Jump to content

Ανεμιστηρακια!


omilos heraklion

Recommended Posts

Την άποψη μου την έχω ξαναπεί!

Θαλασσινό ενυδρείο χωρίς chiller δεν γίνεται.

Να ξεκαθαρίσω όμως ότι αυτό ισχύει μόνο αν χρειάζεται.Είτε είναι reef είτε είναι fish only.

+1

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειπε κανεις οτι οποιος δουλευει chiller ειναι βλακας αλεξ!

Ο καθενας κανει τις επιλογες του...

Οποιος νομιζει οτι τη βγαζει μονο με ανεμιστηρακια βαζει μονο αυτα,οποιος

Θεωρει μονοδρομο το chiller δουλευει μονο αυτο.

Δεν θεωρω τα ανεμιστηρακια την εξελιξη του χομπυ αλλα σιγουρα

Τα θεωρω μια πολυ καλη λυση αφου με εχουν βγαλει ασπροσπροσωπο σχεδον 7 καλοκαιρια

Ενω μενω τελευταιο οροφο και τα ενυδρεια ηταν απο 120 λιτρα μεχρι 800

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν δέχομαι την άποψη οτι όποιος αγοράζει ψυχτικό είναι βλάκας...ή οτι δίνει λεφτά τζάμπα...ο κανόνας ότι πληρώνεις παίρνεις συμβαίνει και εδώ.

Καλώς ή κακώς το χόμπι είναι ακριβό και με :bigemo_harabe_net-105: αυγά δεν βράζεις...

Στο χέρι σου είναι να βλέπεις το ενυδρείο σου με 35-40 βαθμούς έξω να βράζει και να παλεύεις με παγάκια και παγωμένα μπουκαλάκια ή να το βλέπεις καρφωμένο στους 26 και να σχεδιάζεις που θα πας διακοπές ή για μπάνιο...

Νομίζω δεν λέω κάτι παράλογο...

Και από την άλλη αν έχεις επενδύσει μερικά χιλιάρικα σε ζωντανά στα 300-500-1000 θα κολλήσεις που κάνει ένα καλό ψυχτικό?

Και εγώ ανεμηστηράκια δουλεύω από την προηγούμενη δεκαετία, πέρσι άλλαξα και την 6άδα ολόκληρη με καινούργια...τις ζεστές μέρες χτυπούσε μέχρι 29 βαθμούς...και μένω εκτός πόλης...φέτος λέω να κάνω το σάλτο στο ψυχτικό επιτέλους.

καλημερα φιλε alex αν αναφερεσαι σε μενα για το ποστ που ειπα <<τωρα οσον αφορα αυτο σηκωνει πολυ μεγαλη σηζητηση για το πιοι δινουν ασκοπα $$ που και γιατι....>> ζητω συγνωμη αν παρεξηγηθηκε δεν ενωουσα ουτε εσενα αλλα ουτε καπιον αλλο συγκεκριμενα ουτε για το ψηκτικο αλλα για καπιες περιπτοσεις που καπιοι σκανε πολλα ευρο χωρις να χριαζεται (το ψικτικο χριαζεται δεν το ελεγα γι αυτο) για να διξουν δεν ξερω και γω τι... οποτε το οτι δινοει καπιοσ λεφτα για ενα ψικτικο δεν αποδικνιει οτι ειναι σημαντικο γιατι δινουν και λεφτα για μη σημαντικα πραγματικα δεν ηθελα να πω κατι τερια σε συμπαθω πολυ και δεν θελω να υπαρξει παρεξηγηση.

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Odis καλημέρα.

Δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά απλά πρέπει να αναφέρονται όλες οι απόψεις γιατί δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις σε άτομα που μπαίνουν να διαβάσουν κάτι παραπάνω....

Θυμάμαι καλοκαίρια που φίλοι/συγγενείς έκαναν αγγαρεία με κρύα μπουκαλάκια και παγάκια γιατί απλά τα ανεμυστηράκια δεν κάλυπταν την κατάσταση....Το κλίμα στην χώρα μας είναι πολύ ζεστό τα καλοκαίρια και αυτό είναι ένα τεράστιο πρόβλημα για όλους εμάς που προσπαθούμε με τεχνητά μέσα να δημιουργήσουμε και να διατηρήσουμε ένα περιβάλλον παίζοντας τους μικρούς Θεούς στους οργανισμούς που φιλοξενούμε.

Ανέκαθεν θεωρούσα οτι το καλοκαίρι είναι η πιο δύσκολη περίοδος για τον χομπίστα...Το χειμώνα είναι πιο εύκολα τα πράγματα.Το ψυχτικό είναι ένα εργαλείο που μπορεί να αντιστρέψει αυτή την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω αλεξ οτι το καλοκαιρι ειναι η πιο δυσκολη και επικινδυνη περιοδο οχι μονο για τις υψηλες θερμοκρασιες αλλα και

εξαιτιας της πολυ αξιοπιστης(εννοειται πως κανω πλακα) ΔΕΗ!!

διαφωνω ομως οτι το chiller ειναι μονοδρομος..τουλαχιστον μεχρι τα 800 λιτρα που εχω δοκιμασει(παραπανω δεν ξερω)...και μαλιστα στον τελευταιο οροφο...τα ανεμιστηρακια εκαναν μια χαρα δουλεια και απιστευτα οικονομικα.

στο χομπυ μας σιγουρο και μονοδρομος ειναι το οτι χρειαζεται νερο και αλατι.....ολα τ'αλλα ειναι στον αερα...καθε ενυδρειο διαφορετικο...καθε χομπυστας διαφορετικος και με αλλη τσεπη,αλλες απαιτησεις και αλλα στανταρ :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο φιλε αλεξ πεπει να ακουγονται ολες οι αποψεις καμια παρεξηγηση λιπον

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαιρι κατι καταστηματα (πρακτικερ πχ) φερνουν κατι ανεμιστηρια που δουλευουν με μετασχηματιστη νομιζω και εχουν τσιμπιδα στην ακρη(μεγαλο μανταλακι). Αυτο λογικα θα βολευει να στηριζετε και στο ενυδρειο. Πρεπει να βρουμε μια φθηνη λυση με ανεμιστηρια φετος...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμένη λύση αυτό που λές κυρίως στο σάμπ.

Και με πολλούς ανεμιστήρες υπολογιστή γίνεται δουλειά αλλά σε λογικά πλαίσια...δλδ μπορούνε να ρίξουν την θερμοκρασία 3-6 άντε μέχρι 9 βαθμούς με κανένα παγάκι/παγωμένο μπουκαλάκι νερού...άντε λίγο και το κλιματιστικό...κάνεις δουλειά απλά πρέπει να το έχεις στο μυαλό σου και να φροντίζεις γιατί οι 40άρες είναι δύσκολες.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ψυκτικο και το πουλησα.

Καθε καλοκαιρι φευγουμε οικογενειακος απο το σπιτι 15 Ιουνιου και γυρναμε πισω τελη Αυγουστου.

Το σπιτι μου ειναι στον πρωτο οροφο και ο ηλιος το καλοκαιρι δεν το βλεπει σχεδον καθολου.Ολο αυτο το διαστημα τα παντζουρια ειναι κατεβασμενα και ενα παραθυρο σε ανακλιση για αερισμο του χωρου κυριως για την υγρασια και το Ph του ενυδρειου.

Τα προτελευταια 2 καλοκαιρια χωρις οποιοδηποτε μεσο ψυξης τα ενυδρεια μου δεν ανεβηκαν πανω απο 28.5 βαθμους.

Περυσι που χρησιμοποιήσα ψυκτικο δεν ειδα και καμια τρελλη διαφορα μιας και δεν το δουλεψα στους 25 ή 26 βαθμους αλλα στους 27.5 για να μην καιει ολη μερα ( τελικα δουλευε ολη μερα ομως..)

Ετσι αποφασισα και το εδωσα.

Πανω ακριβως απο το ενυδρειο εχω ενα πολυ δυνατο κλιματιστικο (24.000BTU).

Θα το προγραμματισω να δουλευει για μια ωριτσα την μερα στους 26.5 βαθμους απλα να κρατει το σπιτι σταθερη θερμοκρασια.

Θα ανεβασω και το φωτιστικο 10 ποντους πιο ψηλα.

Φυσικα θα κουμπωσω και μερικα ανεμιστηρακια πανω στον eliwell για παν ενδεχομενο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...