....

λίγο υπομονή ώστε να ανέβει ολοκληρωμένη η παρουσίαση με έτοιμα τα ενυδρεία σε λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...