Jump to content

Daedalus Reef 630Lt


Daedalus

Recommended Posts

τα κλοουνάκια ήσυχα;

ησυχα ειναι φιλε βεβαια βαρανε πολλα χιλιομετρα τα αμοιρα

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ειναι προκληση να μπορει καποιος να διατηρησει ενα δυσκολο ψαρι στο ενυδρειο του αλλα και απο την αλλη οταν το χανεις πικραινεσαι.

ευχομαι να ειναι η τελευταια απωλεια Δημητρη και ολα να πηγαινουν ρολοι.

Η αληθεια ειναι οτι εχω χασει πολλα ψαρια απο το παλιο ενυδρειο που ειχα κι ετσι τωρα μου ερχεται πιο ομαλα....Σε ευχαριστω παντως για την ευχη σου και ελπιζω να μην εχω και σε αυτο τοσες απωλειες...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι εχω χασει πολλα ψαρια απο το παλιο ενυδρειο που ειχα κι ετσι τωρα μου ερχεται πιο ομαλα....Σε ευχαριστω παντως για την ευχη σου και ελπιζω να μην εχω και σε αυτο τοσες απωλειες...!!!!!

Οι πολλές απώλειες σημαίνει ότι κάτι δεν κάνεις σωστά.Η κάτι φταίει.

Ψάξε να δεις τι φταίει γιατί είναι κρίμα να μην χαιρεσε το χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψάρι, αλλά τρομερό ενυδρείο!

Πάμε γι'άλλα! Εγώ πλέον δεν στοκάρω άλλα ψάρια... Μόνο κοράλια...

σωστος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δημιουργήσει ένα ενυδρειο με φόντα να παει πολυ μπροστά , θέλει απλα υπομονή απο μεριά σου. Κράτα τις ρουτίνες σου και την σταθερότητα στο σύστημα σου και ο χρόνος θα σε δικαιώσει.

Μου αρεσει ΤΡΕΛΛΑ!!!

Στοκαρε με μετρο και σιγα σιγα... μην βιαζεσαι φιλε..

Και συμφωνώ πολυ με τον Γιάννη σε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Οι απωλειες παντα ειναι μεσα στο προγραμμα δημητρη μου!

Ειδικα οταν αφορουν και σε τοσο δυσκολα ψαρακια εχουν και πολλες πιθανοτητες!

Εγω θα ελεγα να το ξαναδοκιμασεις αλλα οπως ειπε ο γρηγορης να τρωει το ψαρι ηδη!

Ειχα κρατησει και εγω moorish για αρκετο καιρο αλλα ετρωγε μπιλιες και bloodworms απο την πρωτη μερα.

Το αν τρωει ειναι πολυ βασικο γι'αυτο το ψαρι γιατι οσον αφορα στις ασθενειες ειναι αρκετα ανθεκτικο ;)

Ακομα δεν μπορω να συνειδητοποιησω το ποσο τελειο στησιμο καταφερες να κανεις!!!!

Γινεται πανεμορφο μερα με τη μερα και οταν θα εισαι ετοιμος και για τα αλλα στοκαρισματα θα γινει ακομα πιο ομορφο!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατάφερα να διαβάσω όλα τα ποστ ή μάλλον βρήκα λίγο χρόνο.

Πολύ καλός εξοπλισμός σε όλα και ωραίο στήσιμο στο βράχο.

Στο δικό μου ενυδρείο ξέχασα ότι θα βάλω sps και έφτιαξα ένα ωραίο ενυδρείο με βράχια.

Άλλοι , βλέπουν το ενυδρείο τους όπως θα είναι σε 3 χρόνια και βάζουν τον ανάλογο βράχο όπως ο Δημήτρης.

Άλλοι, όπως εγώ, έβαλαν τόσο πολύ βράχο ώστε να είναι έτοιμοι , σε 3 χρόνια , να φιλοξενήσουν ακόμα και Venustus Chichlid.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατάφερα να διαβάσω όλα τα ποστ ή μάλλον βρήκα λίγο χρόνο.

Πολύ καλός εξοπλισμός σε όλα και ωραίο στήσιμο στο βράχο.

Στο δικό μου ενυδρείο ξέχασα ότι θα βάλω sps και έφτιαξα ένα ωραίο ενυδρείο με βράχια.

Άλλοι , βλέπουν το ενυδρείο τους όπως θα είναι σε 3 χρόνια και βάζουν τον ανάλογο βράχο όπως ο Δημήτρης.

Άλλοι, όπως εγώ, έβαλαν τόσο πολύ βράχο ώστε να είναι έτοιμοι , σε 3 χρόνια , να φιλοξενήσουν ακόμα και Venustus Chichlid.

Τα venustus δεν θελουν τοσο πολυ βραχο.

:P

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη μπορεις παντα να το ξαλαφρωσεις απο τον πολυ βραχο!! :bigemo_harabe_net-64:

Οντως τα καλυτερα στησιματα γινονται οταν βλεπεις λιγο πιο μπροστα και φανταζεσαι το aquascape ΑΠΟ τα κοραλια που θα βαζεις οχι και απο το σχημα που θα δωσεις στο βραχο ;)

edit

Εαν εχεις λιγο χρονο και διαθεση κανε μια παρουσιαση του ενυδρειου σου.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου ............................ ούτε τα venustus δεν θέλουν τόσο βράχο.

Link to comment
Share on other sites

Mad 23 :

Χρόνο έχω λίγο. Διάθεση δεν έχω .

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο φιλε,εχεις κανει πολυ καλη δουλεια(τρομερη).Απο πολυ αρχη φαινεται που θα παει το πραγμα και ειμαι σιγουρος πως το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει.Καλη συνεχεια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατάφερα να διαβάσω όλα τα ποστ ή μάλλον βρήκα λίγο χρόνο.

Πολύ καλός εξοπλισμός σε όλα και ωραίο στήσιμο στο βράχο.

Στο δικό μου ενυδρείο ξέχασα ότι θα βάλω sps και έφτιαξα ένα ωραίο ενυδρείο με βράχια.

Άλλοι , βλέπουν το ενυδρείο τους όπως θα είναι σε 3 χρόνια και βάζουν τον ανάλογο βράχο όπως ο Δημήτρης.

Άλλοι, όπως εγώ, έβαλαν τόσο πολύ βράχο ώστε να είναι έτοιμοι , σε 3 χρόνια , να φιλοξενήσουν ακόμα και Venustus Chichlid.

Το ίδιο λάθος έκανα κι εγώ στην αρχή....μην μασάς!Ξεκίνα να στέλνεις βράχο στο sub.....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με όσους σου είπαν να μην βιάζεσαι!

Άσε το ενυδρείο σου να οριμάσει και στόκαρε σιγά σιγά και ψάρια και κοράλια!

Ηδη χτο έχεις παρακάνει.Το να ξαναδοκιμάσεις idol και ειδικα σε αυτή την φάση IMHO θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα 1000% και εκεί θα είσαι πολύ φάουλ.

Το ενυδρείο σου είναι άκόμα σε εμβρυακή κατάσταση

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με όσους σου είπαν να μην βιάζεσαι!

Άσε το ενυδρείο σου να οριμάσει και στόκαρε σιγά σιγά και ψάρια και κοράλια!

Ηδη χτο έχεις παρακάνει.Το να ξαναδοκιμάσεις idol και ειδικα σε αυτή την φάση IMHO θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα 1000% και εκεί θα είσαι πολύ φάουλ.

Το ενυδρείο σου είναι άκόμα σε εμβρυακή κατάσταση

Το έχει παρακάνει??? Πως?? έχει 10 (μόνο τα 2 είναι ποιο μεγάλα τα αλά είναι έμβρυα..)ψάρια σε 600+ λίτρα ενυδρείο με βιολογία από το προηγούμενο που έτρεχε 2 χρόνια…

Crazy_Beaver Πως το παρακάνεις δηλαδή?? Μην με παρεξηγήσεις σε ρωτώ απλά για να μαθαίνω!!

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικά ίσως να είναι έτοιμο,απλά δεν έχει ωριμάσει για δύσκολα ψάρια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βιολογικά ίσως να είναι έτοιμο,απλά δεν έχει ωριμάσει για δύσκολα ψάρια

νομιζω οτι ειναι ακριβως αυτο !! :)

Link to comment
Share on other sites

Το έχει παρακάνει??? Πως?? έχει 10 (μόνο τα 2 είναι ποιο μεγάλα τα αλά είναι έμβρυα..)ψάρια σε 600+ λίτρα ενυδρείο με βιολογία από το προηγούμενο που έτρεχε 2 χρόνια…

Crazy_Beaver Πως το παρακάνεις δηλαδή?? Μην με παρεξηγήσεις σε ρωτώ απλά για να μαθαίνω!!

Το part με την μεταφορά από το προηγούμενο ενυδρείο το είχα χάσει, και θυμάμαι πολλά ασπρα κομάτια στις φώτος από το scape.Δλδ όλα τα ψάρια ήταν στρωμένα από το προηγούμενο;

Νόμιζα ότι είναι όλα φρέσκα αλλά η άποψή μου είναι ακόμα και η μεταφορά πρέπει να γίνεται σταδιακά γτ μια στραβή να σου κάτσει μπορεί να ξεκινήσει κατρακύλα.Το ενυδρείο ουσιαστηκά τρέχει ένα μήνα και είχε ήδη idol μέσα.Αν ήταν πιο όριμο θα είχε κανα σφουγκαράκι να τσιμπίσει ας πούμε.

Βιολογικά ίσως να είναι έτοιμο,απλά δεν έχει ωριμάσει για δύσκολα ψάρια

νομιζω οτι ειναι ακριβως αυτο !! :)

Με καλύψανε τα παιδιά

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Το moorish οσο και παλιος να ηταν ο βραχος δεν θα μπορουσε να ζησει μονο απο τα σφουγγαρια.

Η ποσοστητα των σπογγων που εχουμε στα ενυδρεια μας δεν αρκει για να αποτελεσει βασικη η' μοναδικη πηγη τροφης για ενα idol,ισως

αν το ενυδρειο ειναι 5-10 τονους και εχει τονους βραχου.

Οσους σπογγους και να ειχε θα τους ειχε καθαρισει σε λιγες μερες και μετα παλι θα ξαναπειναγε.

Το λαθος με το συγκεκριμενο ψαρι ειναι οτι δεν ετρωγε απο την αρχη.

Ετσι κ αλλιως απο ασιτια χαθηκε οχι απο καποια ασθενεια.(απ'οτι καταλαβα με βαση οσα ανεφερε ο δημητρης)

Το αν ενα ενυδρειο ειναι ωριμο η' οχι το κρινεται απο πολλους παραγοντες.

Και τι εννοουμε ακριβως οταν λεμε οτι ενα ενυδρειο ειναι ωριμο?

Σε τι αναφερομαστε ακριβως?Αυτη ειναι πολυ μεγαλη συζητηση

Link to comment
Share on other sites

Το moorish οσο και παλιος να ηταν ο βραχος δεν θα μπορουσε να ζησει μονο απο τα σφουγγαρια.

Η ποσοστητα των σπογγων που εχουμε στα ενυδρεια μας δεν αρκει για να αποτελεσει βασικη η' μοναδικη πηγη τροφης για ενα idol,ισως

αν το ενυδρειο ειναι 5-10 τονους και εχει τονους βραχου.

Οσους σπογγους και να ειχε θα τους ειχε καθαρισει σε λιγες μερες και μετα παλι θα ξαναπειναγε.

Το λαθος με το συγκεκριμενο ψαρι ειναι οτι δεν ετρωγε απο την αρχη.

Ετσι κ αλλιως απο ασιτια χαθηκε οχι απο καποια ασθενεια.(απ'οτι καταλαβα με βαση οσα ανεφερε ο δημητρης)

Το αν ενα ενυδρειο ειναι ωριμο η' οχι το κρινεται απο πολλους παραγοντες.

Και τι εννοουμε ακριβως οταν λεμε οτι ενα ενυδρειο ειναι ωριμο?

Σε τι αναφερομαστε ακριβως?Αυτη ειναι πολυ μεγαλη συζητηση

Συμφωνώ σε όλα οσα λές!

Φυσικά και θα τα ξέκανε πολύ γρήγορα αλλά θα είχε μια λιγοστή πηγη τροφής μέχρι να προσαρμοστεί!Εξάλλου ο daedalus λέει ότι έτρωγε στο μαγαζί,

Αν και για το συγκεκριμένο ψάρι ξέρουμε ότι οι πιθανότητες είναι εις βάρος μας!

Για την ωρίμανση και πάλι συμφωνώ γι αυτό και το καλύτερο ΙΜΗΟ είναι σιγούλια σιγούλια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω δοκιμασει το ψαρακι αυτο 3 φορες τα λεω αυτα crazy.

Τις 2 που δεν ετρωγαν τα εχασα και εγω απο ασιτια αφου πρωτα μου εκαναν το βραχο γυαλι απο τα σφουγγαρια

μεσα σε διαστημα 2-3 ημερων.Παρολαυτα δεν εφαγαν ποτε.Τα ενυδρεια ετρεχαν αρκετα καιρο.

Το τριτο(ακομα το μετανοιωνω που το εδωσα και δεν το κρατησα να το εχω μαζι με το tang που εχω τωρα) ενω μπηκε στο

ενυδρειο που ετρεχε μονο 3-4 μηνες εφαγε αμεσως αφου απο το μαγαζι ετρωγε μπιλιες και bloodworms και με το

που τα ειδε να πεφτουν στο νερο εφαγε απο τη δευτερη μερα.

Θελω να πως πως το αν θα φαει το moorish δεν εξαρταται καθολου απο το αν ειναι ωριμο το ενυδρειο αλλα

απο τις συνθηκες(τι τροφη ριχνουμε,τι αλλα ψαρακια εχουμε και φυσικα την τυχη και το χαρακτηρα του ψαριου) και το αν εχει

φαει στο μαγαζι(οχι μια η' δυο φορες αλλα οποτε πεσει μεσα τροφη να φαει κανονικα).

Ειναι και πολυ αργος και περιεργος στον τροπο που τρωει και αν εχουμε πολλα αλλα ψαρια που εχουν μαθει στο φαγητο τον τρομαζουν.

Ξερεις πως τρωνε τα tang κτλ...δεν βλεπουν μπροστα τους! :D

Αυτος ειναι πιο ντελικατος...παει αργα και χαλαρα σε σχεση με αυτα!

Συμφωνω ομως οτι καποια πραγματα θελουν το χρονο τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...