Jump to content

Κατασκευή Ενυδρείου 180Lt


g6rtrd

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.Σήμερα έκανα την πρώτη μου απόπειρα κατασκευής ενυδρείου διαστάσεων 0,90χ0,40χ0,50 ύψος (περίπου 180lt και περίπου 160lt καθαρά).Χρησιμοποίησα 8αρια τζάμια.Επίσης ξεκίνησα και την κατασκευή τρισδιάστατης πλάτης απο φελιζολ.Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να μην έχω τίποτα λιγούρες.post-52161-0-10481300-1360332333_thumb.jpgpost-52161-0-47684100-1360332790_thumb.jpgpost-52161-0-87303000-1360332848_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

καλη συνεχεια και απο εμενα φιλε μου!

το μονο που θα σου πω ειναι να προσεξεις η ταινια μην σου αφησει κολλες στο τζαμι! καλυτερα χαρτοταινια σε τετοιες περιπτωσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχία φίλε μου, να μας δειξεις και άλλες φωτο μόλις τελειώσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

και σου ευχομαι καλη επιτυχια με το project!

σιλικονη ενυδρειακη φανατζομαι

ευχαριστώ,εννοείτε ενυδρειακή

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια και απο εμενα φιλε μου!

το μονο που θα σου πω ειναι να προσεξεις η ταινια μην σου αφησει κολλες στο τζαμι! καλυτερα χαρτοταινια σε τετοιες περιπτωσεις! :)

ελπίζω να τη γλυτώσω γιατί δεν πάτησα την ταινία στις επιφάνειες των τζαμιών

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή θα ξεκινήσω παράλληλα και το έπιπλο που θα ακουμπήσει.Μάλλον θα το κάνω λευκή λάκα γυαλιστερή.Θα ανεβάσω φωτό όταν θα είναι έτοιμο

Τώρα για το ενυδρείο θα ήθελα λίγο τα φώτα σας,σκέφτομαι να δημιουργήσω ένα τμήμα στη μία εσωτερική γωνία κάτι σαν εσωτερική υπερχείλιση στο οποίο θα βάλω το φίλτρο και τον θερμοστάτη(φαίνεται στη φωτο του background)Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

σκεφτεσαι κατι σαν εσωτερικο σαμπ δηλαδη? το τριγωνικο σχημα δεν θα σε βοηθησει να κανεις χωρισματα και γενικα δεν ειναι πρακτικο!

εξηγησε λιγο καλυτερα τι ακριβως εννοεις.. :)

Link to comment
Share on other sites

σκεφτεσαι κατι σαν εσωτερικο σαμπ δηλαδη? το τριγωνικο σχημα δεν θα σε βοηθησει να κανεις χωρισματα και γενικα δεν ειναι πρακτικο!

εξηγησε λιγο καλυτερα τι ακριβως εννοεις.. :)

Ακριβώς κάτι σαν sump,δε θα είναι τριγωνικό αν δείς τη φωτό του φελιζόλ για την πλάτη στη δεξιά πλευρά έχω δημιουργήσει ενα ''δόντι'' παραλληλόγραμμο που θα καλύπτει απο μπροστά το ''sump''

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν ξέρω και εδώ θέλω τη βοήθειά σας,να το κάνω να δουλεύει με υπερχείλιση ή να αφήσω κενό στο κάτω μέρος και να περνάει απο εκεί το νερό?Πιστεύω οτι με τη δεύτερη λύση θα μπορώ να βάλω στο κάτω μέρος έξτρα σφουγγάρι και απο πάνω του ίσως μακαρόνι και μετά το φίλτρο...Δώστε μου τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

απο πανω υπερχειληση! μην την πατησεις και κανεις το λαθος να βαλεις εισαγωγη απο κατω! δυσκολα θα φτανεις για να καθαρισεις, θα πρεπει να βγαλεις ολα τα υλικα, αστα! απο πανω η εισαγωγη, με σφουγγαρακι πρωτα και μετα βιολογια! αν σε παιρνει καν'το 2 σταδιον! στο 1ο σταδιο υλικα φιλτρου και στο δευτερο αντλια και θερμοστατης! ;)

Link to comment
Share on other sites

απο πανω υπερχειληση! μην την πατησεις και κανεις το λαθος να βαλεις εισαγωγη απο κατω! δυσκολα θα φτανεις για να καθαρισεις, θα πρεπει να βγαλεις ολα τα υλικα, αστα! απο πανω η εισαγωγη, με σφουγγαρακι πρωτα και μετα βιολογια! αν σε παιρνει καν'το 2 σταδιον! στο 1ο σταδιο υλικα φιλτρου και στο δευτερο αντλια και θερμοστατης! ;)

Με παίρνει να το κάνω δυο σταδίων,έτσι θα το κάνω ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα τον ρόλο της αντλίας θα τον παίξει ένα εσωτερικο φίλτρο που έχω που απ'οτι διάβασα έχει ροη 700lt/h,είναι αρκετό για τα λίτρα μου?

Link to comment
Share on other sites

τι ψαρια θα βαλεις? το φιλτρο πως θα στελνει το νερο στο ενυδρειο? εχει μακρυ στομιο ή προσαρμόζεται λάστιχο?

Link to comment
Share on other sites

τι ψαρια θα βαλεις? το φιλτρο πως θα στελνει το νερο στο ενυδρειο? εχει μακρυ στομιο ή προσαρμόζεται λάστιχο?

Θα προσαρμόσω λάστιχο,τώρα όσον αφορά τα ζωντανά ακόμα δεν ξέρω.Έχω 6 νέον, 3 glowlight και 1 αρσενικό guppy στο 60lt που έχω και έλεγα να μεταφέρω αυτά στο καινούριο και να προσθέσω και άλλα απλά δεν ξέρω τι.Θα ήθελα αν υπάρχει δυνατότητα συμβίωσης ένα ζευγαράκι μεγαλύτερου μεγέθους,όπως επίσης και γαρίδες και σαλιγγαράκια.Δεκτές όλες οι προτάσεις

Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση μου εγινε γιατι μερικα ψαρια θελουν αρκετη κυκλοφορια και αλλα οχι! επισης τα φυτεμενα ενυδρεια δεν θελουν εντονη κυκλοφορια!

για την ωρα τα λιτρα σου σε καλυπτουν! αν δεις οτι δεν εισαι ικανοποιημενος, τοτε μπορεις να πας σε αντλια που φτιαχτηκαν για αυτο τον λογο!

οσο αφορα την ψαροσυνθεση καλυτερα να ανοιξεις ενα καινουριο θεμα στην αναλογη κατηγορια για να ακουσεις πολλες προτασεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κόλλησα τις κάτω κόντρες και το εσωτερικο sumb.Επίσης προχώρησα και το background βάζω και φωτόpost-52161-0-49159600-1360497971_thumb.jpgpost-52161-0-40494800-1360498001_thumb.jpgpost-52161-0-67361900-1360498044_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φαινεται να εξελησεται πολυ σωστα και ομορφα! μπραβο φιλε μου! :)

Σ'ευχαριστώ πολύ έχει όμως αρκετή δουλειά ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά αλλα έχω κάποιους φόβους για το πόσο λειτουργικό θα είναι το εσωτερικό sump. :Έχω την εντύπωση ότι θα σου κάνει τη ζωή δύσκολη. Με ένα εξωτερικό φίλτρο νομίζω θα ήσουν καλύτερα. Anyway όπως και να έχει το πράγμα, είναι μια πάρα πολύ ωραία κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,σήμερα κόλλησα στο ενυδρείο το sump και την πάνω κόντρα της πλάτης.Αύριο η συνέχεια

post-52161-0-88849200-1360615492_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,σήμερα κόλλησα την μπροστινη επάνω κόντρα και τη μια πλαϊνή.Πρέπει να κολλήσω και την άλλη πλαϊνή ή δεν υπάρχει πρόβλημα λόγω του sump?Ρωτάω γιατί θα με ενοχλήσει αυτή η κόντρα αν μπείpost-52161-0-35967700-1360691572_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται φιλε μου η κόντρα! αν την εχεις ηδη, απλα καντην πιο μικρή για να μην φτάνει μέχρι το σαμπ! πολυ όμορφη δουλειά έκανες! μπράβο σου!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...