Jump to content

Κατασκευή Ενυδρείου 180Lt


g6rtrd

Recommended Posts

δεν χρειάζεται φιλε μου η κόντρα! αν την εχεις ηδη, απλα καντην πιο μικρή για να μην φτάνει μέχρι το σαμπ! πολυ όμορφη δουλειά έκανες! μπράβο σου!

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,ελπίζω το τελικό αποτέλεσμα να είναι ικανοποιητικό για πρώτη απόπειρα.Πιστεύω οτι θα με παιδέψει λίγο το καπάκι στο τέλος αλλά έχουμε καιρό ακόμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και ναι επιτέλους σήμερα γέμισε και θα παραμείνει έτσι για καμιά βδομάδα .Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν έχουν πάρει καθόλου τα μεγάλα τζάμια (οθόνη-πλάτη) post-52161-0-47779800-1360865644_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά. τι εννοείς "δεν εχουν πάρει", δεν έκαναν κοιλιά?

σου προτείνω να βάλεις χτενάκι στην εισαγωγή του σαμπ για να μην ρουφήξει κανα ψαράκι.

24042012084.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά. τι εννοείς "δεν εχουν πάρει", δεν έκαναν κοιλιά?

σου προτείνω να βάλεις χτενάκι στην εισαγωγή του σαμπ για να μην ρουφήξει κανα ψαράκι.

24042012084.jpg

Καλησπέρα,ναι κοιλιά εννοώ οτι δεν έχουν κάνει.Χτενάκι θα βάλω οπωσδήποτε΄σκέφτομαι να φτιάξω απο πλεξιγκλας και να το κολλήσω

Link to comment
Share on other sites

εγω πήρα πλαστικο eggcrate και έφτιαξα χτενάκι για την εισαγωγή και διαχωριστικό των 2 σταδίων!

23042012069.jpg
Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

όμορφη δουλειά .κάλη συνέχεια .περιμένουμε τις εξελίξεις με το μπακ ραουντ κλπ .ε και φωτό μην ξεχνάς έτσι????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,συνεχίζω με την παρουσίαση του ενυδρείου μου με καινούριες φωτο.Παρακαλώ όποιος δει κάτι που δεν είναι σωστο να μου το πειpost-52161-0-70740400-1361802559_thumb.jpgpost-52161-0-26101900-1361802569_thumb.jpgpost-52161-0-72572000-1361802598_thumb.jpgpost-52161-0-51892200-1361802603_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πιο καλά νομίζω δεν γίνεται .περιμένουμε τις εξελίξεις

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω μια πολύ όμορφη και καθαρή κατασκευή!!!


Ένα μεγάλο μπράβο από εμένα :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κατασκευη μπραβο!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

βλέπω γίνεται πολύ καλή δουλειά εδώ...μπράβο στο φίλο μας,

μια παρατήρηση μόνο...

μετά την κατάσκευη του DIY ενυδρείου μου 160 λίτρων χωρίσ να έχω μεγάλη εμπειρία, αντιμετώπισα το πρόβλημα τησ υγρασίας και συγκεκριμένα της υγρασία που υγροποιείται πάνω στις επιφάνειες του DIY καπακιού. Δέν ξέρω εάν έχεις προβλέψει κάτι για αυτό.....εγώ πάντως δέν το είχα προβλέψει και είδα πως αν το άφηνα έτσι θα χρειαζόμουν νέο καπάκι κάθε 6μηνο.

Μπορείσ να πλασικοποιήσεις το καπάκι εσωτερικά ή να προσαρμόσεις ενα πλεξιγκλας πάνω στην πατούρα που σχηματίζει το περιμετρικό πιχάκι που λειτουργεί σαν στήριγμα του καπακιού πάνω στα τζάμια.

Εγώ έκανα το ίδιο με δυο κομμάτια πλέξιγκλας τα οποία καθώσ ζεσταίνονται λυγίζουν με αποτέλεσμα η υγροποιημένη υγρασία γλυστράει και επιστρέφει στο ενυδρείο μειώνοντας έτσι και το φαινόμενο του χαμένου νερού λόγω εξάτμισης.....

η μή τέλεια προσαρμογή βέβαια επιτρέπει το οξυγόνο να κυκλοφορεί.....

Στα λέω όλα αυτά για να προβλέψεισ κάτι παρόμοιο και να μή τρέχεις μετά...

Δέν ξέρω τι εμπειρία έχεισ στα DIY και συγ\νώμη αν σε προσβάλω.

Φιλικά

Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

βλέπω γίνεται πολύ καλή δουλειά εδώ...μπράβο στο φίλο μας,

μια παρατήρηση μόνο...

μετά την κατάσκευη του DIY ενυδρείου μου 160 λίτρων χωρίσ να έχω μεγάλη εμπειρία, αντιμετώπισα το πρόβλημα τησ υγρασίας και συγκεκριμένα της υγρασία που υγροποιείται πάνω στις επιφάνειες του DIY καπακιού. Δέν ξέρω εάν έχεις προβλέψει κάτι για αυτό.....εγώ πάντως δέν το είχα προβλέψει και είδα πως αν το άφηνα έτσι θα χρειαζόμουν νέο καπάκι κάθε 6μηνο.

Μπορείσ να πλασικοποιήσεις το καπάκι εσωτερικά ή να προσαρμόσεις ενα πλεξιγκλας πάνω στην πατούρα που σχηματίζει το περιμετρικό πιχάκι που λειτουργεί σαν στήριγμα του καπακιού πάνω στα τζάμια.

Εγώ έκανα το ίδιο με δυο κομμάτια πλέξιγκλας τα οποία καθώσ ζεσταίνονται λυγίζουν με αποτέλεσμα η υγροποιημένη υγρασία γλυστράει και επιστρέφει στο ενυδρείο μειώνοντας έτσι και το φαινόμενο του χαμένου νερού λόγω εξάτμισης.....

η μή τέλεια προσαρμογή βέβαια επιτρέπει το οξυγόνο να κυκλοφορεί.....

Στα λέω όλα αυτά για να προβλέψεισ κάτι παρόμοιο και να μή τρέχεις μετά...

Δέν ξέρω τι εμπειρία έχεισ στα DIY και συγ\νώμη αν σε προσβάλω.

Φιλικά

Βαγγέλης

Καλησπέρα Βαγγέλη,συγνώμη που άργησα να απαντήσω.Κατ'αρχην κάθε πληροφορία που μπορεί να με βοηθήσει ή και όχι είναι δεκτή και καθόλου προσβλητική.Αν παρατηρήσεις στις φωτο το πηχάκι που στηρίζει το καπάκι έχει και δεύτερη πατούρα για να μπεί τζάμι για τις υγρασίες.Είναι η πρώτη μου απόπειρα να φτιάξω ενυδρείο αλλά πιστεύω οτι το έχω μελετήσει αρκετά το θέμα.Ευχαριστώ για τη βοήθεια.Επίσης το καπάκι θα λακαριστεί μέσα έξω με γυαλιστερή πολυεστερική λάκα οπότε και υγρασίες να έχω δεν πρόκειται να πάθει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία...βάλε καμιά φωτό να παίρνω ιδέες γιατί σε κανα εξάμηνο θα φτιάξω και γώ καινούριο. με 160 λίτρα ξεκίνησα πρίν απο ένα χρόνο και τώρα μου φαίνονται λίγα...το χόμπυ εξελίσεται σε αρρώστια. Καλή συνέχεια φίλε μ.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νέες φωτό απο background και καπάκι.Εδώ είναι το ενυδρείο με την πλάτη κολλημένη και γεμάτο νερόpost-52161-0-11761600-1362582470_thumb.jpg

Και εδώ το καπάκιpost-52161-0-64819200-1362582556_thumb.jpgpost-52161-0-78995700-1362582607_thumb.jpgpost-52161-0-78995700-1362582607_thumb.jpgpost-52161-0-47212300-1362582673_thumb.jpgpost-52161-0-80772300-1362583129_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - g6rtrd
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω οτι για φωτισμο θα χρησιμοποιηθεί ledοταινία και αν τα καταφέρω θα δουλεύει με fade in-fade out

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μερακλίδικη δουλειά!!

Σ'ευχαριστώ φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ο άνθρωπος που γουστάρει αυτό που κάνει! μπράβο φιλαράκι!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια εξομολόγηση να κάνω...όσον αφορά τα ξύλινα μέρη της κατασκευής έχω το προνόμιο να είμαι κατασκευαστής επίπλων οπότε για μένα είναι σχετικά εύκολη η κατασκευή του καπακιού.Βέβαια αυτό δεν έχει να κάνει με τη μελέτη που έπρεπε να γίνει για το καπάκι

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όπως είπες και εσύ δεν αναιρεί την μελέτη και δουλειά που χρειάστηκε για να φτιαχτεί. Πως σκέφτεσαι να το αδιαβροχοποιήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα κάνει και στο 60αρι που έχω θα περαστεί με λάκα άσπρη πολυεστερική γυαλιστερή μέσα έξω

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα κάνει και στο 60αρι που έχω θα περαστεί με λάκα άσπρη πολυεστερική γυαλιστερή μέσα έξω

:bigemo_harabe_net-64:

Μια χαρά! Μην ξεχάσεις το φωτογραφικό υλικό έτσι? :)

Link to comment
Share on other sites

μπράβο έτσι φτιάξε μας λέμε .νομίζω θα γίνει κούκλα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...