Jump to content

Φροντιδα Νεροχελωνας


Recommended Posts

πωσο ενυδρειο να παρω διαστασεις ...??? και το αντιχλωριο πιραζει ν ειν για ψαρια ????

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς φίλε μου, μην κάνεις απανοτές ερωτήσεις, στυλ ανάκρισης.... εδώ μέσα προσπαθούμε να τα λύνουμε όλα με διάλογο.... επίσεις προσπάθησε να μην κόβεις τις λέξεις, γιατί (τουλάχιστον εγώ) δεν μπορώ να βγάλω νόημα στην πρόταση.... Το αντιχλώριο είναι αυτό τον ψαριών, δεν υπάρχει άλλο.... η δραστική ουσία είναι ίδια για όλα τα υδρόβια είδη...

Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλε μου σε παρακαλώ μπορείς να μου κάνεις μία εξυπηρέτηση; Αν μπορείτε να μου βρείτε ένα κατάστημα στην θεσσαλονίκη που να έχει λάμπα uvb (επείγον γιατί τις έχω χωρίς υπεριώδη ακτινοβολία 3 μέρες) και αν μπορείτε βρείτε μου ένα ενυδριο το οποίο να έχει εγκατεστημένη βρισούλα ( για την αλλαγή νερου) και ρόδες για να κινείται ευκολα (διαστάσεις); Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

petsupermarket.gr

αθηναικο ειναι κανε παραγγελια την λαμπα

κατι αλλο να σου βρουμε?εμεις τι ειμαστε υπηρετες σου ρε?απο την αρχη δε μου αρεσει το υφακι σου.στο aquazone forum μπηκες οχι στο slave's forum.

ακου κει να σου βρουμε ενυδρειο με βρυσουλα..στο φορουμ εχουν βημα πολλοι μαγαζατορες ριξε μια ματια.αν θες βοηθεια κοιτα να μιλας καλυτερα και προπαντων ψαξε και κατι μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

εεε οκ ρε παιδιά εγώ επειδή δεν το κατέχω ιδιαίτερα το ιντερνετ και το φόρουμ ζήτησα μια βοήθεια δεν διέταξα κανέναν όποιος θέλει μπορεί να με βοηθήσει όποιος δεν θέλει δεν με πειράζει

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω να κρατηθούμε χαλαροί και να μην ανέβουν οι τόνοι στην συζήτηση... Φίλε Γιώργο όπως σου έγραψα και παραπάνω, με μια απλή αναζήτηση στο ιντερνετ, αλλά και στο φόρουμ μας (είναι το ίδιο εύκολο με το ποστ που κάνεις εδώ) θα μπορέσεις να εξυπηρετηθείς από τα καταστήματα που έχουν βήμα.... Επίσης για το ενυδρείο με την βρυσούλα που λες παραπάνω, μάλλον δεν πρόσεξες την απάντηση μου.... Μπορείς να φτιάξεις ότι extream κατασκευή θες,με το αντίστοιχο αντίτιμο.... Πας σε κάποιον που φτιάχνει ενυδρεία και του ζητάς να σου κάνει αυτό που θα καλύπτει τις ανάγκες σου, αν δεν τις καλύπτουν τα έτοιμα του εμπορείου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οπα παιδια ενα ενυδρειο 70 χ 70 και υψος 35 και 20 εκατοστα με νερο πωσο θα μου κρατισει??

Link to comment
Share on other sites

θα σε καλύψει για αρκετό χρονικό διάστημα.... εμένα με προβληματίζει το χαμηλό σου ύψος

Link to comment
Share on other sites

πωσο ειναι δηλαδει το καταληλο υψος και πωσο θα μου κρατησει ???

Link to comment
Share on other sites

θα σε καλύψει για αρκετό χρονικό διάστημα.... εμένα με προβληματίζει το χαμηλό σου ύψος

πωσο ειναι δηλαδει το καταληλο υψος και πωσο θα μου κρατησει ???

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο θα σου κρατήσει είναι σχετικό, ανάλογα με τον ρυθμό ανάπτυξης του... Τώρα το κατάλληλο ύψος, φαντάσου πως όταν η χελωνίτσα σου θα έχει διάμετρο 10εκατοστά, και νωρίτερα ακόμα, με το που σταθεί πάνω στην εξέδρα θα μπορεί να γραπωθεί από το τζάμι και να πέσει απ έξω

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο θα σου κρατήσει είναι σχετικό, ανάλογα με τον ρυθμό ανάπτυξης του... Τώρα το κατάλληλο ύψος, φαντάσου πως όταν η χελωνίτσα σου θα έχει διάμετρο 10εκατοστά, και νωρίτερα ακόμα, με το που σταθεί πάνω στην εξέδρα θα μπορεί να γραπωθεί από το τζάμι και να πέσει απ έξω

θα βαλω διχτη δεν ειναι θεμα και καπακι για την νυχτα γιατι την εχουμε σε εξωτερικο χωρο !!!!!! και διαβασα οτι ειναι καλο να εχει υγρασια απλα πες μου ποιο πιστευεις οτι ειναι το ιδανικο υψος και ποιες πρεπει να ειναι οι καταλυλες διαστασεις σχετικα με την αναπτυξη της ??

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ομολογουμένος το 70χ70 θα σε καλύψει αρκετό καιρό.... Όσο για τις διαστάσεις εγώ θα το έκανα 1.20χ50χ60 αφού είναι σε εξωτερικό χώρο.... Καλά θα κάνεις και με το καπάκι και με το δίχτυ.... Υγρασία σαφώς και χρειάζονται, αλλά θέλουν και τόση ζέστη ώστε να "στεγνώνουν" όποτε το θέλουν..... Με τον εξωτερικό χώρο, έχεις σκεφτεί πως θα το θερμαίνεις τον χειμώνα???

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ομολογουμένος το 70χ70 θα σε καλύψει αρκετό καιρό.... Όσο για τις διαστάσεις εγώ θα το έκανα 1.20χ50χ60 αφού είναι σε εξωτερικό χώρο.... Καλά θα κάνεις και με το καπάκι και με το δίχτυ.... Υγρασία σαφώς και χρειάζονται, αλλά θέλουν και τόση ζέστη ώστε να "στεγνώνουν" όποτε το θέλουν..... Με τον εξωτερικό χώρο, έχεις σκεφτεί πως θα το θερμαίνεις τον χειμώνα???

εχω ηδη θερμοστατη για τον χειμονα να ρωτησω επιδει προς το παρον δεν εχω φιλτρο εσυ ποιο πιστευεις οτι εινι καλυτερο ??

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη θερμοστατη για τον χειμονα να ρωτησω επιδει προς το παρον δεν εχω φιλτρο εσυ ποιο πιστευεις οτι εινι καλυτερο ??

O Γιωργος σε ρωτησε πως θα θεμραινεις τον χειμωνα τις χελωνες για να στεγνωνουν!

Θες λαμπα uvb!

Φιλτρο εξαρτατε απο τις διαστασεις του ενυδρειου που θα διαλεξεις!

Εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις καποιο εξωτερικο φιλτρο!

Αυτη την στιγμη οι χελωνες ειναι ακομα χρις φιλτρο και λαμπα uvb?

Link to comment
Share on other sites

O Γιωργος σε ρωτησε πως θα θεμραινεις τον χειμωνα τις χελωνες για να στεγνωνουν!

Θες λαμπα uvb!

Φιλτρο εξαρτατε απο τις διαστασεις του ενυδρειου που θα διαλεξεις!

Εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις καποιο εξωτερικο φιλτρο!

Αυτη την στιγμη οι χελωνες ειναι ακομα χρις φιλτρο και λαμπα uvb?

λαμπα uvb εχουν παρολα αυτα δεν επιθειμουν να βουν εξω .... :/ φιλτρο οχι δεν εχω θα παρω το καινουργιο ενυδρειο και θα τις βαλω εκει φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

λαμπα uvb εχουν παρολα αυτα δεν επιθειμουν να βουν εξω .... :/ φιλτρο οχι δεν εχω θα παρω το καινουργιο ενυδρειο και θα τις βαλω εκει φιλτρο

Σε πιο παλιο post ο Γιωργος σου ειχε πει οτι ο ενας μηνας ευκολα γινονται 2 και κοντευεις για 2 μηνες!

Πρεπει να κανεις πιο βιαστικες κινησεις για το καλο των χελωνων σου!

Link to comment
Share on other sites

Σε πιο παλιο post ο Γιωργος σου ειχε πει οτι ο ενας μηνας ευκολα γινονται 2 και κοντευεις για 2 μηνες!

Πρεπει να κανεις πιο βιαστικες κινησεις για το καλο των χελωνων σου!

γνωριζω αλλα ηταν πολυ πιεστικος μηνας αυτος ... ουτος η αλλος περιμενω σημερα τηλεφωνο απο το pet shop για την ολοκληρωση της παραγκελειας ... μαζι με το ενυδρειο θ πρω και φιλτρο ... θα βγαλω και σε λιγο τον θερμοστατη για να βγαινουν και εκτος νερου ..

Link to comment
Share on other sites

γνωριζω αλλα ηταν πολυ πιεστικος μηνας αυτος ... ουτος η αλλος περιμενω σημερα τηλεφωνο απο το pet shop για την ολοκληρωση της παραγκελειας ... μαζι με το ενυδρειο θ πρω και φιλτρο ... θα βγαλω και σε λιγο τον θερμοστατη για να βγαινουν και εκτος νερου ..

Tελικα ποιες θα ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου-χελωνιερεας?

Link to comment
Share on other sites

Tελικα ποιες θα ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου-χελωνιερεας?

πιθανων η 70 χ 70 και το υψος δεν ξερω εσις πειτε μου το καλυτερο η 80 χ60 χ ? ητε 90 χ 50 χ ? εκει γυρο στα 120 λιτρα κοντα

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω 90x50x50-60

Ειναι κοντα στα 200-260 λιτρα (γεματο μεχρι πανω) βεβαια και οχι 120 αλλα θα εισαι αρχοντας!

Το υψος του νερου θα ειναι:

ενυδρείο:


κατάγεται σε ειδικη κατηγωρία aqua - terrarium
το ενυδρειο πρέπει να έχει μέγεθος 5 χ το μηκος της χελώνας το μισο πλάτος και ύψος νερου το 2 χ το μηκος χελώνας (όλα αυτα για μεχρι 2 χελωνες) δηλαδη μια χελώνα 5εκατοστα σημαινει ενυδρείο
5 χ5 =25εκ μηκος 25/2=12,5εκ πλάτος και ύψος νερου 10εκ

(Απο το αρθρο τoυ φιλου Billias) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68453

Oποτε αν υποθεσουμε οτι οι χελωνες σου ειναι 6 εκατοστα κανουμε:

2x6=12cm υψος νερου!

Στα συνολικα λιτρα με 12 cm υψος νερου παει:

90x50x12=54000/1000=54 λιτρα νερου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω 90x50x50-60

Ειναι κοντα στα 200-260 λιτρα (γεματο μεχρι πανω) βεβαια και οχι 120 αλλα θα εισαι αρχοντας!

Το υψος του νερου θα ειναι:

ενυδρείο:

κατάγεται σε ειδικη κατηγωρία aqua - terrarium

το ενυδρειο πρέπει να έχει μέγεθος 5 χ το μηκος της χελώνας το μισο πλάτος και ύψος νερου το 2 χ το μηκος χελώνας (όλα αυτα για μεχρι 2 χελωνες) δηλαδη μια χελώνα 5εκατοστα σημαινει ενυδρείο

5 χ5 =25εκ μηκος 25/2=12,5εκ πλάτος και ύψος νερου 10εκ

(Απο το αρθρο τoυ φιλου Billias) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68453

Oποτε αν υποθεσουμε οτι οι χελωνες σου ειναι 6 εκατοστα κανουμε:

2x6=12cm υψος νερου!

Στα συνολικα λιτρα με 12 cm υψος νερου παει:

90x50x12=54000/1000=54 λιτρα νερου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω 90x50x50-60

Ειναι κοντα στα 200-260 λιτρα (γεματο μεχρι πανω) βεβαια και οχι 120 αλλα θα εισαι αρχοντας!

Το υψος του νερου θα ειναι:

ενυδρείο:

κατάγεται σε ειδικη κατηγωρία aqua - terrarium

το ενυδρειο πρέπει να έχει μέγεθος 5 χ το μηκος της χελώνας το μισο πλάτος και ύψος νερου το 2 χ το μηκος χελώνας (όλα αυτα για μεχρι 2 χελωνες) δηλαδη μια χελώνα 5εκατοστα σημαινει ενυδρείο

5 χ5 =25εκ μηκος 25/2=12,5εκ πλάτος και ύψος νερου 10εκ

(Απο το αρθρο τoυ φιλου Billias) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68453

Oποτε αν υποθεσουμε οτι οι χελωνες σου ειναι 6 εκατοστα κανουμε:

2x6=12cm υψος νερου!

Στα συνολικα λιτρα με 12 cm υψος νερου παει:

90x50x12=54000/1000=54 λιτρα νερου!

οκ ευχαριστω φιλε μου !!! :)) με 50 δηλδει θα ειμαι κομπλεε !!! σημερα κιολας θα το παραγκειλω αληθεια εσυ τις χελωνες σου πωσο τις ταιζεις ???

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω φιλε μου !!! :)) με 50 δηλδει θα ειμαι κομπλεε !!! σημερα κιολας θα το παραγκειλω αληθεια εσυ τις χελωνες σου πωσο τις ταιζεις ???

Aναλο την διαμετρο απο τις χελωνες σου υπολογιζεις οπως σου εδειπα πανω!

Αναλογος τ ταιζω!

Η χελωνα μου ειναι λιγο διαφορετικη απο τις κοινες και εχει αλλες αναγκες σε τροφη!

Παραπανω σου λενε τα παιδια ποσο χρειαζεται να ταιζεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...