Jump to content

Άλγη Ή Μύκητας?


Giorgos-Gryp

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Όπως ανέφερα στο πρώτο μου post έχω υπό κατασκευή ένα φυτεμένο ενυδρείο 350lt.

Είναι σε λειτουργία εδώ και μία εβδομάδα και έχω βάλει τα μισά φυτά από όσα θέλω και έχουν αρχίσει τα προβλήματα.....

Αυτό το ενυδρείο με κάνει και αισθάνομαι τελείως άσχετος και ίσως να είμαι τελικά....

Δίνω και κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο μου.

Διαστάσεις : 120 * 45 * 65

Φίλτρο : JAD EFU-25 στο οποίο έχω βαλει μέσα - Βιόσφαιρες, Κεραμικό Υλικό σε Μπίλιες (όχι μακαρόνι) , Υαολοβάμβακα , ένα σακουλάκη άνθρακα και 90ml από Siliphos - Phosphate Binding Agent για να μην βγάλω άλγη (υποτίθεται).

Φωτισμός : 2 * 54 watt T5 jewel (Day - Nature) + 2 * 39 watt (Day - Ροζ) που τις είχε το ενυδρείο.

Διοξειδιο : CO2 Set Easy 2 JBL.

Υπόστρωμα : Ναι

Επείσης έριξα και έξτρα λύπασμα : Amtra system ένα καπάκι 10ml

Τα φυτά που έχω μέσα προς το παρών είναι:

-Hemianthus Callitrichoides "Cuba"

-Rosaefolia

-Pogostemon Erectus

-Bacopa Caroliniana

-Taxiphyllum Barbier

Λοιπόν όπως θα δείτε στις φωτό παρακάτω έχω αρχίσει και έχω πρόβλημα
άλγης και από ένα αλλο παράξενο άσπρο πράγμα πάνω στο ξύλο που δεν το έχω ξαναδεί....

post-52361-0-29253900-1360790532_thumb.jpgpost-52361-0-52950000-1360790545_thumb.jpgpost-52361-0-42183500-1360790587_thumb.jpg

Τι test να πάρω?Τι να κάνω?

Παρακαλώ βοηθήστε με,κοντεύω να τρελαθώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ dpap!!!

Για το ξύλο με κάλυψε απόλυτα το άρθρο :)

Για την άλγη να φανταστώ ότι έχω την Green Spot Algae έτσι? Αρχίζει και βγένει πάνω στα cuba μου και έιναι σαν ιστός αράχνης..

Άμα ανεβάσω όμως τα φωσφορικά και το διοξείδιο δεν θα εμφανιστεί περισσότερη?

Στο pet με φορτώσανε με αντιφώσφορο και μου είπανε με προσοχή το διοξείδιο για να μην πιάσω άλγη υποτίθεται..

Πρέπει να βγει ο άνθρακας?

Το κατέστρεψα το ενυδρειάκι μου ακόμα δεν το έστυσα. :(

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας έχει την ιδιότητα να "μαζεύει" ουσίες από τη στήλη του νερού. Τον χρησιμοποιούμε στην αρχή ενός ενυδρείου για μερικές ημέρες και μετά τον πετάμε. Τον χρησιμοποιούμε επίσης μετά από θεραπείες για να "τραβήξει" τα υπολείμματα των φαρμάκων αν χρειάζεται.

Στα φυτεμένα ενυδρεία δεν χρειάζεται να υπάρχει. :)

Δεν κατέστρεψες τίποτα, εδώ θα βρεις όλη τη βοήθεια που χρειάζεσαι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και παλί dpap και μάτι γαρίδας !!!

Και αυτό που μου είπανε στο pet?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου ειπανε στο πετ ειναι εντελως ακυρο και λάθος . επέστρεψε το αντιφωσφορο δεν χρειάζεται στο φυτεμενο και ασε το διοξείδιο να κανει την δουλειά του.Σε καμμια περιπτωση το διοξείδιο να βοηθάει στην αυξηση αλγης!

Αυτο το άσπρο στα ξυλα δεν ειναι τιποτα θα φύγει απο μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Πολύ!!!

Τελικά άλλη μια μπούρδα που μου είπανε εκεί μέσα.... :bigemo_harabe_net-86:

Αύριο κιόλας ακολουθώ τις συμβουλές σας.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! :)

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω και εγω πως δεν πρεπει να ανησυχεις για την αλγη!

τον ανθρακα βγαλε και το αντιφωσφορο !

Link to comment
Share on other sites

Οκ Aquazone!Θα ενημερώσω για την εξέλιξη!

Ευχαριστώ πολύ και αύριο θα ανεβάσω και τις φώτο με το reef και το μικρό γλυκού νερού που έχω γιατί τις χρωστάω στο forum :)

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβάσαι το CO2 δεν προκαλεί άλγη αλλά το αντίθετο.



Εκτός αυτό επειδή το ενυδρείο είναι καινούργιο έως ότου σταθεροποιηθεί βιολογικά (κανένα τρίμηνο) θα δεις αρκετά περίεργα πράγματα.

Μην αγχώνεσαι και απόλαυσε της διάφορες καταστάσεις, όλα μέσα στο χόμπι είναι, το οποίο είναι ένα από τα ποιο πολυδιάστατα χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα τελικά το διοξείδιο αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς να το μετρήσω σε mg για να σας πω..

Στον μετρητή μέτρησα 6 με 7 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο..Αλλά η άλγη εξαπλώνεται!!

Έβγαλα και τον άνθρακα και το αντιφώσφορο...

Αύριο πάω να πάρω τα τεστάκια μου και λέω να πάρω να βάλω μέσα κάνα αλγοφάγο ψαράκι ή σαλιγκαράκι άμα βρω η καμία γαριδούλα άμα βρω και αυτήν...

Το μόνο μου θέμα είναι τι να πάρω λόγο των φυτών?Είναι το "cuba" μου σε ανάπτυξη και φοβάμαι μην μου τα ξυλώσουν , επιδή οι ρίζες δεν έχουν πιάσει καλά.

Έχω στο μικρό ενυδρείο μου 2 algae eaters αλλά είναι διαολάκια και φοβάμαι μην μου τα σηκώσουν όλα στον αέρα!!


post-52361-0-89045400-1361216640_thumb.jpg

Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι επάνω στο ξύλο θα φύγει , μην σε αγχώνει. Για γαριδούλες και σαλιγκάρια πρέπει να περιμένεις να ωριμάσει και ο βυθός σου πρώτα.

Το ψαράκι που μας δείχνεις είναι αυτό ; Ρίξε μια ματιά στο προφίλ του πριν κάνεις οτιδήποτε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ κατάλαβα...Όλα στον αέρα!!! :P

Κρίμα και τα συμπαθούσα...

Τέλος πάντων..Το ξύλο πάει καλύτερα όντως και δεν με ανησυχεί από την στιγμή που μου είπατε οτι δεν τρέχει τίποτα..

Με την άλγη όμως έχω θέμα..Φοβάμαι μην χαλάσει ή πνίξει το "cuba" μου...

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς , νόμιζα ότι αναφερόσουν στο ξύλο. Για τι είδους άλγη μιλάμε τώρα ;

Link to comment
Share on other sites

Για την άλγη μάλλον έχω την Green Spot Algae. Αρχίζει και βγένει πάνω στα cuba μου και έιναι σαν πράσινος ιστός αράχνης και τα τυλίγει...

Link to comment
Share on other sites

Για την άλγη μάλλον έχω την Green Spot Algae. Αρχίζει και βγένει πάνω στα cuba μου και έιναι σαν πράσινος ιστός αράχνης και τα τυλίγει...

Αυτή η περιγραφή δεν παραπέμπει σε Green Spot, από τη στιγμή που μοιάζει σαν ιστός όπως λες σίγουρα είναι κάποια άλλη...

Μια όσο πιο καθαρή και κοντινή φωτογραφία της άλγης θα μας βοηθούσε στο να δούμε για ποια πρόκειται και αναλόγως να σου πούμε πως να πράξεις... :)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites


Η άλγη σε 2 με 3 μέρες το πολύ θα καλύψει ακόμα και τον καναπέ μου..

Πραγματικά έχω σκάσει από την στεναχώρια μου.. :(

Σας στέλνω παρακάτω τα αποτελέσματα των πρώτων test που έκανα σήμερα όπως και φωτό του προβλήματος.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Άλγη (μάλλον)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρειο: 350λτ , 120*45*65 Anubias , 20 μέρες λειτουργία
- Φωτισμος: 2 * 54 watt T5 jewel (Day - Nature) + 2 * 39 watt (Day - Ροζ) που τις είχε το ενυδρείο.Χρόνος Φωτισμού 8 Ωρες
- Υποστρωμα: Ναι
- Διοξειδιο του Ανθρακα: CO2 Set Easy 2 JBL
- Οξυγωνο: μετρια ροή νερού
- Φίλτρανση: JAD EFU-25 στο οποίο έχω βαλει μέσα - Βιόσφαιρες, Κεραμικό Υλικό σε Μπίλιες (όχι μακαρόνι) , Υαολοβάμβακα
- Φυτα: Τα φυτά που έχω μέσα προς το παρών είναι:Hemianthus Callitrichoides "Cuba", Rosaefolia, Pogostemon Erectus, Bacopa Caroliniana, Taxiphyllum Barbier
- Ψάρια:Γαρίδες Amano *3
- Ρουτίνες: Αλλαγή νερού κάθε Κυριακή το 1/3

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7,1
- KH: 12 dΚΗ
- GH: >21 d με Strips και περίπου 32 d με υγρό test
- NH4: <0,05 NH4
- ΝΟ2: (Νιτρώδη): 0,15
- ΝΟ3: (Νιτρικά): 1 με 2 (Κάπου ανάμεσα
- PO4: (Φωσφορικά): <0,02
- Fe: (Σιδηρος):Εδω το τεστ μου έβγαλε περίεργο αποτέλεσμα.Αντι να πιάσει τους Χρωματισμούς ροζ/μοβ μου έβγαλε χρυσό χρώμα?!?!
- CO2: Δεν ξέρω πως να το βγάλω..(6-7 Φυσαλίδες το δευτερόλεπτο)
- Θερμοκρασία: 25 c

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: JBL
-Strips:Μονο το GH για επαλήθευση


ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού:"Cuba" Κατα βάση
- Ιστορικό Φυτού: -
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Πράσινος ιστός
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριων και των φυτων: -


ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

post-52361-0-99870000-1361309575_thumb.jpg post-52361-0-25352900-1361309590_thumb.jpg post-52361-0-32093400-1361309601_thumb.jpg

post-52361-0-85256900-1361309612_thumb.jpg post-52361-0-47262700-1361309627_thumb.jpg post-52361-0-08157700-1361309643_thumb.jpg


ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Άσπρες Κλοστίτσες σε Bacopa Caroliniana και Taxiphyllum Barbier και στο τζάμι του ενυδρείου.

Πήγα να βάλω και ένα Ανσιστρους γλείφτη σήμερα μέσα ,έκανα κανονικά προσαρμογή και το ψαράκι τα τίναξε μέσα σε δευτερόλεπτα..

Link to comment
Share on other sites

1) Τωρα που εισαι στην αρχη με το ενυδρειο σου πρεπει να στρωσεις το φιλτρο σου. Υπομονη...

2) Βαλε μεσα κανενα αλγοφαγο ψαρακι.

3) Αποτι βλεπω εχεις 0,15 νιτρωδη (ΝΟ2). Δεν πρεπει να εχεις νιτρωδη, πρεπει να ειναι 0. Οποτε η αλλαγη νερου επιβαλλεται. Πρεπει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου μεσα στο ενυδρειο σου, αν δεν εχεις διαβασει για αυτο αναζητησε στο forum σχετικα θεματα, θα βρεις πολυ πραγμα.

4) Καθε ποτε ριχνεις λιπασμα και ποσο??? Μειωσε το λιπασμα σου, ριχτο με τσιγκουνια!

5) Μην πανικοβαλλεσαι...ολα μεσα στο προγραμμα ειναι. Αν εισαι συνεπης με τις αλλαγες σου ολα θα πανε καλα με τον καιρο. Θελει το χρονο του να στρωσει.

Link to comment
Share on other sites

1) Τωρα που εισαι στην αρχη με το ενυδρειο σου πρεπει να στρωσεις το φιλτρο σου. Υπομονη...

2) Βαλε μεσα κανενα αλγοφαγο ψαρακι.

3) Αποτι βλεπω εχεις 0,15 νιτρωδη (ΝΟ2). Δεν πρεπει να εχεις νιτρωδη, πρεπει να ειναι 0. Οποτε η αλλαγη νερου επιβαλλεται. Πρεπει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου μεσα στο ενυδρειο σου, αν δεν εχεις διαβασει για αυτο αναζητησε στο forum σχετικα θεματα, θα βρεις πολυ πραγμα.

4) Καθε ποτε ριχνεις λιπασμα και ποσο??? Μειωσε το λιπασμα σου, ριχτο με τσιγκουνια!

5) Μην πανικοβαλλεσαι...ολα μεσα στο προγραμμα ειναι. Αν εισαι συνεπης με τις αλλαγες σου ολα θα πανε καλα με τον καιρο. Θελει το χρονο του να στρωσει.

Αλγοφαγο ψαρι σε αστρωτο ενδρειο????

Φιλε μου αν ριχνεις λιπασματα τα σταματας αμεσως,δυναμωσε την ροη.Απο τις φωτο προσωικα δεν μπορω να καταλαβω τι αλγη εχεις,αν μπορεις βαλε μια καλητερη φωτο.

Εχεις αστρωτο ενυδρειο γι αυτο εχασεςκαι το ψαρι που εβαλς και εχεις μεσα γαριδες,οι οποιες θελουν πολυ καλα στρωμενο βυθο,δηλαδη ενυδρειο το οποιο τρεχει τουλαχιστον 2 μηνες.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Λίπασμα έριξα μόνο μία φορά στις 2 μέρες και δεν το έκανα ξανά.

Nicolo άμα θα μπορούσες να μου στείλεις το link για το άζωτο θα σου ήμουν ευγνώμων , και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Αλλαγές κάνω ανα μία εβδομάδα αλλά έλεγα να το σταματήσω λόγο του υψηλου GH μπας και πέσει με τον καιρό όταν στρώσει το ενυδρείο.

Σκεφτόμουνα για όλα αυτά που βγάζει το ενυδρείο και αναρωτιόμουνα μήπως έχω πόλυ βρώμικο βυθό ή έχω βάλει πολύ υπόστρωμα.1 δάχτυλο υπόστρωμα και 3 δάχτυλα ψιλό χαλίκη όπως φαινεται στις φώτο.

Επίσης όταν πάω να φυτέψω κάτι στον βυθό , και ας έχω πλείνει το χαλίκι , βγάζει ένα σύννεφο μαύρο άστα να πάνε!

Σε ευχαριστώ πολύ και σένα ρασταφαριαν για την βοήθεια.

Φωτό είναι οι καλυτερες που θα μπορούσα να βγάλω πραγματικά.Μακάρι να μπορούσα καλύτερες αλλα δεν με βοήθάει η φωτογραφική μου. :(

Για πια ροή μιλάς του Διοξειδίου ή του φύλτρου?

Αμα δυναμώσω την ροή του νερού με κάποιον κυκλοφορητή , γιατί το φίλτρο δεν νομίζω να δυναμώνει, δεν θα έχω πρόβλημα με το διοξείδιο μου?

Όσο για το διοξείδιο βαράει κόκκινα η ροή του.

Το ξέρω σας έχω ζαλίσει παιδιά!Χίλια συγγνώμη!

Πρώτη φορά ασχολούμε με τέτοιο είδος ενυδρείου και με έχει πιάσει θάλασσα!! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...