Jump to content

Ριο240-Μαλαουι


samilias21

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Σκέφτομαι να αλλάξω λίγο την σύνθεση!

Τα λαμπιντο θα μείνουν

Και θα βγουν τα σοκολοφι

Οπότε τι βάζουμε μαζί με τα λαμπιντο???

Σκέφτηκα για Ιωδια η Μαιγκανο (τα έγραψα με σειρά προτεραιότητας )

Τι λέτε?

Αν έχετε τίποτα άλλο κατά νου Ρίξτε το άφοβα :-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξετρελαθηκα απο χρωματα αλλα κ μονο που ειναι τοσο σπανιο (ουτε το cichlid-forum δεν το χει φωτο υπο αιχμαλωσια!!!) θα το προτεινα.Το χει κανεις συνχομπιστας?Μακαρι νο το παρεις να εμπλουτισουμε κ τα ειδη που διατηρουμε στα ενυδρεια μας.

Link to comment
Share on other sites

Ηλια μονο και μονο που δεν παιζει γενικα και πολυ θα το επαιρνα!

Μοιαζει στα χρωματα με maingano!

Δεν ξερω ομως αν ειναι ενταξει στο ενυδρειο σου! Αν ειναι ενταξει εγω θα το επαιρνα οπως λεει και Γιαννης απο πανω για να εμπλουτισουμε τα ειδη μας!

Link to comment
Share on other sites

Ηλια μονο και μονο που δεν παιζει γενικα και πολυ θα το επαιρνα!

Μοιαζει στα χρωματα με maingano!

Δεν ξερω ομως αν ειναι ενταξει στο ενυδρειο σου! Αν ειναι ενταξει εγω θα το επαιρνα οπως λεει και Γιαννης απο πανω για να εμπλουτισουμε τα ειδη μας!

λες να μην χωραει με τα λαμπιντο??

τα σοκολοφι θα τα δωσω!δεν θα τα κρατησω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω φιλαρακι μου! Ξερεις οτι δεν ειμαι αφρικανος! Περιμενε λιγο τον Σωκρατη ή τον Στρατο ή τον Σταθη!

Πανωτς σου λεω αν εισαι κομπλε με κλειστα ματια θα το παιρνα αφου το βρηκες!

Link to comment
Share on other sites

Τις Παρασκευές ρεπάρουμε Ηλία!! χαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Άμα φύγει ένα είδος θα έλεγα να τα βάλεις! Σπάνια ψαράκια. Απλά να ξέρεις οτι τα θηλυκά δεν έχουν τόσο χρώμα.

Αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία, ανήκουν στα Cynotilapia οπότε μιλάμε για πιο ήπιο ταμπεραμέντο. Φυσικά ξέρεις σαν αφρικάνος οτι κάτι τέτοιο μπορεί να είνια αρκετά παραπλανητικό.

Υπάρχουν αρκετές "παραλλαγές" του είδους(υποείδη) ανάλογα την περιοχή της λίμνης που ζουνε. Όπως άλλωστε με αρκετά mbuna. Αν μπορείς να τα φέρεις νομίζω οτι αξίζει. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια!!!

δεν το γνωριζα , οποτε ζηταω ταπεινα συγνωμη (με το κεφαλι κατω) απο τους απανταχου αφρικανους που τους ενοχλησα στο ρεπο :bow::bow::bow:

τα σοκολοφι θα φυγουν (αυτο ειναι το σιγουρο) οποτε ψαχνω για δευτερο χαρεμι (και αυτο ειναι σιγουρο)!

εκτος απο τα ιωδια και τα μαιγκανο (που ειχα σαν κλασικη σκεψη) ειπα να δοκιμασω την τυχη μου σε κατι αλλο !

και τυχαια βρηκα cynotilapia και μιας και δεν παιζουν και σε πολλους (και επισης μου αρεσουν) λεω να το δοκιμασω!!!

νομιζω πως με τα λαμπιντο θα κανουν χωριο (οσο μπορει να γινει αυτο στα αφρικανικα)!!!

υγ Αυτη ειναι η σκεψη μου!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως !!!

Έχουν ξεκινήσει οι γέννες από τα κουνελολαμπιντο !!!

Έχω το Ρίο 240 με 2 χαρεμια!

Ποσα μωρά - πληθυσμό εμπειρικά μπορώ να αφήσω?

Μην μου πείτε ότι σε κάθε γέννα θα πρέπει να ψαρευω όταν τα μικρά μπούνε στην εφηβεία για να αφήνω μέσα 4 άτομα σε κάθε χαρεμι!!!

Ειλικρινά και να ισχύει μην μου το πείτε :-)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη μια ερώτηση με θέμα τις ανουμπιες!

Καταρχήν να ξηγηθω πως μου αρέσουν τα νταμάρια και δεν μου αρέσουν τα φυτά!

Ο λόγος που σκέφτομαι για κάνα 2 ανουμπιες είναι για οξυγονωση του νερού , καθώς ο πληθισμος αυξάνετε !

1ον θα πρέπει να τις βάλω πάνω σε πέτρα να τις δέσω με μια πετονια, αυτό θα πρέπει να γίνει σε πέτρες χαμηλά κοντά στην άμμο η και στην μέση του ενυδρείου (στο ύψος μιλάω) η και πάνω πάνω ?δλδ την βάζω κοντά στην άμμο η όπου θέλω?

2ον παίζει να μου δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα? Δλδ να μου μεταφερουν κάποια μικρόβια? Αρρώστια? Οργανισμούς? Σκουλήκια? Η οτιδήποτε άλλο?

Κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί?

Link to comment
Share on other sites

Λιακο μπορεις να την βαλεις οπου θελεις! Προσωπικη αποψη ειναι βαλτην οσο πιο χαμηλα μπορεις για να μην της πεφτει πολυ φως!

Ισως να σου ρθουν καποιοι λαθρεπιβατες αλλα μπορεις να την απολυμανεις!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα και σε ευχαριστώ πολύ!

Είναι όντως αποτελεσματικά , αν το κάνω πχ με χλωρίνη όντως δεν θα αντιμετωπίσω κάποιο προβλημα?

Ρωτάω και είμαι επιφυλακτικός διότι δεν έχω περάσει αρρώστιες η οτιδήποτε άλλο , και δεν θα ήθελα να μπλέξω! :-)

Link to comment
Share on other sites

Οι λαθρεπιβατες δεν φερνουν ασθενειες! Καντο ομως αν δεν τους θελεις! Απ την ανουμπια φροντισε να βγαλεις καλα το βαμβακι που θα καλυπτει τις ριζες και τις ριζες ψαλιδισε τις για να πιασει πιο γρηγορα!

Αν ακολουθησεις τις οδηγιες δεν νομιζω να εχεις προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Ηλία , δεν είμαι σίγουρος ότι με 2 ανούμπιες θα πετύχεις την οξυγόνωση που σκέφτεσαι. Εκτός αν είναι από εκείνες τις τεράστιες με τα άπειρα φύλλα. :)

Κατά τα άλλα έτσι για να σπάσει η "πετρίλα" , καλές είναι.

Link to comment
Share on other sites

Λαθρεπιβατες είναι σαλιγκάρια? (άσχετος)

Μήπως ξέρεις το κατά πόσο θα με βοηθήσουν στην οξυγονωση μια δύο ανουμπιες ?

Link to comment
Share on other sites

Ηλία , δεν είμαι σίγουρος ότι με 2 ανούμπιες θα πετύχεις την οξυγόνωση που σκέφτεσαι. Εκτός αν είναι από εκείνες τις τεράστιες με τα άπειρα φύλλα. :)

Κατά τα άλλα έτσι για να σπάσει η "πετρίλα" , καλές είναι.

Ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι είναι η οξυγονωση , αν αυτό δεν το καταφέρνω με κάνα δύο ανουμπιες τότε άκυρο!

Διότι είμαι φαν του νταμαριου και κατά τις αναδάσωσης του ενυδρείου μου χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Οι λαθρεπιβατες ειναι σαλιγκαρια! Τα γνωστα κωνικα melanoides tuberculata! Για αλλους μπελας για αλλους ευεργετες!

Κοιτα οπως και να χει απ το τιποτα κατι θα κανουν για οξυγονωση αλλα μην φανταστεις και τρελλα πραγματα! Βεβαια αν μεγαλωσουν με τον καιρο θα ειναι καλυτερα!

Δεν ξερω με την τοση αλγη που εχεις ομως τι καταληξη θα εχουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...