Jump to content

αποριες-ξεκινημα


GOERGEFURY

Recommended Posts

nano reef 25litra γηνεται;

α ναι ποσα και τι ψαρια;

τι εξοπλισμος χρειαζεται και ποσο κοστιζει;

αν εχετε αλλες πλιροφοριες να μου δοσετε δοστε θα με βοηθεισετε πολυ.

Υ.Γ:δεν γνοριζω απολυτως τιποτα για τα θαλασσινα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Στις κατηγοριες των αρθρων θα βρεις παρα πολλες πληροφοριες σχετικα με το ξεκινημα του θαλασσινου, τι ειναι και θα σου εξηγησει το μεγαλυτερο μερος των αποριων που ενδεχωμενος θα εχεις. :lol:

Αφου παρεις μαι ιδεα τι γινεται με το αλμυρο νερο, εδω ειμαστε για τις επομενες αποριες σου.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

nano reef 25litra γηνεται;

α ναι ποσα και τι ψαρια;

τι εξοπλισμος χρειαζεται και ποσο κοστιζει;

αν εχετε αλλες πλιροφοριες να μου δοσετε δοστε θα με βοηθεισετε πολυ.

Υ.Γ:δεν γνοριζω απολυτως τιποτα για τα θαλασσινα ενυδρεια.

Μπορεί να λειτουργήσει ένα τέτοιο μικρό σύστημα, το οποίο ανήκει στην κατηγορία picco. Τα πάντα εξαρτώνται από τις γνώσεις και την συστηματική και υπεύθυνη φροντίδα του χομπίστα.

Ό αριθμός των ψαριών είναι ένα ή το πολύ δύο μικρόσωμα ψάρια, χαμηλών διατροφικών απαιτήσεων.

Ο εξοπλισμός και ο τρόπος κατασκευής, ενός τέτοιου μικρού συστήματος, έχουν αναφερθεί και συζητηθεί στους διάλογους της κατηγορίας αυτής, καθώς και στα άρθρα μας. Δεν βρίσκω το λόγω να επαναλαμβανόμαστε και σε συμβουλεύω να τα μελετήσεις αρκετά και κατόπιν να θέσεις συγκεκριμένα ερωτήματα, για ότι απορίες προκύψουν και τυχόν διευκρινίσεις.

Αφού δεν έχεις καθόλου γνώσεις για τη θαλασσινή κατηγορία, καλό είναι να αρχίσεις με τα εισαγωγικά άρθρα μας περί θαλασσινού ενυδρείου και φυσικών συστημάτων, προτού εισέλθεις στη μελέτη των nano συστημάτων.

Καλό διάβασμα και καλή συνέχεια.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αληθεια οτι οταν μιλαμε για νανο μιλαμε για λιτρα μεταξυ 5-100.

οσο λιγοτερα λιτρα ομως τοσο πιο μεγαλη πρεπει να ειναι η προσοχη του χομπιστα στο συστημα του.

μην ξεχναμε οτι παντα ενα ενυδρειο μεγαλων λιτρων συγχωρει πολυ ευκολα καποια λαθη σε αντιθεση με ενα μικρο.

Αφου ομως δεν ξερεις τιποτε καλο ειναι πρωτα να διαβασεις κατι για το θαλασσινο ενυδρειο.

-Το κοστος θα ειναι σιγουρα πολυ πιο χαμηλο αφου λιγο πολυ τα ποσα αυτα ειναι αναλογα. ;)

Με μια καλη εγκαταστασταση του συστηματος,με αρκετη υπομονη και διαβασμα θα παει καλα πιστευω.

Καλη αρχη φιλικα

Φωτης

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα θα γινει το ενυδρειο 60χ35χ30 και οχι 25λιτρα.

οπως διαβασα στο αρθρο που μου προτεινε ο φιλος sal Tasos λεει πως δεν ειναι απαραιτητο το sub ειναι αληθεια αυτο;

αυτο το μεγεθος ενυδρειου ποσα περιπου ψαρια θα χωρεσει;

ποσο θα κοστισει ο εξοπλισμος;πανω απο 200 ευρω;

Link to comment
Share on other sites

τοσο μικρο ενυδρειο οντως δε χρηαζετε να μπεις στο κοπο

αλλα μπορεις να φτιαξεις ενα μικρο με πλεξι γκλας για να χωρεσεις περηησοτερα πραματα μεσα στο ενυδρειο σου

εγω θα εφτιαχνα ενα μικρο 20λιτρα οστε να βαλεις μεσα θερμοστατη και ολα τον αλλο εξοπλισμο ε

πισης ενα μικρο eheim 2213 ντικα στον ανθρακα και αντοφοσφορο και θα εισαι τελειος απο φηλτρανση

κυκλοφορητες καλους οστε να μην υπαρχουν σημεια του βραχου που να μην αεριζονται

skimmer δε ξερω αν ειναι απαραιτητο αλλα περημενε τους αλλους να σου πουνε για αυτο

Link to comment
Share on other sites

Στο νέο σε διαστάσεις ενυδρείο, που αναφέρεις, περίπου 60lt, θα μπορέσεις να βάλεις τρία μικρά ψαράκια, ίσως τέσσερα, με πολύ φροντίδα και συνέπεια, ως προς τη συντήρηση.

Τα χρήματα που αναφέρεις, μπορεί να φτάσουν με αρκετές εκπτώσεις, όσον αφορά τον εξοπλισμό. Βέβαια, μπορεί να στοιχίσει και πολλαπλάσια χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο θα σου ελεγα να μη βιαστεις ! Ισως λογο ηλικιας εχεις αυτη την βιασυνη αλλα στο θαλασσινο δεν θα σου βγει σε καλο...

Πραγματικα μιλαμε για κατι πολυ δυσκολο που απαιτει ΠΟΛΥ διαβασμα! Και πρεπει να γνωριζεις οτι ενυδρεια 60 λιτρων δεν κανουν για αρχαριους...;)

Link to comment
Share on other sites

ποια ενυδρεια κανουν φιλε Μανο;

Οπως σου ειπαν και παραπανω μπορεις να φτιαξεις θαλασσινο ενυδρειο και με πολυ λιγοτερα λιτρα. Το θεμα ειναι οτι οσο πιο μικρο ειναι ενα ενυδρειο τοσο πιο δυσκολο ειναι καθως δεν συγχωρει κανενα λαθος ή αμελεια! Ολες οι τιμες θα αλλαζουν πολυ πιο γρηγορα απο οτι σε ενα μεγαλυτερο και γενικα ειναι πιο δυσκολο για καποιον που δεν εχει εμπειρια στο θαλασσινο να κρατησει σταθερες τιμες σε ενα μικρο ενυδρειο. Αν δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο τοτε κανε υπομονη και πριν ξεκινησεις διαβασε οσο πιο πολυ μπορεις....

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειμαι γνώστης του θαλλασινου ενυδρείου είναι γνωστό ότι ο Χρυσός Κανόνας που ισχύει για τα γλυκού νερού ενυδρεία ισχύει και δώ.

Όσο πιο πολλά λίτρα νερού έχεις τόσο πιο αργά μεταβάλονται οι συνθήκες του.

Στα 25 λίτρα το παραμικρό λάθος που θα κάνεις θα είναι και μοιραίο.

Κατα την γνώμη μου reef ενυδρεία αυτών των διαστάσεων είναι σε θέση να διατηρήσουν μόνο έμπειροι χομπίστες και όχι οι αρχάριοι.

Φιλικά

Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

σημασία έχει να ξέρεις τι κάνεις ..

.. και όχι το μέγεθος του ενυδρείου ..

.

τι έχεις στο μυαλό σου να κανείς?

να αγοράσεις μικρό ενυδρείο ?

η να φτιάξεις ?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να κανω 25λιτρα;

Θα σε συμβούλευα να ξαναδιαβάσεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τις πιο πάνω απαντήσεις, που έλαβες μέχρις στιγμής στο ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να κανω 25λιτρα;

Αυτο καταλαβες απο την απαντηση μου ? :D;)

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν καταλαβα αυτο καταλαβα οτι τα λιγα λιτρα δεν συγχωρουν λαθη.

εγω τωρα που ειμαι αρχαριος τι ενυδρειο μπορω να κανω (μετα το διαβασμα βαιβεα) που να ειναι οικονομικο και σχετικα ευκολο στη συντηριση;

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν καταλαβα αυτο καταλαβα οτι τα λιγα λιτρα δεν συγχωρουν λαθη.

εγω τωρα που ειμαι αρχαριος τι ενυδρειο μπορω να κανω (μετα το διαβασμα βαιβεα) που να ειναι οικονομικο και σχετικα ευκολο στη συντηριση;

Κοινωνικό γλυκού νερού, με φυτά χαμηλών απαιτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

τετοιο εχω.μηπως μπορω σ'αυτο το 60λιτρο να βαλω λιγες κιχλιδες;

Αυτο μπορεις να το ρωτησεις στην αναλογη κατηγορια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...