Jump to content

Canon A640


Recommended Posts

:)

Ότι μπόρεσα να αξιοποιήσω από την μηχανή :bowdown: Γιατί ΕΥΤΥΧΩΣ έχει ωραίες δυνατότητες :lol:

Zebra Snail

post-1436-1170550328_thumb.jpg

Πλάνο από το 2ο πιρανχοενυδρείο μου :bowdown:

post-1436-1170550251_thumb.jpg

Ludwigia Repens

post-1436-1170550229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

B)

Ότι μπόρεσα να αξιοποιήσω από την μηχανή :bowdown: Γιατί ΕΥΤΥΧΩΣ έχει ωραίες δυνατότητες :lol:

Zebra Snail

post-1436-1170550328_thumb.jpg

Πλάνο από το 2ο πιρανχοενυδρείο μου :)

post-1436-1170550251_thumb.jpg

Ludwigia Repens

post-1436-1170550229_thumb.jpg

τι να καμαρωσουμε την μηχανη η το τανκ :bowdown: ?

πολυ καλα και τα δυο μπραβο :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Taito!!

Πολυ καλες φωτογραφιες, ενυδρειο και μηχανη ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ όμορφες φώτο.

Ειδικά αν παίξεις με τις manual ρυθμίσεις θα δείς τρελά αποτελέσματα.

Είμαι fun της Canon από παλαιά μοντέλα.

Δοκίμασε σε macro με μεγάλη ταχύτητα στο αυτόματο πρόγραμμα που σου έχει για sport.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ όμορφες φώτο.

Ειδικά αν παίξεις με τις manual ρυθμίσεις θα δείς τρελά αποτελέσματα.

Είμαι fun της Canon από παλαιά μοντέλα.

Δοκίμασε σε macro με μεγάλη ταχύτητα στο αυτόματο πρόγραμμα που σου έχει για sport.

Μια διευκρίνιση γιατί παιδεύομαι και δεν τα καταφέρνω . Αυτά που λες γίνονται χωρίς τρίποδα ???

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί η πολύ γρήγορη ταχύτητα ("μεγάλη"= εννοεί σε αριθμό, άρα μικρή σαν χρόνος=γρήγορη) "παγώνει την όποια τυχόν μικρή μετακίνηση της μηχανής (κούνημα) κατά τη διάρκεια της λήψης.

Οταν τραβάς μάκρο, πρέπει να έχεις γρήγορες ταχύτητες (ή φλας) για να "παγώνεις" τη στιγμή.

Στις μάκρο λήψεις, το παραμικρό κούνημα πολλαπλασιάζεται επί πολλές φορές.

Δεν χρειάζεται τρίποδας αλλά σταθερό χέρι (μπορείς να το σταθεροποιείς στηρίζοντάς το στο τζάμι του ενυδρείου) και σωστή εστίαση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε taito μπράβο σου και για τη μηχανή και για τις φωτογραφίες. Να "τραβάς" όσο πιο πολλές μπορείς 'ωστε και τη μηχανή να μάθεις αλλά και το μάτι σου να εξασκήσεις.

Μια παρατήρηση : Εχει δίκιο ο filoxenos όσον αφορά τη μεγάλη ταχύτητα του κλείστρου, όμως η προσωπική μου γνώμη ( βασισμένη στην 35χρονη πείρα ) είναι οτι για τις καλύτερες makro φωτογραφίες το τρίποδο είναι απαραίτητο. Δεν θα έχεις πάντα τις συνθήκες φωτισμού που θα σου επιτρέπουν τη χρήση μεγάλης ταχύτητας. Ειδικά για το ενυδρείο, μόλις πλησιάζεις το τζάμι τα ψαράκια - που φυσικά μας βλέπουν- θα απομακρύνονται. Στήνοντας το τρίποδο με τη μηχανή και εστιάζοντας στο σημείο που επιλέγεις, τα ψάρια θα συνηθίσουν μετά από λίγο την παρουσία του και θα περνάνε από μπροστά, οπότε θα πετύχεις πολύ καλές λήψεις.

Αν δεν έχεις τρίποδο σου συνιστώ να αγοράσεις ένα για τη μηχανή σου δεν χρειάζεται κάτι εξειδικευμένο και τα απλά τρίποδα δεν είναι ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!!

Τέλειες φωτογραφίες, τέλεια μηχανή, τέλειο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...