Jump to content

Γέννησε Το Ψάρι Μου Βοηθηστε


tsorbi

Recommended Posts

καλησπέρα έχω ενα ενυδρείο 20 λίτρων και έχω μεσα 3 χρυσόψαρα ... σήμερα πήρα εναν γλύφτη από το πετ σοπ... είναι μικρος και μακροστενος δεν ξερω ακριβως το ειδος... καθώς παρακολοθούσα το ενυδρειο μου και επειτα απο 30 λεπτα αφου εκανα ολη την διαδικασια για να βαλω τον γλειφτη στο καινουριο του σπιτι παρατηρησα για κακη μου τυχη 4 παλυ μικρα ψαρακια (σχεδον δεν φαινονται,μονο με την λαμπα) να κολυμπανε στο νερο... τα 3 απο αυτα τα εβαλα σε μια λεκανη αλλα το ενα δυστυχως το εφαγε το χρυσοψαρο.. ως αρχαριος δεν ξερω τι να κανω παρακαλω να με βοηθησετε... για τα χρυσοψαρα εχω διαβασει αρκετα πραγματα και γνωριζω



http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36832#entry323422 ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΛΥΦΤΗΣ ΜΟΥ... ,,, αλλα για τα γεννητουρια του γλυφτη τι να κανω??

Έγινε επεξεργασία - Husky_Jim
Link to comment
Share on other sites

Είναι απίθανο να έχει γεννήσει ο Chinese Algae Eater,

αν είχες κάποιο άλλο ενυδρειάκι να τα βάλεις τα μικρά για να μην φαγωθούν θα ήταν ευχής έργο...

Δυστυχώς σε 20 λίτρα δεν μπορούν να ζήσουν τα ψάρια που έχεις :(

Link to comment
Share on other sites

Είναι απίθανο να έχει γεννήσει ο Chinese Algae Eater,

αν είχες κάποιο άλλο ενυδρειάκι να τα βάλεις τα μικρά για να μην φαγωθούν θα ήταν ευχής έργο...

Δυστυχώς σε 20 λίτρα δεν μπορούν να ζήσουν τα ψάρια που έχεις :(

τα χωρισα σ ενα μικρο ενυδρειακι ... τα ψαρια μ ειναι αρκετα δραστηρια και τα εχω περιπου εναν μηνα... ειναι συνολικα τα μικρα 5-6.. ειναι λογικο πως εκει που τα εβαλα δεν υπαρχει φιλτρο.. διοτι θα τα ΄΄ρουφηξει΄΄... τι να τα ταισω? εχεις δικιο το ψαρακι μου ειναι C-A-E... ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

τα ψαράκια είναι σίγουρα από τον γλύφτη και όχι από κανένα χρυσόψαρο?

σιγουρα απο τον γλυφτη και οσο περιεργο κι αν φαινεται με το ζορι φαινονται με γυμνο ματι και αρχισαν να κολλαν στα τοιχωματα :)

Link to comment
Share on other sites

Το CAE στο μαγαζί που το αγόρασες μήπως ήταν μαζί με guppy; Το πιο πιθανό είναι να ήρθαν μαζί με το νερό της σακούλα από το μαγαζί.

Να ξέρεις πάντως πως τα ψαράκια σου δεν έχουν μέλλον στα 20 λίτρα νερού.

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

θα μου δωρισουν και μαλιστα συντομα μεγαλυτερο ενυδρειο.... κι εγω το σκεφτηκα αυτο με το πετ σοπ... κοιταξε γκαπυ δεν ειναι σιγουρα φιλε γιατι εχω δει μικρα σε ενυδρειο φιλου ,, κι επειτα επειμενω οτι ειναι cae γιατι κολλαν στα τοιχωματα.. εχεις να μ δωσεις καμια συμβουλη για τα μικρα? σ ευχαριστω προκαταβολλικα

Έγινε επεξεργασία - tsorbi
Link to comment
Share on other sites

Το CAE στο μαγαζί που το αγόρασες μήπως ήταν μαζί με guppy; Το πιο πιθανό είναι να ήρθαν μαζί με το νερό της σακούλα από το μαγαζί.

Να ξέρεις πάντως πως τα ψαράκια σου δεν έχουν μέλλον στα 20 λίτρα νερού.

θα μου δωρισουν και μαλιστα συντομα μεγαλυτερο ενυδρειο.... κι εγω το σκεφτηκα αυτο με το πετ σοπ... κοιταξε γκαπυ δεν ειναι σιγουρα φιλε γιατι εχω δει μικρα σε ενυδρειο φιλου ,, κι επειτα επειμενω οτι ειναι cae γιατι κολλαν στα τοιχωματα.. εχεις να μ δωσεις καμια συμβουλη για τα μικρα? σ ευχαριστω προκαταβολλικα...

Link to comment
Share on other sites

..αν κολλάνε στα τοιχώματα..πάρε ταμπλέτες για ψάρια βυθού
και αφού τις τρίψεις σε μορφή σκόνης ρίξε τους να φάνε , χωρίς φίλτρο όμως
είναι αδιέξοδο, βάλε άμεσα φίλτρο με στρωμένο υλικό και για να μην τα ρουφήξει κάλυψε
τις οπές εισόδου με σφουγγάρι.



Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ θα ακωλουθησω τις συμβουλες σου.. ομως τι ειδους πιστευεται οτι ειναι?.. ευτυχως και τα μικρα ειναι αρκετα δραστηρια και τωρα εσωσα αλλα δυο....

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε αν ανέβαζε φωτογραφίες απο τα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε στην σωστή κατηγορία!



Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε αν ανέβαζε φωτογραφίες απο τα μικρά.

οριστε οι φωρογραφιες φιλε... καθε συμβουλη και προταση μου ειναι χρησιμη..... (τα ψαρακια ειναι λιγοτερο ή περιπου 4 χιλιοστα)

post-52809-0-54384600-1361536807_thumb.jpg

post-52809-0-47125700-1361536815_thumb.jpg

post-52809-0-68866200-1361536821_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tsorbi
Link to comment
Share on other sites

εγω τα βλέπω για μωρά απο γκάπυ!

χωρις θερμοστατη θα επιβιωναν?? ακομα τα εχω κ τα 7 ειναι μια χαρα .. :-)
Link to comment
Share on other sites

θερμόστατης φιλτρο ειναι απαραίτητα!

αν ηταν γκαπυ θα ζουσαν 6 μερες χωρις θερμοστατη??
Link to comment
Share on other sites

πιο γκαπι δεν γινεται.

εισαι σιγουρος φιλε μου?? πρεπει να προχωρισω στην αγορα νεου ενυδρειου?? γιατι αυτα τα ψαρακια που εχω τωρα δεν χρειαζονται θερμοστατη... κ τα γκαπι χρειαζονται... Έγινε επεξεργασία - tsorbi
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν και τα παιδιά στα 20 λίτρα μικτά τα ψαράκια που έχεις δεν θα αντέξουν πολύ χωρίς επιπλοκές και ασθένειες.

Τα μικρά ενυδρεία δεν έχουν την ίδια ρυθμιστική ικανότητα με τα μεγαλύτερα.

Αν θέλεις να κρατήσεις τα guppies, πρέπει να τους προσφέρεις και τα ανάλογα, δηλαδή ενυδρείο με φίλτρο και θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θα χρειαστεί να κανείς αλλαγές τα 20 λίτρα όπως είπαν είναι πολύ λίγα για τα ψάρια που έχεις!

Θα πρέπει να σκεφτείς αν θα πάρεις άλλο ενυδρείο μαζί και εξοπλισμό η θα κρατήσεις αυτό που έχεις οπότε θα πρεπει να γίνουν κ οι απαραίτητες αλλαγές στην ψαροσυνθεση σου

;-)

Link to comment
Share on other sites

Να ΄μαι κι εγώ εδώ, στο σωστό θέμα :bigemo_harabe_net-82:

Δημήτρη ευχαριστώ που με ξύπνησες!

Στο θέμα μα, κι εμένα σαν guppies μου φαίνονται.

Ισχύουν όλο όσα είπα στην προηγούμενη μου δημοσίευση και συνφωνώ με τα παιδιά παραπάνω...

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Πάμε μία, θηλυκά γατόψαρα γεννάνε αυγά τα οποία στη συνέχεια γονιμοποιεί με σπέρμα το αρσενικό. Αν μιλάμε για Πλέκο, αν και το ίδιο ισχύει για τα περισσότερα ψάρια. Από την στιγμή που έχεις μόνο ένα το να γέννησε και να επωάστηκαν εκεί μέσα γατόψαρα είναι αδύνατο. Δεν θα σε βγάλω ψεύτη όμως, δεν πρέπει κιόλας. Μπορεί ο γόνος να μεταφέρθηκε με την απόχη που έπιασαν το ψάρι από το μαγαζί και να είδες αυτό. Το να προσπαθήσουμε ακόμα και με τις καλύτερες φωτογραφίες του κόσμου να αναγνωρίσουμε ένα ψάρι από τον γόνο είναι τολμηρό τουλάχιστο. Αναφορικά με το τι να κάνεις τα ψαράκια είναι μάλλον αργά να απαντήσω μια και ότι έγινε έγινε πια. Σε παρακαλώ προσπάθησε πριν κάνεις οποιαδήποτε αναβάθμιση στον εξοπλισμό και τα ψάρια να διαβάσεις πολύ για το χόμπυ μας. Όλα είναι απλά, αλλά η πληροφορίες είναι υπέροχες.

ΜΦΧ

Μάρτιν-ineth

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...