Jump to content

Άλγη Ή Μύκητας?


Giorgos-Gryp

Recommended Posts

Λίπασμα έριξα μόνο μία φορά στις 2 μέρες και δεν το έκανα ξανά.

Nicolo άμα θα μπορούσες να μου στείλεις το link για το άζωτο θα σου ήμουν ευγνώμων , και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Αλλαγές κάνω ανα μία εβδομάδα αλλά έλεγα να το σταματήσω λόγο του υψηλου GH μπας και πέσει με τον καιρό όταν στρώσει το ενυδρείο.

Σκεφτόμουνα για όλα αυτά που βγάζει το ενυδρείο και αναρωτιόμουνα μήπως έχω πόλυ βρώμικο βυθό ή έχω βάλει πολύ υπόστρωμα.1 δάχτυλο υπόστρωμα και 3 δάχτυλα ψιλό χαλίκη όπως φαινεται στις φώτο.

Επίσης όταν πάω να φυτέψω κάτι στον βυθό , και ας έχω πλείνει το χαλίκι , βγάζει ένα σύννεφο μαύρο άστα να πάνε!

Σε ευχαριστώ πολύ και σένα ρασταφαριαν για την βοήθεια.

Φωτό είναι οι καλυτερες που θα μπορούσα να βγάλω πραγματικά.Μακάρι να μπορούσα καλύτερες αλλα δεν με βοήθάει η φωτογραφική μου. :(

Για πια ροή μιλάς του Διοξειδίου ή του φύλτρου?

Αμα δυναμώσω την ροή του νερού με κάποιον κυκλοφορητή , γιατί το φίλτρο δεν νομίζω να δυναμώνει, δεν θα έχω πρόβλημα με το διοξείδιο μου?

Όσο για το διοξείδιο βαράει κόκκινα η ροή του.

Το ξέρω σας έχω ζαλίσει παιδιά!Χίλια συγγνώμη!

Πρώτη φορά ασχολούμε με τέτοιο είδος ενυδρείου και με έχει πιάσει θάλασσα!! :P

Δεν κάνουμε ποτέ αλλαγή νερού κατά τη διάρκεια στρωσίματος του ενυδρείου, επιβραδύνουμε τη διαδικασία και ζορίζουμε τον κύκλο του αζώτου να ολοκληρωθεί!

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για την ροη του φιλτρου σου.Οπως ειπε και ο Πανος πιο πανω,οταν στρωνουμε το ενυδρειο δεν κανουμε ποτε αλλαγη νερου.

Με τι φυτευεις?Με τσιμπιδα η με το χερι?Τι υποστρωμα χρησιμοποιεις? Κανονικα βαζουμε 2 εκ υποστρωμα και 5 χαλικι,το χαλικι πρεπει να ειναι οσο πιο καλα πλυμμενο γινετε.

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα είναι της JBL το Aqua Basis Plus.

Τώρα το φύτεμα στα μεγάλα φυτά (Bacopa κλπ..) με το χέρι στα άλλα (Cuba) με τσιμπίδα..

Λέτε να βάλω κανά μικρό κυκλοφορητή για να έχω καλύτερη ροή?

Link to comment
Share on other sites

Giorgos-Gryp παρε ενα λινκ για τον κυκλο του αζωτου

Mod note:Link απο Ελληνικα site και forum ιδιου περιεχομενου με του Aquazone δεν επιτρεπονται,το link αφαιρεθικε!

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πολυ καλητερα δικα μας αρθρα εδω,δεν χρειαζεται να δινουμε αλλων...

Εδω θα βρεις οτι πληροφορια χρειαζεσαι για τον κυκλο του αζωτου αλλα και για αλλα ενδιαφερων θεματα

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη σου μου κανει για κυανοβακτηριο-blue green algae χωρις να μπορώ να διακρινω καλα απο τις φωτο (βλεπω απο κινητό).

Ψαξε στα αρθρα για αυτο και συγκρινε φωτογραφίες καθως και τι να κανεις για την αντιμετώπιση του.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη σου μου κανει για κυανοβακτηριο-blue green algae χωρις να μπορώ να διακρινω καλα απο τις φωτο (βλεπω απο κινητό).

Ψαξε στα αρθρα για αυτο και συγκρινε φωτογραφίες καθως και τι να κανεις για την αντιμετώπιση του.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Να σου πω την αληθεια,ειχα μια υποψια για κυανο αλλα δεν ειμουν σιγουρος,οι φωτογραφιες δεν βοηθουν πολυ.

Και για να βοηθησουμε τον φιλο μας να δει αν ειναι μπορει να κοιταξει εδω για το κυανοβακτηριο.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στην αρχή είδα και εγώ αυτές τις φωτο του BGA αλλά μου φάνηκαν πολύ hardcore...Αφού μου είπατε οτί ίσως να είναι αυτό έψαξα στην βάση εικόνων στο google και βρήκα φώτο με το ίδιο πρόβλημα σαν το δικό μου.

post-52361-0-45409800-1361465659_thumb.jpg post-52361-0-27834700-1361465934_thumb.jpg

και ίσως αυτή μοιάζει

post-52361-0-92269100-1361465950_thumb.jpg

Τις λένε BGA........................

αλλά σε μένα πρέπει να είναι ακόμα μωρο!

Βάζω κυκλοφορητη για αρχή και όλα αυτά που διάβασα?

Link to comment
Share on other sites

Ακουθησε τις οδηγιες που γραφει το αρθρο.Εγω προσωπικα θα ξεκινουσα με μια 4ημερη συσκοτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...