Jump to content

Τι Παθαίνουν Οι Anubias Μου;


Recommended Posts

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά πως φταίει ο pleco αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα. Δεν ξέρω κάποια έλλειψη στοιχείων να προκαλει τέτοια αλλοίωση στα φύλλα.

Δες κάποια ανάλογα θέματα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50856&hl

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=38723&hl

Φυσικά υπάρχουν και pleco (μιλάω για τους κοινούς pleco) που δεν τρώνα τα φύλλα των πλατύφυλλων φυτών...μέχρι να κάνουν την πρώτη δοκιμή. Έτσι γίνεται με πολλά ψάρια.

Παράδειγμα: Για αρκετό καιρό είχα στο ενυδρείο μου SAE (λάθος μου βέβαια λόγω λίτρων) και δεν πείραζαν την moss. Κάποια στιγμή μετά από αρκετούς μήνες είπαν να δοκιμάσουν την moss. Σε λίγα 24ώρα οι moss είχαν μετατραπεί σε κλωστούλες με αλάχστα φυλλαράκια επάνω τους. Επίσης, αρκετά παλιότερα "φιλοξενούσα" ροδόστομους και όλα πήγαιναν καλά. Κάποια στιγμή δοκίμασαν τις νέες κορυφές (runner) που έβγαζαν τα echinodorus tenellus. Μάλλον είχε καλή γεύση αφού το γρασιδάκι σταμάτησε να αναπτύσεται καθώς κάθε νέα κορυφή έμπαινε στο μενού των ροδόστομων...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το ιδιο προβλημα ακριβως ειχα και εγω με πλεκο.Το βραδυ αργα ανακαλυψα οτι μου ρημαζε τις ανουμπιες.Τον εδωσα ησυχασα μετα απο ενα χρονο πλεκο πηρα ανσιστρους που δεν μεγαλωνει πολυ αλλα και αυτος μετα απο κανα 2χρονο μου ρημαξε τις ανουμπιες τα βραδυα.Οταν πεινασουν οι πλεκο και δεν βρισκουν αλγη η ταμπλετες ρημαζουν τα φυτα ακομα και τις ανουμπιες που υποτιθετε ειναι πικρες και σκληρες.Αυτα απο προσωπικη μου εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

"....Οι ανούμπιες ειναι πικρές και σκληρές, αυτα απο προσωπική μου εμπειρία".....

Φίλε μάλλον δε μας τα λες καλά. Δεν έφταιγε ο πλέκο που είχες. Μάλλον εσυ σηκωνόσουν τα βραδιά και τσιμπολογούσες.... χαχαχαχα. Πέρα απο την πλάκα, μόλις έδωσα εκείνο το αλγοφάγο που είχα σε άλλο χομπίστα (τον έκαψα τον άνθρωπο), ηρέμησα κι εγω και οι ανούμπιες! Τελικά εκείνος έφταιγε, εγω δε ξέρω τι γεύση έχουν οι ανούμπιες!

Link to comment
Share on other sites

Εγω σας τα ειπα οτι αυτος ειναι ο κυριος που σας τρωει τα φυτακια! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εγω ειχα το ιδιο προβλημα και με τις anubies αλλα και με τις vallesineries (αυτες τις ξεθαβε απ την αμμο)με τις δευτερες εβαλα πετρουλες πανω απ τις ριζες και τωρα ειναι μια χαρα με τις anubies αρχιζα να πεταω ταμπλετιτσες μονο το βραδυ και παρατηρω οτι η μεγαλη ζημια εχει αποφεφχθει!ηταν να τον δωσω και γω (ancistrus) αλλα θα τον κρατησω!αν μια μερα τα δω ολλα οικο ανωχης εκει μεσα θα τον απελασω!

ερωτηση τα ταλαιπωρημενα φυλλα τις anubias υπαρχει περιπτωσει να επανελθουν η να τα κοψω!

ευχαριστω για την παρεμβαση!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...