Jump to content

Επιτελους Ετοιμο !!!!


helloween

Recommended Posts

http://postimage.org/image/j6bi2odwv/

http://postimage.org/image/ofing1r6v/
http://postimage.org/image/wohr3m8sf/
http://postimage.org/image/n4v7dhlzf/
http://postimage.org/image/v54rj8zx9/
http://postimage.org/image/a9w33an5v/
http://postimage.org/image/mg73lr36v/

αυτο ειναι το νεο μου ενυδρειο .... τρεχει απο τον Αυγουστο 2012

130 κιλα ζωντανο βραχο συνολικα

90 κιλα αραγωνιτη ζωντανο

skimmer boyu 2524

skimmer hs typ-200-1260

4 tunze 6065

8 T5 ( 2 λευκες, 2 purple , 2 coral plus, 2 blue και 2 ακτινικες) αναβουν ανα δυο καθε 1 ωρα , συνολικα και οι 8 αναβουν 3 ωρες και μετα σβηνουν ανα 2 καθε 1 ωρα

Link to comment
Share on other sites

Βρε βρε η θεσσαλονικη μεγαλώνει την παρέα της.

Δώσε μας λίγες ακομα λεπτομέρειες....

Καλη αρχή και καλη συνέχεια με την μικρή σου θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο εδω.Να σου πω καταρχην πως μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου.Για το θεμα με τα πολλα νιτρικα τι εχεις κανει μεχρι τωρα για να τα κατεβασεις σε επιθυμητα επιπεδα.Εγω αυτο που παρατηρω βλεποντας τις φωτογραφιες σου ειναι πως εχεις πολυ βραχο στο κυριως ενυδρειο και πολλα ψαρια.Μαλλον αυτο ειναι ενας απο τους παραγοντες που σου δημιουργουν νιτρικα στο συστημα.Βαζεις βακτηρια στο ενυδρειο?Απο φωσφορικα πως πας? Γιατι δουλευεις με δυο σκιμερ,αφου το δευτερο σε υπερκαλυπτει στα λιτρα σου?Καφε ποτε θα πιουμε? :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εδω ... το θεμα του βραχου το επελεξα εγω για να εχω φουλ βιολογια και να αντιμετωπιστουν καποια προβληματα μονο και μονο με την βιολογια

τα φωσφορικα ειναι και αυτα αρκετα ...

αυτο τον καιρο κανω μια ειδους θεραπεια

βαζω καθε μερα βακτηρια ( s.blend) και ενα ζουμακι της red sea (NO3- PO4-X) το οποιο μυριζει σαν ασετον..

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις σωστά αποτελέσματα με το NO3- PO4-X πρέπει να ακολουθήσεις με θρησκευτική ευλάβεια τις οδηγίες

​δες εδώ τις ελληνικές οδηγίες για όλα τα προϊόντα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=57951&hl=

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο σε αυτο γιατι απο την πρωτη εβδομαδα που το χρησιμοποιησα ειδα μεγαλη διαφορα ......

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εδω ... το θεμα του βραχου το επελεξα εγω για να εχω φουλ βιολογια και να αντιμετωπιστουν καποια προβληματα μονο και μονο με την βιολογια

τα φωσφορικα ειναι και αυτα αρκετα ...

αυτο τον καιρο κανω μια ειδους θεραπεια

βαζω καθε μερα βακτηρια ( s.blend) και ενα ζουμακι της red sea (NO3- PO4-X) το οποιο μυριζει σαν ασετον..

Παντως αν κρινω απο τα χρωματα της εμφιλιας που εχεις,πρεπει να βρηκε το ενυδρειο σου σωστη αναλογια θρεπτικων σε ποιο ψηλες τιμες.Αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα η εμφιλια απο τοτε που αρχισα τη θεραπεια , εχει γινει τουμπανο και εχει αναδειξει τα χρωματα της

αλλαγες νερου κανω καθε 2η εβδομαδα περιπου 120 λιτρα με αλατι wave

παντως ενημερωνω οτι ποτε δεν εχω βαλει Ca η Mg μεσα στο ενυδρειο

2 φορες την εβδομαδα βαζω trace elements , καθε μερα βαζω εναλλαξ φυτοπλαγκτον και ζωοπλαγκτον της tropic marine και 2 φορες την εβδομαδα microvore, και 1 φορα το coral programm της red sea

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα η εμφιλια απο τοτε που αρχισα τη θεραπεια , εχει γινει τουμπανο και εχει αναδειξει τα χρωματα της

αλλαγες νερου κανω καθε 2η εβδομαδα περιπου 120 λιτρα με αλατι wave

παντως ενημερωνω οτι ποτε δεν εχω βαλει Ca η Mg μεσα στο ενυδρειο

2 φορες την εβδομαδα βαζω trace elements , καθε μερα βαζω εναλλαξ φυτοπλαγκτον και ζωοπλαγκτον της tropic marine και 2 φορες την εβδομαδα microvore, και 1 φορα το coral programm της red sea

Κακως δεν προσθετεις Ca και Mg.Τουλαχιστον τα μετρας για να δεις που εισαι?Το φυτοπλαγκτον και το ζωοπλαγκτον κατα την γνωμη μου πρεπει να τα κοψεις.Οσο εχεις θρεπτικα στο ενυδρειο σιγουρα... μετα βλεπεις

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Κακως δεν προσθετεις Ca και Mg.Τουλαχιστον τα μετρας για να δεις που εισαι?Το φυτοπλαγκτον και το ζωοπλαγκτον κατα την γνωμη μου πρεπει να τα κοψεις.Οσο εχεις θρεπτικα στο ενυδρειο σιγουρα... μετα βλεπεις

To αλατι που χρησιμοποιεις πρωτη φορα το ακουω.Τι τιμες σου δινει στον κουβα?

Link to comment
Share on other sites

ποιος ο λογος να προσθεσω ??? αφου εχω Ca 450-480 σταθερα και Mg 1350-1400

Αν εισαι σταθερα εκει εννοειτε πως δεν θα προσθετεις.Δεν θα εχεις ιδιαιτερη καταναλωση ακομα φαινεται :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

τι να πω περιεργα πραγματα συμβαινουν στο ενυδρειο μου ....

να φανταστεις επειδη ενας φιλος διελυσε το ενυδρειο του , ολα τα κοραλια μανιταρια και ψαρια μπηκαν σε ενα απογευμα

βεβαια με ρισκο αλλα ευτυχως δεν ειχα καμια απωλεια ....

το οτι δε βαζω μεσα ca , mg μαλλον ειναι απο τις συχνες αλλαγες νερου

Link to comment
Share on other sites

τι να πω περιεργα πραγματα συμβαινουν στο ενυδρειο μου ....

να φανταστεις επειδη ενας φιλος διελυσε το ενυδρειο του , ολα τα κοραλια μανιταρια και ψαρια μπηκαν σε ενα απογευμα

βεβαια με ρισκο αλλα ευτυχως δεν ειχα καμια απωλεια ....

το οτι δε βαζω μεσα ca , mg μαλλον ειναι απο τις συχνες αλλαγες νερου

Ειναι επειδη δεν εχεις σκληρα μεσα η το αλλατι σου δινει λιγο μεγαλυτερη τιμη απο αυτη που εχεις στο ενυδρειο σου.Αλλα ειναι πολυ καθαρο παντως σε υποστρωμα και βραχο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί ποτέ να προσθέσεις στο σύστημα σου ένα ωραίο και καλό refugium;Στο λεώ γιατί και εγώ είχα τα προβλήματα σου και μόλις έφτιαξα ένα τελείωσαν όλα....απλά κούρεμα την μακροάλγη και έλεγχο στο χέρι σου με τα ταίσματα....κατά την γνώμη μου επίσης πρέπει το ένα σκίμερ να βγει...να μην σου πω και τα δύο και να πάρεις ένα ντέλτεκ 600άρι!(κάπου πήρε το μάτι μου αγγελία με 150 ευρώ).επίσης θα έλεγα να το ξεμπουκώσεις λιγάκι στέλνωντας μερικά κομμάτια βράχου στο σάμπ με καλή κυκλοφορία!Με αυτόν τον τρόπο η κυκλοφορία στο main tank θα πάρει τα πάνω της και θα συμβάλλει τα μέγιστα στην καταπολέμηση των θρεπτικών,θα ανοίξει το ενυδρείο και θα φανεί και λίγο ο αραγωνίτης σου!!Καλό θα ήταν να σπάσεις αν μπορείς και τις αλλαγές σε εβδομαδιαίες των 60 λίτρων για πιο φρέσκια στήλη νερού!Παρ΄όλα αυτά το ενυδρείο είναι κουκλί!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου και εγω το ειχα στα σχεδια μου να κανω ενα refugium, θα το κανω την επομενη φορα που θα βγαλω το sump για καθαρισμα....

οσον αφορα το ταισμα εχεις δικιο , εχω βαρυ χερι αλλα που να τα χορτασεις τα αμοιρα , δε τα βλεπεις ποσα ειναι ??? μολις ανοιγω καπακι να ταισω κοντευουν να πεταχτουν εξω απο το ενυδρειο

σκεφτομαι να βαλω και εξωτερικη υπερχειλιση γιατι με μια Φ32 να στελνει νερο κατω στο sump βλεπω οτι δεν ειναι αρκετο...τι λες ??? οι λαμπες ειναι 8 T5 ειναι μοιρασμενες2 λευκες δεξια ,και οι αλλες ανακατεμενες ετσι ωστε να φτιαξω (οσο ειναι δυνατον) μερα νυχτα ( 2 λευκες, 2 purple , 2 coral plus, 2 blue και 2 ακτινικες) αναβουν ανα δυο καθε 1 ωρα , συνολικα και οι 8 αναβουν 3 ωρες και μετα σβηνουν ανα 2 καθε 1 ωρα

Link to comment
Share on other sites

Κοψε τα πολλα ταισματα και εννοειτε οτι πρεπει να τρυπησεις το ενυδρειο για υπερχειλιση!εγω στον κυβο μου επαιζα με Φ50 σωληνωσεις στα 200 λιτρα display!σιγουρα δεν ειναι αρκετη η 32αρα!τα ψαρια ταιζε τα δυο φορες την ημερα αν ειναι δυνατον απο λιγο!οτι αλλο πεφτει μεσα στο ενυδρειο κοψιμο μαχαιρι....αν δεις οτι τα κοραλλια σου την ακουνε,τοτε αρχισε να δινεις την μιση η το 1/3 της δοσης που εδινες και ανεβαινε μεχρι να δεις ποια ειναι η μικροτερη δοση που μπορεις να δωσεις χωρις να "λερωνεις" την στηλη του νερου σου!μην ξεχνας και το θεμα με τον βραχο...παρα μα παρα πολυ σημαντικο!!καλη επιτυχια!!!ευχομαι να το δεις οπως ακριβως το θες!

PS.καλημερες!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις ότι είναι ασφαλές να τρυπησω το ενυδρειο έτσι όπως είναι γεμάτο η να βάλω εξωτερική υπερχειλιση;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις ότι είναι ασφαλές να τρυπησω το ενυδρειο έτσι όπως είναι γεμάτο η να βάλω εξωτερική υπερχειλιση;

Εγω δεν σου το προτεινω με τιποτα αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πετύχεις...σου είπε κανένας ότι αν κατεβάσεις περισσότερο νερό θα γλυτώσεις από τα νιτρικά?Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Με γεμάτο ενυδρείο αν μπλέκεις με τρυπάνια υπάρχουν πιθανότητες να μείνεις και χωρίς ενυδρείο...

Το οτι το γέμισες με πολλά ψάρια στο 6μηνο φρέσκο ενυδρείο δεν είναι και ότι καλύτερο και δείχνει αρχάριο χομπίστα που ψάχνει τα βήματα του και πήρε λάθος συμβουλές.

Ξεκίνησε διάβασμα έστω και τώρα γιατί είσαι σε κρίσιμο σημείο.Πολλά ψάρια και ρυπογόνα θέλουν ανάλογη φίλτρανση και σίγουρα μεγάλη ποσότητα αντιφώσφορου και άνθρακα μαζί με ένα πολύ δυνατό σκίμμερ να τους παρέχει το ανάλογο οξυγόνο.

Να διατηρήσεις ένα ενυδρείο σε ένα καλό επίπεδο πάνω απο 2-3 χρόνια...εκεί είναι το στοίχημα...και να σκέφτεσαι μακροχρόνια με προσεκτικές κινήσεις και υπομονή.

Φίλος απο εδώ μέσα με ενυδρείο θρύλο στρώνει 6 μήνες μόνο το ενυδρείο του για να βάλει κοράλλια...Τα ψάρια ακόμα στην καραντίνα τα έχει...και πολύ καλά κάνει...

Τα ενυδρεία τους πρώτους μήνες περνάνε διάφορες ασθένειες.Μετά τον πρώτο χρόνο θα δεις το ενυδρείο σου...και μετά θα κρίνεις αν χρειάζεσαι περισσότερο και καλύτερο εξοπλισμό,προς το παρόν βγάλε βράχο...όχι χωράει στο σάμπ...

Εντελώς φιλικά

Αλέξανδρος.

Link to comment
Share on other sites

ε ναι ρε τι βιάζεσαι κάτσε να περάσει το καλοκαίρι που είναι επικίνδυνη περίοδο και μετά με το καλό κανε set στα ψάρια και coralia!!

και για να κάνεις καινούργια τρύπα στο ενυδρείο σου αυτό είναι πολύ δύσκολο φίλε,, και ο μάστορας πρέπει να είναι αστέρι που θα στο κάνει και πάλι θα έχει φόβο !!!

Αυτά ει ναι επικίνδυνα αθλήματα που λες!!!

Έγινε επεξεργασία - Mario
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα μου το τρυπησε ο nidal ευκολα και γρηγορα....και με τα ψαρια και τα παντα ολα μεσα,αλλα με την σταθμη αρκετα χαμηλα!Αν το τζαμι σου δεν ειναι ψημενο και εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για αυτο,τοτε εγω σου προτεινω να το τρυπησεις με ολα!σορυ που παω κοντρα,αλλα καποιος πρεπει να το κανει κι αυτο!κατ εμε πιστευω επισης οτι παιζει αρκετα μεγαλο ρολο ποσα λιτρα κατεβαζει η υπερχειλιση (και ανεβαζει η επιστροφη),γιατι το νερο μεσα απο αυτην παει στο σκιμερ και γενικα σε οτιδηποτε υπαρχει απο κατω το οποιο φροντιζει την υγεια του ενυδρειου!ειναι σαν να λεμε οτι εχω εναν τονο ενυδρειο και κατεβαζω 200 λιτρα την ωρα.....αντε να φιλτραρεις ολο το νερο! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...