Jump to content

Aptaisia Τι Να Κανω!!!


Recommended Posts

Ειναι δυσκολα ψαρακια καταρχην και για να σου κανουν δουλεια θελουν πολυ ηρεμο περιβαλον.Αν εχεις τανκ μεσα ,θα σου ελεγα να μην το παρεις.Ξεκινα με γαριδες πρωτα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ζω με αυτες εδο και 1 χρονο δεν με εχοθν ενοχλησει ακομη αν ξεφυγει καμια της τραβαω μια ενεση και ολλα οκ.. Αλλα αν θες κατι βαλε γαριδα οχι ψαρι γενικα τα ψαρια που τρωνε απταισιες ειναι περιεργα και ζορικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γιαυτο τι γνωμη εχετε ? το ειχε φιλος μου πολυ πολυ παλια και του ειχε κανει πολυ καλη δουλεια , κοραλια δεν χτύπησε .

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+25+264&pcatid=264

http://www.youtube.com/watch?v=a2mfKcO5Uhw

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο τι γνωμη εχετε ? το ειχε φιλος μου πολυ πολυ παλια και του ειχε κανει πολυ καλη δουλεια , κοραλια δεν χτύπησε .

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+25+264&pcatid=264

http://www.youtube.com/watch?v=a2mfKcO5Uhw

το ψάρι θα μπορέσει να φάει μόνο αυτές που βλέπει μπροστά του ...

οι υπόλοιπες που είναι σε σημεία που δέν μπορεί να μπεί το ψάρι, θα παραμείνουν και σύντομα θα πολλαπλασιασθούν ... !!!!

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να το παρω στο ενυδρειο που θελω ειναι τοσο αραια ο βραχος και σε σημεια ευκολα οποτε δεν θα χει τοσο θεμα, το θεμα ειναι να τις φαει???

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να το παρω στο ενυδρειο που θελω ειναι τοσο αραια ο βραχος και σε σημεια ευκολα οποτε δεν θα χει τοσο θεμα, το θεμα ειναι να τις φαει???

δεν ειναι σιγουρο οτι θα τις φαει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια πηρα τον πιο κατω κυριο ! :)

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+30+2562&pcatid=2562

τον εχω 3 μερες στο ενυδρειο , ειναι κινητικος , τσιμπαει κατι ψιλα πανω στο βραχο , αλλα απταισιες δεν τον εχω δει να χτυπησει (τις ωρες που τον παρατηρησα)

Λογικα λογω που το μαγαζι τον ειχε καπου στο μηνα+ ισως ειναι ακομη στρεσαρισμενο και δεν εχει συνηθίσει το ενυδρειο.

Εχει κανεις εμπειρία με το συγκεκριμενο ψαρι ? θα φαει απταισιες καπια στιγμη , να κανω λιγο υπομονη να συνηθισει το μερος ?????

Στο net που το εψαξα οι περισσοτερες αποψεις ειναι οτι ειναι δολοφονος προς τις απταισιες .

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε Τζίμη.... τσάμπα κάνουμε προφίλ ψαριών?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69712

Όταν το ΑΖ έχει συγκεντρωμένες τόσο γενικές, αλλά και ειδικές θεματικές πληροφορίες, πρώτα εδώ ψάχνουμε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Aiole σωστα λες , το ειχα δει το προφιλ του και στο AZ αλλα και αλλου εκτος AZ .

Γιατι ομως λες "αχ" , το ψαρι αναφέρεται οτι τρωει απταισιες , και στα κοραλια ειναι λιγο ρισκο , στο ενυδρειο που το εχω αλλωστε δεν εχω κοραλια , μερικα μανιταρια υπαρχουν σε βραχακια , τωρα αν ειναι να φαει κανα μανιταρι μικρο το κακο !!

Το θεμα ειναι να φαει απταισιες , γιατι στο ενυδρειο που το εβαλα εχουν ξεφυγει απιστευα (δεν βγαζω φωτο γιατι αμα την δειτε θα τα ακουσω !! :chair: ) , δεν βλεπεις βραχο καθολου , εχουν γεμησει τα παντα και με ενεση π.χ. ξυδι τι να πρωτοσκωτοσω ?? γινετε χαμος !!

ειχα δοκιμασει πολυ παλια chlemon , 2 μερες αντεξε !! pepermint δεν βρισκω , γιαυτο πηρα το filefish.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μέχρι να πετύχω αυτό που θα τις τρώει τρία πέρασαν από το ενυδρείο.... ευτυχώς το τρίτο τις ξεπάστρεψε και δεν έχω ούτε μια για δείγμα.

Τώρα το έδωσα δανικό αλλού σε φίλο που έχει πρόβλημα..... προβλέπω να μετακομίζει από ενυδρείο σε ενυδρείο μέχρι να σκάσει !!!

χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να μου πιασει και να φαει , αλλιως θα παω στη λυση που δεν θελω με τιποτα !!

ολος ο βραχος εξω να νεκρωσει και να ψωφησουν. Αν οχι ολος κυριως τα κοματια με το μεγαλο προβλημα.

Λογικα ακομη δεν μπορω να το κρινω γιατι ειναι φρεσκο στο ενυδρειο και ισως να ειναι λιγο φοβισμενο απο την αλλαγη περιβαλλοντος.

Παντως χτες που εριξα λιγο φυλαρακι , χτυπησε ενα δυο κοματακια , τα οποια περασαν απο μπροστα του , γιατι ειναι και λιγο αργο στις κινησεις του !! ( λες και εχει πεσει για υπνο πολλες φορες καθετε !! :bigemo_harabe_net-74: )

Link to comment
Share on other sites

Το είχα και εγώ στο νάνο μου οπου εφαγε οτι απταισια ειχα αλλα και star polyps

καλο αυτο , καλα εγω ειπα δεν εχω κοραλια μεσα , μονο μανιταρια .

Αρχισε να τρωει απο την πρωτη μερα , η περασαν μερες μεχρι να μαθει λιγο ?

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μέχρι να πετύχω αυτό που θα τις τρώει τρία πέρασαν από το ενυδρείο.... ευτυχώς το τρίτο τις ξεπάστρεψε και δεν έχω ούτε μια για δείγμα.

Τώρα το έδωσα δανικό αλλού σε φίλο που έχει πρόβλημα..... προβλέπω να μετακομίζει από ενυδρείο σε ενυδρείο μέχρι να σκάσει !!!

χαχαχαχα

μακάρι αλλά δεν το νομίζω ... :bigemo_harabe_net-88:

περίμενε και ο χρόνος θα δείξει ..!!! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τώρα θα δείξει που το έχω δώσει... όσο το είχα δεν υπήρχε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το μονο που καταφερνουν ειναι να την κοβουν-τρωνε μεχρι εκει που φτανουν.

Μετα,ακομα και οσο ειναι το ψαρακι μεσα,η aptaisia θα ξαναμεγαλωσει.

Η μονη περιπτωση να μας βοηθησουν να απαλλαγουμε οριστικα ειναι-αν ειμαστε τυχεροι- η aptaisia να εχει κατσει

σε καποια λεια επιφανεια-σημειο οπου δεν θα προστατευεται η βαση της,ωστε να μπορεσει να την φαει ολοκληρη.

Και στου φιλου σου το ενυδρειο βαγγελη τις ετρωγε?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη aipatasiα τρώει εκεί που είναι, αλλά του τσιμπάει και κανένα άλλο ζωντανό μεζεδάκι, πράγμα που δεν έκανε σε μένα... μάλλον δεν είχα το συγκεκριμένο κοράλλι που απ ότι φαίνεται του αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στραταρε,ακριβως ετσι φιλε και χειροτερα!!! :D

Το χειροτερο ειναι οτι αν ερθουν και μικρες,δεν τις παιρνεις χαμπαρι και μετα απο 4-5 μηνες εκει που καθεσαι

και λες "επιτελους εστρωσε το ενυδρειο" βλεπεις 3-4....και μετα....αστα να μην τα λεω!! :(

Προσωπικα ανετα στο Top 3 των χειροτερων pest αλλα και γενικοτερα ενυδρειακων προβληματων.

Τι του τσιμπαει βαγγελη?lps?

Link to comment
Share on other sites

LPS είναι, αλλά από ονόματα δεν τα πάω καλά και το ξέχασα (χα χα χα)... θα το γράψει ο ίδιος άλλωστε

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα αντε να δω ποιος ειναι αυτος ο φιλος που του εμπιστευτηκες τετοιο διαμαντι!

Εγω παντως για οσο καιρο τον ειχε θα τον εβαζα να κερναει σουβλακια! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

.....τ ακούς bababrilio?

Θέλω σουβλάκια !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...