Jump to content

Αρχαριος Για Θαλλασινο Ενυδρειο


Recommended Posts

εγω για συμβουλες δεν ειμαι ακομα η αρμοδια να δωσω γιατι κι εγω ακομη μαθαινω,δεν ειχα τετοια θεματα θολουρας και αφρου στο ξεκινημα μου,ολα κυλουσαν ομαλα και ρολοι οποτε θα πρεπει να σε ενημερωσει καποιο απο τα παιδια που γνωριζει καλυτερα και εχει περισσοτερη εμπειρια σχετικα...

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν έχει κάτσει ακόμα καλά ο αραγωνιτης άνοιξα τον έναν κυκλοφορητή αυτόν που κοιτάει προς τα κάτω και βλέπω να τον ξανά σηκώνει τον αραγωνίτη..... πελάγωσα .............

Link to comment
Share on other sites

και ορίστε μερικές φωτογραφίες να καταλάβετε τι εννοώ η πρώτη είναι μονο με νερό όσμωσης χωρίς αλάτι

post-55294-0-24330700-1371925828_thumb.jpg

post-55294-0-27034200-1371925880_thumb.jpg

post-55294-0-52264000-1371925895_thumb.jpg

post-55294-0-33373200-1371925911_thumb.jpg

post-55294-0-78472500-1371925950_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σε ευχάριστο όταν πήγα σε ένα pet και του ζήτησα βακτήρια μου έδωσε το sera marine bio reefclear αυτό κάνει ?

Link to comment
Share on other sites

α να βάλω και το φίλτρο να το ξεθολώσει ?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχάριστο όταν πήγα σε ένα pet και του ζήτησα βακτήρια μου έδωσε το sera marine bio reefclear αυτό κάνει ?

α να βάλω και το φίλτρο να το ξεθολώσει ?

Καλύτερα να πάρεις αυτα που σου προτεινε ο Κώστας.

Και ναι βαλε λιγο υαλοβάμβακα στο φιλτρο μεχρι να μαζέψει την θολουρα και μετα καταργησε το.

Link to comment
Share on other sites

ωραία δεν μου απαντήσατε όμως σε μια απορία το υγρό που είχε μέσα ο αραγωνιτης το bio-magnet clarifier να το ρίξω μέσα και στο άλλο που με βασανίζει γιατί οι κυκλοφορητές μου ξανασηκώνουν τον αραγωνίτη την μια την έχω ψιλά να κοιτάει προς τα κάτω και την άλλη απέναντι χαμηλά να κοιτάει προς τα πάνω εχω κάνει λάθος

?και υαλοβάμβακα σήμερα δύσκολα να βρω

Link to comment
Share on other sites

Υαλοβάμβακας στο φίλτρο κ θα στρώσει. Ε και αύριο μερα ειναι . Κανέ κάτι με τη διάταξη των κυκλοφορητων για να μη στο σηκώνει. Για το υγρο που λες δεν το ξέρω.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4 Beta

Link to comment
Share on other sites

απλός υαλοβάμβακας από οικοδομικά ??και πως το κάνω τα βγάζω τα υπόλοιπα άνθρακα και σφουγγάρια που έχει μέσα το φίλτρο και αφήνω μονο τον υαλοβάμβακα, η όπως είναι απλά βαζω και τον υαλοβάμβακα? συγγνώμη ρε παιδιά για το πρήξιμο και ευχάριστο που ασχολείστε μαζί μου πραγματικά άμα δεν ήσασταν εσείς δεν ξέρω τι θα έκανα ...

Link to comment
Share on other sites

Στο φιλτρο βγαλε ότι σφουγγάρι υπάρχει.

Ασε μονο τον ανθρακα και τον αντιφωσφορο και βαλε ενυδρειακο υαλοβάμβακα που θα παρεις απο πετ σοπ.

Αλλαζε τον καθε βραδυ μεχρι να καθαρίσει το νερο.

Οταν καθαρίσει απλα μην ξαναβαλεις.

Στην τελική πρεπει το φίλτρο σου να τρεχει μονο με ανθρακα και αντιφωσφορο χοντροκοκκα σε ξεχωριστα διαμερισματα μεσα σε filter bags ή τουλι όπου το νερο θα περνάει πρωτα απο τον ανθρακα και μετα απο τον αντιφωσφορο.

Μηοως οι κυκλοφορητες σου είναι πολυ δυνατοί για τα λιτρα και το μήκος του ενυδρείου σου? Αν οχι τοτε παιξει με την διάταξη τους.

Link to comment
Share on other sites

ναι έτσι είναι το φίλτρο τα έχει σε ξεχωριστά σημεία όσο για τους κυκλοφορητές απλά θα τους βάλω να κοιτάνε ευθεία και όχι λοξά όπως τους έχω τώρα

Link to comment
Share on other sites

παιδιά και ότι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω και εγώ με την σειρά μου οποιος δήποτε έχει πρόβλημα εδώ θεσσαλονίκη και μπορώ να βοηθήσω ας μου στείλει

Link to comment
Share on other sites

Φιλε geo αν ακολουθησεις αυτα που σου ειπαν τα παιδια ολα θα πανε καλα :thumbup:

Πολλα μπραβο και για τη διαθεση σου να βοηθησεις και εσυ οπου μπορεις!

Γιατι την αμμο την εβαλες μετα το γεμισμα του ενυδρειου και οχι πριν?

Link to comment
Share on other sites

μετά το γέμισμα ,το γέμισα εφtιαξα την αλατότητα και μετά έριξα τον αργωνιτη και έχω κολλήσει τώρα στο υγρό που δεν ξέρω τι να το κάνω να το βάλω η να το πετάξω ....και όσο αφορά για να βοηθήσω και εγώ το εννοώ οποιος έχει να πάρει κάτι από κτελ μεγάλο και δεν έχει με τι να πάει και οτιδήποτε εδώ είμαι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Το υγρο δεν θα κανει ουτε καλο αλλά ουτε και κακο!

Προσωπικα ομως δεν θα το εβαζα(ταπεινή μου αποψη)

Γενικοτερα ειναι πιο ευκολο και γλυτώνεις απο την θολούρα αν βαλεις πρωτα την αμμο και μετα γεμισεις το ενυδρειο

Οταν θες να βαλεις το νερο βαζεις ενα πιατο στην αμμο η σακούλες(καλύτερο το πρωτο) και ριχνεις εκει το νερο ωστε

να μην ανακατεψεις την αμμο και σου βγάλει θολουρα.

Αν ακολουθήσεις αυτα που σου ειπαν τα παιδια σε λιγες μερες θα ειναι πεντακάθαρο το νερο σου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς θα κάνω ευχάριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο πηγα να σου απαντησω αλλα δεν ειχα δει τις απαντησεις των παιδιων παραπανω. Οπως σου ειπαν.

Έγινε επεξεργασία - fmnstr
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο forum το νερό καθάρισε αν και έχει λίγο γκλίτσα ακόμα στο τζαμι και στα μηχανήματα μέσα ,το βραδάκι θα μπει και ο ζωντανός βράχος αρχίζει σιγά σιγά να ζωντανεύει .......

Link to comment
Share on other sites

μπήκε ο βράχος, θα σας δείξω φωτό με ένα πρόχειρο στήσιμο που τον έκανα, αν και εμενα μου άρεσε έτσι όπως είναι, αλλα φοβάμαι μην πέσει κανένα κομμάτι γιατί δεν είναι κολλημένος, εντυπώσεις σχολεια και προπάντων παρατηρήσεις δεκτες......

post-55294-0-61850000-1372531264_thumb.jpg

post-55294-0-40237900-1372531288_thumb.jpg

post-55294-0-16198900-1372531311_thumb.jpg

post-55294-0-87120300-1372531332_thumb.jpg

post-55294-0-39370700-1372531356_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλος ειναι ο βραχος απλα νομιζω οτι καλο θα ηταν δοκιμαζες κατι καλυτερο, ισως εαν του εδινες και αλλο υφος θα ηταν καλυτερο για τα μελλοντικα κοραλλια .... αυτο βεβαια ειναι προσωπικη αποψη , και ετσι να το αφησεις καλα θα εισαι !!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, να κάνω μια ερώτηση ?πρέπει τώρα που το ενυδρείο δεν έχει ζωντανούς οργανισμους να κάνω αλλαγές νερού? βακτήρια ακόμα δεν έχω βάλει, θα αφήσω καμια ευδομαδα μέσα τον βράχο και μετά θα βάλω. συγγνώμη αν σας κουράζω. και κάτι άλλο πριν βάλω τα χερια μου στο ενυδρείο τα πλένω πρώτα χαζομάρα κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Τα χέρια σου καλά κάνεις και τα πλένεις,απλά ξέπλενε τα πολύ καλά πριν τα βάλεις μέσα,και εννοείτε και μετά πάλι πλύσιμο!Τα βακτήρια θα επισπεύσουν τον κύκλο του και καλό είναι να αρχίσεις να τα προσθέτεις στο σύστημα σου....αλλαγές κατά την ταπεινή μου γνώμη τώρα δεν χρειάζεσαι ακόμα....το μόνο που χρειάζεσαι είναι βακτήρια και πολυυυυυυυυυ υπομονή....Αν μπορείς ξέχασε το για τουλάχιστον ένα μήνα! ;)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

ξεχασμένο το έχω μονο νερό βαζω και τώρα ετοιμάζω νερό σε ένα 50 παλιό ενυδρείο που έχω να το έχω έτοιμο, σήμερα θα πάρω test να κάνω να δω που βρίσκομαι, τα φώτα ποτε να τα ανάψω γιατί βλέπω πως ο βράχος χάνει σιγά σιγά την πρασινάδα του ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...