Jump to content

Απαράδεκτοι!


Recommended Posts

Μαγαζια του τυπου να σου στελνουν ακροπορες γεματες red planaria ειναι απαραδεκτα και θα πρεπει ισως να κοιταξουμε και τη νομικη πλευρα του ζητηματος

Συγνώμη αλλά αυτό δεν ισχύει και για μαγαζιά στην υπόλοιπη Ευρώπη; Γιατί ζητάμε τα δικά μας μαγαζιά να ανεβάσουν το επίπεδο;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αυτό δεν ισχύει και για μαγαζιά στην υπόλοιπη Ευρώπη; Γιατί ζητάμε τα δικά μας μαγαζιά να ανεβάσουν το επίπεδο;

Παιδιά συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά δεν είναι καλύτερο να συνεχιστεί η συζήτηση στο θέμα του σταμάτη? Άλλωστε γι'αυτό το άνοιξε ο άνθρωπος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην Μεγάλη Βρετανία η αδειοδότηση ενώς pet shop ρυθμίζεται από νόμο που προβλέπει απο τον μέγιστο αριθμό ψαριών ανά ενυδρείο μέχρι και τις παραμέτρους που αυτά πρέπει να κρατούνται.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει και το παρακάτω:

18.2 No animal should be sold to any person under the age of 16 years who is unknown to the retailer unless that perso
n is accompanied by a parent or legal guardian or provides appropriate written consent. Subsequent sales to a juvenile
less than 16 years (but over 12 years) of age who is known to the retailer can be carried out in the absence of a parent or
legal guardian or appropriate written consent, provided the retailer is satisfied as far as possible that:
18.3 The parent/guardian would not object to the acquisition.
18.4 The juvenile is sufficiently knowledgeable as to the needs, care and nature of the species acquired
Για όποιον θέλει να διαβάσει παραπάνω στοιχεία
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπερδεύτηκες και έγραψες εδω Κωστή αντι για εδώ .

Επεσε τίποτα στην αντίληψή σου για το ποσοστό κέρδους ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν νομίζω ότι το ποσοστό κέρδους ρυθμίζεται απ'τον κανονισμό.

Αν εξυπηρετεί καλύτερα στο άλλο θέμα, ας μεταφερθεί το ποστ ελεύθερα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αναφέρθηκε ποιό πάνω για ποσοστό 15 % και μου κάνει εντύπωση .

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίζονται πολύ σημαντικά θέματα, όπως για παράδειγμα η απαγόρευση πώλησης στο δρόμο ή σε υπαίθριες αγορές, η πώληση σε άτομα κάτω των 16 ετών, επιβάλλεται χρόνος προσαρμογής πριν την πώληση κλπ ενώ προβλέπονται και πολύ αυστηρες κυρώσεις που φτάνουν μέχρι και την αφαίρεση της άδειας.

Μου κάνει εντύπωση αν υπάρχει περιορισμός στην τιμολόγηση, απ΄την στιγμή που δεν ισχύει σε βασικά είδη διατροφής πχ στα σούπερ μάρκετ όπου η αγορά είναι εντελώς ελεύθερη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά δεν είναι καλύτερο να συνεχιστεί η συζήτηση στο θέμα του σταμάτη? Άλλωστε γι'αυτό το άνοιξε ο άνθρωπος. ;)

Παναγιώτη το θέμα που άνοιξε ο Σταμάτης αφορά τα πλαφόν τιμών. Προσωπικά δεν θέλω να ανοίξω άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...