Jump to content

Μόνον εγώ ενοχλούμαι?


filoxenos

Recommended Posts

Δεν εχει νοημα να απανταμε...οσο προλαβαινουμε εξαφανιζουμε Post... και δεν ειναι μονο οσα φαινονται.. υπαρχουν και πολλα υβριστικα PM.

Γιωργο Μαυρο και παρεα...σταματηστε να κανετε νεους λογαριασμους! Θα γινονται ολοι ban... ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Και να κάνουν τι? Λογοκρισία στα posts?

Δεν ειμαστε καλα μου φαινεται!

Ο καθένας έχει την προσωπικότητα του, εκφράζετε όπως μπορεί, και κανείς δεν θα του το στερήσει αυτό.

Δεν ειναι εγκυκλοπαίδεια εδω μέσα. Forum συζητήσεων ειναι.

Ο καθένας εκφράζει την γνώμη του, την σκέψη του, όσο απλοικη και αν ειναι, όσο χαζή ή εξυπνη.

Απο εκει και πέρα, διαβάζεις , κρινεις και πράτεις.

Αλλιως δεν εχει λόγο υπαρξης το Forum...

Φίλε andreasp, έχω την εντύπωση από την άποψη που διατυπώνεις, ότι εστιάζεις σε λάθος σημείο, το οποίο δεν θίχτηκε καθόλου, τουλάχιστον σε αυτό το θέμα και από εμένα. Θέλω προσεκτικά να δεις περί τίνος μιλάμε, γιατί η παράμετρος; που θέτεις (αυτή της λογοκρισίας) είναι πολύ σοβαρή υπόθεση και θα συμφωνήσω μαζί σου σε γενικές γραμμές, ότι ο καθένας πρέπει να μπορεί να εκφράζει τη γνώμη του ανεξάρτητα από το επίπεδό του. Αρκεί βέβαια να το κάνει μέσα στα όρια των θεσμοθετημένων κανόνων, που όλοι αποδεχόμαστε με την εγγραφή μας (αλλιώς δεν έχει νόημα η όποια εγγραφή μας εδώ).

Το πρόβλημα δεν είναι το "χαμηλό επίπεδο" κάποιων μηνυμάτων. Αυτό θέλω να γίνει σαφές.

Το πρόβλημα είναι η κατ' εκτίμησίν μου (και απ' ότι φαίνεται ταυτόχρονη εκτίμηση και πολλών άλλων, αλλά κυρίως και των υπευθύνων του φόρουμ) ότι έγινε μια "επίθεση" δεκάδων μηνυμάτων με συγκεκριμένη πρόθεση και σκοπό, η οποία ταυτόχρονα δεν ήταν εποικοδομητική συμμετοχή στις συζητήσεις, αλλά "άλλου παπά ευαγγέλιο"... (επιτρέψτεμου να αποφύγω τον οποιονδήποτε χαρακτηρισμό). Δεν πρόκειται δηλαδή για κριτική του "χαμηλού" επιπέδου κάποιων συμμετεχόντων και αφορισμό τους λόγω ρατσιστικών ή ελιτίστικων απωθημένων του γράφοντος ή και των υπολοίπων που δυσανασχέτησαν, αλλά για ενόχληση και αντίδραση, που προήλθε από την πρόθεση της ομάδας των "γνωστών αγνώστων" και του αποτελέσματος της πρακτικής τους.

Οι λόγοι της πρόθεσης είναι εμφανείς και κατανοητοί (μικρή ηλικία, αδυναμία σωστής κρίσης και χειρισμών, ανωριμότητα, επίδειξη κλπ κλπ) όπου θα μπορούσα να πω ότι συγχωρούνται κιόλας... Το αποτέλεσμά τους όμως, πρέπει να αντιμετωπισθεί. Φαντάζομαι το καταλαβαίνεις αυτό και ελπίζω να συμφωνείς. Γιατί δεν μπορεί η ανωριμότητα κάποιου να εκφράζεται με τρόπο που γίνεται εμφανώς ενοχλητικός σε πολλούς.

Πρόσεξε, δεν λέω ότι κρίνεται η ανωριμότητα, αλλά η λάθος έκφρασή της.

Δεν κρίνεται η απλοϊκή σκέψη ή η άγνοια, αλλά η πρόθεσή της να προβληθεί με ενοχλητικό και λάθος τρόπο.

Υπάρχουν δεκάδες μηνύματα στο Aquazone που μπορούν να χαρακτηρισθούν όπως λες: "χαζή, απλοϊκή σκέψη"... Δεν ενόχλησαν όμως με την παρουσία τους, ίσα-ίσα που πολλές φορές μάλιστα έγιναν και κίνητρο για κάποιους να ξεκινήσουν προσπάθεια για να βοηθήσουν να εξελιχθεί αυτή η σκέψη σε κάτι καλύτερο.

Εδώ όμως μιλάμε για άλλο πράγμα...

..."Θεωρώ ότι δεν είναι καλό για το κύρος του Aquazone, να υφίσταται αυτή τη κατάσταση."

Να βάλουμε "πόρτα" τότε. Μας αρέσει η φάτσα σου, μπαίνεις... δεν μας αρέσει δεν μπαίνεις.

Να σοβαρευτούμε λίγο, και να μην δημιουργουμε θέμα , εκεί που δεν υπάρχει.

Δεν τίθεται θέμα πόρτας andreasp. Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο. Και όπως είδες τελικά από τις απαντήσεις αλλά και από τις ενέργειες των υπευθύνων του φόρουμ, υπήρχε θέμα. Δεν ήταν μόνο δικό μου πρόβλημα.

Αν επιμένεις πάντως, εγώ θα πάω να κοιταχτώ, για να σου κάνω το χατίρι... ;):D

Υ.Σ.: Θα ήθελα να ελπίζω ότι οι παραπάνω διευκρινήσεις μπορεί να βοηθήσουν και τον φίλο μας - που ξανα-εμφανίστηκε ως κλώνος του εαυτού του - να καταλάβει "τι και πως" και να μπορέσει να συνυπάρξει τελικά μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα να απανταμε...οσο προλαβαινουμε εξαφανιζουμε Post... και δεν ειναι μονο οσα φαινονται.. υπαρχουν και πολλα υβριστικα PM.

Γιωργο Μαυρο και παρεα...σταματηστε να κανετε νεους λογαριασμους! Θα γινονται ολοι ban... ευχαριστω!

Μάνο δε ξέρω κατα πόσο μπορεί κάποιος να τα βγάλει πέρα με τα παιδιά, με τα πιστσιρίκια. Αυτοί τώρα βρήκαν παιχνίδι και θα φτοιχνουν email και κατεπέκταση λογαριασμούς με νούμερα 3,4 .... n

Δυστυχώς φοβάμαι πως σε σχέση ποιός θα βαρεθεί πρώτος εσείς να σβήνετε ή αυτοί να γράφουν φοβάμαι πως ούτως ή άλλως το forum θα βγει χαμένο. Αφού πολύτιμος χρόνος σας θα χάνετε για παιδιαρίσματα.

Δυστυχώς το μόνο που μπορώ να ευχηθώ εδώ που φτάσαμε είναι κουράγιο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι ειναι οι "γνωστοι-αγνωστοι" ?

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Ποιοι ειναι οι "γνωστοι-αγνωστοι" ?

Κάτι κουκουλοφόροι που πετάνε πέτρες στις διαδηλώσεις και καίνε αυτοκίνητα κι η αστυνομία τους ξέρει αλλά δεν κάνει τίποτα γιατί τους συμφέρει ώστε να περνάνε την προπαγάνδα τους κι είναι πολύ πιθανό να είναι κι οι ίδιοι. (LOOOOOOL, η φοιτητική ζωή με έχει επηρεάσει...!)

Οι γνωστοί-άγνωστοι στην περίπτωση μας είναι μια παρέα φίλων μικρής ηλικίας οι οποίοι αντιμετωπίζουν το φόρουμ ως χώρο διασκέδασης, ενώ παράλληλα ξεφαντώνουν αρκετές φορές με τρόπο που αντιβαίνει στους κανόνες του φόρουμ, συχνά με προσβλητικό τρόπο απέναντι σε άλλα μέλη. Με δεδομένο ότι η κατάσταση πλέον έχει ξεφύγει και δεν αφορά εμάς τα απλά μέλη, ας μην ασχοληθούμε άλλο με το θέμα και ας αφήσουμε την ομάδα του ΑΖ να κάνει τη δουλειά της όπως νομίζει καλύτερα. ;)

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

...Με δεδομένο ότι η κατάσταση πλέον έχει ξεφύγει και δεν αφορά εμάς τα απλά μέλη, ας μην ασχοληθούμε άλλο με το θέμα και ας αφήσουμε την ομάδα του ΑΖ να κάνει τη δουλειά της όπως νομίζει καλύτερα. ;)

Σωστή θέση και να ευχηθώ σε όλα τα παιδιά που έχουν στις πλάτες τους τον άχαρο αυτό ρόλο, καλή δύναμη. :D

Link to comment
Share on other sites

Ντινο δεν εισαι ο μονος που ενοχλησε,

ολοι ειμαστε ενοχλημενοι και ειδικα αυτοι που ασχολουμαστε στα σοβαρα με το forum.

Παντος περα απο την πλακα κατι πρεπει να γινει...

Ακριβος ετσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω συμφωνω απολυτα φιλε filoxene αν και ειμαι καινουριως και δεν γνωριζω για το παρελθον

Θα σε συμβούλευα, λοιπόν, να μην επιτρέψεις άλλη φορά, σε "εξωενυδρειακούς" παράγοντες, που ενδιαφέρονται μόνο για τον χαβαλέ, να σου σταθούν εμπόδιο στην απόκτηση των γνώσεων που χρειάζεσαι.

Γιατί μόνο έτσι θα εξελιχθείς στο χόμπι μας, που φαίνεται ότι πραγματικά αγαπάς.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε andreasp, έχω την εντύπωση από την άποψη που διατυπώνεις, ότι εστιάζεις σε λάθος σημείο, το οποίο δεν θίχτηκε καθόλου, τουλάχιστον σε αυτό το θέμα και από εμένα. Θέλω προσεκτικά να δεις περί τίνος μιλάμε, γιατί η παράμετρος; που θέτεις (αυτή της λογοκρισίας) είναι πολύ σοβαρή υπόθεση και θα συμφωνήσω μαζί σου σε γενικές γραμμές, ότι ο καθένας πρέπει να μπορεί να εκφράζει τη γνώμη του ανεξάρτητα από το επίπεδό του. Αρκεί βέβαια να το κάνει μέσα στα όρια των θεσμοθετημένων κανόνων, που όλοι αποδεχόμαστε με την εγγραφή μας (αλλιώς δεν έχει νόημα η όποια εγγραφή μας εδώ).

Το πρόβλημα δεν είναι το "χαμηλό επίπεδο" κάποιων μηνυμάτων. Αυτό θέλω να γίνει σαφές.

Το πρόβλημα είναι η κατ' εκτίμησίν μου (και απ' ότι φαίνεται ταυτόχρονη εκτίμηση και πολλών άλλων, αλλά κυρίως και των υπευθύνων του φόρουμ) ότι έγινε μια "επίθεση" δεκάδων μηνυμάτων με συγκεκριμένη πρόθεση και σκοπό, η οποία ταυτόχρονα δεν ήταν εποικοδομητική συμμετοχή στις συζητήσεις, αλλά "άλλου παπά ευαγγέλιο"... (επιτρέψτεμου να αποφύγω τον οποιονδήποτε χαρακτηρισμό). Δεν πρόκειται δηλαδή για κριτική του "χαμηλού" επιπέδου κάποιων συμμετεχόντων και αφορισμό τους λόγω ρατσιστικών ή ελιτίστικων απωθημένων του γράφοντος ή και των υπολοίπων που δυσανασχέτησαν, αλλά για ενόχληση και αντίδραση, που προήλθε από την πρόθεση της ομάδας των "γνωστών αγνώστων" και του αποτελέσματος της πρακτικής τους.

Οι λόγοι της πρόθεσης είναι εμφανείς και κατανοητοί (μικρή ηλικία, αδυναμία σωστής κρίσης και χειρισμών, ανωριμότητα, επίδειξη κλπ κλπ) όπου θα μπορούσα να πω ότι συγχωρούνται κιόλας... Το αποτέλεσμά τους όμως, πρέπει να αντιμετωπισθεί. Φαντάζομαι το καταλαβαίνεις αυτό και ελπίζω να συμφωνείς. Γιατί δεν μπορεί η ανωριμότητα κάποιου να εκφράζεται με τρόπο που γίνεται εμφανώς ενοχλητικός σε πολλούς.

Πρόσεξε, δεν λέω ότι κρίνεται η ανωριμότητα, αλλά η λάθος έκφρασή της.

Δεν κρίνεται η απλοϊκή σκέψη ή η άγνοια, αλλά η πρόθεσή της να προβληθεί με ενοχλητικό και λάθος τρόπο.

Υπάρχουν δεκάδες μηνύματα στο Aquazone που μπορούν να χαρακτηρισθούν όπως λες: "χαζή, απλοϊκή σκέψη"... Δεν ενόχλησαν όμως με την παρουσία τους, ίσα-ίσα που πολλές φορές μάλιστα έγιναν και κίνητρο για κάποιους να ξεκινήσουν προσπάθεια για να βοηθήσουν να εξελιχθεί αυτή η σκέψη σε κάτι καλύτερο.

Εδώ όμως μιλάμε για άλλο πράγμα...

Δεν τίθεται θέμα πόρτας andreasp. Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο. Και όπως είδες τελικά από τις απαντήσεις αλλά και από τις ενέργειες των υπευθύνων του φόρουμ, υπήρχε θέμα. Δεν ήταν μόνο δικό μου πρόβλημα.

Αν επιμένεις πάντως, εγώ θα πάω να κοιταχτώ, για να σου κάνω το χατίρι... ;):D

Υ.Σ.: Θα ήθελα να ελπίζω ότι οι παραπάνω διευκρινήσεις μπορεί να βοηθήσουν και τον φίλο μας - που ξανα-εμφανίστηκε ως κλώνος του εαυτού του - να καταλάβει "τι και πως" και να μπορέσει να συνυπάρξει τελικά μαζί μας.

Θα ήθελα να προσθέσω απλά στα παραπάνω ότι και εγώ είμαι 100% υπέρ της ελευθερίας του λόγου και της έκφρασης μέσα στο forum, αλλά όχι της κατάχρησης. Το forum υπάρχει ως ένα βήμα ανταλλαγής απόψεων γύρω από το χόμπυ (κατά βάση). Όταν κάποιος καταχράζεται την ελευθερία που του δίνεται εις βάρος των υπολοίπων, τότε είναι ευθύνη των moderator και των administrator να τον συνετίσουν. Το forum δεν έχει το νόημα της οχλαγωγιας, για να λέει ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του στο όνομα της ελευθερίας της έκφρασης. Με αυτό τον τρόπο χάνουμε τελικά όλοι οι άλλοι την ελευθερία μας στην πληροφόρηση που προσφέρει το forum.

Ελπίζω τα μέτρα που έλαβαν οι υπεύθυνοι να φέρουν τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

H γνωστή σε όλους ομάδα "Aquazone Team" είναι και θα είναι πάντα προστάτης της ελευθερίας του λόγου μέσα στο Aquazone. Όμως όταν παρουσιάζονται φαινόμενα σαν και το πρόσφατο να είστε σίγουροι ότι η παρέμβαση θα είναι άμεση και αποτελεσματική.

Link to comment
Share on other sites

" Εάν έχετε παρατηρήσεις, σχόλια ή αντιμετωπίσατε κάποιο πρόβλημα ή δυσκολία σχετικά με το forum, μπορείτε να τα εκθέσετε εδώ. "

Ε, λοιπόν έχω και παρατηρήσεις και σχόλια και πρόβλημα..!

Θα 'θελα πάρα πολύ να μάθω εάν ενοχλούμαι μόνο εγώ ή είναι και άλλοι που νοιώθουν το ίδιο... ;)

Εδώ και κάμποσες ώρες "οι γνωστοί άγνωστοι" ξαναέκαναν την εμφάνισή τους με νέα nick αυτή τη φορά και έχουν γεμίσει το φόρουμ με άπειρες βλακείες και δεκάδες άσχετα ανούσια μηνύματα, "καταστρέφοντας" ουσιώδη θέματα και πολύ σημαντικές απαντήσεις και τοποθετήσεις, υποβαθμίζοντας την όλη εικόνα του φόρουμ και παίζοντας με τα νεύρα μας. Εν τω μεταξύ το κάνουν αρκετά "έντεχνα" ώστε να μην μπορεί να βρει εύκολα πάτημα κάποιος να τους βάλει χέρι. Γι αυτό και κάποιοι άλλοι δεν αντελήφθησαν τι ακριβώς παίζεται και τους απαντούν κιόλας στα σοβαρά... Αλλά αυτό το βιολί πρέπει κάποτε να σταματήσει...

Προσωπικά ενοχλούμαι πολύ και γι΄αυτό άνοιξα αυτό το θέμα:

- Και για να πουν τη γνώμη τους και άλλοι (γιατί βρε αδερφέ μπορεί τελικά να είμαι μόνο εγώ "πειραγμένος" και να ενοχλούμαι...)

- Και για να επιληφθεί κάποιος υπεύθυνος του θέματος. Δεν μπορεί, σε κάποια παράγραφο του κανονισμού θα εμπίπτει όλη αυτή η ιστορία, ώστε να μπορεί κάποιος υπεύθυνος να κάνει κάτι. Εστω μια σύσταση... Θεωρώ ότι δεν είναι καλό για το κύρος του Aquazone, να υφίσταται αυτή τη κατάσταση.

Αν είμαι λάθος ή υπερβολικός, παρακαλώ να μου το πείτε να πάω να κοιταχτώ... :D

εχεις απολυτο δικιο!!!! :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Aπο τι στιγμη που δεν καταλαβενεις τα λαθη σου πως περιμενεις να το διωρθωσεις!

Πρεπει να καταλαβεις πως εδω δεν ειναι παιδικη χαρα και δεν μπορεις να βαζεις ανουσια ποστ η να χαλας αλλα ποστ χομπιστων μονο και μονο για να ανεβασεις τις δημοσιευσεις σου!

Το μονο που καταφερνεις ειναι να σπανεις τα νευρα των αλλων που περιμενουν μια αξιοπηστη απαντηση απο καποιον πιο εμπειρο!

Γι αυτο φροντησε αν σου δωσουν αλλη μια ευκαιρια να διωρθωθεις......

σωστος φιλε sotos!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κουκουλοφόροι που πετάνε πέτρες στις διαδηλώσεις και καίνε αυτοκίνητα κι η αστυνομία τους ξέρει αλλά δεν κάνει τίποτα γιατί τους συμφέρει ώστε να περνάνε την προπαγάνδα τους κι είναι πολύ πιθανό να είναι κι οι ίδιοι. (LOOOOOOL, η φοιτητική ζωή με έχει επηρεάσει...!)

Οι γνωστοί-άγνωστοι στην περίπτωση μας είναι μια παρέα φίλων μικρής ηλικίας οι οποίοι αντιμετωπίζουν το φόρουμ ως χώρο διασκέδασης, ενώ παράλληλα ξεφαντώνουν αρκετές φορές με τρόπο που αντιβαίνει στους κανόνες του φόρουμ, συχνά με προσβλητικό τρόπο απέναντι σε άλλα μέλη. Με δεδομένο ότι η κατάσταση πλέον έχει ξεφύγει και δεν αφορά εμάς τα απλά μέλη, ας μην ασχοληθούμε άλλο με το θέμα και ας αφήσουμε την ομάδα του ΑΖ να κάνει τη δουλειά της όπως νομίζει καλύτερα. ;)

σωστη η αποψη σου.το καλυτερο πιστευω ειναι να μην απανταει κανεις στις αηδιες τους.ετσι πιστευω οτι μπορει να μειωθει η εμφανιση της χαζομαρας τους και να παψουν να μας χαλανε τα post.

Link to comment
Share on other sites

...και να ευχηθώ σε όλα τα παιδιά που έχουν στις πλάτες τους τον άχαρο αυτό ρόλο, καλή δύναμη...

Σας ξανακάνω την ευχή γιατί απ' ότι βλέπω (νέα nick & νέος βομβαρδισμός άσχετων) μάλλον την ξαναχρειάζεστε... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι απο τις Σερρες απο την παρεα του .... και ειμαι .... και κακο παιδι εμεις ειμαστε καλοιτεροι απο ολους Α!!!!!!!!!!filoxene κοψε τις ... θεματα και πανε για .... ο.κ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ξεφεύγετε από κάθε όριο και κάθε φαντασία.... :thumbup::):band: Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι χαρά σας προσφέρει να συμπεριφέρεστε κατά αυτόν τον τρόπο. :hysterical::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγετε από κάθε όριο και κάθε φαντασία.... :thumbup::):band: Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι χαρά σας προσφέρει να συμπεριφέρεστε κατά αυτόν τον τρόπο. :hysterical::thumbup::D

Αγαπητέ Γιώργο μην απορείς...... γιατί εδώ μάλλον ισχύει το "Γελά ο μωρός καν τι μη γελοίον"

Μάλλον ο aquamania έχει δίκιο.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

"...filoxene κοψε τις ******** θεματα και πανε για ****** ο.κ;..."

Εγώ πάντως, προβληματίζομαι από την προτροπή του φίλου μας... :)

Πρέπει να το ψάξω..! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το προσέξατε, αλλά πριν 10 λεπτά ακόμα ένα θέμα με προβληματικό περιεχόμενο έκανε την εμφάνιση του στο site. Το χειρότερο δέ, η απάντηση κάποιων μελών. Αγνοήστε τους!!!!!

Συγχαίρω το site για τη διαγραφή του θέματος. Μην ξεχνάτε ότι στο site πάρχουν και μικρά παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Admin Note:

Το μέλος "konstantin" έγινε banned και το ίδιο θα γίνει με οποιονδήποτε συμπεριφερθεί με αυτόν τον τρόπο ξανά.

Θα παρακαλέσω τους υπόλοιπους να μήν δώσουν συνέχεια στο θέμα.

Ευχαριστώ,

Λυσίκατος Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα, ας μη κάνουμε quote τα όποια υβριστικά μυνήματα γιατί αυτά μένουν ακόμα και αν σβηστεί το αρχικό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...