Jump to content

130L Ενυδρειο Αξιζει Τελικα Για Θαλασσινο?


alexander kaminas

Recommended Posts

Για σε ολους σκεφτομαι να αγορασω ενα ενυδρειο 130l στο οποιο μου δινουν δωρο το φιλτρο και τη βαση και μαλλον και το φωτισμο. Παντα ηθελα ενα θαλασσινο ενυδρειο και η αληθεια ειναι οτι εχω ξανακρατησει θαλασσινο αλλα οχι για πολυ καιρο για αυτο το λογο ρωταω ποσο περιπου θα εκανε αν αγοραζα το εν λογο ενυδρειο[με τα επιπλεον δωρα] και το μετετρεπα σε ενα θαλασσινο ενυδρειο FO. Επισης θα ηθελα να τονισω οτι το καλοκαιρι η θερμοκρασια στο σπιτι μου φτανει και τους 38-40 βαθμους για αυτο υπολογιστε και ενα μικρο chiller η ανεμιστηρακια για το ενυδρειο.Το bughet μου ειναι γυρω στα 500 και κατι ευρω γιαυτο πειτε μου αν χρειαζεται και live rock το ενυδρειο. ΣΥΓΝΩΜΗ αν σας κουρασα με αυτα που εγραψα.

Link to comment
Share on other sites

500 ευρώ..

70-80 όσμωση,

150-200 σκίμμερ,

30-50 κυκλοφορία

100 βράχος+αραγωνίτης...

Τα υπόλοιπα ψαράκια&έτοιμο ένα fish only...

Link to comment
Share on other sites

aircondition στον χωρο η ανεμιστηρακια.

και αναπληρωση οποσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στη θάλασσα και κολύμπα.......

Πολλά τα θαύματα και ατελίωτη η ευχαρίστηση...

Πάντως εάν το ψάξεις καλά το budget σου είναι μια χαρά, τουλάχιστον για ξεκίνημα....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα με βρεις λίγο αρνητικό για fish only στα 130λιτ.

Για να χαρεις ένα τέτοιο ενυδρειο θέλεις ποιο πολλα λίτρα.

Τα ομορφα άγρια ψάρια θέλουν και ποιο πολλα λίτρα.

Θα σου προτείνω μικρά ψαράκια ήρεμα και μ****α κοραλάκια χωρίς πολλές απαιτήσεις.

Θα προσθέσω σε ολα αυτα που είπε ο Αλεξ και μια αυτόματη αναπλήρωση.

Στην καλύτερη υπολόγισε 50-70€.

Αυτα απο μένα καλη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοιτα κ στις αγγελιες καμια φορα μπορει να βρεις κατι οικονομικα κ καλο....για εμας τους φτωχους :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι φευγω το καλοκαιρι περιπου εναμιση μηνα διακοπες και για αυτο ολοι μου λενε για γλυκο ενυδρειο επειδη ειναι ευκολο και ο ανθρωπος που τα φροντιζει στις διακοπες μου μπορει να ρχεται μια η δυο φορες στισ δυο εβδομαδες

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΠΛΕΟΝ οταν εγω λειπω στις υποτιθεται ησυχες και χωρις αγχος διακοπες μου συχνα πεφτει το ρευμα για καμιαδυο ωρες. Σε αυτη την περιπτωση τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα άφησε το για μετά το καλοκαίρι...

Δεν είναι και η καλύτερη περίοδος για καινούργιο θαλασσινό.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο σου red sea max 130 πως το κρατας το καλοκαιρι? Και τι να κανω οταν εχει διακοπες ρευματος?

Link to comment
Share on other sites

το κακο με το REEF ειναι οτι πρεπει να εισαι απο πανω...το γλυκο εχει λιγοτερες ισως οχι παντα απαιτησεισ αλλα κ αθτο εχει καποιεσ ρουτινες :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τελικα να ακουσω αυτα που μου λενε και οι υπολοιποι και να παρω γλυκο? :waaa:

Link to comment
Share on other sites

Ομως αυτοματη αναπληρωση νερου πως θα κανω αν δεν ειμαι σπιτι μου? :umm:

Link to comment
Share on other sites

Καλα για να μην σας κουραζω θα ψαξω και το γλυκο και θα ζυγισω τα υπερ και τα κατα για να δω πιο με βολευει και με ευχαριστει.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο σου red sea max 130 πως το κρατας το καλοκαιρι? Και τι να κανω οταν εχει διακοπες ρευματος?

Άσε το δικό μου...Μένω στην εξοχή και δίπλα στην θάλασσα.Τόσο όσο είναι το μπάτζετ σου στοιχίζει ο φωτισμός άντε και οι περισταλτικές μου που είναι κινέζικες...

Αν το κάνεις σε ένα υπόγειο σε κάποιο βουνό δεν θα έχεις πρόβλημα με την θερμοκρασία...

Δεν είναι κάτι απλό να γεμίσεις κάτι λιγότερο από 150 λίτρα με περισσότερα απο 100 κοράλλια...

Τα μικρά Reef είναι και πιο δύσκολα και φυσικά θέλουν τον ανάλογο εξοπλισμό/αγάπη/διάβασμα.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Το κάθε ενυδρείο έχει τις δικές του ανάγκες.

Μην συγκρίνεις τα ενυδρεία όλα μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Για την αναπληρωση νερου πρεπει να εχω κουβα με ετοιμο νερο διπλα? δεν θα καει το μηχανιματακι αν προσπαθει να παρει νερο απο τον κουβα αν εχει αδειασει?

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο μοντέρνα μοντέλα αναπλήρωσης έχουν και δεύτερο αισθητήρα στο δοχείο αναπλήρωσης για να μην καίνε την αντλία.

Καλό είναι βέβαια το δοχείο αυτό να είναι μεγάλο..ειδικά το καλοκαίρι που 4-8 λίτρα την ημέρα τα αναπληρώνει για πλάκα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα λείπεις θα βάλεις μεγαλύτερο κουβα για αναπλήρωση, όπως επίσης θα έχεις έναν πολυ μεγαλύτερο έτοιμο για να σου γεμίζει κάποιος αυτόν της αναπλήρωσης...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοηθεια σας, σε λιγους

μηνες θα ετοιμασω και εγω το ενυδρειο μου συμφωνα με τις προτασεις σας και θα εχετε φωτογραφιες οταν με το καλο ειναι ετοιμο. :bigemo_harabe_net-62:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όμως εάν βάλουμε τα 500 για εξοπλισμό 260 για το ενυδρειο 150 για τα ψάρια και το βράχο και ακόμα 100 για αναπλήρωση νερού και ανεμιστήρες,δεν βγαίνει πολυ?το γλυκό απο οτι υπολόγισα πρέπει να κάνει λίγο παραπάνω απο το μισό απο ότι κάνει αυτο.τλικα να συνεχίζω να σκέφτομαι για το θαλασσινό? η να πάω κατευθείαν σε ένα άλλο ενυδρειο γλυκού νερού που μου πρότειναν?

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε αναπληρωση μπορεις να φτιαξεις μονος σου με ενα φλοτερακι των 7-8 ευρω απο waterwaves και μια αντλια των 20-30 ευρω.

Εκτος αυτου νομιζω πως η συγκεκριμενη εταιρια εχει αξιοπιστες αναπληρωσεις στα 50-60 ευρω,αλλα μπορεις να βρεις και αλλων εταιριων απο εξωτερικο

μεσω ebay η καποιων site.

Εαν δεν ξεφυγεις στα λιτρα,το πας υπομονετικα και ασχοληθεις με τις αγγελιες που βαζουν οι φιλοι συνχομπυστες,μπορει να σου βγει πολυ φθηνοτερα

απο τα 1010 ευρω που εχεις υπολογισει :thumbup:

Μην αποθαρρυνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

για την αναπληρωση, μπορεις να φτιαξεις και συ...

θες

αυτο http://www.conrad.com/ce/en/product/191317/Kemo-M158-Water-Sensor-Relay-Switch-Module-9-12Vdc?queryFromSuggest=true

αυτο http://www.conrad.de/ce/de/product/539090/Barwig-0444-Niedervolt-Pumpe-Tauchpumpe-Typ-04

ενα ή δυο τετοια http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=float+switch&_sop=15

και ενα 12V τροφοδοτικο...

30-35ευρω μου χε βγει εμενα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...