Jump to content

Φροντιδα Νεροχελωνας


Recommended Posts

Aναλο την διαμετρο απο τις χελωνες σου υπολογιζεις οπως σου εδειπα πανω!

Αναλογος τ ταιζω!

Η χελωνα μου ειναι λιγο διαφορετικη απο τις κοινες και εχει αλλες αναγκες σε τροφη!

Παραπανω σου λενε τα παιδια ποσο χρειαζεται να ταιζεις!

εγω εχω 2 χελωνες με κιτρινα μαγουλα δεν ξερω τι και πωσο να τις ταισω και αν φαι λιγο παραπανω η λιγο παρακατω ειν πρβλημα ??

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 2 χελωνες με κιτρινα μαγουλα δεν ξερω τι και πωσο να τις ταισω και αν φαι λιγο παραπανω η λιγο παρακατω ειν πρβλημα ??

Για λιγο παραπανω ή λιγο πακατω δεν πιραζει!

Το πολυ πειραζει!

Link to comment
Share on other sites

Για λιγο παραπανω ή λιγο πακατω δεν πιραζει!

Το πολυ πειραζει!

ναι καταλαβαινω απλος πολυ μ λενε οσο το κεφαλι τους πχ και αλλοι 2 φορε την μερα 2 μ 3 λεπτα και οσο φανε ;p ακαι εχω μπερδευτει

Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβαινω απλος πολυ μ λενε οσο το κεφαλι τους πχ και αλλοι 2 φορε την μερα 2 μ 3 λεπτα και οσο φανε ;p ακαι εχω μπερδευτει

Θεωρω λαθος να ταΪζεις οσο φανε μεσα σε 3 λεπτα γιατι μπορει αυτο να ειναι και μια ολοκληρη τροφη οταν μιλαμε για χελωνες!

Μπορει να φανε ενα κουτι τροφη και ακομα να πεινανε!

Θα σου ελεγα να ταιζεις οσο το κεφαλι τους και να το χωριζεις σε 2 ταϊσματα την ημερα!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω λαθος να ταΪζεις οσο φανε μεσα σε 3 λεπτα γιατι μπορει αυτο να ειναι και μια ολοκληρη τροφη οταν μιλαμε για χελωνες!

Μπορει να φανε ενα κουτι τροφη και ακομα να πεινανε!

Θα σου ελεγα να ταιζεις οσο το κεφαλι τους και να το χωριζεις σε 2 ταϊσματα την ημερα!

2 φορες το κεφααλι τους δλδ ??

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό... Περιμένουμε εξελίξεις και φωτογραφικό υλικό

Link to comment
Share on other sites

ασχετο να ρωτησω λιγο επιδει μεχρι τν ιουλουλιο θα ειναι σε σκιερο μερος μεχρι ποτε πρεπει να εχω uvb και πωσοες ωρες να τους αφηνω στον ηλιο ???

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να το εχεις παντα σε σκιερο μερος.

θα πιανει αλγες ειδικα το καλοκαιρι,αν το χτυπαει ο ηλιος.ασε που η uvb φιλτραρεται απο τα τζαμια

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να το εχεις παντα σε σκιερο μερος.

θα πιανει αλγες ειδικα το καλοκαιρι,αν το χτυπαει ο ηλιος.ασε που η uvb φιλτραρεται απο τα τζαμια

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μετα τις 26 ιουλιου θα αναγκατο να τις εχω ολη μερα και ολη νυχτα στο μπαλκονι και γιαυτο προμιθευτεικα με καπακι εξωτερικα θερμομετρα και αλλα ν ρωτησω αμα κλινω το καπακι πχ μετα τις 8 κτ ανοιγω ξανα τ πρωι ηπαρχει προβλημα ? θα παισει η θερμοκρασια ??? επισειςποιες ωρες ν το εχω ανοχτο το πρωι κ uvb ν βαλω η δεν χρειαζται

Link to comment
Share on other sites

γιατι αυτο?

ξερεις εδω δεν κολλαει το "ειναι καλυτερο να ναι μεσα" αλλα το "πρεπει να ναι μονο μεσα"

αν τις εβαζες σε λιμνη παω πασο.αλλα σε μπαλκονι τα πραγματα ειναι διαφορετικα..

δε το συνιστω εγω για πολλους λογους.απο ζητημα θερμοκρασιας μεχρι και ηρεμιας του ζωου

Link to comment
Share on other sites

γιατι αυτο?

ξερεις εδω δεν κολλαει το "ειναι καλυτερο να ναι μεσα" αλλα το "πρεπει να ναι μονο μεσα"

αν τις εβαζες σε λιμνη παω πασο.αλλα σε μπαλκονι τα πραγματα ειναι διαφορετικα..

δε το συνιστω εγω για πολλους λογους.απο ζητημα θερμοκρασιας μεχρι και ηρεμιας του ζωου

γνωριζω απλος ρωταω αν το καπακι μπορει να διωρθωσει την κατασταση και να μην περνανε στο ενυδρειο τα παροντα κερυκα φαινομενα πχ κρυο βροχη υπερβολικος ηλιος κλπ

Link to comment
Share on other sites

οχι.με την καμια! δε σε σωνει το καπακι!

μονο μεσα το ενυδρειο! να χει την ηρεμια του το ζωο και το ιδανικο περιβαλλον! αν ειναι να ταλαιπωρειτε δεν αξιζει..

Link to comment
Share on other sites

οχι.με την καμια! δε σε σωνει το καπακι!

μονο μεσα το ενυδρειο! να χει την ηρεμια του το ζωο και το ιδανικο περιβαλλον! αν ειναι να ταλαιπωρειτε δεν αξιζει..

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

οχι.με την καμια! δε σε σωνει το καπακι!

μονο μεσα το ενυδρειο! να χει την ηρεμια του το ζωο και το ιδανικο περιβαλλον! αν ειναι να ταλαιπωρειτε δεν αξιζει..

τις 2 ωρες που θα ειναι στον ηλιο να τις βγαζω εξω η οχι ??? με νερο η χωρις ???

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που θα εχουν ειδικη λαμπα ακτινοβολιας uvb δεν χρειαζεται να τις βγαζεις εξω!

φυσικα και δεν θα τους κανει κακο.εσυ ομως πρεπει να τους εχεις καταλληλο χωρο στεριας στο ενυδρειο και να πηγαινουν αυτες οποτε θελουν

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που θα εχουν ειδικη λαμπα ακτινοβολιας uvb δεν χρειαζεται να τις βγαζεις εξω!

φυσικα και δεν θα τους κανει κακο.εσυ ομως πρεπει να τους εχεις καταλληλο χωρο στεριας στο ενυδρειο και να πηγαινουν αυτες οποτε θελουν

ναι ενωειτε απλα λεω αμαρτια δεν ειναι να εχει εξω τοσο ωραιο ηλιο και αυτες να ειναι μονο με uvb αλλωστε ο mrs zoo μου ειπαι να τις βγαζω κανα 2ωρο και λεω αν θα τις βγαζω εκτος εσωτερικου χωρου γιαυτο το 2ωρο και με νερο η οχι στερια εχω ουτος η αλλος περιμενο ενα μεγαλο ενυδρειο που η στερια τους θα ειναι ανετη και για τις 2

Link to comment
Share on other sites

ασχετο να ρωτησω λιγο επιδει μεχρι τν ιουλουλιο θα ειναι σε σκιερο μερος μεχρι ποτε πρεπει να εχω uvb και πωσοες ωρες να τους αφηνω στον ηλιο ???

sorry κεκτημένη ταχύτητα, άλλο ήθελα να γράψω και άλλο έγραψα.... Σαφώς και δεν χρειάζετε να τις βγάζεις στον ήλιο την στιγμή που έχεις λάμπα ακτινοβολίας, όπως σου λέει και ο Μάριος.... Το να την μεταφέρεις από χώρο σε χώρο μόνο στρές θα τις κάνει

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι εγω???

τι ηλικια εχεις καταρχην?

πηγες αγορασες χελωνακι σωστα?

τι ειδος?

μπορεις να στειλεις φωτογραφια ωστε να καταλαβω για ποια ακριβως χελωνα μιλας?

οταν λες με κιτρινο στα μαγουλα,τι ακριβως εννοεις?με κιτρινες ριγες στο κεφαλι,η και πορτοκαλι?τις κλασικες νεροχελωνες εννοεις?(γιατι με κιτρινα μαγουλα,καθε αυτου μαγουλα ειναι καποιες Graptemys flavimaculata αλλα αποκλειω,ουτε μια στο δισεκκατομυριο δε παιζει να την εχεις γιατι ειναι απο τα πλεον απειλουμενα ειδη οι συγκεκριμμενες).

το καβουκι πως ειναι?επιπεδο?μαλακο?με τετραγωνακια?με καρφακια επανω που μοιαζουν κερατακια?

αν εχει τετραγωνακια,ειναι ισια οπτικα?

τι μεγεθος εχει η χελωνα σου???

τι ηλικιας ειναι?

η διατροφη περα της χελωνοτροφης περιλαμβανει κατι αλλο?

η λαμπα που λες οτι εχεις,που την εχεις τοποθετησει ακριβως στο βιβαριο?

ειναι uvb τελικα?

απο εκει που το πηρες(αφου προφανως δεν εχεις ενημερωθει για τιποτα απο μονος σου πρωτου αποκτησεις ενα ζωντανο ον,πραγμα που δεν θεωρω εγω προσωπικα σωστο)δεν σκεφτηκες να ρωτησεις τις απαιτησεις του ζωου του οποιου αναλαμβανεις και που τωρα "δειχνεις" να ανησυχεις τοσο πολυ γι αυτο?

διαβασα απο την αρχη ολα οσα ειπες και ολα οσα σου απαντησαν τα παιδια και νοιωθω-νομιζω οτι η δεν δινεις σημασια σε οτι σου λενε η δεν σε νοιαζει. μια καλη λυση για να σου λυθουν πολλες αποριες ειναι να επικοινωνησεις με αυτον που σου τις πουλησε και να σε κατατοπισει σχετικα. γιατι εγω προσωπικα δεν εχω καταλαβει τπτ απο οσα λες.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι εγω???

τι ηλικια εχεις καταρχην?

πηγες αγορασες χελωνακι σωστα?

τι ειδος?

μπορεις να στειλεις φωτογραφια ωστε να καταλαβω για ποια ακριβως χελωνα μιλας?

οταν λες με κιτρινο στα μαγουλα,τι ακριβως εννοεις?με κιτρινες ριγες στο κεφαλι,η και πορτοκαλι?τις κλασικες νεροχελωνες εννοεις?(γιατι με κιτρινα μαγουλα,καθε αυτου μαγουλα ειναι καποιες Graptemys flavimaculata αλλα αποκλειω,ουτε μια στο δισεκκατομυριο δε παιζει να την εχεις γιατι ειναι απο τα πλεον απειλουμενα ειδη οι συγκεκριμμενες).

το καβουκι πως ειναι?επιπεδο?μαλακο?με τετραγωνακια?με καρφακια επανω που μοιαζουν κερατακια?

αν εχει τετραγωνακια,ειναι ισια οπτικα?

τι μεγεθος εχει η χελωνα σου???

τι ηλικιας ειναι?

η διατροφη περα της χελωνοτροφης περιλαμβανει κατι αλλο?

η λαμπα που λες οτι εχεις,που την εχεις τοποθετησει ακριβως στο βιβαριο?

ειναι uvb τελικα?

απο εκει που το πηρες(αφου προφανως δεν εχεις ενημερωθει για τιποτα απο μονος σου πρωτου αποκτησεις ενα ζωντανο ον,πραγμα που δεν θεωρω εγω προσωπικα σωστο)δεν σκεφτηκες να ρωτησεις τις απαιτησεις του ζωου του οποιου αναλαμβανεις και που τωρα "δειχνεις" να ανησυχεις τοσο πολυ γι αυτο?

διαβασα απο την αρχη ολα οσα ειπες και ολα οσα σου απαντησαν τα παιδια και νοιωθω-νομιζω οτι η δεν δινεις σημασια σε οτι σου λενε η δεν σε νοιαζει. μια καλη λυση για να σου λυθουν πολλες αποριες ειναι να επικοινωνησεις με αυτον που σου τις πουλησε και να σε κατατοπισει σχετικα. γιατι εγω προσωπικα δεν εχω καταλαβει τπτ απο οσα λες.

ευχαριστω

Χελώνες με κίτρινες ρίγες στα μάγουλα, 1 χρόνου περίπου. Το μ'εγεθός τους είναι γύρω στα 7 εκ. το καβούκι. Η λάμπα μου είναι UVB, αυτή που μου είπε ο krouser. Πέρα από τη χελωνοτροφή δεν τους δίνω ΑΚΟΜΑ τπτ άλλο, είναι πλήρης τροφή απ ότι διάβασα. Το καβούκι τους έχει τετραγωνάκια, είναι σκληρό και δεν είναι επίπεδο, κ'ανει μικρή γωνία στη μέση. Η μία είναι ανοιχτόχρωμη και η άλλη σκουρόχρωμη.
Από κει που τις πήρα ρώτησα ό,τι μπορείς να διανοηθείς αλλά δεν με πληροφόρησαν σωστά, κατέφυγα σ ένα άλλο πετ σοπ όπου εκεί μου είπαν άλλα, έψαχνα στο ιντερνετ πάρα πολύ καιρό μέχρι που βρηκα αυτό το φόρουμ. Οπότε δεν είναι όπως τα λες...
Link to comment
Share on other sites

μιλαω απο την αποψη του οτι αν ειχες ασχοληθει θα ειχες βρει μονος πολλες απαντησεις και δε θα ρωτουσες για το παραμικρο και αν θυμαμαι σε καποιο ποστ ενα παιδι εκνευριστηκε και απο το τροπο τον οποιο μιλουσες,βρειτε μου καντε μου κτλ.

το ειδος το γνωριζεις?

εχεις καποια φωτογραφια ωστε να δουμε τι ειδος ειναι τουλαχιστον?

http://www.pets-life.net/2011/04/le-tartarughe-dalle-orecchie-rosse.html

ειναι αυτη που δειχνει η δεξια εικονα η χελωνα σου?

Link to comment
Share on other sites

φωτογραφιες εχω αλλα ειναι παλιες απο τοτε που τις πηρα ... οχι η χελωνες μου δεν εχουν κοκκινα μαγουλα μοναχα κιτρινες γραμμες .....αλλα η μια ειναι ανυχτοπρασινη και μοιαζει λιγο με αυτην .. βασικα εψαξα πλυροφοριες αλλα παντα ο καθενας οπου και να ρωτουσα μ ελεγε τα δικα του.... ενα πετ σοπ μαλιστα δεν μου ειχαι καν πει πωσο πρεπει να τις ταιζω και οτι χρειαζονται μεγαλες διασταεις στο ενυδρειο ...σε περιπτοση που ειμουν ερειστικος ζητω συγγνωμη

Έγινε επεξεργασία - giorgos 15
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...