Jump to content

Δημιουργία μεσογειακού


Netspy

Recommended Posts

Σχεδιάζω να φτιάξω 1 60άρι μεσογειακό και ψάχνομαι γενικώς...

Όποιοι/ες έχουν μεσογειακό ή γνωρίζουν κάτι λίγα, ελπίζω να δώσουν τα φώτα τους ;)

- Τι αναλογία αλατιού σε gr/lt αντιστοιχεί σε αλατότητα 1028-1029;

- Όταν φτιάχνω νερό αλλαγής, ρίχνω αντιχλώριο, αλάτι και... τι άλλο μπορεί να χρειαστεί;

- Η ένταση φωτισμού είναι καλά στα 0,5watt/lt ή θέλει περισσότερο;

- Τι ισχύ συμφέρει να έχει ο κυκλοφοριτής σε 50λίτρα νερού καθαρά;

- Το καλοκαίρι πως λύνω το πρόβλημα με τη θερμοκρασία<28 ; Θέλει αναγκαστικά ψυκτικό ή αρκεί 1 κλιματιστικό σε μικρό χώρο;

- Πόσα περίπου ψαράκια μπορεί να συκώσει με ασφάλεια 1 60άρι; (δεδομένου ότι θα έχει και ζωντανό βράχο και θα είναι στρωμένο από πριν και θερμοκρασία π.χ 26)

τόσες ερωτήσεις δεν βάζουν ούτε σε διαγωνίσματα :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Netspy!

Πολυ χαιρομαι με το θεμα που ποσταρεις! ;)

Η αληθεια ειναι οτι εχω κολλησει κι εγω το μικροβιο και ψαχνομαι για ενα μικρο θαλασσινο, με ιδιαιτερο ενδιαφερον για μεσογειακο.

Οποτε παρακαλώ για τη συμβολή ολων σας, μπας και υποκλέψουμε κι εμεις γνωσεις και ιδεες!!!

Αλλωστε, ειπαμε οτι ειναι περιορισμενη η βιβλιογραφια για τα Μεσογειακα ενυδρεία.

Οσοι πιστοι, προσελθετε :D

Φιλικα,

Αννυ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε

Θεωρώ ότι τα 60 λίτρα ίσως είναι λίγα για ένα τέτοιο σύστημα με Μεσογειακό βράχο και άμμο, επειδή θα χρειαστείς αρκετή ποσότητα από αυτά, ώστε να εξασφαλίσεις τη σωστή βιολογική ισορροπία.

Παρ' όλα αυτά όμως αξίζει να δοκιμάσεις, διαλέγοντας προσεκτικά εξαιρετικά κομμάτια βράχου.

-Την ακριβή αναλογία αλατιού και νερού δεν τη γνωρίζω ακριβώς και μάλιστα αυτή διαφέρει από αλάτι σε αλάτι διαφορετικών εταιρειών. Δεν νομίζω, όμως ότι είναι κάτι δύσκολο να την βρεις, προσθέτοντας αλάτι και μετρώντας.

-Αν χρησιμοποιείς νερό Α/Ο για τη διάλυση του αλατιού, δεν χρειάζεται αντιχλώριο. Επίσης κανένα πρόσθετο δεν απαιτείται.

-Σε Μεσογειακό ενυδρείο δεν απαιτείται ιδιαίτερα δυνατός φωτισμός, αφού οι περισσότεροι οργανισμοί δεν είναι φωτοσυνθετικοί, πλην των αλγών και των φυκιών. Θα έλεγα ότι περισσότερο ψυχρός φωτισμός θα προφυλάξει το σύστημα από την ανεπιθύμητη έξαρση άλγης.

-Δύο μικροί κυκλοφορητές των 150-300lt/h, μπορούν να εξασφαλίσουν καλή κυκλοφορία νερού, με επιπλέον την ροή από το χημικό φίλτρο. Στην πορεία όμως βλέπεις.

-Τη χαμηλή σχετικά θερμοκρασία κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, μπορείς να την εξασφαλίσεις με ανεμιστηράκια, ψυκτικό ή και το κλιματιστικό του δωματίου, που διαθέτεις

-Νομίζω ότι μπορούν να φιλοξενηθούν δύο μικρά ψαράκια, το πολύ τρία, με χαμηλές διατροφικές απαιτήσεις και σημαντικός αριθμός από διάφορους άλλους οργανισμούς, οι οποίοι δεν επιβαρύνουν σημαντικά το σύστημα.

Στην κατηγορία του θαλασσινού, θα βρεις άρθρο, που αναφέρεται στο Μεσογειακό ενυδρείο, για περισσότερες πληροφορίες.

Καλή συνέχεια και περιμένω τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη εστω και στον σχεδιασμο σου!!

Ο Νικος σε καλυψε πληρως σε ολα τα θεματα... ισως αξιζει να πας σε κατι μεγαλυτερο...και σιγουρα αξιζει η επενδυση σε Α/Ο...

Απο βιβλιογραφια δεν θα βρεις και πολλα οποτε διαβασε το αρθρο για το Μεσογειακο Ενυδρειο στην κατηγορια που αναφερει ο Νικος αλλα και ολα τα θεματα στο συγκεκριμενο topic....και φυσικα ρωτα και ενημερωνε μας!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Netspy!

Πολυ χαιρομαι με το θεμα που ποσταρεις! ;)

Η αληθεια ειναι οτι εχω κολλησει κι εγω το μικροβιο και ψαχνομαι για ενα μικρο θαλασσινο, με ιδιαιτερο ενδιαφερον για μεσογειακο.

Οποτε παρακαλώ για τη συμβολή ολων σας, μπας και υποκλέψουμε κι εμεις γνωσεις και ιδεες!!!

Αλλωστε, ειπαμε οτι ειναι περιορισμενη η βιβλιογραφια για τα Μεσογειακα ενυδρεία.

Οσοι πιστοι, προσελθετε :thumbup:

Φιλικα,

Αννυ

Φιλη Αννυ, στην κατηγορια εδω εαν ψαξεις λιγο, θα βρεις διαφορα σχετικα θεματα που πραγματικα ειναι διαμαντια, και θα δωσουν πολλες ιδεες και μια γενικοτερη αντιληψη του τι ειναι το μεσογειακο. Πραγματικα αξιζει! :D

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Φιλη Αννυ, στην κατηγορια εδω εαν ψαξεις λιγο, θα βρεις διαφορα σχετικα θεματα που πραγματικα ειναι διαμαντια, και θα δωσουν πολλες ιδεες και μια γενικοτερη αντιληψη του τι ειναι το μεσογειακο. Πραγματικα αξιζει! :thumbup:

Ευχαριστω Μαριε...

Εχω δει τα περισσοτερα θεματα εδω και οντως εχουν πολυ ενδιαφερον!!! Απλα, παντα ψαχνεις το κατι που θα κανει τη διαφορά..... :buttrock:

Επι τη ευκαιρια, απλα ΕΥΓΕ για το τανκ σου. Θελω να γινω και γω σαν εσενα οταν μεγαλωσω ;):thumbup::D

Αννυ

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να επηρεάσω την απόφαση σου ..

. Θελω να γινω και γω σαν εσενα οταν μεγαλωσω ;):buttrock::D

Αννυ

.. αλλά αυτό ίσος να πρέπει να το ξανασκεφτείς… :thumbup:

.. τον έχεις δει από κοντά?

.. ξέρεις ότι έχει μεταλλαχτεί για να μπορεί να ελέγχει τις παράμερους του νερού ο ίδιος ? δεν έχει εμπιστοσύνη στα τεστ :thumbup: ..

.. στο καφέ αντί για ζάχαρη βάζει reef salt .. :D

..

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να επηρεάσω την απόφαση σου ..

.. αλλά αυτό ίσος να πρέπει να το ξανασκεφτείς… ;)

.. τον έχεις δει από κοντά?

.. ξέρεις ότι έχει μεταλλαχτεί για να μπορεί να ελέγχει τις παράμερους του νερού ο ίδιος ? δεν έχει εμπιστοσύνη στα τεστ :buttrock: ..

.. στο καφέ αντί για ζάχαρη βάζει reef salt .. :thumbup:

..

Ναι.......? :D

Αχα!

Καλα, σε επιπεδο δουλειας τουλαχιστον θα ηθελα να του μοιασω!!! (ονειρα χειμερινης νυκτος)

Μαριε, μηπως ψαχνεις για κανα μικρο να σου κανει τις χαμαλοδουλειες στο τανκ ? Εδω! :thumbup:

Αννυ

:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι.......? :buttrock:

Αχα!

Καλα, σε επιπεδο δουλειας τουλαχιστον θα ηθελα να του μοιασω!!! (ονειρα χειμερινης νυκτος)

Μαριε, μηπως ψαχνεις για κανα μικρο να σου κανει τις χαμαλοδουλειες στο τανκ ? Εδω! :D

Αννυ

;)

Μην με βαζεις σε πειρασμο... Γιατι βλεπω να μεταλασεσε και εσυ. Θα πινεις ιωδινη στο πρωινο και buffer για το φραπεδακι σου.

Εχω να κανω και κατι δουλειες τωρα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ να επανέλθετε στο θέμα της συζήτησής μας.

Για την προσωπική σας επικοινωνία, ανταλλαγή τηλεφώνων κλπ, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε πμ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νίκο ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Με κατατόπισαν κάπως :thumbup:

Έχω ήδη διαβάσει όλα τα θέματα του μεσογειακού. Θα το μελετήσω αρκετά πριν αρχίσω. Η καλή δουλειά αργεί να γίνει ;) Δε βιάζομαι!

Σίγουρα θα προκύψουν κι άλλες απορίες στην πορεία :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...