Jump to content

Τα Σαγόνια Του… Ανθρώπου


Recommended Posts

Να δουμε οταν τελειωσουν οι καραχαριες τι θα λενε! Ελεος πια!

Link to comment
Share on other sites

Να δουμε οταν τελειωσουν οι καραχαριες τι θα λενε! Ελεος πια!

Τοτε θα ερθουν τα πανω κατω,κι αυτα που θα χαθουν στη συνεχεια,θα ειναι πολυ περισσοτερα

Link to comment
Share on other sites

Η απόλυτη αλήθεια.....Ο άνθρωπος είναι ίσως το χειρότερο πλάσμα πάνω στον πλανήτη. :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειμαστε το χειροτερο. Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν κανει χιλια καλα αλλα και το αντιστροφο. Απλα ειναι θεμα επιλογων. Ο καρχαριας πχ πρεπει να φαει την φωκια για να ζησει, εμεις αν δεν φαμε τον καρχαρια δεν θα παθουμε και τιποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεται να προσθέσω μια μικρή πληροφορία αν δεν την ξέρετε ακόμα και μια μικρή παρατήρηση.

Αν τους καρχαρίες που σκοτώναμε ως ανθρώπινο είδος τους τρώγαμε θα το συζητούσα ως προς την κατανάλωση και τα οφέλη στην δική μας επιβίωση. Το τραγικό στην υπόθεση είναι ότι σκοτώνουν (σχεδόν σκοτώνουν – γιατί τις περισσότερες φορές τους πετάνε –ότι περίσσευε δηλαδή- ζωντανούς πάλι μέσα στο νερό) καρχαρίες – ανεξαρτήτου είδους για να πάρουν ΜΟΝΟ τα πτερύγια τους για αυτή την ΑΧΡHΣΤΗ και ΧΟΡΙΣ ουσία και θρεπτική αξία "Shark“Fin Soup” Στα Κινέζικα και Οριεντάλ “Restaurants” . Και αυτό με οδηγεί στην Τραγική παρατήρηση / πληροφορία.

Ξέρετε πόσοι Καρχαρίες θυσιάζονται στο βωμό της «Κινέζικης Σουπίτσας» Κάθε χρόνο !!?? Αν στο μυαλό σας είχατε ένα νουμεράκι του στυλ ….. 10.000…. 100.000…. 500.000….ΑΝΤΕ ρε ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ 1-2. 000.000… Ήμαρτον!! Φτάνει πια οι κάφροι !!!!!!!…..

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Λάθος κάνατε… 100.000.000 …και για όσους έχουν προβλήματα με το νούμερο ή δεν το κατάλαβαν λόγο δυσλεξίας… Εκατό Εκατομμύρια το Χρόνο.

Άντε λοιπόν ..καλή ψαρόσουπα την επόμενη φορά στο Κινέζικο με το κορίτσι.

Αν αυτό δεν είναι σπατάλη και καταστροφή του Θαλάσσιου και γήινου πλούτου και βιοποικιλότητας …τότε πραγματικά θα αρχίσω να τρώω κινέζους με ρύζι σύντομα γιατί δεν θα έχουν αφίσα τίποτε άλλο… (Να μην μιλήσω και για της Φάλαινες από τους ίδιους και αρχίσω να βγάζω καντήλες). Sorry…. Παρασύρθηκα και συγχύστηκα λίγο. :bigemo_harabe_net-72:

Καλή συνέχεια παιδιά.

The professor “Oceanaut”

Link to comment
Share on other sites

Λόγο κεκτημένης ταχύτητος ..και επειδή το είχα θέμα διάλεξης στο πανεπιστήμιο πριν 2 περιόδους ….δεν κοίταξα καθόλου το “link” του συντάκτη που αναφέρει αυτό ακριβώς.

Όπως θα έλεγα και αγγλικά. «My Bad», λάθος μου. “Δίας” φίλε μου ….το άρθρο που παραθέτεις τα λέει σχεδόν όλα. Αγνοήστε και αφαιρέστε το δικό μου αν γίνετε παρακαλώ. Το παιδί τα λέει και με φωτογραφίες. :bigemo_harabe_net-82:Sorry :)

Ευχαριστώ

The Professor “Oceanaut”

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πρέπει να είμαστε το μοναδικό άχρηστο ον πάνω στον πλανήτη. Πουθενά δεν συνεισφέρουμε το παραμικρό στη φύση. Αντίθετα είμαστε μακράν η μεγαλύτερη απειλή

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είμαστε το μοναδικό άχρηστο ον πάνω στον πλανήτη. Πουθενά δεν συνεισφέρουμε το παραμικρό στη φύση. Αντίθετα είμαστε μακράν η μεγαλύτερη απειλή

Δεν νομιζω οτι ειμαστε αχρηστοι...Απλα οπως ειπε και ο Sturm παραπανω ειναι θεμα επιλογης...Αν ειμασταν αχρηστοι δεν θα υπηρχαμε ....

Link to comment
Share on other sites

Όχι εντελώς άχρηστοι, κάτι πρέπει να υπάρχει στον πλανήτη που θα τον καταστρέψει και θα τον αναγκάσει να ξεκινήσει από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι εντελώς άχρηστοι, κάτι πρέπει να υπάρχει στον πλανήτη που θα τον καταστρέψει και θα τον αναγκάσει να ξεκινήσει από την αρχή.

όλοι μας ξέρουμε ποιος θα καταστρέψει τον άνθρωπο δεν είναι μυστικό.

Το ον που θα καταστρέψει τον άνθρωπο είναι ο άνθρωπος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο καρχαρίας εξελίχθηκε σε ένα τέλειο κυνηγό, ενώ εμείς οι άνθρωποι στάσιμοι και μοιραίοι.

Link to comment
Share on other sites

Ο καρχαρίας εξελίχθηκε σε ένα τέλειο κυνηγό, ενώ εμείς οι άνθρωποι στάσιμοι και μοιραίοι.

Θα διαφωνήσω. Ο ανθρωπος εξελίχθηκε στον πλέον τέλειο κυνηγό αλλα το λάθος του ήταν οτι αυτό το εκμεταλλεύτηκε για λάθος σκοπό, δηλαδή ΌΧΙ για να επιβιώσει.
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω. Ο ανθρωπος εξελίχθηκε στον πλέον τέλειο κυνηγό αλλα το λάθος του ήταν οτι αυτό το εκμεταλλεύτηκε για λάθος σκοπό, δηλαδή ΌΧΙ για να επιβιώσει.

Δολοφονο θα ελεγα!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είμαστε το μοναδικό άχρηστο ον πάνω στον πλανήτη. Πουθενά δεν συνεισφέρουμε το παραμικρό στη φύση. Αντίθετα είμαστε μακράν η μεγαλύτερη απειλή

Δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο ρε παιδιά, ας μην είμαστε υπερβολικοί. Ας καταλάβουμε επιτέλους ότι το ανθρώπινο ον είναι ό,τι τελειότερο στον πλανήτη το οποίο όμως κάνει δυστυχώς ΛΑΘΟΣ επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο ρε παιδιά, ας μην είμαστε υπερβολικοί. Ας καταλάβουμε επιτέλους ότι το ανθρώπινο ον είναι ό,τι τελειότερο στον πλανήτη το οποίο όμως κάνει δυστυχώς ΛΑΘΟΣ επιλογές.

Συμφωνώ. Οτι ο ανθρωπος τα έχει κάνει μαντάρα όμως σε οοοολους τους τομείς, δε μπορείς να το αρνηθείς. Μια απλή ερώτηση.....του αξίζει τελικά του ανθρώπου αυτός ο υπέροχος πλανήτης μου του έλαχε; Η γνώμη μου ειναι πως όχι. Αν σου παραχωρούσα (και όχι χάριζα) ενα υπέροχο σπίτι με όλες τις ανέσεις σε μια φανταστική γειτονιά με υπέροχη θέα κι εσύ για να επιτύχεις σκοπούς που δεν εχουν καμία σχέση με τη μεταξύ μας συμφωνία το διέλυες, θα σου άξιζε να σε πετάξω έξω!

Η φύση μας φταίει που μας έδωσε αντίχειρες, ας μην είχαμε και θα σου έλεγα εγω τι θα κάναμε :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Οτι ο ανθρωπος τα έχει κάνει μαντάρα όμως σε οοοολους τους τομείς, δε μπορείς να το αρνηθείς. Μια απλή ερώτηση.....του αξίζει τελικά του ανθρώπου αυτός ο υπέροχος πλανήτης μου του έλαχε; Η γνώμη μου ειναι πως όχι. Αν σου παραχωρούσα (και όχι χάριζα) ενα υπέροχο σπίτι με όλες τις ανέσεις σε μια φανταστική γειτονιά με υπέροχη θέα κι εσύ για να επιτύχεις σκοπούς που δεν εχουν καμία σχέση με τη μεταξύ μας συμφωνία το διέλυες, θα σου άξιζε να σε πετάξω έξω!

Η φύση μας φταίει που μας έδωσε αντίχειρες, ας μην είχαμε και θα σου έλεγα εγω τι θα κάναμε :D

Έτσι όπως τα λέει ο Πάνος είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αλλο θεμα αν αξιζει οσα του δοθηκαν ο ανθρωπος. Σαν δημιουργημα ειναι το τελειοτερο. Και ναι δεν φταιει η φυση που εχουμε αντιχειρες και οχι μονο αυτο, εχουμο λογικο και αυτεξουσιο και την απολυτη ελευθερια της επιλογης (δεν ζουμε με βαση τα ενστικτα μας μονο). Φταιει οτι δεν μας φτανει τιποτα και συνεχως ζηταμε περισσοτερα απο οσα μπορουμε η αξιζουμε....

Και ναι αυτος ο κοσμος φτιαχτηκε για να ζει ο ανθρωπος μεσα σε αυτον και ολα εξυπηρετουν αυτο τον σκοπο....αλλα....οταν χανεις τον προοροσμο και προσανατολισμο σου....ολα αντιστρεφονται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο κόσμος φτιάχτηκε για να ζει ΚΑΙ ο ανθρωπος μέσα σ' αυτόν. Αυτο ειναι που έχουμε ξεχάσει όμως....ή μάλλον ποτε δεν αποδεχθήκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...