Jump to content

Ανεμιστηρακια!


omilos heraklion

Recommended Posts

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2068 καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω μπορώ να συνδέσω τα συγκεκριμένα ανεμιστηρακια με κάποιο ηλεκτρονικό controler να ελεγχει τη θερμοκρασία ??? νωρίς είναι ακόμα βέβαια δεν έχει μπει το καλοκαίρι αλλά υπάρχει λόγος!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2068 καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω μπορώ να συνδέσω τα συγκεκριμένα ανεμιστηρακια με κάποιο ηλεκτρονικό controler να ελεγχει τη θερμοκρασία ??? νωρίς είναι ακόμα βέβαια δεν έχει μπει το καλοκαίρι αλλά υπάρχει λόγος!!

Δεν είναι καθόλου νωρίς!

Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο μακης :bigemo_harabe_net-64:

φιλε μου omile(οφη εισαι? :sarcasm: )τη θερμοκρασια τωρα πως την ελεγχεις?

μονο με τους θερμοστατες?

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο μακης :bigemo_harabe_net-64:

φιλε μου omile(οφη εισαι? :sarcasm: )τη θερμοκρασια τωρα πως την ελεγχεις?

μονο με τους θερμοστατες?

Φίλε μου Μιχάλη, έχει καεί η γούνα μου!

Γιαυτό το έχω βάλει πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!!!πολυ καλη επιλογη στην ομαδα πατριδα! :bigemo_harabe_net-82:

οπως ανεφερε πολυ σωστα και ο κωστας μπορεις να το φτιαξεις με μικροτερο κοστος και να το πας και στα μετρα σου :bigemo_harabe_net-64:

αυτα τα ανεμιστηρακια που ανεφερες δεν εχουν δικο τους κοντρολλερ νομιζω οποτε θα χρειαστεις καποιον.

Πολυ καλη λυση,φθηνη και αξιοπιστη,ειναι ο κλασσικος elliwel στον οποιο μπορεις να συνδεσεις 5-6 ανεμιστηρακια για υπολογιστες.

Ετσι την εχω βγαλει(με 9 ανεμιστηρακια) 4 καλοκαιρια συντεκνε στα 700 λιτρα

πανω κατω elliwel εχει 50+ ευρω και τα ανεμιστηρακια περιπου 3 με 5 υρω το ενα οποτε πας γυρω στα 70-75 αναλογα και ποσα θα παρεις αντι

για 100+

εαν δεν πιανει η χερα σου που λεμε κατω οταν ανεβεις ελα να το φτιαξουμε μαζι :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ωχ καταλαβα...μονο δουλεια δεν θα κανουμε!!

πρωτα θα το φτιαξουμε και μετα θα πιουμε :bigemo_harabe_net-134:

εαν δεν καταφερεις να ανεβεις η να κατεβω εγω στειλε μου ενα μην να σου στειλω οδηγιες και φωτο απο τη συνδεσμολογια μαζι με τηλ

να το κανουμε παρεα εστω κ ετσι :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Συντεκνε για controler μπωρεις να χρησημοποιησεις και αυτον

http://www.ebay.co.uk/itm/Digital-Temperature-Control-Regulator-Controller-STC-1000-All-purpose-220V-AC-/180899595642?pt=UK_BOI_Industrial_Automation_Control_ET&hash=item2a1e74c57a

ειναι πολυ αξιοπιστος και πολυ πιο οικονομικος :P

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ υποστηρίζω οτι για 100-150 λίτρα οριακά με ανεμυστηράκια γίνεται δουλειά αλλά με πολύ-πολύ εξάτμιση...Από τα λίτρα αυτά και μετά θεωρώ ότι το ψυχτικό είναι απαραίτητο ειδικά στην χώρα μας που έχει πολύ ζεστό κλίμα το καλοκαίρι.

Πλέων τα chiller δεν είναι και τόσο ακριβά και μπορείς να βρεις και ένα μεταχειρισμένο σε λογική τιμή να κάνεις την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

σε μεγαλα λιτρα Alex πιστεθω γινεται δουλεια με ανεμηστηρα οικιακο βαιβεα εχεις πολυ εξατμηση δεν λεω αλλα νομιζω θα ριξει την θερμοκρασια εκει που θελουμε

Link to comment
Share on other sites

Συντεκνε για controler μπωρεις να χρησημοποιησεις και αυτον

http://www.ebay.co.uk/itm/Digital-Temperature-Control-Regulator-Controller-STC-1000-All-purpose-220V-AC-/180899595642?pt=UK_BOI_Industrial_Automation_Control_ET&hash=item2a1e74c57a

ειναι πολυ αξιοπιστος και πολυ πιο οικονομικος :P

σωστος!πολυ σωστη προταση odis! :thumbup:

εγω απλα προτεινα τον elliwel γιατι τον δουλευω απροβληματιστα 5 χρονια.

και αυτος ομως που ανεφερεις ειναι πολυ καλος και αξιοπιστος.

εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο πολλα παιδια.

αλεξ μην κοιτας το κοστος μονο της αγορας δες και το κοστος λειτουργιας.

και το κοστος αγορας δεν ειναι και φθηνο

ειναι πολλα τα w στα οποια δουλευουν τα chiller ακομα και για τα λιγα λιτρα.

για τα μεγαλα δεν το συζηταω καν...μιλαμε για 400+ w

και το συνολο της καταναλωσης για να ψυξω 700+ λιτρα με ανεμιστηρακια ειναι 6 w!!!

λογικο ειναι να υπαρχει μετα πολυ εξατμιση αλλα αυτο δεν ειναι και κακο,ανανεωνεται και το νερο :thumbup:

νομιζω πως ειναι πολυ λογα τα ενυδρεια πλεον που δουλευουν χωρις αναπληρωση για να

εχει καποιος προβλημα με την εξατμιση απο τα ανεμιστηρακια.

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνετε τον ανεμιστήρα με ψυχτικό.

Είναι διαφορετική λειτουργία και φυσικά διαφορετικό το αποτέλεσμα...και διαφορετική η τιμή τους+το κόστος λειτουργίας.

Οι ανεμιστήρες από χρόνο σε χρόνο θέλουν αντικατάσταση γιατί μαζεύουν μούργα και αλάτι και αν δεν τους προσέξεις και χαλάνε ένας-ένας χτυπάει κάτι 30+άρια το ενυδρείο χωρίς να το πάρεις χαμπάρι κάτι που έχουν πάθει πολλοί.

Είναι μια λύση καλή για λίγα λίτρα αλλά όταν υπάρχουν κοράλλια πανάκριβα το ρισκάρεις με ημίμετρα?

Τόσοι χομπίστες δλδ τα σκάνε κάθε χρόνο για αγορά ψυχτικού, ποιος ο λόγος να δίνουν τόσα χρήματα αν η δουλειά τους γινόταν με 6-12 ανεμιστηράκια σε σειρά.

Link to comment
Share on other sites

σοστο και αυτο φυσικα η πιο αξιοπιστη λιση ειναι το ψικτικο (αν και αυτα μπωρει να χαλασουν) απλα αν δεν εχεις $$ πας σε πιο απλες μεθοδους που θα σου κανουν δουλεια

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

Τόσοι χομπίστες δλδ τα σκάνε κάθε χρόνο για αγορά ψυχτικού, ποιος ο λόγος να δίνουν τόσα χρήματα αν η δουλειά τους γινόταν με 6-12 ανεμιστηράκια σε σειρά.

τωρα οσον αφορα αυτο σηκωνει πολυ μεγαλη σηζητηση για το πιοι δινουν ασκοπα $$ που και γιατι....

Link to comment
Share on other sites

Την άποψη μου την έχω ξαναπεί!

Θαλασσινό ενυδρείο χωρίς chiller δεν γίνεται.

Να ξεκαθαρίσω όμως ότι αυτό ισχύει μόνο αν χρειάζεται.Είτε είναι reef είτε είναι fish only.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που συμφωνω μακη ειναι πως ο καθενας βαζει

Κατω τα κριτηρια που εχει και τις παραμετρους και αποφασιζει

Πως θα δουλεψει το ενυδρειο του.

Αποψη μου ειναι πως μια χαρα δουλευει ενα ενυδρειο

Μονο με ανεμιστηρακια για ψυξη.

Προτιμαω να βαλω αλλου τα χρηματα απο το chiller

Και για 700 λιτρα θα θελω 350-400 ευρω αγορα και τα χ ευρω

Για τα 400 w λειτουργιας του που πλεον ειναι παρα πολλα.

Οποτε δινω 20 ευρω για ανεμιστηρακια,τα κουμπωνω στον

Elliwel η γενικα σε καποιον controller και καιω και 6 w!

Kαι αν μου χαλασει ενα η δυο δινω 5-6 ευρω και τα αντικαθιστω

Ενω τα υπολοιπα συνεχιζουν να δουλευουν.

Εαν χαλασει το chiller κατακαλοκαιρο τι κανεις;

Παιδια μιλαω με πολυ φιλικη διαθεση απλα ειμαι απο κινητο

Και δεν μπορω να βαζω εικονιδια:-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν δέχομαι την άποψη οτι όποιος αγοράζει ψυχτικό είναι βλάκας...ή οτι δίνει λεφτά τζάμπα...ο κανόνας ότι πληρώνεις παίρνεις συμβαίνει και εδώ.

Καλώς ή κακώς το χόμπι είναι ακριβό και με :bigemo_harabe_net-105: αυγά δεν βράζεις...

Στο χέρι σου είναι να βλέπεις το ενυδρείο σου με 35-40 βαθμούς έξω να βράζει και να παλεύεις με παγάκια και παγωμένα μπουκαλάκια ή να το βλέπεις καρφωμένο στους 26 και να σχεδιάζεις που θα πας διακοπές ή για μπάνιο...

Νομίζω δεν λέω κάτι παράλογο...

Και από την άλλη αν έχεις επενδύσει μερικά χιλιάρικα σε ζωντανά στα 300-500-1000 θα κολλήσεις που κάνει ένα καλό ψυχτικό?

Και εγώ ανεμηστηράκια δουλεύω από την προηγούμενη δεκαετία, πέρσι άλλαξα και την 6άδα ολόκληρη με καινούργια...τις ζεστές μέρες χτυπούσε μέχρι 29 βαθμούς...και μένω εκτός πόλης...φέτος λέω να κάνω το σάλτο στο ψυχτικό επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ είμαι αυτής της άποψης ότι άμα έχεις πάνω από 350 λίτρα ενυδρείο και είναι τίγκα στα κοράλλια είναι μονόδρομος το ψυκτικό το είχα ποιο παλιά στο δικό μου reef και δεν ασχολούμουν ποτέ με την θερμοκρασία δεν μπορείς να διακινδυνεύεις τα κοράλλια σου είναι ανάλογα τι θέλει να κάνει ο καθένας , σε μικρά ενυδρεία δεν αξίζει το κόπο να βάλεις ψυκτικό με ανεμιστηρακια σε καλή ποιότητα και αθόρυβα δεν έχεις κανένα πρόβλημα το ίδιο δουλεύουν εξίσου καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο σπίτι(ταράτσα)πάλευα να κρατήσω κάτω από 29.Και πιο πριν που είχα μεταλλα;;;αστα να πάνε...

σε αυτό που είμαι τώρα το καλοκαίρι που πέρασε,με κιχλίδες όμως,δηλ τον μισό φωτισμό δεν ανέβηκα ποτέ πάνω από 28.

όταν άναβε και κλιματιστικό η θερμοκρασία έπεφτε κατά πολύ,ειδικά ένα πρωι την είδα κάτω από 25,με το κλιματιστικό

σε βραδυνή λειτουργεία...

τι θέλω να πω;παίζει ρολο και ο χώρος που βρίσκεται το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...