Jump to content

Νέα Έξαρση Αλγης..


JOHN1801

Recommended Posts

καλησπέρα! μετά τη καφέ διατομικη αλγη που έχει εξαπλωθεί αυτό το καιρο στο ενυδρείο μου παρατηρώ πάνω στα φυτά μου εδω και μερικές μέρες τη συγκεκριμένη εικόνα...τι αλγη είναι αυτη? και πως την αντιμετωπίζω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχω ακούσει πως στη staghorn κανει δουλειά το excel..να το χρησιμοποιήσω? αν ναι με τι δοσολογία?

Link to comment
Share on other sites

ναι το διάβασα και λέει για υπερδοσολογια excel! για πόσες μέρες όμως?

Link to comment
Share on other sites

Καντο για καμια εβδομαδα και βλεπεις,αν δεν εχει φυγει συνεχιζεις.

Link to comment
Share on other sites

τριτη μερα σημερα με υπερδοσολογια flourish excel και ενα 50% της αλγης εχει υποχωρησει.βλεπω ομως οτι καποια φυλλα απο τα φυτα μου αρχιζουν να χανουν το χρωμα τους,ειναι απο το excel?

Link to comment
Share on other sites

και αλλη μια ερωτηση..σε καποιο site διαβασα για τη δοσολογια του flourish excel.ελεγε πως σε ενυδρειο 200λιτρων μπορουμε να ριχνουμε 5ml excel καθημερινα,κανει καλο στα φυτα.ειναι σωστο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

4 μερες με υπερδοσολογια excel και η staghorn εξαφανιστηκε,δυστυχως ομως ολη η valisneria που ειχα χαλασε.ολη η πλατη του ενυδρειου μου ηταν γεματη απο valisneria και δεν εμεινε τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κάποια φυτά δεν την αντέχουν την υπερδοσολογια. :(

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο φυτό πρέπει να χαλάει και με την κανονική δόση, μαζί και με μερικά άλλα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι ειναι,αυτο το φυτο μαζι με την egeria densa και το κερατοφυλλο δεν αντεχουν στο excel.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που αφαιρέσουμε τα φυτά που λιώνουν με τη χρηση του excel και τα τοποθετήσουμε σε ενα κουβα με νερό απο το ενυδρειο και μια αεραντλία για όσο χρόνο χρησιμοποιούμε το σκευάσματα π.χ. 4-5 μέρες, κάνουμε τίποτα αν τα βάλουμε πάλι μέσα στο ενυδρειο μετα τη χρήση του; Θα αντέξουν έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που αφαιρέσουμε τα φυτά που λιώνουν με τη χρηση του excel και τα τοποθετήσουμε σε ενα κουβα με νερό απο το ενυδρειο και μια αεραντλία για όσο χρόνο χρησιμοποιούμε το σκευάσματα π.χ. 4-5 μέρες, κάνουμε τίποτα αν τα βάλουμε πάλι μέσα στο ενυδρειο μετα τη χρήση του; Θα αντέξουν έτσι;

Υπαρχει περιπτωση να χαλασουν τα φυτα στο κουβα,με 4-5 μερες υπερδοσολογια excel δεν νομιζω οτι θα καθαρισεις απο την αλγη..

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν όλες τις βαλισνεριες τις κλαδεψα από χαμηλά στη ρίζα μήπως και ξανά πετάξουν! κανένα φυτό που να μεγαλώνει πολύ και να ειναι ωραίο για backround έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια απορία έχουμε. Τη μια λέω να τις βγάλω τις Βαλισνέριες, την άλλη το μετανιωνω. Αν βρω κανά καλύτερο φυτο για backround θα τις βγάλω.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Πολλα φυτα,αναλογα τι συνθικες εχεις στο ενυδρειο σου..

Link to comment
Share on other sites

Οχι δύσκολα φυτάκαι με μεγάλες απαιτήσεις. Τι προτείνεις; Πες μας εσυ ενα-δυό και εμείς τα ψάχνουμε στα προφίλ τους και βλέπουμε αν μπορούν να σταθούν στο ενυδρειο μας.

Link to comment
Share on other sites

Μερικα που μου ερχονται τωρα ειναι : limnophila sessiliflora,alternanthera reineckii,bacopa caroliniana,bacopa monnieri,egeria densa,hygrophila polysperma,hygrophila difformis.

Γενικα ριξτε μια ματια στα ευκολα προφιλ των φυτων και θα βρειτε και αλλα.

Link to comment
Share on other sites

.....και να φανταστείς τα μισά τα έχω!

Ισως να μη τα εχεις βαλει στις σωστες θεσεις τοτε..

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα έχω βάλει αλλα δεν έχω τόσα πολλα σε ποσότητα να πεις ότι θα φτιάξω πλάτη γεμάτη. Βασικά για πλάτη θα ήθελα αν όχι ενα, το πολυ δυο είδη φυτών. Θα δοκιμασω, θα δώ και κανά άλλο απο αυτα που προτείνεις και θα δώ πως θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα φυτα,φυτευονται σε συσταδες για να δειξουν καλυτερα.Μπορεις ας πουμε να γεμισεις την μιση πισω πλευρα με ενα φυτο και την υπολοιπη με αλλο,η να παιξεις με 4 διαφορετικα φυτα σε μικροτερες συσταδες.Ψαχτο λιγο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...