Jump to content

Αυτοκτόνησε Το Γκάπυ Μου!


thodorisg

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά, είπα να μοιραστώ μαζί σας την αυτοκτονία ενός γκάπυ μου! :poster_oops::rip_1:

Ξύπνησα σήμερα το πρωί και έτσι όπως χάζευα τα γκάπυ μου παρατήρησα οτι λείπει ένα...

Άρχισα να ψάχνω λοιπόν μέσα στο ενυδρείο μήπως κρύφτηκε κάπου... αλλά τίποτα έφαγα μισή ώρα να κοιτάω το ενυδρείο γιατί μου φάνηκε περίεργο να λείπει...

Το ενυδρείο δεν εχει καπάκι...

Μετά απο λίγο καθώς κοίταξα στο πάτωμα είδα το γκαπάκι ψόφιο ...που ήταν απο το πιο όμορφο απο όλα! :bigemo_harabe_net-99:

Δεν άντεξα και πήγα αμέσως και έφερα ένα καινούργιο!

Δεν ήξερα πως πηδούν έξω απο το νερό... λέτε να μου ξανασυμβεί;;; :waaa:

Η αλήθεια είναι πως ήταν πολύ χαρούμενο και ζωηρό και κολυμπούσε σαν τρελό στον αφρό , πηγαινοερχόταν πανω κάτω με πολύ φόρα στο ενυδρείο... :bigemo_harabe_net-104:

Πρέπει να πάρω καπάκι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε αγχώσω, αλλά εάν τα ψάρια πηδάνε έξω από το νερό, αυτό μπορεί να συμβαίνει από δηλητηρίαση από την αμωνια!

Μετρήσεις έχεις κάνει???

Εκτός αυτού ένα καπάκι νομίζω πως είναι αν όχι απαραίτητο, αναγκαίο... :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

ναι το ενυδρείο είναι στρωμένο με μπόλι και μετρήσεις έχω κάνει, βέβαια εδώ και 2 βδομάδες δεν έχω ξανακάνει...

το μόνο που μπορώ να πώ είναι οτι τελευταία μετά απο μια αλλαγή νερού 30% η στάθμη είχε ανέβει αρκετά αλλά δεν φαντάστηκα οτι θα πηδούσε. Δεδομένου όμως του οτι τα γκάπυ κολυμπούν στην επιφάνεια του νερού πολύ συχνά κάποιο απο αυτά παρασύρθηκε ίσως και με την ροή του φίλτρου , τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είσαι εντάξει από μετρήσεις και ρουτίνες, δες την περίπτωση να βάλεις ένα καπάκι για να αποφύγεις παρόμοιες περιπτώσεις στο μέλλον. :)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καπακι.

Link to comment
Share on other sites

ο λόγος που θέλω να αποφύγω το καπάκι είναι γιατί έχω λάμπα απο πάνω και δεν θα έχω φώς. προς το παρών βάζω ένα αυτοσχέδιο καπάκι το βράδυ... έχω σκεφτεί μεμβράνη η τούλι για να περνάει το το φώς, ή μάλλον πρέπει να φτιάξω ένα τζάμι με μια τρύπα για να ρίχνω τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις και ένα κομμάτι plexiglass .

Link to comment
Share on other sites

Για όλα φταίει ο GAP..κρίμα το γκαπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Kαι σε μενα αυτοκτόνησε ένα προχτές κα ιηταν το πιό όμορφο αρσενικό που ειχα....

Ενα καπάκι ειναι πάντα απαραίτητο τελικά.Αλλά αν δεν εχεις φράγκα...

Link to comment
Share on other sites

ειχα διαβασει ενα ποστ με καποιον που ειχε λιμνη με guppies κ τον χειμωνα που ειχε κρυο πηδουσαν εξω...τι 8ερμοκρασια εχεισ?

Link to comment
Share on other sites

Kαι σε μενα αυτοκτόνησε ένα προχτές κα ιηταν το πιό όμορφο αρσενικό που ειχα....

Ενα καπάκι ειναι πάντα απαραίτητο τελικά.Αλλά αν δεν εχεις φράγκα...βρισκεις πατεντες!

μια προσωρινη λυση μπορει να ναι ενα πλαστικο διχτυ

plegma.jpg

μπορει οπτικα να μην ειναι το πιο ωραιο..αλλα ειναι μια καλη προσωρινη λυση

Έγινε επεξεργασία - krouser
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ή τούλι μπορείς να βάλεις που είναι πιο μαλακό και πιάνεται πιο εύκολα

Έγινε επεξεργασία - Frog
Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα κομματι τζαμι αν δεν μπορεις να βαλεις καπακι.

Η καλυτερη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις και ένα κομμάτι plexiglass .

το plexi με την λαμπα απο πανω θα λυγισει με τον καιρο(ζητημα εβδομαδων με μηνα) εκτος και αν βαλει πολυκαρβουνικο που δεν εχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έβαλα ενα κομμάτι plexi glass λεπτό και του έχω κάνει μια καλοσχηματισμένη τρύπα ωστε να ρίχνω τροφή και δείχνει σούπερ... Μάλιστα μετά την απώλεια μου, αποφάσισα να ρίξω μέσα 2 αρσενικά πλάτυ, τα οποία συμβιώνουν τέλεια. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Στο παρελθον αφησα το καπακι ανοιχτο για να πεσει η θερμοκρασια του ενυδρειου και εχασα και γω δυο γκαπυ με αυτον τον τροπο , πηδηξαν εξω .

Γειά σας παιδιά, είπα να μοιραστώ μαζί σας την αυτοκτονία ενός γκάπυ μου! :poster_oops::rip_1:

Ξύπνησα σήμερα το πρωί και έτσι όπως χάζευα τα γκάπυ μου παρατήρησα οτι λείπει ένα...

Άρχισα να ψάχνω λοιπόν μέσα στο ενυδρείο μήπως κρύφτηκε κάπου... αλλά τίποτα έφαγα μισή ώρα να κοιτάω το ενυδρείο γιατί μου φάνηκε περίεργο να λείπει...

Το ενυδρείο δεν εχει καπάκι...

Μετά απο λίγο καθώς κοίταξα στο πάτωμα είδα το γκαπάκι ψόφιο ...που ήταν απο το πιο όμορφο απο όλα! :bigemo_harabe_net-99:

Δεν άντεξα και πήγα αμέσως και έφερα ένα καινούργιο!

Δεν ήξερα πως πηδούν έξω απο το νερό... λέτε να μου ξανασυμβεί;;; :waaa:

Η αλήθεια είναι πως ήταν πολύ χαρούμενο και ζωηρό και κολυμπούσε σαν τρελό στον αφρό , πηγαινοερχόταν πανω κάτω με πολύ φόρα στο ενυδρείο... :bigemo_harabe_net-104:

Πρέπει να πάρω καπάκι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...