Jump to content

Νέα Έξαρση Αλγης..


JOHN1801

Recommended Posts

εγω παντως απο το φυτα που ειπε ο rasta εχω bacopa caroliniana και limnophila sessiliflora τα οποια μεγαλωνουν με υπερβολικα αργους ρυθμους στο ενυδρειο μου,εχω επισης hygrophila difformis η οποια δεν πηρε ποτε τα πανω της,και ειχα και hygrophila polysperma το οποιο μετα απο δυο μηνες που το φυτεψα απο πρασινος ο κορμος του χαμηλα εγινε καφε και το φυτο κοπηκε! (τοσο καλα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω παντως απο το φυτα που ειπε ο rasta εχω bacopa caroliniana και limnophila sessiliflora τα οποια μεγαλωνουν με υπερβολικα αργους ρυθμους στο ενυδρειο μου,εχω επισης hygrophila difformis η οποια δεν πηρε ποτε τα πανω της,και ειχα και hygrophila polysperma το οποιο μετα απο δυο μηνες που το φυτεψα απο πρασινος ο κορμος του χαμηλα εγινε καφε και το φυτο κοπηκε! (τοσο καλα)

Κατι ειναι λαθος στο ενυδρειο σου,αυτα τα φυτα ειναι ευκολα.

Χωρις πληροφοριες ομως δεν μπορουμε να πουμε και πολλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ειναι λαθος στο ενυδρειο σου,αυτα τα φυτα ειναι ευκολα.

Χωρις πληροφοριες ομως δεν μπορουμε να πουμε και πολλα πραγματα.

ας τα παρουμε απο την αρχη λοιπον..πριν απο 4 μηνες αποφασισα να αλλαξω εντελως το ενυδρειο μου! πριν την αλλαγη ειχα μεσα 2 σκαλαρια,2 jack dempsey και 2 convict.το ενυδρειο ειχε φυτα ευκολα τα οποια ειχαν πολυ καλη αναπτυξη χωρις ιδιαιτερο φωτισμο.καποια στιγμη ηρθε η πρωτη γεννα απο τα convict και εκει πλεον το ενυδρειο εγινε αρενα!

αρχισαν τα convict να ανοιγουν παντου λακουβες στην αμμο και μου ξεριζωσαν ολα τα φυτα!

εκει πλεον ειπα να βαλω μια ταξη και να φτιαξω ενα ενυδρειο σωστο και απο την αρχη.εδωσα τα jack dempsey και τα δυο σκαλαρια σε δυο φιλους μου και τα convict τα εβαλα σε ενα 80λιτρο μαζι με τα μωρα τους!

το μεγαλο ενυδρειο αδειασε και ξαναστηθηκε απο την αρχη! αυτο που σιγουρα με ενδιεφερε ηταν οτι στο ενυδρειο ηθελα να εχω φυτα! τοποθετησα στο βυθο jbl manado,φυτεψα παλι τα φυτα που ειχα ειδη και εκανα μερικες ακομα προσθηκες οπως limnophila sessiliflora,hygrophila difformis,hygrophila polysperma,bacopa caroliniana και αρκετες ριζες valisneria στη πλατη του ενυδρειου!

μετα απο λιγες μερες εβαλα και καινουργια ψαρακια..10 γκαπυ και 10 ξιφοφορους.διαλεξα αυτα τα ψαρια για το λογο οτι δεν θελανε χαμηλο ph και επισης δεν θα μου χαλαγανε και το βυθο και να μου ξεριζωνουν ολη την ωρα τα φυτα!

στο ενυδρειο ειχα 2 λαμπες τ8 30 watt και τοποθετησα και αλλες 2 ιδιες! (οχι σε kelvin)

στη τελικη πιστευω πως τα φυτα δεν αναπτυχθηκαν σωστα για το λογο οτι δεν βοηθησε το jbl manado οσο θα επρεπε και ο βυθος μου ηταν αστρωτος!

τι λετε και εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπες που εχεις ποσα κελβιν ειναι?co2 εχεις?Οι μετρησεις σου ποιες ειναι?Λιπασματα ριχνεις?

Δεν νομιζω οτι φταιει το μαναντο,αυτα τα φυτα μπορεις να τα εχεις και σε σκετη αμμο..

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπες που εχεις ποσα κελβιν ειναι?co2 εχεις?Οι μετρησεις σου ποιες ειναι?Λιπασματα ριχνεις?

Δεν νομιζω οτι φταιει το μαναντο,αυτα τα φυτα μπορεις να τα εχεις και σε σκετη αμμο..

*co2 δεν εχω!

*μετρησεις νερου> ph-8

no3-20

no2-0

NH3/NH4-0

*λιπασματα>seachem flourish με δοσολογια 1,5ml περιπου ανα δυο μερες.

*φωτισμος>1 hagen life-glo 30watt (6700 kelvin)

1 flora-glo 30 watt (2800 kelvin)

1 jbl solar tropic 30 watt (4000 kelvin)

Link to comment
Share on other sites

*co2 δεν εχω!

*μετρησεις νερου> ph-8

no3-20

no2-0

NH3/NH4-0

*λιπασματα>seachem flourish με δοσολογια 1,5ml περιπου ανα δυο μερες.

*φωτισμος>1 hagen life-glo 30watt (6700 kelvin)

1 flora-glo 30 watt (2800 kelvin)

1 jbl solar tropic 30 watt (4000 kelvin)

Το μονο λαθος που βλεπω ειναι η λαμπα με τα 2800Κ.

Επισης τα λιπασματα καλο ειναι να τα ριχνουμε καθημερινα,δηλαδη να σπαμε την δοση σε 6 μερες ωστε να ριχνουμε καθε μερα απο λιγο εκτος την ημερα της αλλαγης νερου.Ετσι τα φυτα μας αφομιωνουν τα λιπασματα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση μονο μια λαμπα να δημιουργει τετοιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

μετά την καταστροφή της valisneria από την υπερδοσολογια excel αποφάσισα σήμερα να επισκεφθώ τα petshop και να ενισχύσω τη πλάτη του ενυδρειου μου!

Έγινε επεξεργασία - JOHN1801
Link to comment
Share on other sites

αν ήμουν στη θεση σου, θα πέταγα 1-2 ρίζες από την Alternanthera (απο το κινητό αυτο το φυτό μου φαίνεται ότι ειναι) δεξιά για να σπάσω λίγο την πρασινίλα, να μην ειναι η πλάτη δεξια πράσινη και αριστερά κόκκινη, δε θα ειναι τόσο φυσικό το αποτέλεσμα. Θα γίνει όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Τα μεσαία και τα μπροστινά φυτά γιατί τα έχεις τόσο συμμετρικά φυτεμενα; Η συμμετρία να ξέρεις, δε φέρνει φυσικό αποτέλεσμα σε τίποτα (ζωγραφική, κηπουρική κτλ). Προσωπική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

θελω τα φώτα σας για τα λιπάσματα! κάποιος μου είπε να χρησιμοποιώ excel με δοσολογία 5ml κάθε δύο μέρες.είναι σωστό αυτό για τα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

θελω τα φώτα σας για τα λιπάσματα! κάποιος μου είπε να χρησιμοποιώ excel με δοσολογία 5ml κάθε δύο μέρες.είναι σωστό αυτό για τα φυτά?

http://www.seachem.com/Products/product_pages/FlourishExcel.html

Επισης τα λιπασματα καλο ειναι να τα ριχνουμε καθημερινα,δηλαδη να σπαμε την δοση σε 6 μερες ωστε να ριχνουμε καθε μερα απο λιγο εκτος την ημερα της αλλαγης νερου.Ετσι τα φυτα μας αφομιωνουν τα λιπασματα καλυτερα.

:)

Link to comment
Share on other sites

αληθεύει οτι το excel πρέπει να το ρίχνεις λιγο πριν ανάψουν τα φώτα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

και αλλη μια ερώτηση! ετοιμαζω τη κατασκευη diy CO2 και θελω να ρωτήσω αν θα κανει δουλειά ο συγκεκριμένος διαχυτηρας.. http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2543

Link to comment
Share on other sites

και αλλη μια ερώτηση! ετοιμαζω τη κατασκευη diy CO2 και θελω να ρωτήσω αν θα κανει δουλειά ο συγκεκριμένος διαχυτηρας.. http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2543

Δεν ειναι διαχυτηρας αυτος,αυτο ειναι μετρητης φυσαλιδων,

Link to comment
Share on other sites

JOHN1801 ο Rastafarian έχει φτιάξει τρελή πατέντα διαχυτήρα την οποία έχω αντιγράψει και δουλεύει μια χαρά. Ψάξε το γιατι είμαι σε κινητο και δε μπορω να σου στείλω link. Τσάμπα θα σου βγει και κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις; Αν πάρεις σκάλα για παράδειγμα, όχι. Αν κάνεις την πατέντα του Rastafarian ή θα χρειαστείς μικρό φιλτράκι ή κυκλοφορητή. Ο Rasta το έχει με φιλτρακι, εγω το έκανα με κυκλοφορητή και δουλεύει μια χαρα. Ενα μικρο φιλτράκι το παίρνεις με 5-10 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν παρω αυτο το διαχυτηρα που σου εδειξα στο προηγουμενο post δεν θα χρειαστω κυκλοφορητη?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν παρω αυτο το διαχυτηρα που σου εδειξα στο προηγουμενο post δεν θα χρειαστω κυκλοφορητη?

Ειπαμε,αυτο δεν ειναι διαχυτηρας,ειναι μετρητης φυσαλιδων,αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μπαίνει πριν τον διαχυτήρα. Οπως λέει και ο "δάσκαλος" παραπάνω άλλο το ενα άλλο το άλλο!

Link to comment
Share on other sites

ισχυει οτι το diy co2 ειναι για πιο μικρα ενυδρεια? στο δικο μου που

ειναι 220 λιτρα καθαρα θα κανει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...