Jump to content

Ολα Τα Ενυδρεια Της Ομορφης Παρεας Μας(Fts)!:-)


mad23

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ Παρη

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο.Πολύ καλή η ιδέα να ανοιχτεί αυτό το θέμα.Αντε να ξεστραβωνόμαστε οι αρχάριοι....... :money:.Πολύ όμορφα, βρέ παιδιά, τι να πώ.Το καλύτερο θέαμα μετά από μία κουραστική μέρα. :bigemo_harabe_net-158:.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μεγαλωσε την αναλυση δεν φαινονται καλα

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο.Πολύ καλή η ιδέα να ανοιχτεί αυτό το θέμα.Αντε να ξεστραβωνόμαστε οι αρχάριοι....... :money:.Πολύ όμορφα, βρέ παιδιά, τι να πώ.Το καλύτερο θέαμα μετά από μία κουραστική μέρα. :bigemo_harabe_net-158:.

εχεις δικιο το δικο σου δεν θα το δουμε?

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη πολυ καλο τα aquascape προχωρα γερα.

Link to comment
Share on other sites

μολις ξεκινησα... δυστυχως πεθανε το yellow tank γιατι ειναι 100 λιτρα το ενυδρειο και 80 το sumpaki και τον εβαλα απλα για δοκιμη. Τωρα εχω προσθεσει και μερικα κοραλακια παραπανω τωρα ερχετε φωτογραφια συντομα!

Link to comment
Share on other sites

μολις ξεκινησα... δυστυχως πεθανε το yellow tank γιατι ειναι 100 λιτρα το ενυδρειο και 80 το sumpaki και τον εβαλα απλα για δοκιμη. Τωρα εχω προσθεσει και μερικα κοραλακια παραπανω τωρα ερχετε φωτογραφια συντομα!

Φίλε μου το yellow δεν πέθανε λόγω λίτρων σίγουρα. Έχω δει zebrasoma και σε λιγότερα λίτρα να τα πηγαίνει περίφημα. Ψαξ΄το λιγάκι.... Το scape σου είναι πολλά υποσχόμενο. Οι ανεμώνες που έχεις πάνω πάνω δεξιά και αριστερά τι είδος είναι;

Link to comment
Share on other sites

το yellow tank στρεσαριστικε και εβγαλε ικ και την επομενη μερα πεθανε εχω δοκιμασει 3 yellow μεχρι στιγμης τωρα θελω να βαλω ενα veliferum που ειναι πιο ανθεκτικο ψαρι. Οι ανεμωνες μου ειναι Macrodactyla doreensis. Ξεκινησα με 1 ανεμωνη και μια μερα ερχομαι σπιτι και βλεπω 2 αλλα το κακο ειναι οτι δεν πανε οι νεμο μεσα στην ανεμωνη.

Link to comment
Share on other sites

το yellow tank στρεσαριστικε και εβγαλε ικ και την επομενη μερα πεθανε εχω δοκιμασει 3 yellow μεχρι στιγμης τωρα θελω να βαλω ενα veliferum που ειναι πιο ανθεκτικο ψαρι. Οι ανεμωνες μου ειναι Macrodactyla doreensis. Ξεκινησα με 1 ανεμωνη και μια μερα ερχομαι σπιτι και βλεπω 2 αλλα το κακο ειναι οτι δεν πανε οι νεμο μεσα στην ανεμωνη.

Απ'οτι μπορω να καταλαβω οι ανεμωνες σου ειναι GBTA(Green bubble tip anemone)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δυστυχως,δε μπορω με το ζορι να σε κανω να καταλαβεις οτι εχεις δυο GBTA ανεμωνες στο ενυδρειο σου.Εσυ επιμενεις πως ειναι macrodactyla.

Ας σου πουν λοιπον και αλλα μελη τη γνωμη τους,να μη νομιζεις κιολας οτι σου κανω τον εξυπνο :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μου ειχαν πει απο εκει που την αγορασα δεν σε αμφισβητω κιολας σιγουρα ξερεις περισσοτερα πραγματα απο μενα παντος μου φαινεται περιεργο γιατι νομιζα οτι αυτος ηταν ο λογος που δεν μπαινουν τα clownfish που εχω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μου ειχαν πει απο εκει που την αγορασα δεν σε αμφισβητω κιολας σιγουρα ξερεις περισσοτερα πραγματα απο μενα παντος μου φαινεται περιεργο γιατι νομιζα οτι αυτος ηταν ο λογος που δεν μπαινουν τα clownfish που εχω μεσα.

Bαγγελη μου δεν ειναι το θεμα να με αμφισβητεις η οχι.Απλοι χομπιστες ειμαστε και οι δυο.Να ξερεις οτι και και στα μαγαζια γινονται και λαθη.Ειτε γιατι αλλα παραγγελνουν καποιες φορες και αλλα τους ερχονται με λαθος ονομασιες,ειτε γιατι οι πωλητες δεν γνωριζουν.

Οι λογοι που τα κλοουνακια δεν εχουν μπει ακομα μπορει να ποικιλουν.Επισης υπαρχει και η περιπτωση να μη μπουν ποτε.

Ειναι περιεργα ψαρια.Εγω ειχα σε προηγουμενο ενυδρειο δυο occelaris που δεν πολυπηγαιναν στις ΒΤΑ και πηγαιναν συνεχεια μεσα σε μια μεσογειακη κοκκινη ανεμωνη που ειχα (ντοματα) actinia equina.

:)

Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα το μικρο reefaki πριν χωριστουν οι ανεμωνες ελεγα οτι δεν χωρανε και οι 2 μαλλον για αυτο δεν πηγαινουν μετα ομως που εγιναν 2 αρχισα να απορω προσπαθησα να βρω πληροφοριες αλλα δεν βρηκα τιποτα. Πιο παλια ειχα 1 clown και πηγαινε στην ανεμωνη μονο οταν εσβηναν τα φωτα ολη την υπολιπη μερα γυρναγε σε ολο το ενυδρειο. Σκεφτομαι να τις δωσω και τις 2 και να παρω μια αλλη σε ενα πιο εντονο χρωμα δεν ειχα ασχολιθει τοσο με το ενυδρειο μου οταν τις ειχα παρει. Ευχαριστω παντος για τις πληροφοριες :)

Έγινε επεξεργασία - Vagelis1
Link to comment
Share on other sites

Bta ειναι , γιατι έχω ακριβώς την ίδια

ΑλλΑ πιο μικρή

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη φωτογραφία μου έλυσε την απορία. Είναι 100% bta η ανεμώνες σου φίλε μου. Όταν λες στρες, τι το προκαλεί μέσα στο ενυδρείο σου; Για να καταλάβεις, το δικό μου yellow έχει περάσει τα πάντα όλα κυριολεκτικά, από ich,oodinium,μικροβιακές μολύνσεις αλλά και ασυτία όταν ήμουν ακόμα αρχάριος. Τον έχω τρία χρόνια και κάτι και έχει φάει και δύο μεταφορές ενυδρείου και ακόμα είναι τούμπανος. Γι'αυτό σε ρωτάω, μιας και μου φαίνεται πολύ περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Ο 1ος πεθανε 1 μερα αφου τον εβαλα το ψαρι ηταν μια χαρα ολη την πρωηγουμενη μερα και σηκωνομαι το πρωι και ηταν ψοφιος. Ο 2ος φοβοτανε τους clown φαντασου δεν εβγαινε καθολου εξω και δεν ετρωγε ειχε μπει το στομαχι του μεσα ταιζα με φυλλα σκορδου παλι δεν εβγαινε, αναγκαστικα να τον παγα πισω πριν ψοφισει. Ο 3ος και ετρωγε και εβγαινε εξω και απ'ολα αλλα μια μερα γεμισε ολος με σπιρια και την επομενη μερα πεθανε. Κολησε και τους clown και τελιωσα την θεραπεια την περασμενη εβδομαδα ολα καλα με τους clown ;) το μονο που με στεναχωρει ειναι οτι δεν μπαινουν στην ανεμωνη...

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου οπως εχει γινει

13984828028_08cf2cc5e7_b.jpgIMG_1451_DxO_2.jpg by fmnstr, on Flickr

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...