Jump to content

New Project - Nano Reef


filfilip

Recommended Posts

Με το μέτρο Νίκο...

(έβαλα και cleaner shrimp)

Φαίνετε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Κανένα photoupdate θα κάνει αυτό το μικρό?

Μαθαίνω ότι πάει καλά…….

Link to comment
Share on other sites

Κανένα photoupdate θα κάνει αυτό το μικρό?

Μαθαίνω ότι πάει καλά…….

Θα κάνει, θα κάνει!!! Λίγη υπομονή ακόμα! ;)

Αυτή τη στιγμή δεν έχει κάτι καινούριο! Να φύγουν εντελώς και οι άλγες και θα ακολουθήσουν καινούριες φωτογραφίες από το καθαρό πλέον μικρό μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Και τα βρόμικα έχουν την χάρη τους….μην μασάς!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει λοιπόν! Θα ακολουθήσει photo update πιστεύω μέσα στην μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μιλάς σωστά!

Να μην πάει και τσάμπα η φωτογραφική τόσα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή βρε! Δεν είμαι καν σπίτι μου!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή βρε! Δεν είμαι καν σπίτι μου!!!! :P

Για συμμορφώσου! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά εχουμε άσχημες εξελίξεις με το μικρό!!!!

Χθες όταν γύρισα σπίτι παρατήρησα τη θερμοκρασία να εχει φτάσει στα ύψη! Για την ακρίβεια 30.6!!!!! Η μανα μου είχε κλείσει την πόρτα απο το sump με αποτέλεσμα να εγω εγκωβιζεται όλος ο θερμός αέρας μεσα και να ανεβαίνει η θερμοκρασία!

Ανοιξα αμέσως την πόρτα για να φύγει όλος ο θερμός αέρας και μαζι και το a/c για να επανέλθει στα φυσιολογικά. Το πρόβλημα όμως είχε ήδη δημιουργηθεί! Η ανεμωνη είχε σχεδόν κλείσει όλη και οι φούσκες της είχαν γινει πολυ ψιλές σαν τρίχες! Αμέσως κατάλαβα πως έπρεπε να την απομακρυνω πριν εχουμε κανά μπαμ μεσα στο ενυδρειο! Γεμισα λοιπόν ενα 10λιτρο ενυδρειο που εχω με νερό απο το μικρό μου και την έβαλα εκει με έναν ανεμιστηρα να φυσάει στην επιφάνεια για να δημιουργεί και αναταραξη. Εκανα 40-50% αλλαγή νερού στο ενυδρειο αλλα προσεξα πως το νερό είχε κάτι σαν βλενες απο την ανεμωνη μάλλον. Τα ζωανθακια την άκουσαν ελαφρά και είχαν κλείσει. Μόλις έκανα την αλλαγή πρόσθεσα και μια δόση special blend.

Σήμερα το πρωι είδα το αναμενόμενο. Το μικρό ενυδρειακι που έβαλα την ανεμωνη να εχει γεμίσει βλενες και η ανεμωνη ψώφια!

Τελικα σίγουρα ήταν μεγάλο λάθος μου να βάλω ανεμωνη σε ενα τόσο μικρό! Χθες κατάλαβα πόσο εύκολα αλλάζουν τα δεδομενα σε ενα μικρο ενυδρειο και πόσο έτοιμος πρεπει να είσαι ανα πάσα στιγμη για το παραμικρό!

Αυτο που βοήθησε ήταν το έτοιμο νερό που είχα (παντα ετοιμαζω σχεδόν το διπλάσιο και το εχω στην άκρη για κάθε ενδεχόμενο) αλλα και η τύχη που το είδα σχετικά νωρίς. :(

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φιλε!!!!! Ευτυχώς το εσωσες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου που το κατάλαβες νωρίς!

Μήπως πρέπει να φτιάξεις καμια τρύπα στο έπιπλο να παίρνει αέρα το σαμπ?

Πρέπει.. και το ιδανικό είναι με ανεμιστήρα να βγάζει τον αέρα έξω αλλά τώρα που είναι γεμάτο είναι πολύ δύσκολο! Θα πρέπει να το αδειάσω όλο για να μην γεμίσει το νερό με πριονίδια!

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φιλε!!!!! Ευτυχώς το εσωσες!!!!!

Πραγματικα πιστεύω πως ήμουν πολυ τυχερός που το πρόλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς ήσουν προνοητικός και είχες έξτρα νερό. Κρίμα για το ζωντανό Φίλιππα, αλλά ήταν ένα πολύ καλό μάθημα. ;)

Όσο για την τρύπα, κάλυψε με κάτι το sump, βάλε και μια ηλεκτρική σκούπα να ρουφάει ακριβώς κάτω από εκεί που ανοίγεις την τρύπα και προχώρα! Μην έχεις πάλι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς ήσουν προνοητικός και είχες έξτρα νερό. Κρίμα για το ζωντανό Φίλιππα, αλλά ήταν ένα πολύ καλό μάθημα. ;)

Όσο για την τρύπα, κάλυψε με κάτι το sump, βάλε και μια ηλεκτρική σκούπα να ρουφάει ακριβώς κάτω από εκεί που ανοίγεις την τρύπα και προχώρα! Μην έχεις πάλι τα ίδια.

Στάθη καλημέρα!

Το νερό το είχα μετά από τόσα που είχα διαβάσει! Και πιστεύω πως είναι κάτι που πρέπει να κάνει όποιος ασχολείται με το θαλασσινό. Δεν μπορείς τελευταία στιγμή να σπας αλάτια!

Πραγματικά το πάθημα έγινε μάθημα και πίστεψε με δεν πρόκειται να ξανά μπει τέτοιο επικίνδυνο ζωντανό σε ενυδρείο μου. Η μοναδική περίπτωση να ξανά βάλω ανεμώνη είναι μόνο σε ενυδρείο που θα είναι μόνες τους.

Για την τρύπα θα κάνω αυτό που είπες! 12αρι ανεμιστήρα με φίλτρο άνθρακα (copy η πατέντα του ebenos) να βγάζει έξω και 12αρι ανεμιστήρα να βάζει μέσα δροσερό αέρα.

Πάνω από το sump αυτή τη στιγμή έχει έναν ανεμιστήρα, θα του βάλω άλλον έναν. Έτσι πιστεύω πως θα είναι πολύ καλύτερα και θα προσαρμόζεται πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν ακούς!

Φώναζα και για τα δυο, και για την θερμοκρασία και για την ανεμώνη!

Ευτυχώς την γλίτωσες φτηνά!

Υ.Γ. άναβε λιγο a/c στο χώρο, ας πληρώσεις και μερικά ευρώ παραπάνω στην ΔΕΗ, τι να κάνουμε τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν ακούς!

Φώναζα και για τα δυο, και για την θερμοκρασία και για την ανεμώνη!

Ευτυχώς την γλίτωσες φτηνά!

Υ.Γ. άναβε λιγο a/c στο χώρο, ας πληρώσεις και μερικά ευρώ παραπάνω στην ΔΕΗ, τι να κάνουμε τώρα!

:(

Δεν άκουγα ο @#$@#$%!!!!

Φίλε η ανεμώνη έγινε μάθημα για τα καλά! Πλέον κατάλαβα πόσο ευάλωτο και ευαίσθητο είναι ένα τόσο μικρό σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

:(

Δεν άκουγα ο @#$@#$%!!!!

Φίλε η ανεμώνη έγινε μάθημα για τα καλά! Πλέον κατάλαβα πόσο ευάλωτο και ευαίσθητο είναι ένα τόσο μικρό σύστημα!

Κάνεις λάθος!

Τώρα κατάλαβες πως ένα μικρό σύστημα είναι σχολείο!

Αν δεν πάθεις, δεν θα μάθεις!

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος!

Τώρα κατάλαβες πως ένα μικρό σύστημα είναι σχολείο!

Αν δεν πάθεις, δεν θα μάθεις!

Ισχύει και το πίστεψα από την πρώτη στιγμή. Ήταν ένας βασικός λόγος που πήγα σε τόσο λίγα λίτρα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλιππε, πραγματική οδυνηρή η εμπειρία αλλά, ευτυχώς πολύ μικρό το κακό, σε σχέση με το τι θα μπορούσε να έχει συμβεί.

Τέτοια γεγονότα μόνο καλύτερους χομπίστες μας κάνουν και δεν χρειάζεται να μας ¨στοιχειώνουν¨.

Έχεις δείξει απο την αρχή ότι είσαι ευσυνείδητος χομπίστας και αυτό το συμβάν θα το λάβεις σοβαρά υπ΄όψη σου.

Καλή συνέχεια και μη μασάς, περιμένουμε όμορφα αποτελέσματα απο ΄σενα.

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Φίλιππε, πραγματική οδυνηρή η εμπειρία αλλά, ευτυχώς πολύ μικρό το κακό, σε σχέση με το τι θα μπορούσε να έχει συμβεί.

Τέτοια γεγονότα μόνο καλύτερους χομπίστες μας κάνουν και δεν χρειάζεται να μας ¨στοιχειώνουν¨.

Έχεις δείξει απο την αρχή ότι είσαι ευσυνείδητος χομπίστας και αυτό το συμβάν θα το λάβεις σοβαρά υπ΄όψη σου.

Καλή συνέχεια και μη μασάς, περιμένουμε όμορφα αποτελέσματα απο ΄σενα.

Πάρη πραγματικά οδυνηρή εμπειρία. Άγχος και τρομοκρατία ήταν η χθεσινή κατάσταση :/

Η αλήθεια είναι πως θα προτιμούσα να γινόμουν καλύτερος χωρίς να χρειαστεί να μου συμβεί κάτι! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...