Jump to content

Daedalus Reef 630Lt


Daedalus

Recommended Posts

Πάνω σε αυτές τις περιπτώσεις όταν έχουμε να κάνουμε με περίεργα ψάρια στην διατροφή δεν είναι καλό να τα ταίζουμε την ίδια τροφή με του καταστήματος αφού βλέπουμε ότι την τρώνε?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω δοκιμασει το ψαρακι αυτο 3 φορες τα λεω αυτα crazy.

Τις 2 που δεν ετρωγαν τα εχασα και εγω απο ασιτια αφου πρωτα μου εκαναν το βραχο γυαλι απο τα σφουγγαρια

μεσα σε διαστημα 2-3 ημερων.Παρολαυτα δεν εφαγαν ποτε.Τα ενυδρεια ετρεχαν αρκετα καιρο.

Το τριτο(ακομα το μετανοιωνω που το εδωσα και δεν το κρατησα να το εχω μαζι με το tang που εχω τωρα) ενω μπηκε στο

ενυδρειο που ετρεχε μονο 3-4 μηνες εφαγε αμεσως αφου απο το μαγαζι ετρωγε μπιλιες και bloodworms και με το

που τα ειδε να πεφτουν στο νερο εφαγε απο τη δευτερη μερα.

Θελω να πως πως το αν θα φαει το moorish δεν εξαρταται καθολου απο το αν ειναι ωριμο το ενυδρειο αλλα

απο τις συνθηκες(τι τροφη ριχνουμε,τι αλλα ψαρακια εχουμε και φυσικα την τυχη και το χαρακτηρα του ψαριου) και το αν εχει

φαει στο μαγαζι(οχι μια η' δυο φορες αλλα οποτε πεσει μεσα τροφη να φαει κανονικα).

Ειναι και πολυ αργος και περιεργος στον τροπο που τρωει και αν εχουμε πολλα αλλα ψαρια που εχουν μαθει στο φαγητο τον τρομαζουν.

Ξερεις πως τρωνε τα tang κτλ...δεν βλεπουν μπροστα τους! :D

Αυτος ειναι πιο ντελικατος...παει αργα και χαλαρα σε σχεση με αυτα!

Συμφωνω ομως οτι καποια πραγματα θελουν το χρονο τους.

Χρήσιμες πληροφορίες για αυτό το ψάρι

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους εσάς που μπαίνετε στον κόπο να μου γράφετε τις απόψεις σας για οποιοδήποτε θέμα αφορά το χόμπυ μας.

Κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό και κάθε ένας απο εμάς λειτουργεί διαφορετικά. Για εμένα σημασία εχει να απολαμβάνω αυτο που κάνω και όχι να αγχώνομαι για το αν θα μου κρατήσει ένα κοράλι ή μια ανεμώνη. Στα ψάρια η αλήθεια είναι οτι έχω κάποιους παραπάνω ενδοιασμούς και όταν χάνω κάποιο στεναχωριέμαι περισσοτέρο. Παρόλαυτά γνωρίζω καλά πως το χόμπυ που έχω επιλέξει έχει και αυτες τις παραμέτρους.

Κατά τη γνώμη μου πάντα ,αν και δεν έχω πολλές γνώσεις καθότι ασχολούμαι μόνο δύο χρόνια με το θαλασσινό, δεν υπάρχει ώριμο και ανώριμο ενυδρείο όσον αφορά τα ψάρια. Παίζει πάντα και ο παράγοντας τύχη. Ο moorish είναι ένα ψάρι που μου άρεσε ανέκαθεν, ήξερα απο την αρχή τις δυσκολίες που έχει. Ίσως όχι τώρα αλλά στο μέλλον θα ήθελα να ρισκάρω και να πάρω πάλι. Γιατί για εμένα αυτό έχει ουσία να ρισκάρω να κρατήσω κάτι που μου αρέσει όσο δύσκολο κι αν είναι.

Σέβομαι όλες τις απόψεις και συμβουλές σας γιατί με αυτό τον τρόπο μαθαίνω και γίνομαι καλύτερος.

Έγινε επεξεργασία - Daedalus
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους εσάς που μπαίνετε στον κόπο να μου γράφετε τις απόψεις σας για οποιοδήποτε θέμα αφορά το χόμπυ μας.

Κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό και κάθε ένας απο εμάς λειτουργεί διαφορετικά. Για εμένα σημασία εχει να απολαμβάνω αυτο που κάνω και όχι να αγχώνομαι για το αν θα μου κρατήσει ένα κοράλι ή μια ανεμώνη. Στα ψάρια η αλήθεια είναι οτι έχω κάποιους παραπάνω ενδοιασμούς και όταν χάνω κάποιο στεναχωριέμαι περισσοτέρο. Παρόλαυτά γνωρίζω καλά πως το χόμπυ που έχω επιλέξει έχει και αυτες τις παραμέτρους.

Κατά τη γνώμη μου πάντα ,αν και δεν έχω πολλές γνώσεις καθότι ασχολούμαι μόνο δύο χρόνια με το θαλασσινό, δεν υπάρχει ώριμο και ανώριμο ενυδρείο όσον αφορά τα ψάρια. Παίζει πάντα και ο παράγοντας τύχη. Ο moorish είναι ένα ψάρι που μου άρεσε ανέκαθεν, ήξερα απο την αρχή τις δυσκολίες που έχει. Ίσως όχι τώρα αλλά στο μέλλον θα ήθελα να ρισκάρω και να πάρω πάλι. Γιατί για εμένα αυτό έχει ουσία να ρισκάρω να κρατήσω κάτι που μου αρέσει όσο δύσκολο κι αν είναι.

Σέβομαι όλες τις απόψεις και συμβουλές σας γιατί με αυτό τον τρόπο μαθαίνω και γίνομαι καλύτερος.

Τα ειπες ωραια φιλε μου αν και πλεον ισως πρεπει να αναλογηστουμε κατα ποσο ειναι σωστο να ρισκαρουμε χανοντας ενα ζωντανο την ζωη του ... οχι πως φυσικα δεν εχω χασει και δεν εχω ρισκαρει εις βαρος των ζωντανων απλα ειδικα στα ψαρια η στενοχωρια ειναι μεγαλη..... περα απο αυτο το moorish ειναι ψαρουκλα !! σου ευχομαι να πετυχει το επομενο !!! καλη συνεχεια !! :):D

Link to comment
Share on other sites

Τα ειπες ωραια φιλε μου αν και πλεον ισως πρεπει να αναλογηστουμε κατα ποσο ειναι σωστο να ρισκαρουμε χανοντας ενα ζωντανο την ζωη του ... οχι πως φυσικα δεν εχω χασει και δεν εχω ρισκαρει εις βαρος των ζωντανων απλα ειδικα στα ψαρια η στενοχωρια ειναι μεγαλη..... περα απο αυτο το moorish ειναι ψαρουκλα !! σου ευχομαι να πετυχει το επομενο !!! καλη συνεχεια !! :):D

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου, αν και πάνω κάτω το ίδιο ακριβώς λέμε όσον αφορά τις απώλειες ψαριών. Βέβαια όμως να μην ξεχνάμε πώς όσοι έχουμε επιλέξει αυτό το χόμπυ γνωρίζουμε καλά πως βάζοντας ένα ψαράκι στο ενυδρείο μας το ποσοστό επιβίωσης τους είναι 50-50 και δυστυχώς κάποιες φορές τα ποσοστά είναι εις βάρος τους...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου, αν και πάνω κάτω το ίδιο ακριβώς λέμε όσον αφορά τις απώλειες ψαριών. Βέβαια όμως να μην ξεχνάμε πώς όσοι έχουμε επιλέξει αυτό το χόμπυ γνωρίζουμε καλά πως βάζοντας ένα ψαράκι στο ενυδρείο μας το ποσοστό επιβίωσης τους είναι 50-50 και δυστυχώς κάποιες φορές τα ποσοστά είναι εις βάρος τους...!!!!

+10000

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου, αν και πάνω κάτω το ίδιο ακριβώς λέμε όσον αφορά τις απώλειες ψαριών. Βέβαια όμως να μην ξεχνάμε πώς όσοι έχουμε επιλέξει αυτό το χόμπυ γνωρίζουμε καλά πως βάζοντας ένα ψαράκι στο ενυδρείο μας το ποσοστό επιβίωσης τους είναι 50-50 και δυστυχώς κάποιες φορές τα ποσοστά είναι εις βάρος τους...!!!!

:bigemo_harabe_net-117: με επιασε το οικολογικο μου πνευμα .... συμφωνω σε ολα !

Έγινε επεξεργασία - giannisss
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αντε ρε δημητρη...να σε παρακαλαμε θες? :bigemo_harabe_net-82:

Ειχα τραβηξει πολλες φωτογραφιες Μιχαλη απο το κινητο μου αλλα δεν το προσεχα και το εχασα....υπομονη λιγο να φορτισει η καμερα και αρχιζει το ανεβασμα

Link to comment
Share on other sites

Πες ποτε θα ανεβασεις να παω να παρω "τζελινια" και πατατακια να τσιμπαω,βλεπωντας τις φωτο δημητρη! :D

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146:

Τον ζευγαρωνεις??ΜΕΓΕΙΑΑΑΑΑ τον πανεμορφο ρε δημητρη!!!...οπως καταλαβες ενθουσιαστηκα...συγχωρεσε με! :bigemo_harabe_net-74:

Και το βασικοτερο.....φτου φτου φτου!!Ξερω και να ξεματιαζω αν χρειαστεις!! :P

Φαινεται σε τρομερη κατασταση ο κουκλος!Απο που τον πηρες?(αν θες λες ε αλλιως πες πως δεν ρωτησα :P )

Ακομα δεν μπορω να συνειδητοποιησω το ποσο τελειο πετυχες το στησιμο ρε φιλε!!

Για πολλοστη φορα μπραβο σου για ολα!!

Θα γινει διαμανταρα!!

Link to comment
Share on other sites

ρε μαγκα δημητρη πολλα μπραβο ειμουνα σιγουρος οτι ετσι θα γινοτανε γιατι σου παει πολλα μπραβο φιλε να τον χαιρεσε τον γοη,τρωει? :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι να λεμε τωρα ο ανθρωπος εχει φτιαξει μεχρι και διαδρομο απογειωσης και προσγειωσης!φαινεται καθαρα στην τελευταια φωτο τι να λεμε τωρα!

δημητρη μου ενα μεγαλο φτου φτου και απο μενα εχεις!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι να λεμε τωρα ο ανθρωπος εχει φτιαξει μεχρι και διαδρομο απογειωσης και προσγειωσης!φαινεται καθαρα στην τελευταια φωτο τι να λεμε τωρα!

δημητρη μου ενα μεγαλο φτου φτου και απο μενα εχεις!!

χααχαχχαχαχααχχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε Μιχαλη τον κουκλο τον πειρα απο ενα γνωστο (λεπτομερειες απο κοντα θα πουμε).

Ok δημητρη τα λεμε απο κοντα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια, Φιλε Νικο ο ψαρις μονο εμενα δεν εχει φαει .......

Και για οποιον ενδιαφερεται οπως ειπε ο φιλος reefkeeper παραδιδονται μαθηματα απογειωσεις........χααχαχαχααχααχχαχχααχαχ

Link to comment
Share on other sites

μου αρέσει πολύ το στήσιμο !!! ξανά μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...