Jump to content

Επιτελους Ετοιμο !!!!


helloween

Recommended Posts

το ότι έπαιξες στο καζίνο και κέρδισες μια φορά δεν σημαίνει ότι θα κερδίζεις και μια ζωή!!!! ότι η ασφάλεια σε αυτό που κάνεις είναι 50-60% τότε των συμβουλεύεις απλά να μην το κάνει!!!! γιατί αν σπάσει τρέχα να του βρεις καινούργιο ενυδρείο!!!! δεν ρισκάρεις για τπτ κάτι τέτοιο!!! για να το κάνεις θα πρέπει να σε πει ο άλλος ότι είσαι 100% οκ!!!!!! γιατί 1% να έχει κίνδυνο τι κάνεις???? ΟΕΟ?????

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω σε καμια περιπτωση να παω κοντρα,αλλα το να τρυπησεις ενα αψητο τζαμι με τον σωστο τροπο και με την σωστη ψυξη,ειναι πανευκολο και προπαντων σχεδον (ουδεις αλανθαστος) 100% επιτυχεις....αυτο το λεω με γνωμονα την περιπτωση μου,αλλα και τα λογια του nidal που τρυπησε τον κυβο μου σε 10 λεπτακια.....ο ανθρωπος τρυπαει ενυδρεια χρονια τωρα...η μονη περιπτωση να παει κατι στραβα ειναι να ειναι ψημενο το τζαμι και να μην το ξερει ο κατοχος....anyway,ο φιλος ξερει και πρατει αναλογα!

ΥΓ. Μην μου στραβωνετε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει υπερχείλιση που να κατεβάζει 200 λίτρα την ώρα...Σε φ32 μάλιστα να υπολογίζεις πάνω απο 3000-3500λ/ώρα και ίσως παραπάνω...αυτό δεν φτάνει?

Αλλά υπάρχουν πολλές απόψεις πάνω στο θέμα,άλλοι θέλουν 15Χ φορές τον όγκο του ενυδρείου και άλλοι υποστηρίζουν οτι καλύτερη φίλτρανση επιτυγχάνεται με 7-10 φορές τα λίτρα σου...γιατί τι να το κάνεις αν περνάει γρήγορα το νερό μέσα στο σάμπ και επιστρέφει στο ενυδρείο χωρίς να επεξεργαστεί σωστά απο το σκίμμερ ή το ρεφιούτζιουμ(πιο πολύ είμαι σε αυτήν την κατηγορία).

Το οτι ο φίλτατος Νιντάλ είναι έμπειρος και τρυπάει ενυδρεία χρόνια ήταν η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσες να κάνεις(και εγώ αυτόν θα έβαζα αν είχα τέτοιο θέμα)...αλλά θα το τρυπούσες μόνος σου?

Εγώ θα φοβόμουν πολύ.

Καλό είναι να υπάρχουν όλες οι απόψεις Κώστα γιαυτό άλλωστε είμαστε εδώ για να τις συζητάμε και να μαθαίνουμε περισσότερα... :bigemo_harabe_net-64:

Αυτή είναι η αρρώστια μας πως να το κάνουμε....reefόπληκτοι...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι ότι έχω μικρό sump και ότι πιστεύω οτι είναι λάθος στημένο

Αποτελείται από τρία τμήματα

Στο πρώτο όπου πέφτει η υπερχειλιση βρίσκεται το σκιμερ της boyu

Το δεύτερο και πιο μεγάλο έχω βάλει βράχο και βρίσκεται το σκιμερ h&s

Το τρίτο σε μέγεθος όπως και το πρώτο έχει κόκκαλα κοραλιων , αλγη, και την αντλία που στέλνει επιστροφή

Στο ενυδρειο. Παράλληλα από το μεσαίο τμήμα του sump υπάρχει μια μικρή αντλία που στέλνει σε να μικρό περιορισμένο

Τμήμα του τελευταίου τμήματος ( αντλία επιστροφής) νερό το οποίο περνά από άνθρακα και αντιφωσφορο

Μήπως πρέπει να κάνω κάποιες αλλαγές ;

Το κακό είναι ότι έχω έτοιμο sump 250 λίτρα και δεν μπορώ να το βάλω γιατί κάτω από το ενυδρειο έχει επιπλο και για να μπει, πρέπει να φύγει όλο. Μόλις ανοίξει λίγο καιρό θα προσπαθήσω να φτιάξω σιδερένια βάση χωρίς να ξεστησω το ενυδρειο.

Το θέμα είναι η θα φτιάξω βάση καλή , η θα φτιάξω πισίνα

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ειναι μια καλη ευκαιρια οταν θα φτιαξεις την βαση να κανεις και τις αναλογες παρεμβασεις στο ενυδρειο (βραχο κτλ).Αν χρειαστεις βοηθεια σε κατι που θελει χερια σφυρα διπλα ειμαστε... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα αλλαξεις την βαση σε σιδερένια χωρίς να ξεστησεις?

Ρωταω γιατι κατι αναλογο σκέφτομαι κ εγω!

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να ξεστησεις το ενυδρείο και να το σηκώσεις!!! γεμάτο δεν σηκώνεται!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι όταν θα φτιάξεις την βάση,να κάνεις και τις υπόλοιπες παρεμβάσεις που θες στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα μπαίνει η σιδερένια βάση εφόσον περιμετρικά του ενυδρειου , το επιπλο προεξεχει τουλάχιστον 5 πόντους

Θα περάσω σίδερο σα σκελετό περιμετρικά του ενυδρειου μέχρι το πάτωμα και μετά θα κόβω διατομες κατα πλάτους κατω από το ενυδρειο

Στο τέλος αφου τις ίδιες διατομες τις κάνω και στο πάτωμα θα αρχίσω και θα σπαω σιγά σιγά την ξύλινη βάση

Φυσικά έτσι το φαντάζομαι και είπαμε Ή βάση ή πισινα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πιστεύω ότι και το sump είναι λάθος στημένο

Ποιος πιστεύετε ειναι ο καλύτερος τρόπος για στηθεί ;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ επικυνδινα πραγματα αυτα που σκεφτεσαι φιλε.....

Link to comment
Share on other sites

Λες να μην πετύχουν; Ετσι όπως ειναι το ενυδρειο μου και το επιπλο από κάτω

Πιστεύω ότι θα πετυχει

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδηποτε σκεψη για οποιαδηποτε παρεμβαση στην βαση με γεματο ενυδρειο νομιζω θα την απεκλεια πριν καν το σκεφτω...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω θα ελεγα να αδειασεις ολο το νερο,η τουλαχιστον το 80%,για να εχεις το κεφαλι σου κομπλε,φωναξε μολις ειναι ετοιμο και 1-2 (3-4) φιλους να γινει η δουλεια οπως πρεπει και πανω απ΄ολα χωρις απωλειες!το sump κατα την γνωμη μου θελει 3 διαμερισματα,ενα υπερχειληση και σκιμερ,ενα refugium και ενα επιστροφη και αυτοματη αναπληρωση!αντιφωσφορος και ανθρακας σε δυο ριακτορες και καθαρισες...αυτο τουλαχιστον ειναι το σωστο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...