Jump to content

Ενυδρείο-refugium-sump


Recommended Posts

Έπειτα από ψάξιμο θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το τρίπτυχο

Ενυδρείο-refugium-sump

Συγκεκριμένα, δεν θέλω τόσο τον τρόπο στησίματος ούτε του sump ούτε του refugium. Απλά με ενδιαφέρει η διαδρομή του νερού από την υπερχείλιση του ενυδρείου μέχρι την επαναφορά του σε αυτό. Δηλαδή να μου βάλει κάποιος σε σειρά τα: Μηχανικό φίλτρο, χημικό φίλτρο, βιολογικό φίλτρο, refugium, skimmer. Ελπίζω να έγινα κατανοητός…

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το νερό να περνάει από την επεξεργασία φιλτραρίσματος και κατόπιν στο refugium και sump για επιστροφή.

Μπορεί όμως το νερό από την υπερχείλιση να διαχωρίζεται, έτσι ώστε, το 1/3 να πηγαίνει κατευθείαν ακάθαρτο στο refugium και κατόπιν στο sump, ενώ τα 2/3 στην επεξεργασία φιλτραρίσματος και sump.

Μην με ρωτήσεις όμως ποια είναι τα υπέρ και τα κατά των δύο μεθόδων, γιατί δεν έχω υπεύθυνες απαντήσεις να σου δώσω.

Το μόνο που μπορώ να σου καταθέσω, είναι η προσωπική μου εμπειρία, από το δεύτερο τρόπο, που χρησιμοποιώ συνεχώς, από τα μέσα του 2002, στο σύστημά μου. Τα αποτελέσματα είναι άριστα, χωρίς να έχω τη δυνατότητα να το συγκρίνω με τον πρώτο τρόπο, αφού δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το νερό να περνάει από την επεξεργασία φιλτραρίσματος και κατόπιν στο refugium και sump για επιστροφή.

Μπορεί όμως το νερό από την υπερχείλιση να διαχωρίζεται, έτσι ώστε, το 1/3 να πηγαίνει κατευθείαν ακάθαρτο στο refugium και κατόπιν στο sump, ενώ τα 2/3 στην επεξεργασία φιλτραρίσματος και sump.

Μην με ρωτήσεις όμως ποια είναι τα υπέρ και τα κατά των δύο μεθόδων, γιατί δεν έχω υπεύθυνες απαντήσεις να σου δώσω.

Το μόνο που μπορώ να σου καταθέσω, είναι η προσωπική μου εμπειρία, από το δεύτερο τρόπο, που χρησιμοποιώ συνεχώς, από τα μέσα του 2002, στο σύστημά μου. Τα αποτελέσματα είναι άριστα, χωρίς να έχω τη δυνατότητα να το συγκρίνω με τον πρώτο τρόπο, αφού δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Yπαρχει λογος. Το refugium θελει καποιο μερος του detritus απο το ενυδρειο γιατι αυτη ειναι η τροφη των ζωντανων που ζουνε εκει. Αλλα επειδη υπαρχει οριο στο τι μπορει να καταναλωθει απο το refugium δεν μπορουμε να τα αφησουμε ολα εκει να πεσουν γιατι θα γεμισει, δεν θα μπορει να τα επεξεργαστει και σιγα αλλα σταθερα τα συσορευει και στην πορεια...τα ξερναει και αρχιζουν τα πανηγυρια. Βεβαια ολα εχουν να κανουν με το μεγεθος του refugium. Λογικα εαν εχεις refugium ισαξιο και μεγαλυτερο απο το κυριος ενυδρειο τοτε παιζεις αλλιως. Αλλα στην πραξη, ολα ειναι θεμα συσχετισμων. Μετρανε θεματα οπως ροη, μεγεθη refugium και κυριος ενυδρειου αλλα και θεματα στοκ.

Η λυση του 1/3 στο refugium ειμαι μια καλη ιδεα αφου ειναι ενας καλος μεσος ορος. Ολα τα αλλα ειναι θεμα παρατηρησης. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νικο ασχετα με το αν θα προτιμησεις το 1/3 να πηγαινει απ' ευθειας στο refugium ή οχι (εγω δεν το κανω αλλα το εχω δει να δουλευει και αυτο πολυ καλα) η πιο συνηθισμενη σειρα ειναι η παρακατω (ειτε για τα 2/3, ειτε για ολο):

Ενυδρειο-υπερχειλιση-μηχανικο-skimmer-χημικο-refugium-επιστροφη

Αν εχεις και βιολογικο καλυτερα να το βαλεις μετα το skimmer και πριν το χημικο πιστευω....

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω λοιπόν, ότι είναι πολλές οι απόψεις και οι γνώμες για το θέμα. Το ζήτημα είναι ότι η απόφαση είναι δύσκολη και ότι αυτό που θα αποφασιστεί θα με συνοδεύει για καιρό, καθώς δεν είναι εύκολο να γίνουν αλλαγές όταν το σύστημα τεθεί σε λειτουργία. Το θέμα παραμένει υπό σκέψη…

(Για να μην ανοίγω άλλο post, από φωτισμό τι χρειάζομαι? Νομίζω ο συνδυασμός μίας κοινής λάμπας φθορίου με μία marine white T8 είναι οκ, γνώμες???)

Link to comment
Share on other sites

Μάνο αν έπρεπε να τα βάλω στη σειρά θα έβαζα το χημικό μετά το refugium για να μαζέψει ότι φωσφορικά – οργανικά έχουν περισσέψει ..

Νίκο πολλοί στο refugium βάζουν λάμπες κοντά στα 6500Κ , για να βοηθήσουν την ανάπτυξη της άλγης

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον φωτισμό, είμαι σίγουρος πως θα ακουστούν, επίσης, πολλές απόψεις.

Δεν θα αναφερθώ σε τρόπους φωτισμού του refugium, όπως είναι η ανάστροφη φωτοπερίοδος, αλλά στο είδος φωτισμού.

Η προσωπική μου άποψη, όταν διατηρούμε μακροάλγη. είναι η χρήση του ψυχρού φωτισμού.

Όσον και αν σας φαίνεται περίεργο, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα αυτό, μετά από πολλές και πολύχρονες δοκιμές. Το αποτέλεσμα είναι σήμερα να χρησιμοποιώ Τ5 λάμπες στα 12.000Κ

Ο λόγος, που με έκανε να καταλήξω σε αυτές τι λάμπες, είναι ότι με τα χαμηλά Κέλβιν, αναπτύσσονταν, όλα τα είδης μικροάλγης, εις βάρος της ανάπτυξης της μακροάλγης, που επιθυμούσα.

Και αυτό είναι λογικό, γιατί ο ρυθμός ανάπτυξης της derbesia είναι κατά πολύ μεγαλύτερος από τον αντίστοιχο της chaeto ή της Caulerpa.

Το αποτέλεσμα ήταν η εικόνα του refugium, να δείχνει σαν βούρκος λιμανιού, από μαλούπα και διάτομα, ενώ η μακροάλγη, ήταν πνιγμένη και στάσιμη αν όχι υποστρέφουσα.

Όταν αποφάσισα να αλλάξω το φωτιστικό, χρησιμοποιώντας τέσσερις Τ5 στα 12000Κ και μία ακτινική, τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά. Η μακροάλγη αναπτύσσεται με ξέφρενους ρυθμούς, ενώ η μαλούπες και τα διάτομα δεν προλαβαίνουν να απορροφήσουν θρεπτικά συστατικά και έχουν εξαφανιστεί.

Θα μου πείτε ένα refugium άλγης, μπορεί να έχει οποιοδήποτε είδος άλγη, αφού η φιλοσοφία της λειτουργίας του, είναι η ίδια. Προσωπικά, όμως προτιμώ την ανάπτυξη μακροάλγης, από την ανεξέλεγκτη ανάπτυξη διαφόρων ειδών μικροάλγης, που δίνει καλύτερο αισθητικό και λειτουργικό αποτέλεσμα.

Ξέρω ότι πολλοί, θα διαφωνήσουν με τις απόψεις μου, αλλά έχω να αντιπαραθέσω το έμπρακτο και θεαματικό αποτέλεσμα, του refugium του συστήματός μου, σε αντίθεση με αντίστοιχα άλλα, που χρησιμοποιούν ζεστούς φωτισμού.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βλέπω τον πειραματισμό στο hobby μας!!! Αυτό με εξιτάρει!!!

Όσο αφορά το δικό μου υποκατασκευή ref…

1. Από κυκλοφορία είμαστε ΟΚ

2. Από φωτισμό μάλλον θα κάνω ένα συνδυασμό από Marine white και κοινή λάμπα φθορίου

3. Από σχεδιασμό πάσχουμε… Μεγάλο το δύλυμα… Επειδή σκέφτομαι να κάνω και κανένα δυο διαμερισματάκια και σιγά σιγά να καταργώ τα κάνιστρα!!! (ε, Μάριε? :lol: ) Θακοιτάξω να κάνω κανένα σχεδιάγραμμα για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον και αν σας φαίνεται περίεργο, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα αυτό, μετά από πολλές και πολύχρονες δοκιμές. Το αποτέλεσμα είναι σήμερα να χρησιμοποιώ Τ5 λάμπες στα 12.000Κ

Ο λόγος, που με έκανε να καταλήξω σε αυτές τι λάμπες, είναι ότι με τα χαμηλά Κέλβιν, αναπτύσσονταν, όλα τα είδης μικροάλγης, εις βάρος της ανάπτυξης της μακροάλγης, που επιθυμούσα.

Και αυτό είναι λογικό, γιατί ο ρυθμός ανάπτυξης της derbesia είναι κατά πολύ μεγαλύτερος από τον αντίστοιχο της chaeto ή της Caulerpa.

Νίκο στις παρατηρήσεις σου θα συμφωνήσω και εγώ ότι στα χαμηλά Kelvin 6500- συναντάμε αυτό το πρόβλημα με τις άλτες όπως την derbesia να κυριαρχούν και πέρα από το άσκημο οπτικό να κάνουν ζημιά και στις διακοσμητικές αλγες.Σκεφτομαι να απομακρύνω την power compact στα 6500k και να την αντικαταστήσω με μια τουλάχιστον στα 10000k.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εξής ερώτηση ... να κάνω!

Τα κοπίποδα -ροτιφάιερς κτλ που αναπτύσονται στο refugium

θα "σκοτώνονται" από μία αντλία 1000lt/h που είναι για επιστρόφη?

υπάρχει καμία συνταγή για να βοηθήσουμε την ανάπτυξη κοπίοποδων

κ άλλων θρεπτικών συστατικών?

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο στις παρατηρήσεις σου θα συμφωνήσω και εγώ ότι στα χαμηλά Kelvin 6500- συναντάμε αυτό το πρόβλημα με τις άλτες όπως την derbesia να κυριαρχούν και πέρα από το άσκημο οπτικό να κάνουν ζημιά και στις διακοσμητικές αλγες.Σκεφτομαι να απομακρύνω την power compact στα 6500k και να την αντικαταστήσω με μια τουλάχιστον στα 10000k.

Κατά τη γνώμη μου, πολύ καλά θα κάνεις Θανάση.

Μετά από μερικούς μήνες θα έχεις θεαματικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εξής ερώτηση ... να κάνω!

Τα κοπίποδα -ροτιφάιερς κτλ που αναπτύσονται στο refugium

θα "σκοτώνονται" από μία αντλία 1000lt/h που είναι για επιστρόφη?

υπάρχει καμία συνταγή για να βοηθήσουμε την ανάπτυξη κοπίοποδων

κ άλλων θρεπτικών συστατικών?

:lol:

Θεωρητικά το μεγαλύτερο μέρος, αν όχι όλο, σκοτώνονται.

Για το λόγο αυτό, υπάρχουν συσταλτικές αντλίες και όχι περιστροφικές, για τα ενυδρεία καλλιέργειας ζωικού πλαγκτόν. Παρόλο που έχω διαβάσει κατά καιρούς αναφορές, για αυτού του είδους τις αντλίες, δεν έχω δει να διαδίδονται. Ίσως γιατί δεν χρησιμοποιούνται τέτοιου είδους τροφοδοτικά ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κατέληξα και σιγά σιγά θα ξεκινήσω το στήσιμο του ref. Έχουμε και λέμε:

Ενυδρειο-υπερχειλιση-skimmer-μηχανικο-χημικο-βιολογικό-refugium-επιστροφη

Ελπίζω να πάμε καλά έτσι και στο "νεο" ενυδρείο να έχω ακόμα πιο ιδεατές συνθήκες!!!Σας κρατάω ενήμερους για τη συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κατέληξα και σιγά σιγά θα ξεκινήσω το στήσιμο του ref. Έχουμε και λέμε:

Ενυδρειο-υπερχειλιση-skimmer-μηχανικο-χημικο-βιολογικό-refugium-επιστροφη

Ελπίζω να πάμε καλά έτσι και στο "νεο" ενυδρείο να έχω ακόμα πιο ιδεατές συνθήκες!!!Σας κρατάω ενήμερους για τη συνέχεια...

Αντε καλη αρχη !!! Εγω θα εβαζα καλτσα στην εξοδο του σωληνα της υπερχειλισης στο sump αλλα δεν εχω δει πως τελικα εχεις κανει το sump σου οποτε..εσυ ξερεις καλυτερα ;)

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Μάνο, αυτό δεν με ανησυχεί και τόσο. Το πρόβλημα που αντιμετώπιζα ήταν αν θα αφαιρούσα τα κάνιστρα (για να τα βάλω τα υλικά μου σε θήκες δίπλα στο ref) ή θα συνέχιζα με κάνιστρα. Επίσης, με προβλημάτιζε το αν θα βάλω το skimmer στην αρχή ή στο τέλος της όλης διαδικασίας!!! Τώρα το αν θα βάλω πρώτα το χημικό ή όχι δεν λέω ότι δεν είναι σημαντικό απλά το διορθώνω εύκολα.

Για πες μου όμως, γιατί καλύτερα το βιολογικό πριν το χημικό?????

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου όμως, γιατί καλύτερα το βιολογικό πριν το χημικό?????

Μαλλον γλωσεψε την μπερδα του..! ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε να κοροϊδέψεις κατ` ευθειαν!!! :buttrock:

Άλλο διάβαζα άλλο απάντησα!!! :D

Sorry Μάνο! :thumbup:

Όσο για εσένα Mr. Έξυπνε θα τα πούμε το Σάββατο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε να κοροϊδέψεις κατ` ευθειαν!!! :thumbup:

Άλλο διάβαζα άλλο απάντησα!!! :thumbup:

Sorry Μάνο! :buttrock:

Όσο για εσένα Mr. Έξυπνε θα τα πούμε το Σάββατο! :D

Δεν σε κοροιδευει αυτος ! Εγω σε μπερδεψα ;) Ηθελα να γραψω το μηχανικο πριν το skimmer (για να εβαζες καλτσα) αλλα δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια... προχωρα οπως σε βολευει πρακτικα και κατασκευαστικα αφου ουσιαστικα δεν θα εχεις μεγαλες διαφορες!

Περιμενουμε εξελιξεις !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...