Jump to content

Τι Παθαίνουν Οι Anubias Μου;


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω στο ενυδρειο μου 7 Anubias που από ενα φύλλο σε τρεις απο αυτές έχει αποσυνδεθεί όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Απο λιπάσματα ρίχνω ενα γενικό της Seashem, λίγο iron και κάλιο. Έχω DIY CO2 επίσης τελευταία και μάλλον μετά τη χρηση του ξεκίνησε το πρόβλημα χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος. Αρχίζει σιγα σιγα να διαλύεται αφήνοντας μονο τα "νεύρα". Τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αλλες ειναι σε πιο φωτεινό σημείο. Ο φωτισμός μου στα 110 περίπου καθαρα λίτρα μου ειναι 2x28w στα 6800 K. Μάλιστα μου έχουν πει έμπειροι εδώ μέσα ότι ο φωτισμός μου ειναι λίγος.

Link to comment
Share on other sites

Το καθε φυτο θελει τον φωτισμο του αναλογα ποσο απαιτητικο ειναι. Μια μεση καλη σχετικα κομπογιαννιτικη αναλογια ειναι βαττ προς λιτρα 0,45 καπου εκει

Οι ανουμπια νομιζω θελουν σκια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι θέλει σκιά αλλα μάλλον για να μη πιάνει άλγη νομίζω. Οι άλλες που έχω ειναι σε πιο φωτεινά μέρη και δεν έχουν πάθει τίποτα απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να φταιει ο φωτισμος κατι τους λειπει μαλλον..

Link to comment
Share on other sites

Θεωρούνται εύκολα και ανθεκτικά φυτα και βάζω και τα λιπάσματά μου και το co2 έστω DIY που ουσιαστικά δε το χρειάζονται. Τι μπορεί να λείπει;

Link to comment
Share on other sites

και εγω εδω και 2 χρονια ειχα μια ανουμπια σαν την δικια σου...απο τα 12 φυλλα που εβγαλε(μπορει να ηταν και παραπανω)μονο 2 ειχαν γινει ετσι και τα εκοψα...δεν εμαθα ποτε το γιατι αρα με ενδιαφερει και εμενα αυτο το θεμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις στο ενυδρείο σου κανένα pleco;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα. Μου ξεκίνησε όταν άρχισα να ρίχνω λίαπασμα. Μπορεί όμως να είναι συμπτωματικά αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Απο λιπασμα δεν παιζει να εχει γινει η ζημια.Απαντηστε σ αυτο που ρωταει ο Θοδωρης γιατι ειναι σημαντικο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις στο ενυδρείο σου κανένα pleco;

Είχα μέχρι προχθές ένα νεαρό Gyrinocheilus aymonieri. Το χάρισα σε ένα συνχομπίστα επειδή θα γινόταν μεγάλος για το ενυδρείο μου. Λες να ήταν αυτό; τα γυρόφερνε συνεχώς τα φυτά ο αλητάκος!

Link to comment
Share on other sites

Είχα μέχρι προχθές ένα νεαρό Gyrinocheilus aymonieri. Το χάρισα σε ένα συνχομπίστα επειδή θα γινόταν μεγάλος για το ενυδρείο μου. Λες να ήταν αυτό; τα γυρόφερνε συνεχώς τα φυτά ο αλητάκος!

και εγω ακριβως εναν ιδιο ειχα στο ενυδρειο!λετε αυτος να την εκανε την δουλεια?!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 4 pleco και ο ένας είναι περίπου 30 πόντους,και οι ανούμπιες μου είναι κομπλέ...δεν νομίζω να φταίνε τα ζωντανά....!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 4 pleco και ο ένας είναι περίπου 30 πόντους,και οι ανούμπιες μου είναι κομπλέ...δεν νομίζω να φταίνε τα ζωντανά....!

Αναλόγως το pleco. Εκείνος που είχα εγω ήταν τόσο νταής και νευρικός που εκτός απο εμένα και τους λοιπούς συγκατοίκους του, μπορεί να στρασάρισε και τα φυτα και να την άκουσαν χαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος που έχω είναι έτσι...!Παίρνει φόρα και τσακίζει ότι βρει μπροστά του!Αλλά ποτέ δεν τους έχω δει και τους τέσσερεις να κάνουν κακό σε φυτό....!Τι να πω;Ίσως έπεσες στην περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 4 pleco και ο ένας είναι περίπου 30 πόντους,και οι ανούμπιες μου είναι κομπλέ...δεν νομίζω να φταίνε τα ζωντανά....!

Αυτα τα συγκεκριμενα ζωντανα φταινε και παραφταινε για τρυπες που βλεπουμε σε πλατυφυλλα φυτα,οπως ανουμπιες και εχινοδορους.Αν κανουν και τα δοκιμασουν μια φορα μετα τελος,δεν μπορεις να κανεις τιποτα για να τα σταματησεις και θα πρεπει να διαλεξεις η τον πλεκο η το φυτο...

Αν ψαξετε λιγο σε παλιοτερα θεματα του φορουμ θα βρειτε πολλες περιπτωσεις πλεκο που εχει φαει φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 4 pleco και ο ένας είναι περίπου 30 πόντους,και οι ανούμπιες μου είναι κομπλέ...δεν νομίζω να φταίνε τα ζωντανά....!

Τους εχεις στο ιδιο ενυδρειο; Ειχες προβλημα ποτε να τρωγονται μεταξυ τους;

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ όμως....ίσα ίσα θα έλεγα που έχουν γίνει θηρία και κάνουν και βόλτες μαζί....το ενυδρείο για την ιστορία και μόνο να πω πως είναι 1,20x50x60....

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα συγκεκριμενα ζωντανα φταινε και παραφταινε για τρυπες που βλεπουμε σε πλατυφυλλα φυτα,οπως ανουμπιες και εχινοδορους.Αν κανουν και τα δοκιμασουν μια φορα μετα τελος,δεν μπορεις να κανεις τιποτα για να τα σταματησεις και θα πρεπει να διαλεξεις η τον πλεκο η το φυτο...

Αν ψαξετε λιγο σε παλιοτερα θεματα του φορουμ θα βρειτε πολλες περιπτωσεις πλεκο που εχει φαει φυτα.

Ρε κάνε μας την χάρη εσύ!Οι δικοί μου πλέκο τρώνε μπριζόλες!Δεν είναι φλώροι χορτοφάγοι!!:P

Link to comment
Share on other sites

Ρε κάνε μας την χάρη εσύ!Οι δικοί μου πλέκο τρώνε μπριζόλες!Δεν είναι φλώροι χορτοφάγοι!! :P

Δεν ξερω τι ταιζεις τους δικους σου αλλα μη λες οτι δεν φταινε τα ζωντανα...αν ψαξεις παλια θεματα θα βρεις πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω πως δεν φταίνε,απλά λέω πως οι δικοί μου δεν έχουν πειράξει ποτέ τίποτε!Αν δεις όμως τα συμπτώματα του φίλου,θα καταλάβεις πως δύσκολα φταίνε οι πλέκο,γιατί ο ιστός του φύλλου μένει...δεν έχει τρύπες!!! ;)

ΥΓ.Μην μου το παίζεις σοβαρός εμένα εεεε!! :P

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Μα ετσι το τρωνε οι πλεκο ρε,αφηνουν τους ιστους του φυλλου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω πως δεν φταίνε,απλά λέω πως οι δικοί μου δεν έχουν πειράξει ποτέ τίποτε!Αν δεις όμως τα συμπτώματα του φίλου,θα καταλάβεις πως δύσκολα φταίνε οι πλέκο,γιατί ο ιστός του φύλλου μένει...δεν έχει τρύπες!!! ;)

ΥΓ.Μην μου το παίζεις σοβαρός εμένα εεεε!! :P

Πέρα απο τις δυο φωτογραφίες που έβαλα, υπάρχουν και δυο φυλλαράκια με τρύπες. Οχι στην έκταση που βλέπεις στις φωτο, λίγο πιο μικρές. Ο πλέκο έφυγε εδώ και τρεις μέρες οπότε αν δώ ότι το πρόβλημα σταματάει, μάλλον έφταιγε εκείνος.
Link to comment
Share on other sites

Ετσι για να μαστε σιγουροι να ρωτησω: την ανουμπια την εχεις δεμενη καπου, σωστα; δεν παιζει να ειναι φυτεμενη, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...