Jump to content

Νεος Στο Χομπι.


Recommended Posts

Καλημερα

Συμπληρωνω σχεδον ενα μηνα που το ενυδρειο τρεχει χωρις ψαρακια,μονο το φιλτρο δουλευει,το οποιο ειχε μονο σφουγκαρι μεσα το εκοψα το μισο και εβαλα το υπολοιπο σιποραξ μινι,τα αποτελεσματα μετα απο αυτον τον μηνα μονο καλα δεν μου φαινονται.Να ενημερωσω οτι ριχνω καθε 2 ημερες περικους κοκους τροφη.

Λοιπον το μονο που μετραω ειναι αμωνια απο 1pm εως 2pm το PH7.4-7.8 NO2 0 και ΝΟ3 5.Δεν ξερω τι φταιει και ακομα το φυλτρο να στρωσει η εστω να ξεκινησουν να ανεβαινουν τα NO2.To διακοσμιτικο που εχω μεσα εχει αρχισει και βγαζει ασπρη τρυχοειδη αλγη με αποτελεσμα το φως πλεον να μην το αναβω καθολου(δεν ξερω αν βοηθαει αυτο).Η θερμοκρασια απο 24 που ειχα την εχω αναιβασει ολο αυτο τον καιρο στους 28 τις 2 πρωτες εβδομαδες εριχνα και ζωντανα βακτηρια τα οποια πλεον δεν ριχνω.

Ξερετε τι μπορει να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mε τι μετρας φιλε Τασο; Τι διακοσμιτικο εχεις και ποση ωρα ειναι αναμμενη η λαμπα;

Link to comment
Share on other sites

υγρα τεστ της api.Το διακοσμιτικο ειναι κατι σαν πυλινο(ξερω δεν ειναι αυτο που πρεπει στο μελλον θα αλλαχτει) η λαμπα εμενε αναμενη συνηθως απο τις 14:00 εως τις 22:00.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετω το φορουμ

Πριν μερικες ημερες σας εγραψα το προβλημα μου,αποφασισα να καθαρισω την τοτε αλγη και να μαζεψω οτι απομειναρια τροφης που ειχα στον πατο,μετα απο 10 ημερες και βαζοντας πλεον το 1/3 της τροφης οπου συνηθως εριχνα η αλγη δεν εχει εμφανιστει(προς το παρον το ελαχιστον) και εχω τις εξης μετρησεις.

ph 7.4-7.8 αμωνια 0 NO2 0 NO3 40.

Ειχα παψει να μετραω γιατι ειχα απογοητευτει και δεν ξερω ποτε πηγαν τα ΝΟ3 40.

Εχω καποιες ερωτησεις

Πιστευτε οτι το ενυδρειο ειναι στρωμενο?

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχεις αμμωνια και νιτρωδη καλα το πας! Και τα νιτρικα σου δεν ασχημα! Ποσο καιρο τρεχει; Φυτα εχεις καθολου μεσα να ρουφηξουν τα νιτρικα! 50 -100 mg/ λιτρο ειναι αποδεκτα! Απλα μπορει να εχεις αλγη!

Εγω θα ελεγα σταδιακα να ξεκινας να βαζεις ψαρια μεσα. Δηλαδη 1-2 ψαρια για αρχη και μετα απο κανα δυο μερες αλλα δυο και καπως ετσι!

Link to comment
Share on other sites

Να περιμενω 2-3 ημερες ακομα να κανω και αλλες μετρησεις?Το ενυδρειο τρεχει απο τις 3 Μαρτη.Φυτα δεν εχω γιατι εδω στο νησι δεν εχουν τα πετσοπ.Το ενυδρειο εχει ψιλοκοκκο χαλικι χρωμα ασπρο 1-2mm υπαρχει καποιο site που να πουλαει ζωντανα φυτα?Οσο και αν εχω ψαξει δεν εχω βρει,μονο πλαστικα οπου εχω παρει 2-3 για να μην ειναι τελειως αδειο ο ενυδρειο.

Οσο για ψαρια το ενυδρειο ειναι 60χ30χ35 τι ψαρια μπορω να βαλω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Aν δεις στην κεντρικη σελιδα του φορουμ κατω κατω εχει καταστηματα τα οποια μπορουν να σε εξυπηρετησουν. Αστο κανα 2 μερες ακομη αν θες και μετα βαλε τα ψαρια. Τωρα τι ψαρια να βαλεις ειναι πιστευω θεμα γουστου. Εσενα σου αρεσει καποιο συγκεκριμενο;

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα για γκαπι,εμαθα οτι ευκολα αναπαραγωντε,αλλα ποσα μπορει να αντεξει ενα ενυδρειο 60λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις ενα χαρεμι δηλαδη ενα αρσενικο και 3 θυληκα συντομα θα πρεπει να αρχισεις να μοιραζεις!

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Θοδωρής είναι Τάσο με τα guppies. Και η σκέψη μου είναι αν υπάρχει αρκετός κόσμος στο νησί για να δίνεις. :)

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις μόνο με αρσενικά ή να πας σε άλλο είδος.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ3 40 ειναι υψηλο νουμερο,κανε αλλαγες πρεπει να το κατεβασεις 20-25 το πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Θοδωρής είναι Τάσο με τα guppies. Και η σκέψη μου είναι αν υπάρχει αρκετός κόσμος στο νησί για να δίνεις. :)

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις μόνο με αρσενικά ή να πας σε άλλο είδος.

Ποιο αλλο ειδος ψαριου θα μπορουσα να βαλω μεσα?Κατι ευκολο εχετε κατα νου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Τελικα πηρα ενα χαρεμακι γκαπυ εδω και μια εβδομαδα μετρησεις ολα στο 0 και τα ΝΟ3 μετα απο αλλαγη εχω τωρα 20.Παρατηρω οτι η αεραντλια αναιβαζει το Ph μου απο 7,4 στο 8,2 ειναι αυτο δυνατον?Μηπως να μην την δουλευω?Οι μετρησεις εχουν γινει με λαμπα και αεραντλια αναμενες.

Επισης βρικα απο καταστημα στο νετ φυτα και πειρα μια ανουμπια nana και 2 κερατοφυλα σαν πιο ευκολα φυτα και μια και σαν υποστρωμα εχω χαλικι παχους 1-2mm οπου περιμενω να ερθουν σημερα-αυριο.Οταν ολοκληρωσω και με τα φυτα θα κανω και την αναλογη παρουσιαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...