Jump to content

Χαθηκαμε Λιγο Αλλα Επανηλθαμε....


kuriakos-margarita

Recommended Posts

αχ θεε μου εχω τοσα πολλα να μαθω,διαβαζω διαβαζω,παρακολουθω ακουω,προσεχω τι μου λενε οι αλλοι που γνωριζουν αλλα ειναι τοοοοοοοοοσα πολλα αυτα που πρεπει να μαθω. δε πειραζει ομως,ο επιμενων νικα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπηκανε τα περκουλακιαααααααα...ενα ζευγαρακι μουρλια...απο αυριο θα βαλω και φωτογραφιες....ειναι πολυ δραστηρια και πολυ ομορφα.

απο χθες ανεβασα πολυ λιγο νιτρικα(ενω ειχαν μηδενιστει τις 2 τελευταιες μερες) και λιιιιγο αμμωνια,αλλα θα στρωσει οκ...μεχρι χθες ολα ηταν νορμαλ με αμμωνιες,νιτρικα,σημερα λιγο ανεβασμενα,οχι τραγικα δλδ νιτρικα απο ο ειμαι στο 0.02.

Link to comment
Share on other sites

13 μερες καπου εκει η 12. ολα ειχαν φτιαξει,ολα ηταν κομπλε απο χθες που μπηκαν τα περκουλακια μαλλον ανεβασε σημερα. δλδ και αμμωνια και ΝΟ2 δεν ειχα,0 πως να πω. και αλατοτητες και σκληροτητα,και ph ΝΟ3 ολα κομπλε. σημερα ανεβηκαν αυτα τα δυο αλλα στο ελαχιστο,ολα τα αλλα ειχαμε μια αλλαγη αλλα ειναι στο φυσιολογικο δε ξεφυγαμε πως να σου πω και νιτρικα απο το 0 που χα χθες που τα εριξα σημερα βραδακι ημουν στο στο 0.02 τα νιτρικα(νιτριτ) και η αμμωνια στο 0.5 νομιζω.μη σηκωνομαι τωρα τα χω γραψει.περιμενα να ανεβασει κατι ρε παιδι μου οκ,αυριο θα κανω μια αλλαγουλα το πρωι και μετα θα ριξω τη δευτερη δοση τα βακτηρια μη τα ριξω και κανω αλλαγη μετα θα πανε και χαμενα και ελπιζω να πεσει η αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια,οταν πέσει θα γίνει νιτρώδη και τα νιτρώδη νιτρικά.οπότε θα τα δεις να ανεβαίνουν σταδιακά και να πέφτουν....δεν είναι τυχαία η υπομονή το νούμερο ένα εφόδιο που πρέπει να έχει ο χομπίστας του θαλασσινού!τώρα ότι έγινε έγινε!Τάιζε καλά τα κλοουνάκια με βιταμίνες κλπ. Για να το αντέξουν χωρίς παρενέργειες....!εγώ για να βάλω ψαράκι περίμενα ενάμιση μήνα ρε συ..πριν β΄αλεις τα ψαράκια,έριχνες μέσα τροφούλα κάθε μέρα για να βοηθήσεις τον κύκλο...;.δεν στα λέω για να στα πω,στα λέω για να ευχαριστηθείς τον ύφαλο σου χωρίς απώλειες και στεναχώριες!(διπλοχτύπα ξύλο)

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν με πειραζει που μου τα λες,απλα κι εγω δεν κανω μονη οτι κανω,το κανω με συνεργασια,εριχνα τροφουλα ναι. τους δινω ocean nutricion τροφη.

Link to comment
Share on other sites

η αμμωνια επεσε,σημερα αμμωνια και νιτρικα 0. και ολα τα υπολοιπα ρολοι.

τα ψαρακια μου ειναι πολυ ενεργητικα,πηρα και χρονοδιακοπτη για το φως,εχω παραγγειλει και το μαγνητη. ολα βαινουν καλως.

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα να πανε παιδια :bigemo_harabe_net-64:

μη βαλετε αλλα ψαρακια προς το παρων.

τα κλοουνακια ειναι καθαρα και τρωνε κανονικα ε?

Περα απο την αλλαγη νερου μη βαζετε πολυ χερι για 2-3 εβδομαδες.

Αφηστε το να αρχισει να ωριμαζει(οσο μπορει να το πει κανεις αυτο στον ενα μηνα).

Τωρα εχετε και τα ομοφα ψαρακια οποτε δεν θα βλεπετε μονο το βραχο γιατι οσο και να

λεμε υπομονη κ υπομονη ειναι οντως δυσκολο να κρατηθεις στην αρχη,που θες να τα δεις ολα!

Link to comment
Share on other sites

αλλα δε βαζουμε οχι,να στρωσουμε καλα καλα.παντως προς το παρων ειναι ολα οκ,και χθες αμμωνια δεν ειχα,νιτρικα δεν ειχα,και γενικα ολες οι τιμες μου ειναι οπου πρεπει να ειναι.ολα βαινουν καλως προς το παρων ευτυχως.λιγο με την αλατοτητα ειχα ενα θεματακι αλλα το στρωσα,οχι τπτ σπουδαιο ανεβηκε λιγο αλλα με την αλλαγουλα εστρωσε.τρωνε σαν τρελααααααα δε τα προλαβαινω μιλαμε,δε μενει φαγητο ουτε για πλακα.χερια δε βαζουμε καθολου δλδ. παντως ειναι πραγματικα απο τα ομορφοτερα ψαρακια,τα συγκεκριμενα τα περκουλακια τα κλασικα. πολυ ομορφα. εγω μπορω να κρατηθω,εδω δεν ηθελα ουτε ψαρακια αλλα μου συστησαν να τα βαλω για να ξεκινησει να κινειται το ολο θεμα. εν καιρο θα μπουν ομορφα πραγματακια,εχω στο νου μου πολλα,εχω απιστευτο ενδιαφερον τελικα,ενω δε το περιμενα.

Link to comment
Share on other sites

Εκμεταλευτητε αυτο το διαστημα για να δειτε και τι σας αρεσει απο κοραλακια!

Μεχρι δηλαδη να εισαστε ετοιμοι να εχετε κανει μια ερευνα τι θελετε να βαλετε ωστε να αποφυγετε

μικρα η μεγαλα λαθακια σε επιλογες που μπορει να γινουν βιαστικα.

Τα πραγματα που θα δειτε και θα σας προκαλεσουν το ενδιαφερον στο θαλασσινο δεν τελειωνουν ποτε παιδια! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Εκμεταλευτητε αυτο το διαστημα για να δειτε και τι σας αρεσει απο κοραλακια!

Μεχρι δηλαδη να εισαστε ετοιμοι να εχετε κανει μια ερευνα τι θελετε να βαλετε ωστε να αποφυγετε

μικρα η μεγαλα λαθακια σε επιλογες που μπορει να γινουν βιαστικα.

Τα πραγματα που θα δειτε και θα σας προκαλεσουν το ενδιαφερον στο θαλασσινο δεν τελειωνουν ποτε παιδια! :bigemo_harabe_net-64:

+1000

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ετοιμαζόμαστε κι εμείς να ξεκινήσουμε το πρώτο μας θαλασσινο (έπεισα την γυναίκα μου μετά από πααααρα πολύ παρακαλετο και υποσχέσεις). Βάλε photos από τα ψαράκια σας :-)

Link to comment
Share on other sites

αχ τι επαθα παιδια,εβγαζα φωτογραφιες παιδια και μου πεσε το κινητο μεσα στο ενυδρειο. το ειδα να βγαζει μπουρμπουλιθρες....... παει λοιπον το κινητουλι μου και εχω μια μπακατελα τωρα η οποια δεν εχω καποιο usb να ανεβασω φωτο. θα βγαλω με τη φωτογραφικη και θα τις περασω. ολα βαινουν πολυ καλως στο ενυδρειο μας.τα περκουλακια ειναι πολυ δραστηρια και εχω παρατηρησει πολλα καινουργια στο βραχακο μας,tubes,ανεμωνες κτλ. και καθε μερα ολα και κατι καινουργιο ανακαλυπτω......

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μην ανακαλύψεις και ανεμωνη απτάζια.

Εχε το νου σου για κάτι τέτοιο!!

https://www.google.gr/search?q=aiptasia&client=safari&hl=el&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Yep0UaT1D4btsgaB6IDIBg&ved=0CC0QsAQ&biw=320&bih=416

Και φυσικά πρόσεχε μην σου πέσει και η φωτογραφική μέσα στο ενυδρειο και μετα θα φωναζεις ζωγράφο να μας το ζωγραφίζει για να το δούμε :)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχα ειμαι εντελως ξανθια,αστα. ηταν και ο κυριακος μαζι,τωρα μου λεει κατσε χωρις κινητο και μια χαρα σου ειναι......με τη φωτογραφικη θα κρατησω αποσταση ασφαλειας :P

τι κανει η συγκεκριμενη ανεμωνη? εννοω τι κακο κανει? κατι τετοιο ακομη οχι δεν εχω δει,ειναι ομως μια ανεμωνη κατω απο ενα κομματι βραχου που βλεπω μονο τα πλοκαμακια και οχι ολο το συστημα. εχει τετοιο χρωμα βασικα αλλα βγαινει απο κατω δλδ δε την βλεπω ολοκληρη.

Link to comment
Share on other sites

εχθες παρατηρησα και κατι τετοιο αλλα οχι σε τετοια μορφη,σε πρωιμη μαλλον δλδ πριν κατι μερες δεν ηταν τοσο εντονο ουτε χρωματικα ουτε τπτ,τωρα εχει αρχισει να παιρνει ενα τετοιο χρωμα εντονο. 

Link to comment
Share on other sites

Μαργαριτα-κυριακο δεν εβγαλα και πολυ ακρη με την αναζητηση του google! :pirate:

Εαν πεσει στα χερια σου η φωτ.μηχανη βγαλε καμια δικη σας φωτο ωστε να ειμαστε πιο σιγουροι τι ειναι

ωστε να μπορεσετε να το αντιμετωπισετε(σε περιπτωση που ειναι κατι κακο) τωρα που ειναι νωρις!

Link to comment
Share on other sites

Μαργαριτα-κυριακο δεν εβγαλα και πολυ ακρη με την αναζητηση του google! :pirate:

Εαν πεσει στα χερια σου η φωτ.μηχανη βγαλε καμια δικη σας φωτο ωστε να ειμαστε πιο σιγουροι τι ειναι

ωστε να μπορεσετε να το αντιμετωπισετε(σε περιπτωση που ειναι κατι κακο) τωρα που ειναι νωρις!

+1000

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μην ανακαλύψεις και ανεμωνη απτάζια.

Εχε το νου σου για κάτι τέτοιο!!

https://www.google.gr/search?q=aiptasia&client=safari&hl=el&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Yep0UaT1D4btsgaB6IDIBg&ved=0CC0QsAQ&biw=320&bih=416

Και φυσικά πρόσεχε μην σου πέσει και η φωτογραφική μέσα στο ενυδρειο και μετα θα φωναζεις ζωγράφο να μας το ζωγραφίζει για να το δούμε :)

εισαι φοβερος :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Μαργαριτα-κυριακο δεν εβγαλα και πολυ ακρη με την αναζητηση του google! :pirate:

Εαν πεσει στα χερια σου η φωτ.μηχανη βγαλε καμια δικη σας φωτο ωστε να ειμαστε πιο σιγουροι τι ειναι

ωστε να μπορεσετε να το αντιμετωπισετε(σε περιπτωση που ειναι κατι κακο) τωρα που ειναι νωρις!

συμφωνο απολυτα ,παντως εαν ειναι κατι οπως στην πρωτη φωτο μην ανυσηχεις ειναι ζωανθοι πανεμορφοι

Link to comment
Share on other sites

http://www.oceanreefs.com.au/pid-592/info.html

ναιιι καπως ετσι ειναι,μικρουλι ακομη βεβαια αλλα μοιαζει παρα πολυυυυυ και στα χρωματα. αχ ρε παιδια δεν εχω προλαβει οχι φωτο να βγαλω,καταληγω 11 η ωρα σπιτι κανω το τεστακι και πεθαινω στον υπνο.

Link to comment
Share on other sites

εαν μοιαζει με αυτο,ειναι ζοανθους και εισαστε πολυ τυχεροι.

ειναι ωραιο ζωντανο και δεν θα σας δημιουργησει προβλημα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σας και θα γινει ακομα καλυτερο με το μερακι που διακρινω πως εχετε.Καλη συνεχεια παιδια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...