Jump to content

xmode

Recommended Posts

Τον δικό μου τον πείρα από την Ανθοκομική έκθεση Κηφισιάς (5-22 Μαΐου 2016) που είναι σε ένα μήνα από τώρα. Τον χειμώνα δεν άντεξε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια νομιζω το νουγαρο ειναι το πιο ομορφο φυτο λιμνης. εγω εχω 3 χρωματα στην λιμνη μου.κανουν και σκια στην λιμνη τα φυλλλα που απλωνοντε παντου.καθε χρονο γινονται και ολο και πιο μεγαλα και πιο πολλα τα φυλλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 26/2/2013 at 12:11 ΜΜ, το μέλος xmode έγραψε:

Ψάχνοντας φυτά για την λίμνη μου πραγματικά εντυπωσιάστηκα από την ποικιλία ,την απλότητα , την ομορφιά , την ταχύτητα , εξάπλωσης των φυτών που μπορούν να ζήσουν στις λίμνες μας αλλά και έξω ή κοντά σε αυτές.

 

 

 

 

Είπα λοιπόν να ξεκινήσω ένα θέμα που αφορά μόνο τα λουλούδια που συνοδεύουν τις λίμνες μας αλλά και πληροφορίες για αυτά όπως τρόποι φροντίδας , μεταφύτευση , ασθένειες , αγορά τους και ότι άλλο....

 

 

 

 

 

Ξεκινάω λοιπόν και όποιος θέλει συνεχίζει...

 

 

 

 

 

Πάπυρος!

 

 

 

 

 

Ένα πολύ κοινό φυτό για τις Ελληνικές λίμνες μιας και είναι πολυ διαδεδομένο στην χώρα μας.

 

 

είναι ένα υδρόβιο φυτό των βάλτων που παλαιότερα φύτρωνε στην κοιλάδα του Νείλου, σε διάφορες περιοχές της Συρίας, στη Μεσοποταμία και στην Παλαιστίνη, κοντά στη λίμνη Γεννησαρέτ. Υπό ευνοϊκές συνθήκες το φυτό φθάνει σε ύψος πέντε μέτρων.Ο πάπυρος φυτρώνει σε βάλτους και όχθες ποταμών των τροπικών, υποτροπικών και εύκρατων περιοχών. Αποτελείται από μακριά καλάμια, στην κορυφή των οποίων βρίσκονται χαριτωμένες τούφες από μακριά και λεπτά συνήθως φύλλα, σαν ομπρελίτσες, κι ανάμεσα τους μικροί κόρυμβοι με ανθάκια. Θέλει ένα μέρος φωτεινό έως ημισκιερό, προστατευμένο από τον καυτό ήλιο. Το καλοκαίρι βγάλτε τον σε υπαίθριο χώρο. Σε αντίθεση με τα περισσότερα φυτά ο πάπυρος θέλει «μούλιασμα». Χρειάζεται πολύ υγρή και ζεστή ατμόσφαιρα και περισσότερη δροσιά το χειμώνα. Από τον Απρίλιο ως τον Αύγουστο ρίξτε ελαφρό λίπασμα κάθε 1-2 βδομάδες. Μην ξεχνάτε να απομακρύνετε τακτικά τα γερασμένα καλάμια. Μπορεί να πολλαπλασιαστεί με μοσχεύματα φύλλων που έβγαλαν ρίζες στο νερό, καθώς επίσης και με διαίρεση ή σπόρους.

 

 

http://www.bonniesplants.com/images/images_plants/bogs_marginals/dwarf.egyptian4.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...