Jump to content

Ερωτήσεις για συμπεριφορά ασπόνδυλων


TAN

Recommended Posts

Έχω δύο ερωτήσεις

α) Για ποιο-ποιούς λόγους μπορεί να "κλείσει" π.χ. ένα μανιτάρι όχι όταν είναι κλειστά τα φώτα αλλά κατά τη διάρκεια της φωτοπεριόδου; Εάν ενοχληθεί από κάτι;

β) Η Xenia που έχω πήρε την ανηφόρα στο τζάμι και έφτασε στην επιφάνεια. Θέλει να αυτοκτονήσει; Να σημειώσω ότι έχει αρχίσει και "καφετίζει"

Ευχαριστώ

Καλημέρα..... 

Μήπως έκανες κάποια αλλαγή στο setup του ενυδρείου η πρόσφατη αλλαγή νερού??

Και τα δυο ζωντανά φαίνεται να έχουν ενοχληθεί από κάτι

Καλημέρα.

Έχω παρατηρήσει το "κλείσιμο" χωρίς να έχω πειράξει τίποτα. Όταν βέβαι βάζω χέρι "κλείνουν" και μου φαίνεται φυσιολογικό.

Αναφορικά με την Xenia έχω παρατηρήσει να κινούνται προς το μέρος της τα σαλιγκάρια κάποια βράδια, όμως την άνοδο προς την επιφάνεια την έκανε κατα τη διάρκεια που ήταν ανοικτά τα φώτα χωρίς να δείχνει να την ενοχλεί κάποιος.

Σχετικά με το καφέτισμα;

Καταρχην ωραιες οι αποροιες σου. Αρχικα τα ειδη που ειπες δεν ειναι ασπονδυλα, ειναι κοραλια μ****α. Και ειναι παρα πολυ ωραια.

Αυτο που κανει η Xenia, ισως εχει να κανει με τον φωτισμο. Ισως να θελει περισοτερο. Ποσο καιρο την εχεις στο ενυδρειο? Νομιζψ οτι ακομα ειναι νωρις και πρεπει να περιμενεις λιγο να κατασταλαξει που τις ταιριαζει.

Ενω για το μανιταρι, πολλοι ειναι οι λογοι, ισως κατι του λειπει, ισως λαθος θερμοκρασια, ισως λαθος φωτισμος, ισως, ισως....Θα πρεπει να περιμενεις λιγο και να σταθεροποιηθη το ενυδρειο σου. Με τα φωσφωρικα εχεις κανει κατι?

Για τα φωσφορικά και νιτρικά (είχαν ανέβει στα +20ppm) έκανα αλλαγή νερού 20% και πρόκειται εντός των ημερών να προσθέσω phosguard.
Πολύ σωστά έπραξες... 

Έχεις κάνει καινούργιες μετρήσεις?

Δύο μέρες μετά την αλλαγή 20% οι μετρήσεις είναι NO3=20, PO4<25mg. Μικρή διαφορά λοιπόν. Πρέπει να προσθέσω άμεσα αντιφώσφορο...

Πρέπει να βάλω κάποιο υλικό στο φίλτρο για τα νιτρικά; Οι διάφορες πρασινάδες που έχω φαίνεται ότι τραβάνε κάποια νιτρικά καθώς αναπτύσσονται καλά, αλλά το ΝΟ3=20 μου φαίνεται πολύ...ε;

Ευτυχώς δεν υπάρχει πρόβλημα με την άλγη ακόμα.

Ετσι και δεν κανεις κατι με τα νιτρικοφωσφωρικα σου συντομα, θα αποκτησεις μονιμο προβλημα και αντε να γλυτωσεις. Προσοχη λοιπον, γιατι μετα θα ειναι πολυ δυσκολο να τα συμαζεψεις.

Για τα νιτρικα, καλη δουλεια θα κανει ενα σκιμμερ, καλος ο ανθρακας αλλα ενα καλο σκιμμερ προσφερει πολλα σε ενα ενυδρειο. Οπως για παραδειγα θα προσφερει εξτρα οξυγονωση αλλα και αρκετα ποιο σταθερο Ph.

Το Ph, τι ωρα το μετρας της ημερας? Το εχεις μετρησει πρωι, πριν ανοιξουν τα φωτα?

Το ph το μετράω το βράδυ πριν σβήσουν τα φώτα τότε τα καταφέρνω λόγω ωραρίου. Θα μετρήσω και με κλειστά φώτα (πρωί) να δω τη διαφορά.
Τελικά η Xenia έχει αράξει ψηλά στο μπροστινό τζάμι για 4-5 μέρες. Μάλλον χρειάζεται περισσότερο φωτισμό.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η εξέλιξη της Xenia είναι η εξής...

Αφού έμεινε πάνω στο τζάμι για κανά μήνα (φώτο 1)post-23-1131046629_thumb.jpg,

πήρε το δρόμο του γυρισμού και εδώ και δύο μήνες επέστρεψε σε απέναντι βραχάκι (φώτο 2) post-23-1131046685_thumb.jpg.

Τώρα πια έχει σταθεροποιηθεί σε αυτό το σημείο, όπου δέχεται και πολύ φωτισμό.

Έχω παρατηρήσει ότι όταν ρίχνω αρτέμιες (ζωντανές ή κατεψυγμένες) "τρελαίνεται" και δείχνει μια σχετική ευφορία...καλό αυτό γιατί δεν ταίζω τίποτε άλλο. :blush:

Έχω ένα μικρό προβληματισμό πλέον για το άν είναι όντως Xenia ή Anthelia.

Τι λέτε είναι ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι Xenia...

Η διαφορα τους ειναι οτι οι πολυποδες της Xenia βγαινουν απο το μισχο ενω της Anthelia απ' ευθειας απο τη βαση της...επισης οι Xenia συνηθηζουν να περπατανε :blush:

Αν ηταν Anthelia θα ειχε πιο...θαμνοειδης μοφη, δεν θα ειχε τον ψηλο μισχο που την κανει να μοιαζει με δεντρακι...

Πολυ ομορφη!!!

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι Xenia...

Η διαφορα τους ειναι οτι οι πολυποδες της Xenia βγαινουν απο το μισχο ενω της Anthelia απ' ευθειας απο τη βαση της...επισης οι Xenia συνηθηζουν να περπατανε :hysterical:

Αν ηταν Anthelia θα ειχε πιο...θαμνοειδης μοφη, δεν θα ειχε τον ψηλο μισχο που την κανει να μοιαζει με δεντρακι...

Πολυ ομορφη!!!

3977[/snapback]

Οντως ειναι γλυκα. Μανο εχεις κανει μια πολυ καλη αναλυση για το διαχωρισμο των ειδων μεταξυ τους παρολο που ειναι τοσο κοντινα. :blush:

Αλλα υπαρχουν και ειδη που δεν εχουν απαραιτητα τα ιδια παρομοια φυλλα(σαν απο..φτερη) αλλα ποιο μακροστενα και οχι μονο, αλλα αυτα συνηθως ειναι καποιο υποειδος xenia. Βεβαια επειδη η φωτο ειναι λιγο θολη αλλα επισης με προβληματισε λιγο. Εκανα ενα μικρο search στα βιβλια και θα σας στειλω λιγο, αλλα μoιαζει με Heteroxenia και με xenia. Απιστευτα συγγενικα ειδη. Σαν γνωμη θα ηθελα οποιος εχει το βιβλιο aquarium corals του Borneman και μπορει να το δει να μας πει την γνωμη του για την φωτογραφια στην σελιδα 153. Ειναι ενα υποειδος xenia και μοιαζει επισης παρα πολυ. Ενω η Heteroxenia ειναι στη σελιδα 149.

Μηπως Μιχαλη εχεις δει το χαρακτηριστικο "παλμο" που εχει αυτη η οικογενεια? Εαν το εχεις δει μπορεις να μας πεις περιπου το λεπτο ποσες κανει? Στο πολυ περιπου. Ξερω, ζηταω ψυλους στα αχυρα αλλα θελω να δω τι παιζει σε σχεση με τη βιβλιογραφια.

Μανο, εαν εχεις παραλαβει τα βιβλια σου. Take a look.. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μάνο σωστός, όμως το ψάχνω γιατί δεν μπορώ να βρω παρόμοια φωτογραφία πουθενά.

Μάριε πράγματι κάνει μερικές φορές τον παλμό (pulsing). Αλλά δεν έχω παρατηρήσει αυτό που λες δηλαδή φορές/λεπτό. Θα το κοιτάξω πάλι με προσοχή.

Το βιβλίο θα το δω και εγώ το βράδυ πάλι, αλλά ακριβώς επειδή όσες φορές και αν το κοίταξα βρήκα διαφορές γι αυτό και έχω ακόμα την αμφιβολία.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι γλυκα. Μανο εχεις κανει μια πολυ καλη αναλυση για το διαχωρισμο των ειδων μεταξυ τους παρολο που ειναι τοσο κοντινα.  :blush:

Αλλα υπαρχουν και ειδη που δεν εχουν απαραιτητα τα ιδια παρομοια φυλλα(σαν απο..φτερη) αλλα ποιο μακροστενα και οχι μονο, αλλα αυτα συνηθως ειναι καποιο υποειδος xenia. Βεβαια επειδη η φωτο ειναι λιγο θολη αλλα επισης με προβληματισε λιγο. Εκανα ενα μικρο search στα βιβλια και θα σας στειλω λιγο, αλλα μoιαζει με Heteroxenia και με xenia. Απιστευτα συγγενικα ειδη. Σαν γνωμη θα ηθελα οποιος εχει το βιβλιο aquarium corals του Borneman και μπορει να το δει να μας πει την γνωμη του για την φωτογραφια στην σελιδα 153. Ειναι ενα υποειδος xenia και μοιαζει επισης παρα πολυ. Ενω η Heteroxenia ειναι στη σελιδα 149.

Μανο, εαν εχεις παραλαβει τα βιβλια σου. Take a look.. :hysterical:

3989[/snapback]

Απο του Borneman και εγω εψαξα αλλα περιοριστικα στο διαβασμα μονο για τα ειδη που ανεφερε ο neon οποτε δεν ειδα τις αλλες photos που λες...εδω φανηκε η εμπειρια σου αφου τραβηξες το identification οσο δεν παει :blush: ...Πιο πολυ σαν ασκηση το εκανα και θα μου αρεσε να κανουμε και αλλα τετοια εδω μιας και ο διαχωρισμος των ειδων ειναι πολυ ενδιαφερον και δυσκολος!

Το βραδυ που θα ειμαι σπιτι θα δω και τις Photo που λες...

Neon ειναι ευκολο να βγαλεις καμια πιο κοντινη ?

Πολυ μου αρεσει αυτο :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μάνο σε όλους μας αρέσουν αυτές οι ασκήσεις :blush:

Δείτε μια κοντινότερη μπας και βγάλετε άκρη. Εγώ είδα στο σχετικό βιβλίο του Borneman τις φωτογραφίες στις σελίδες που ανέφερε ο Μάριος άλλα νομίζω ότι διαφέρει. Πολύ πιθανόν βέβαια να είναι μικρή ακόμα και να μην έχει αναπτυχθεί πλήρως (3 εκ. διάμετρος)

post-23-1131135501_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγω προσπαθησα να δω αν ειναι xenia ή Heteroxenia αλλα οι διαφορες ειναι μικρες και δεν μπορω να πω με σιγουρια...εκανα Search για διαφορες photos απο net αλλα και παλι...Μπορει να ειναι και Heteroxenia καθως οι πολυποδες μοιαζουν ισως λιγο περισσοτερο...

Η καινουργια photo ειναι πολυ καλη οποτε καποιος αλλος ισως μας πει περισσοτερα...

Βρηκα ομως ενα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ αρθρο που θα σε βοηθησει σε πολλα και ισως και στην αναγνωριση αφου εσυ το βλεπεις απο κοντα....

Δες εδω: To Pulse or Not To Pulse του Anthony Calfo και κατεβασε (και ολοι) το Video που εχει στην αρχη...αξιζει :blush:

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν κάτι βρήκα.

Πρέπει να είναι μάλλον Thalassianthus aster. Κάποιο είδος ανεμώνης.

http://zubi.merseine.nu/student/broschi/Pi...nthus-aster.jpg

http://www.meerwasser-lexikon.de/de/48/906...nthus/aster.htm

http://www.itis.usda.gov/servlet/SingleRpt...ch_value=612007

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...