Jump to content

Αιωρούμενα Σωματίδια Και Σκουπιδάκια


Recommended Posts

Μετά την αποκατάσταση της ζημιάς που έπαθα παρόλο που άλλαξα αρκετή ποσ΄οτητα νερού και έβαλα και αρκετή σκούπα στον βυθό έχω πάρα πολλά μικρά αιωρούμενα σωματίδια και σκουπιδάκια μέσα στο νερό.

Δεν ξέρω γιατί δεν τα κρατάει/καθαρίζει το φίλτρο.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να καθαρίσει το νερό μου?

Link to comment
Share on other sites

κανε λιγο υπομονη

ποτε εκανες τις εργασιες ?

Link to comment
Share on other sites

κανε λιγο υπομονη

ποτε εκανες τις εργασιες ?

Πριν δύο ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

και εχει ακομα ? εχεις ψαρια που σκαβουν?

το φιλτρο το καθαρισες μετα τις εργασιες ?

πριν τις εργασιες το φιλτρο καθαριζε ικανοποιητικα?

μηπως εχεις αλλαξει την ροη του φιλτρου και δεν κανει καλο κυκλο στο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις λιγο υαλοβαμβακα(συνθετικο βαμβακι ενυδρειακης χρησης) μεσα στο φιλτρο σου ωστε να κατακρατησει τα σωματιδια :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις λιγο υαλοβαμβακα(συνθετικο βαμβακι ενυδρειακης χρησης) μεσα στο φιλτρο σου ωστε να κατακρατησει τα σωματιδια :)

Θα το δοκιμάσω αύριο και θα σας πώς.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με υαλοβάμβακα αλλά δεν είδα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Χαμός γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε καμιά ιδέα βρε παιδιά.

Δοκίμασα τα πάντα. Μέχρι και με ultrex λούστηκα !!!!! Δεν καθαρίζει με τίποτα το νερό.

Μήπως είναι κάποιο είδος άλγης γιατί το βλέπω και κάθεται πάνω στα φυτά σαν πριονίδι !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια αναννεωση σε αυτό μήπως μου πείτε καμιά καλή ιδέα να ξεφορτωθώ τα αιωρούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια καλη συντηριση στο φιλτρο σου με την επομενη αλλαγη νερου...εαν εχεις κανα μικρουλακη εσωτερικο φιλτρο, βαλτο μονο με ενυδρειακο μαλλι και αστο κανα 2μερες...

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;;στο φιλτρο σου, κατα το σταδιο με το βιολογικο υλικο εχεις κατι;;εαν οχι βαζε λιγο μαλλι εκει, να σου κραταει οτι μπορει να θρυματιζεται με τον καιρο....το ειχα και εγω αυτο το προβλημα γιατι ειχα ενα φιλτρο μονο τιγκα μακαρονη και κατα καιρους αφηνε λιγη ποσοτητα σκονης...απλα εαν δεν εχεις μηχανικη φιλτρανση ή ακομα και κατι ψιλο να στα κραταει τοτε ειναι θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Συντήρηση στο φίλτρο κάνω κάθε δύο εβδομάδες. Χθές έκανα την τελευταία. Μετά απο κάθε συντήρηση όμως το φίλτρο ρύχνει πίσω στο ενυδρείο βρωμιές.

Υπάρχει περίπτωση να είναι καμιά μορφή άλγης? καμιά φορά είναι περισσότερο έντονο και άλλες φορές λιγότερο. Θα δοκιμάσω με ένα μικρό εσωτερικό με υαλοβάβμακα μόνο να δώ τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι η γλίτσα που πιάνουν εσωτερικά οι σωλήνες αν δε θες να το βλέπεις πρεπει να καθαριζεις τους σωλήνες των φίλτρων με βούρτσες που υπαρχουν γιαυτη τη δουλεια τις κανουν σαν καινούργιες

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο "τρεχει" το ενυδρειο;;δεν ειναι αλγη. κατακαθια, βακτυριδια και υποληματα ειναι, μενουν στην σωληνα της επιστροφης συνηθος και κατα την εξαερωση και την επαναλητουργεια του φιλτρου στα "φτυνη"...κανονικα οι σωληνοσης θελουν καθε δυμηνο "ξηλωμα" και καλο καθαρισμο με πιεση να φευγουν ολα αυτα...εαν ηταν αλγη πχ dust algea, λογικα θα ηταν πρασινη και μεσα σε μερες θα ειχε τιγκαρη το νερο....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Τρέχει πάνω απο 6 μήνες τώρα. Στις διακοπές όταν έλειπα 2 εβδομάδες το βρήκα πολύ πιο καθαρό απο ότι είναι τώρα που ασχολούμε μαζί του !!!!!

Μου κάνει όμως εντύπωση ότι αυτό το πράγμα πάει και κάθετε πάνω στην ανούμπια και σε ένα άλλο. δεν κάθεται αλλού.

Μήπως είναι διατομική?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδι μμ, ειναι σαν σκονη ή βγενει πανω στα φυτα;;

Στο 6μηνο λιγο δυσκολο για διατομικη, αμα βαλεις σκουπα και το μαζεψη δεν ειναι αλγη, ειναι σωματιδια και σκονη που δεν κραταει το φιλτρο...

Βαλε ενυδρειακο μαλλι μετα το σιποραξ στο φιλτρο σου και αλλαζε το καθε φορα που το καθαριζεις...

Βαλε και ενα φιλτρακι εσωτερικο με ενυδρειακο μαλλι για κανα 2 μερες και δες τι θα γινει...

Την γλιτσα απο τις σωληνωσης την αφαιρης ειτε με ειδηκα βουρτσακια ή με σε μια βρυση μπαλκονια, βαλε την μια ακρη στην βρυση και ανοιξε το νερο τερμα και δες τι θα βγαλει....

Εαν η "σκονη" μετακινητε απο τα φυτα εαν τα κουνησεις ή με την "σκουπα", δεν ειναι αλγη....

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα εδώ και 1 ώρα ένα μικρό εσωτερικό που είχα με ενυδρειακό υαλοβάμβακα και έχω την εντύπωση πως αρχίζει και καθαρίζει. Θα καθαρίσω και τα φυτά να δώ αν θα ξανακάτσει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα...εαν εχει κατσα στα φυτα, ειτε καντα με μια σκουπα τοπικα ειτε ταρακουνησε τα λιγο να μπουν στην ροη παλι και θα στα μαζεψει το φιλτρο τα υπολιπα....

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικά όμως φύλλά και στα ξύλα έχουν αναπτυχθεί κάτι στα ''χνούδια'' που δεν φεύγουν εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ δεν ειμαι συγουρος εαν ειναι αλγη και παλι...τα υποληματα τροφης που πεφτουν σε φυτα ή ξυλα και μενουν αφαγωτα ξεκινανε να σαπιζουν, κανουν ενα χνουδακι λευκο και αφαιρουντε σχετικα δυσκολα....προσεξε μηπως ειναι αφαγωτη τροφη η κατι που πεταξε το φιλτρο σου και απλα κολησε και σαπιζει....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απο εδώ μπορείς να διακρίνεις κάτι. Φαίνονται καθαρά τα ΄΄χνούδια''

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να το δω τωρα γιατι μπαινω απο κινητο...θα το κοιτεξω οταν σχολασω και παω σπιτι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να το δω τωρα γιατι μπαινω απο κινητο...θα το κοιτεξω οταν σχολασω και παω σπιτι....

ok Thanks

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ μειωμένη ροή στο φίλτρο !!!!! Τα σωματίδια περνάνε δίπλα στην εισαγωγή αλλά δεν τα ρουφάει. Στο φίλτρο έγινε χθές συντήρηση και επίσης πρόσθεσα ένα ακόμα όροφο siporax.

Μήπως το έχω μπουκώσει το φίλτρο?

Τα υλικά που έχω στο φίλτρο μου είναι:

1. JBL Micromec

2. Siporax (προστέθηκε χθές στην θέση των σφουγγαριών 2Α και 2Β με σκοπό σε ένα μήνα να αντικαταστήσει το Micromec που έχει διάρκεια ζωής 6 μήνες)

3. Δύο σακουλάκια αντιφώσφορο της Sahem στην θέση 3Α και απο πάνω το μπλε σφουγγάρι 3Β.

4 ως είναι με μπλε σφουγγάρια.

Το τελευταίο πάτωμα (το 1) έχει αρκετή μπίχλα. Ετσι πρέπει να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ μειωμένη ροή στο φίλτρο !!!!! Τα σωματίδια περνάνε δίπλα στην εισαγωγή αλλά δεν τα ρουφάει. Στο φίλτρο έγινε χθές συντήρηση και επίσης πρόσθεσα ένα ακόμα όροφο siporax.

Μήπως το έχω μπουκώσει το φίλτρο?

Τα υλικά που έχω στο φίλτρο μου είναι:

1. JBL Micromec

2. Siporax (προστέθηκε χθές στην θέση των σφουγγαριών 2Α και 2Β με σκοπό σε ένα μήνα να αντικαταστήσει το Micromec που έχει διάρκεια ζωής 6 μήνες)

3. Δύο σακουλάκια αντιφώσφορο της Sahem στην θέση 3Α και απο πάνω το μπλε σφουγγάρι 3Β.

4 ως είναι με μπλε σφουγγάρια.

JBL e900.jpg

Το τελευταίο πάτωμα (το 1) έχει αρκετή μπίχλα. Ετσι πρέπει να είναι?

Αφου είπες νωρίτερα ότι κάπως έχει καθαρίσει απο τα πολλα σωματίδια, πρέπει να έχει μπουκώσει το φιλτρο. Γιατι δε κοιτάς λίγο τα σφουγγαρια και τον υαλοβάμβακα αν έχεις μέσα; Τους σωλήνες τους έχεις καθαρίσει τελευταία; Εμένα κάθε μήνα που τους καθαρίζει δε μπορείς να φανταστείς το βγάζουν!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...