Jump to content

Χαθηκαμε Λιγο Αλλα Επανηλθαμε....


kuriakos-margarita

Recommended Posts

Ταπεινη μου γνωμη,ειναι να μην βαλετε αλλο βραχο,και να μην πειραξετε τιποτα απο το στησιμο.

Δειχνει πολυ ομορφο,και με μπολικο χωρο για κοραλια :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και εχει και μερικα επανω κοραλλακια :).

θα βαλουμε σιγουρα ενα κιλακι ακομα να κανουμε μια σπηλιτσα πισω..και αφου ο βραχος μας ειναι στρωμενος αν ολα πανε καλα με αμμωνιες νιτρικα απο βδομαδα βαζουμε τα περκουλακια..το καταχαρηκαμε σημερα,ξεκιναει να παιρνει μορφη.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο παιδιά και καλη συνέχεια.

Πολυ καλο το αποτέλεσμα.

Τελικά το ψάξιμο σε δικαίωσε.

Link to comment
Share on other sites

χεχε...ναι ναι ευτυχως που εχω μπλεξει με καλο ανθρωπο και δε με εχει βρισει ακομη που τον πριζω :P

παντως για το κυριακο το πηρα εγω εχω μουρλαθει :P

Link to comment
Share on other sites

μπραβο παιδια!

ομορφο στησιμο!

ο βραχος ομως στα δεξια θα σας δυσκολεψει στο καθαρισμα του τζαμιου,εκτος και αν θελετε να το αφησετε να καλυφθει με κοραλινη :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκαμε,μονο το πισω θα αφησουμε να καλυφθει χωρις να το καθαριζουμε,το αφησαμε ετσι ωστε να δουμε τι κομματι θα μας φερει αυριο μηπως το μονταρουμε διαφορετικα..το κομματι θα μπει απο πισω απο αυτο δεξια,ισως ακουμπησει επανω στο καινουριο κομματακι και δεν ακουμπαει,θα δουμε απο αυριο,παρηγγειλα και μαγνητη σημερα,για 10 χιλιοστα τζαμακι,αλλα μου ειπαν 15 βυθιζομενο και 28 να επιπλεει,ε λεω ρε γμτ μεγαλη διαφορα αν μου πεσει μεσα το ποιανω με την αποχη.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή τώρα να πάρετε σταθερές μετρήσεις και βουρ μετά για 2 κλοουνάκια!μπράβο παιδιά πολύ σας χαίρομαι!φαντάζομαι ψαροκουβέντα μεταξύ σας....αυτά είναι!το στήσιμο είναι σούπερ!Εγώ θα έλεγα να μην βάλετε άλλο βράχο!αφήστε κενό για κολύμπι!επίσης μεγάλη σημασία στην κυκλοφορία του νερού!άντε να αρχίσουν να μπαίνουν και κοράλλια να πάρει χρώμα!καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν παντως να υπαρχει λιγο αερας παιδια κοντα στα τζαμια.

Και για το μαγνητη αλλα βοηθαει και στο να γινεται ευκολοτερη η κυκλοφορια του νερου! :bigemo_harabe_net-64:

αντε περιμενω να δω τις αυριανες φωτο!

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκαμε,μονο το πισω θα αφησουμε να καλυφθει χωρις να το καθαριζουμε,το αφησαμε ετσι ωστε να δουμε τι κομματι θα μας φερει αυριο μηπως το μονταρουμε διαφορετικα..το κομματι θα μπει απο πισω απο αυτο δεξια,ισως ακουμπησει επανω στο καινουριο κομματακι και δεν ακουμπαει,θα δουμε απο αυριο,παρηγγειλα και μαγνητη σημερα,για 10 χιλιοστα τζαμακι,αλλα μου ειπαν 15 βυθιζομενο και 28 να επιπλεει,ε λεω ρε γμτ μεγαλη διαφορα αν μου πεσει μεσα το ποιανω με την αποχη.

Το πρόβλημα δεν είναι πως θα τον πιάσεις...το πρόβλημα θα έρθει αν σου πέσει πάνω σε κανένα κοράλλι!είμαι παθών και τον έστειλα από το μπαλκόνι μόλις μου έσπασε την euphillia!

Link to comment
Share on other sites

τεστακι εχω παρει αυτο με τα αντιδραστηρια,αν δε μου τελειωσει δε παιρνω αλλο,28 ευρω το πληρωσα κωστα :P χαχαχαχαχα τωρα εχω κανει περιπου 10 τεστ,καπως εχω παρει το κολλαει,θυμαμαι απεξω σχεδον τι πρεπει να κανω,αλλα επειδη δε θελω να κανω λαθη διπλοτσεκαρω(μολις τελειωσει αυτο salifert απλα πραγματακια). θα παρω το μαγνητη τεταρτη,θα δω και ποσο θα ειναι και αναλογως αν δω οτι με ενοχλει θα τα αλλαξω,ο μινος μου πε αμμωνια και νιτρικα(νιτριτ για την ακριβεια) αυτο μου λεει και να ριξω αλατοτητα μετα τα βλεπουμε ολα τα υπολοιπα. αχ παιδια ενω τοσες μερες οκ ειχα περιεργεια και τα λοιπα σημερα εχω λυσσαξει,θαλω να τα κανω ολα τοσο καλα και να κανουμε ενα νανακι μουρλια,εχει επανω μια γονιπορα(καλα το λεω?)κατι σπογγους και καποια αλλα κοραλακια που ειναι σαν να εχουν φυσσαλιδες και γυαλιζουν,αχ δε θυμαμαι πως μου τα ειπε,φαινοντε δλδ μου τα εδειξε κιολας .

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παιδια! Με το καλο να σας γινει τουμπανο το μικρο! :bigemo_harabe_net-64:

και μενα η αποψη μου ειναι να μην το μπουκωσετε αλλο με βραχο και απο θέμα κυκλοφορίας και αερα για κολυμπι αλλα και αισθητικου αποτελεσματος. :)

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη πολυ καλο τι αλατοτητα εχεις ?ειναι το πρωτο που φτιαχνουμε μαζι με την κυκλοφορια,μην βαλεις αλλο βραχο πρεπει να υπαρχει χωρος για κολυμπι και να κινειτε το νερο.

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια παιδια και μπραβο σας που το πατε μαζι............θα γινει κουκλι.....οχι αλλο βραχο!!!!ετσι ειναι σουπερ!!υπομονη τωρα και ολα θα γινουν.........................................................

Link to comment
Share on other sites

αλατοτητα γυρω στο 28 θα ξεκινησω απο το βραδυ να την ριξω πριν απο ολα τα αλλα,γιατι χθες εριξα βακτηρια,μη πανε και χαμενα.αυτα προς το παρον,θα μετρησω παλι βραδυ να δω τι γινεται.ευχαριστουμε πολυ παιδια,ναι αρχιζει παιρνει μορφη και πιστευω κι εγω οτι θα γινει καλο,αργησε λιγο για δωρο αλλα το καλο πραγμα αργει να γινει :)

Link to comment
Share on other sites

την ριξαμε.ακρβως 1025 ειναι.αμμωνια ανεβηκε λιγουλακι ομως οχι τραγικα.νιτρικα το ιδιο δεν αλλαξε κατι. καλα τα παμε μεχρι στιγμης. αχ τι μου κανε ο κυριακος,μου λεει θα συμπληρωσω εγω νερο,υπεθεσα λοιπον οτι οκ εχθες μιλουσαμε με το μινο για αλατοτητες,για αντιχλωρια κτλ. και τον βλεπω ριχνει νερο χωρις αντιχλωριο. ε μπορει να μου ηρθε και λιποθυμια εκεινη τη στιγμη. χιχιχιχι

Link to comment
Share on other sites

του λεω ετσι νερο βρυσης εριξες? ναι μου λεει,αχ θα με καταστραψει.επαθα 10 εγκεφαλικα,εγω απο την αλλη σουπερ σχολαστικη ασε.

Link to comment
Share on other sites

Όσο δεν έχεις ζωντανά μέσα δεν τρέχει....!Βάλτε στα υπόψιν τουλάχιστον μια τριών σταδίων αντίστροφη όσμωση από waterwaves.gr!ξεχνάς τα αντιχλώρια,και δεν προσθέτεις φωσφορικά και ότι άλλο μας "ποτίζει"η ΕΥΔΑΠ.....επίσης μιας και έρχεται καλοκαίρι,ένας ανεμιστήρας από κανένα pc θα ήταν ότι πρέπει για τον έλεγχο της θερμοκρασίας!Κάθε αρχή και δύσκολη,αλλά αν φτιάξετε πλάνο όλα θα γίνουν,και στο τέλος το μικρό θα γίνει ένας μικρός παράδεισος!

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά του κύκλου του αζώτου,έχει ως εξής.αμμωνία>νιτρώδη>νιτρικά>άζωτο.Οπότε αν τσίμπησε αμμωνία,με την σειρά θα τσιμπήσουν και όλα τα άλλα,μέχρι να μηδενίσουν!Μόλις μείνουν όλα εκτός των νιτρικών σταθερά στο 0,τότε θα έχει έρθει η ώρα για τον πρώτο κάτοικο!φφφφφφεεεεετττααααα τώρα!

Link to comment
Share on other sites

με το θερμοστατη δε γινεται αυτο?εννοω οκ το καλοκαιρι αλλαζει η εξωτερικη θερμοκρασια,αλλα παρολο που υπαρχει ο θερμοστατης για να το ρυθμιζει αυτο επηρεαζεται απο τους εξωτερικους παραγοντες? a/c κανει?

τωρα κοιτα ζω τι βιβλια θα παραγγειλω :)

Link to comment
Share on other sites

Τον χειμώνα το νερό θέλει θερμοστάτη,το καλοκαίρι θέλει ψυκτικό!Ή κάτι να το ψύχει τέλοσπάντων!Χρειάζεσαι έναν ελεγκτή θερμοκρασίας,πάνω στον οποίο κουμπώνουν θερμοστάτης και ανεμιστήρας η ανεμιστηράκια από pc!Του ορίζεις μια θερμοκρασία,και αυτός πράτει ανάλογα ανοίγωντας πότε τον θερμοστάτη,και πότε τα ανεμιστηράκια για να την διατηρήσει!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...