Jump to content

New Project - Nano Reef


filfilip

Recommended Posts

Κοράλλι είναι, όχι κολιός να περιμένουμε να πάει Αύγουστος!

Άντε τελείωνε! :P

ε τώρα πιάσαμε Ιούνιο! πλησιάζουμε! :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ωραιος ο φιλιππος.....να τα χαιρεσαι!!!

Να σαι καλά φίλε μου! Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις κόβω ενα κομματάκι πακέτακι κτελακι ταξιδάκι ...

Link to comment
Share on other sites

Vales σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! Αν θέλεις στείλε μου pm για λεπτομέρειες!!! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το μικρό!! :bigemo_harabe_net-64:

Δεν είδα πουθενά τις μετρήσεις σου…

Τις ρουτίνες σου τις έχεις βρει? Ποιες είναι αυτές?

Γνώμη μου είναι να τελειώσεις πρώτα με τις τρύπες στο έπιπλο να σταθεροποιήσεις την θερμοκρασία όσο μπορείς και μετά να ξεκινήσεις να βάζεις ζωντανά! Τρένο θα πάει το μπιμπελό σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Bloster!

προς το παρόν έβαλα επιπλέον ανεμιστήρες της Grotech και κάνουν καλή δουλειά μέχρι να κάνω και τα τρυπήματα!

Όσον αφορά τις μετρήσεις και τις ρουτίνες:

NH3/NH4: 0

NO2: 0

NO3: 5

Φωσφορικά: μη μετρήσιμα (λογικά θα έχω γιατί είχα μεγάλη έξαρση άλγης)

KH: 7,5 (χωρίς πρόσθετα μόνο με το αλάτι που βάζω)

Αλατότητα: 1024

Θερμοκρασία: Χειμώνα 25oC, τώρα 25,3-26 max

Ρουτίνες:

Αλλαγή νερού: Κάθε βδομάδα 10%. Προετοιμασία 24 ώρες πριν με νερό αντίστροφης όσμωσης

Καθάρισμα skimmer: Σχεδόν κάθε μέρα επειδή βγάζει σαβούρα από τις άλγες

Βακτήρια: Συνεχίζω και ρίχνω τη μισή δοσολογία από Special Blend κάθε βδομάδα (ο κύκλος για το στρώσιμο με τα βακτήρια έχει τελειώσει)

Καθάρισμα τζαμιών και βυθού περίπου ανά 2-3, όπου πάει να πιάσει διατομική ή όπου έχει μείνει

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι!!

Το νου σου με τα φωσφορικά όταν ξεμπερδέψεις με τις αλγες!!και ΚΗ όταν θα αρχίσεις να βάζεις κοράλλια(Lps Sps) Με το ΚΗ να το έχεις γενικά στο νου σου γιατί σε λίγο θα αρχίσουν τα πρώτα δείγματα κοραλινης οπότε μπορεί να δεις κανένα απότομο πέσιμο της τιμής!!

Μέτρα το μαγνήσιο σου…

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι!!

Το νου σου με τα φωσφορικά όταν ξεμπερδέψεις με τις αλγες!!και ΚΗ όταν θα αρχίσεις να βάζεις κοράλλια(Lps Sps) Με το ΚΗ να το έχεις γενικά στο νου σου γιατί σε λίγο θα αρχίσουν τα πρώτα δείγματα κοραλινης οπότε μπορεί να δεις κανένα απότομο πέσιμο της τιμής!!

Μέτρα το μαγνήσιο σου…

Κοραλίνη έχει αρχίσει και πιάνει σε όλο το βράχο! Ειδικά 2 βραχάκια έχουν γίνει μωβ! Το KH πριν κανά μήνα είχε φτάσει 8-8,5 και πάλι μόνο με το αλάτι ?!

Για το μαγνήσιο θα το έχω υπόψη μου!

Link to comment
Share on other sites

Tropic Marine Pro Reef

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποίησες από τον ίδιο κουβά και σου έδειξε αυτή την τιμή μόνο μια φορά είναι λίγο περίεργο….!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν ο ίδιος κουβάς... ήταν ένα αρχικό πακέτο που είχα πάρει. Μιλάμε δηλαδή για διαφορετική συσκευασία!

Link to comment
Share on other sites

Κατά διαστήματα έχουν υπάρξει κάποιες παρτίδες με Tropic Marine που είχαν τα θέματα τους…

Τέλος καλά όλα καλά…. Απλά να το έχεις υπόψη σου και μην επαναπαύεσαι :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν επαναπαύομαι αλλά και δεν αγχώνομαι!!!!! ;)

Όπως έχω ξανά πει... από τη στιγμή που αποφάσισα να πάω σε μικρό προχωράω γνωρίζοντας πως όλα μπορούν να αλλάξουν από στιγμή σε στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν επαναπαύομαι αλλά και δεν αγχώνομαι!!!!! ;)

Όπως έχω ξανά πει... από τη στιγμή που αποφάσισα να πάω σε μικρό προχωράω γνωρίζοντας πως όλα μπορούν να αλλάξουν από στιγμή σε στιγμή!

Αυτό όμως που λες δεν έχει σχέση με την παρτίδα του αλατιού!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως που λες δεν έχει σχέση με την παρτίδα του αλατιού!

έχει σχέση με την επόμενη πρόταση του Bloster

"Τέλος καλά όλα καλά…. Απλά να το έχεις υπόψη σου και μην επαναπαύεσαι"

και αναφέρομαι συγκεκριμένα στο "επαναπαύεσαι". Σε ένα ενυδρείο όλα μπορούν αλλάξουν από στιγμή σε στιγμή σε τόσο λίγα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Το κεχά να προσέχεις ιδιαίτερα.

Εγώ πριν αρχίσω να βάζω σκληρά ακόμα(1,2 είχα) είχα μετρήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα κεχά 8 και έμεινα εκεί, και μια μέρα είδα όλα τα κοράλια είχαν μαζέψει πολύποδες. Μετράω τα πάντα και ήταν κεχά 5!!! Ευτυχώς δεν είχα χάσει τίποτα, αλλά θέλω να σου πω ότι είναι η πιο επικύνδινη και ευμετάβλιτη τιμή. Όσο θα ωριμάζει το σύστημα, και όσο θα προσθέτεις κοράλια τόσο θα αλλάζει η κατανάλωση του. Εμένα πλέον έχει ξεπεράσει μισή μονάδα την ημέρα, αλλά έχω και σκληρά όμως. Το ασβέστιο ελατώνεται πολύ πιο αργά, και το μαγνήσιο ακόμα πιο αργά. Το κεχά να προσέχεις!

Link to comment
Share on other sites

Τέλος τα updates παιδιά! Το ενυδρείο αποσύρεται!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σταματάει το χόμπι...αποσύρει το ενυδρείο από το φόρουμ.....ντάξει ρε παιδιά να φύγουμε όλοι αν είναι για μια παρεξήγηση....έστω και αν ήταν χοντρή,δεν δικαιολογεί αυτού του είδους την "φυγή".....τι να πω....εσυ Ξέρεις......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...