Jump to content

Νεος Στο Χομπι.


Recommended Posts

Μην κάνεις άλλη αλλαγή σήμερα. Κανονικά κατά το στρώσιμο δεν κάνουμε αλλαγές αλλά η περίπτωσή σου είναι διαφορετική.

Μην ταΐσεις και μέτρα αύριο αμμωνία και νιτρώδη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαλλον σκ...α τα εχω κανει.Αμφιβαλω με τα λεγομενα σας αλλα και του pet αν τα ψαρια που εχει αυτος εκει ζουν σε καλητερη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σκ...α τα εχω κανει.Αμφιβαλω με τα λεγομενα σας αλλα και του pet αν τα ψαρια που εχει αυτος εκει ζουν σε καλητερη κατασταση.

Ολοι καναμε λαθη,μην απογοητευεσαι,αυτο το χομπι θελει υπομονη και σωστα βηματα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως σου τα λέει ο rasta είναι Τάσο. Με διάβασμα και τη βοήθεια των συγχομπιστών θα φτιάξεις ένα ενυδρείο που θα το χαίρεσαι. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη εχω,οποτε να ανακεφαλαιωσω δεν κανω τπτ μεχρι την αυριανη μετρηση οποτε και τα λεμε ξανα.Σημερα δεν εριξα βακτηρια μιας κ ειχα ριξει πριν 4 ημερες μηπως να ριξω εστω κ τωρα?

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια δόση που αναλογεί στα λίτρα σου για ενίσχυση. Μην ευχαριστείς, όλοι κάπως αρχίσαμε και μαθαίνουμε κάθε μέρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά να τονίσω χωρίς να σκοπεύω να σε πάρω από τα μούτρα μιας και φαίνεσαι συνετός άνθρωπος πως το στρώσιμο ενυδρείων με χρυσόψαρα και γενικά με ζωντανούς οργανισμούς δεν συνάδει με το ενυδρειακο πνεύμα από την στιγμή που υπάρχουν τόσοι άλλοι διαφορετικοί τρόποι!

Καλή συνέχεια από μένα και άκου τις συμβουλές των παιδιών για να βοηθηθείς!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αυριο θα τα επιστρεψω τα ψαρακια στο pet μεχρι να στρωσουμε το ενυδρειο.Νομιζω επισης,απο αυτα που διαβασα,οτι το φιλτρο μου ειναι της πλακας(μονο σφουγκαρι ειχε) και σκεφτομαι να παρω ενα φιλτρο με βιολογικο υλικο μεσα ωστε να ξεκινησω απο την αρχη.Απο τις σημερινες μετρισεις ειδα οτι εχω αμωνια παλι στο 0,25(δεν επεσε) και ΝΟ2 0 ναι ΝΟ3 5.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει βιολογικό υλικό στο φίλτρο δεν υπάρχουν και οι κατάλληλες αποικίες για να αποδομήσουν την αμμωνία Τάσο.

Χρειάζεσαι ένα φίλτρο με χώρο για βιολογικό υλικό. Siporax , substrat ή ότι άλλο μπορείς να βρεις.

Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2069

Αυτο πιστευεις ειναι ενταξει να το παρω?60l ενυδρειο εχω.Οποτε λογικα παω για στησιμο απο τη αρχη ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Τι ύψος έχει αυτό το φίλτρο ; Μπορεί να μην χωράει στο 60άρι σου. Εγώ θα σου πρότεινα ένα εξωτερικό σαν αυτό.

Κερδίζεις χώρο μέσα στο ενυδρείο, ευκολία στον καθαρισμό και μικρή διαφορά στο κόστος. :)

Link to comment
Share on other sites

EHEIM biopower 160 EAN 4011708240113 Article No. 2411020 UPC (-) For aquariums of about. 80.00 l For aquariums up to approx. 160.00 l Pump power (50 Hz) per hour of approx. 180.00 l Pump power (50 Hz) per hour to about 550.00 l Pumping head approx. (H max at 50 Hz) 0.43 m Power(50 Hz) to 6 watt Filter volume 0.38 l Height 215.00 mm Dimensions in Ø 96.00 mm Voltage 230 volt Standard power plug EUR Packing 4 Part (s) Packing dimensions(Width) 12.00 cm Packing dimensions(Height) 25.00 cm Packing dimensions(Depth) 10.60 cm Freshwater yes Sea water yes For outdoor use no

Με το φιλτρο που μου λες θα χρειαστω και χωρο εκτος οπου δυστηχως εκει που ειναι το ενυδρειο δεν εχω.

Το υψος του ενυδρειου ειναι 30cm αυτο το φιλτρο ειναι 21 οποτε λογικα δεν εχω προβλημα με αυτο.Και βασικα ειναι και μικροτερο απο αυτο που εχω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε βολεύει, τότε εντάξει. Έχει χώρο για βιολογία και και ενυδρειακό βαμβάκι. :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικα λεει περιεχει το βιολογικο υλικο οποτε δεν περνω τπτ εξτρα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και ένα σακουλάκι έξτρα για να είσαι καλυμμένος. Όταν λένε ότι περιέχει βιολογικό υλικό, ίσως να έχει για έναν κάδο μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο βιολογικό υλικό εννοείς ; Υπάρχει το sera siporax αλλά ίσως είναι μεγάλο για το εσωτερικό φίλτρο. Μετά υπάρχει το substrat pro της eheim το οποίο και λόγω μορφής ίσως είναι καλύτερο για το εσωτερικό. (είναι πιο ακριβό όμως).

Υπάρχει το sera siporax mini που είναι σαν το πρώτο, αλλά πιο μικρό σε μέγεθος και καταλληλότερο για εσωτερικά φίλτρα.

Αυτά από τους μεγάλους κατασκευαστές, υπάρχουν όμως και άλλοι πολλοί. :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2069

Αυτο πιστευεις ειναι ενταξει να το παρω?60l ενυδρειο εχω.Οποτε λογικα παω για στησιμο απο τη αρχη ετσι?

Ειναι πολυ καλο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Λοιπον τα ψαρακια απο την Δευτερα ειναι πισω στο πετ.Οι χθεσινες μετρησεις μου εχουν αμμωνια 0.5 και νιτρικα 0.Ριχνω καθε 2 ημερες 2 φυλλαρακια τροφη τρυμενα με το χερι στο νερο,εχω ομως μια ερωτηση.Το νερο συνεχιζει να εχει ενα χρωμα καφε και καταλαβα οτι ετσι ειναι το χρωμα του νερου απο το δυκτιο,γεμιζοντας μια ασπρη λεκανι ειδα την ιδια αποχρωση.αυτο μπορει να φυγει με καποιον τροπο η πρεπει να βρω νερο απο αλλο δυκτιο;Να επισημανω οτι το νερο του δυκτιου μας δεν θεωρητε ποσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το νερο του διχτυου σας δεν θεωρειτε ποσημο δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να φτιαξεις ενυδρειο μ αυτο το νερο...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς να περιέχει διάφορα υπολείμματα (χώμα, μέταλλα κτλ) δοκίμασε να εγκαταστήσεις ένα φίλτρο άνθρακα στην βρύση σου και να το περνάς πρώτα από εκεί το νερό!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς να περιέχει διάφορα υπολείμματα (χώμα, μέταλλα κτλ) δοκίμασε να εγκαταστήσεις ένα φίλτρο άνθρακα στην βρύση σου και να το περνάς πρώτα από εκεί το νερό!

+1

το νερο σαν τιμες ειναι καλο

με ενα φιλτρακι στην βρυση εισαι κομπλε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...