Jump to content

Valerimless Reef


vales_red

Recommended Posts

Είναι γενικά ζεστό το σπίτι;ρετιρέ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα ο Βαλ ειναι καυτός άντρας... :)

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω για chillerακι θα σου ελεγα.Ποιο οργανωμενα πραγματα και ποιο σιγουρα.Στις αγγελιες τελευταια ειδα με καλη τιμη :bigemo_harabe_net-145:

Δεν παρατηρησα κατι...για στειλε κανα πμ...

Γρηγορη το σπιτι ειναι γενικα δροσερο. Απο τις 5-6 το πιανει ο ηλιος...Οχι ρετιρε...Πανω κατω δεξια αριστερα εχω διαμερισματα

Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα ο Βαλ ειναι καυτός άντρας... :)

Το άφησα ασχολίαστο βλέπεις...

Με τον ανεμιστήρες δαπέδου 45w χθες βράδυ έπεσε από 28,3 στα 27,1 μέσα σε κανά 2ωρακι.... Αλλά με φώτα κλειστά... Τώρα είδα 28,1 και τον έβαλα μπρος...να δούμε πόση ώρα θέλει...

Βασικά με 3-4 90αρακια θα μαι Οκ;

Link to comment
Share on other sites

Με τον ανεμιστήρες δαπέδου 45w χθες βράδυ έπεσε από 28,3 στα 27,1 μέσα σε κανά 2ωρακι.... Αλλά με φώτα κλειστά... Τώρα είδα 28,1 και τον έβαλα μπρος...να δούμε πόση ώρα θέλει

Μόλις έκλεισαν τα φώτα κι η θερμοκρασία ειναι στους 27,9...

Τζίφος!

Link to comment
Share on other sites

Ε τι θες να κάνει μαγικά...;Εγώ είμαι στους 26 το βράδυ,στους 28-28,5 μέρα με ένα ανεμιστιράκι μόνο.....θα πάρω chiller όμως δεν παλεύεται η ζέστα εδώ στας Αθήνας!

το ίδιο προτείνω και σε σένα φίλος!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ενα τέτοιο άνοιγμα οικονομικό μου ειναι δύσκολο να δώσω ενα 300αρι για chiller φίλος...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ρε συ...αλλά να ξέρεις ότι θα περάσεις μανίκι....στο λέω γιατί το έχω περάσει δύο φορές,πάλι καλά δίχως απώλειες!ανεμιστήρας σε κοντρόλερ και η αναπλήρωση να δουλεύει υπερωρίες!

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι το καλοκαίρι και στο παλιό ενυδρειο 150λιτρων με 2 60αρια ανεμιστηρακια ήταν όλα καλα! 28 Μαξ... Αυριο πάω να πάρω 3 90αρια και βλέπουμε...πείτε κανά καλό από plaisio κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι το καλοκαίρι και στο παλιό ενυδρειο 150λιτρων με 2 60αρια ανεμιστηρακια ήταν όλα καλα! 28 Μαξ... Αυριο πάω να πάρω 3 90αρια και βλέπουμε...πείτε κανά καλό από plaisio κτλ..

Από πλαίσιο πηρα τα δικά μου 80άρια,2 τυπους έχει 80αρια και 120αρια

Τα 80αρια πάρε αθορυβα με 1800 στροφές

Link to comment
Share on other sites

Ενα ανεμιστηρακι 140 ευρω? Ρε πατε καλα? Με 140 ευρω παιρνει 50 ανεμιστηρακια και το κανει το ενυδρειο να εξατμίζεται το νερο σε χρονο 0 ...

Link to comment
Share on other sites

Ενα ανεμιστηρακι 140 ευρω? Ρε πατε καλα? Με 140 ευρω παιρνει 50 ανεμιστηρακια και το κανει το ενυδρειο να εξατμίζεται το νερο σε χρονο 0 ...

Ναι σίγουρα ζιο,αλλά το συγκεκριμένο έχει φλοτεράκι ώστε να μην υπάρχει μεγάλη εξάτμιση,και έχει και επιλογή θερμοκρασίας.οπότε δεν είναι απλά ένας ανεμιστήρας!Συν το ότι είναι αρκετά μεγάλης διαμέτρου με αποτέλεσμα να χρειάζεσαι μόνο έναν.Ίσως κάτι DIY να βγει πιο φτηνά,αλλά σίγουρα δεν θα είναι σαν κι αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

Ποσο μεγαλης διαμέτρου?

Ποσες στροφες ειναι?

Εχει ξαναδοκιμαστεί να ξέρουμε οτι κανει δουλειά?

Εχεις διαβασει κατι αντίστοιχο σε αλλες σελιδες οτι εχει δοκιμαστεί και κανει την δουλειά που λεει?

Οχι τπτ αλλο γιατι 140 ευρω ειναι αυτα... αλλος δουλεύει μια βδομάδα για να βγακει αυτα τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Zio σίγουρα έχεις δίκιο ότι είναι ακριβοί,αλλά μπορώ να πω πως είναι εντελώς αθόρυβοι και πως κάνουν τρομερή δουλειά αν το νερό που ψύχουν έχει μεγάλη "ανοιχτή" επιφάνεια.

Το συγκεκριμένο σύστημα το έχω δει εν δράση και μόνο καλά λόγια μπορώ να πω!

Γρήγορη,αθόρυβη και συμπαγής κατασκευή,με αποσπώμενο το κοντρολεράκι και ενσωματωμένο το φλοτεράκι ελέγχου στάθμης για auto shut off.

Σκέψου π.χ. Φεύγεις διακοπές,βάζεις ένα Χ αριθμό λίτρων για αναπλήρωση,η ζέστη βαράει κόκκινα και τα ανεμιστηράκια δουλεύουν overdose.Τελειώνει το νερό της αναπλήρωσης,ξενερίζει η αντλία επιστροφής και καίγεται........δεν το πληρώνεις μετά το όλο έργο 140 ευρώ...;

Ένα παράδειγμα έφερα και εννοείτε ότι είναι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο,αλλά ποτέ δεν ξέρεις!

Φύλαγε τα ρούχα σου,να έχεις τα μισά! ;)

Edit:

Η διάμετρος του fan είναι 12 εκατοστά.

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Αντι να δώσεις 140 για το μονο..δινεις 190 και παίρνεις το τριπλό. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι και με 160 το διπλό,αυτό έχω δει και εγώ εν δράση.Το διπλό κυριολεκτικά κρατάει την θερμοκρασία με άνεση.....σκέφτομαι κι εγώ την αγορά αλλά είναι αρκετά τα μπικικίνια,και χρειάζομαι λίγο χρόνο!Όπως και να έχει,πρέπει να πάρω κάτι,γιατί θα γίνει ψαρόσουπα ο ύφαλος φέτος.....

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.809151

Φτηνό, καλό και δυνατό.

Πάρε και ένα τροφοδοτικό πολλαπλής τάσης και είσαι τζετ. Αν δεις ότι στα 12 βολτ είναι θορυβώδης, βάζεις το τροφοδοτικό στα 9 και δεν ακούγονται και βγάζουν και στροφές ίδιες με τα silent.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.809151

Φτηνό, καλό και δυνατό.

Πάρε και ένα τροφοδοτικό πολλαπλής τάσης και είσαι τζετ. Αν δεις ότι στα 12 βολτ είναι θορυβώδης, βάζεις το τροφοδοτικό στα 9 και δεν ακούγονται και βγάζουν και στροφές ίδιες με τα silent.

+ 1000

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη πηρα 3 konig 90αρια για το main display κι ενα 120 Xilence για το σαμπ...Θα το παρακολουθω στενα να δω ποσο κατεβαζουν θερμοκρασια και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη πηρα 3 konig 90αρια για το main display κι ενα 120 Xilence για το σαμπ...Θα το παρακολουθω στενα να δω ποσο κατεβαζουν θερμοκρασια και βλεπουμε...

Δεν μας νοιάζει τι εκανες..........

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας νοιάζει τι εκανες..........

μην το αποπαίρνεις το παιδί....

μπράβο αγόρι μου.....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου κανω αναφορα για προσβλητικο μνμ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...