Jump to content

Αιωρούμενα Σωματίδια Και Σκουπιδάκια


Recommended Posts

Απ οτι ειδα ναι. Το ανοιξαμε, το καθαρισαμε, το ελαφρωσαμε και αυτο εκει. Βεβαια οι σωληνες του ειναι πολυ μακριες και κανουν σιφωνι σε 2 σημεια αλλα απ οσο μου εξηγησε ο Παναγιωτης οταν μπαινει η uv τεντωνει! Εχει αρκετο υψος και δεν εχει δυναμη!

Απ την αλλη ειναι και η αεραντλια που κανει ζημια!

Θα δειξει στο επομενο καθαρισμα τι καναμε!

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι πανω απο 1.20m με 1.30m το υψος του σωληνα ναι εχει θεμα.

Το ειχα παθει και εγω γι αυτο το γνωριζω.

Παιδεια μηπως ειναι βουλωμενει μεσα η uv? δοκιμασε κατευθειαν σωληνες.

Link to comment
Share on other sites

Την uv δεν την φοραγε! Οι σωληνες ειναι θεμα οντως! Ε μα δεν δικαιολογειται αλλιως! Ή αυτο ή εχει πεσει πολυ το φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ξερω το φιλτρο του ειναι σχεδον καινουριο.

Ας δει τις αποστασεις στις σωληνες!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες σορυ για το υφος, αλλα γυρβαμε στην αρχη!!

Πρεπει να γυρναει το νερο του 6 φορες καθε ωρα και με το φιλτρο που εχει γυρναει 2...

Με βαση τα λιτρα του ενυδρειου και τα λιτρα του φιλτρου βλεπουμε ποσες φορες γυρναει....

Απλα εχουμε υποψην οτι οι κατασκευαστες οταν αναφερουν τα λιτρα ανα ωρα για καθε λιτρο, ενεις υπολογιζουμε οτι ειναο 20% εως 40% λιγοτερα...οχι γιατι μας λενε ψεματα, αλλα με τον τροπο που τα τσεκαρουν ειναι σαν δουλευουν στον αερα, δηλαδη χωρις την αντισταση του νερου και με στανταρ υψομετρικο....

Η λυσης ειναι 2

Ειτε ενα μεγαλητερο φιλτρο που να γυρναει 6 φορες το νερο σου ανα ωρα...

Ειτε ενα φιλτρο ακομα...που να φτανεις τις 6

Φορες συνολο...

Εαν θελεις, παρε ακομα μεγαλητερο και το ρυθμηζεις....

Το οτι με το σπρευ μπαρ σου "σπαει" το φιλμ, δεν συμενει οτι απο κυκλοφορια εισαι οκ...

Φιλικα, γιατι πονοκεφαλιασαμε :-)

Ξερω οτι τα οικομικα του φιλου μπορει να ειναι χαλια, απλα λεω τι πρεπεθ να γινει...

Κρατα γιατι ωρα το εσωτερικο και βαλε τηβ εξοδο 2 ποντους κατω απ το νερο...και το φιλμ λογικα θα εξαφανιστη σε κανα 2ωρακι :-)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες σορυ για το υφος, αλλα γυρβαμε στην αρχη!!

Πρεπει να γυρναει το νερο του 6 φορες καθε ωρα και με το φιλτρο που εχει γυρναει 2...

Με βαση τα λιτρα του ενυδρειου και τα λιτρα του φιλτρου βλεπουμε ποσες φορες γυρναει....

Απλα εχουμε υποψην οτι οι κατασκευαστες οταν αναφερουν τα λιτρα ανα ωρα για καθε λιτρο, ενεις υπολογιζουμε οτι ειναο 20% εως 40% λιγοτερα...οχι γιατι μας λενε ψεματα, αλλα με τον τροπο που τα τσεκαρουν ειναι σαν δουλευουν στον αερα, δηλαδη χωρις την αντισταση του νερου και με στανταρ υψομετρικο....

Η λυσης ειναι 2

Ειτε ενα μεγαλητερο φιλτρο που να γυρναει 6 φορες το νερο σου ανα ωρα...

Ειτε ενα φιλτρο ακομα...που να φτανεις τις 6

Φορες συνολο...

Εαν θελεις, παρε ακομα μεγαλητερο και το ρυθμηζεις....

Το οτι με το σπρευ μπαρ σου "σπαει" το φιλμ, δεν συμενει οτι απο κυκλοφορια εισαι οκ...

Φιλικα, γιατι πονοκεφαλιασαμε :-)

Ξερω οτι τα οικομικα του φιλου μπορει να ειναι χαλια, απλα λεω τι πρεπεθ να γινει...

Κρατα γιατι ωρα το εσωτερικο και βαλε τηβ εξοδο 2 ποντους κατω απ το νερο...και το φιλμ λογικα θα εξαφανιστη σε κανα 2ωρακι :-)

Συγνωμη αλλα υπαρχει καποιος κανονας για το οτι το φιλτρο πρεπει να γυρναει το νερο του ενυδρειου 6 φορες?

Link to comment
Share on other sites

Απο 6 και πανω και αναλογα τα ψαρια.....

Απο εμπειρια και αναφορες σε διαφορα ξενα φορουμ το λεω...

Παντως η κυκλοφορια που εχει τωρα συγουρα δεν φτανει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενας κανονας για το ποσες φορες πρεπει να γυρναει το νερο το φιλτρο,ειναι καθαρα τι ψαρια εχουμε στο ενυδρειο μας και τι απαιτησεις εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρα το υπολογιζεις συμφωνα με τα ψαρια;

Αρα εαν εχεις πχ μονομαχο θελεις 2 φορες, αμα εχεις δισκου θελεις 10....

Αυτο δεν πιανεται για κανονας;

Η εμπειρια δεν πιανεται;; Τελος οτι πει ο γκουρου;;(δεν εννοω εσενα, εννοω οτι αυτον που το εκανε επαγγελμα και αμα κατι που ακολουθησω απ τα παραδειγματα του και αποτυχη, φταιω εγω)

Τεσπα...δεν θα κατσω να αερολογισω αλλα...ο ανθρωπος εχει προβλημα και εμεις κοιταμε το δαχτυλο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιταμε κανενα δαχτυλο φιλε,η ροη εξαρταται απο το τι ψαρια εχεις στο ενυδρειο σου,αν εχεις Αφρικανες που θελουν ροη φυσικα θα βαλεις μεγαλο φιλτρο,αν εχεις μονομαχο φυσικα θα βαλεις μικρο,δεν υπαρχει κανονας απο 6 φορες και πανω,δεν το καταλαβαινω αυτο!Η εμπειρια εχει δειξει οτι η ροη εξαρταται απο τα ψαρια.Επισης ενα αλλο κρητηριο ειναι αν το ενυδρειο ειναι φυτεμενο και τι φυτα εχει μεσα.Τα φυτεμενα θελουν καλη ροη και ειδικα αν ριχνεις και λιπασματα και co2.Οπωτε οπως βλεπεις χρυσος κανονας δεν υπαρχει και δεν μπορεις να λες 6 φορες και πανω!

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου παρακολουθώ την συζήτηση αλλά είμαι από κινητό και δεν μπορώ να συμμετέχω ή να σχολιάσω. Σας ευχαριστώ που ασχολείστε και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα λες σε εμενα...ειναι δευτερη φορα που λεω ποσο χρειαζεται σε αυτο το θεμα και εξηγω και πως θα το καταλαβει...εαν θελεις να μπαινεις στην κουβεντα μετα απο τοσες μερες για να την πεις σε καποιον και να κανεις και την "καλα" δουλεια σου...σου προτηνω οταν καποιος λεει οτι προβλημα, να συμετασχεις απ την αρχη...λερωνουμε ξενο θεμα για να πουμε το ιδιο πραγμα....εγω προτηνω τοσο γιατι δεν ειμαι διαχειρηστης και μπορω να παρακλεινω λιγο απ τους κανονες, επισης περνω υποψην οτι ο αλλος μπορεις να μην εχεις χρηματα για καποια μεγαλη αναβαθμισει, με λιγα λογια προτηνω εναλακτικες λυσης, εσυ μου κουνας το δαχτυλο για εναν αριθμο που δεν σου κανει...ετσι το βλεπω εγω...

Link to comment
Share on other sites

Μην τα λες σε εμενα...ειναι δευτερη φορα που λεω ποσο χρειαζεται σε αυτο το θεμα και εξηγω και πως θα το καταλαβει...εαν θελεις να μπαινεις στην κουβεντα μετα απο τοσες μερες για να την πεις σε καποιον και να κανεις και την "καλα" δουλεια σου...σου προτηνω οταν καποιος λεει οτι προβλημα, να συμετασχεις απ την αρχη...λερωνουμε ξενο θεμα για να πουμε το ιδιο πραγμα....εγω προτηνω τοσο γιατι δεν ειμαι διαχειρηστης και μπορω να παρακλεινω λιγο απ τους κανονες, επισης περνω υποψην οτι ο αλλος μπορεις να μην εχεις χρηματα για καποια μεγαλη αναβαθμισει, με λιγα λογια προτηνω εναλακτικες λυσης, εσυ μου κουνας το δαχτυλο για εναν αριθμο που δεν σου κανει...ετσι το βλεπω εγω...

Το ποτε θα συμμετασχω σε ενα θεμα θα το κρινω εγω και οχι εσυ φιλε μου και καλο ειναι να μιλας καλυτερα,δεν σου μιλασα ετσι εγω,το μονο που ειπα ειναι οτι δεν υπαρχει χρυσος κανονας για την ροη,εσυ βγηκες και ειπες 6 φορες και πανω!Επισης δεν υπαρχουν κανονες για μας τους συντονιστες στο τι θα προτεινουμε,προτεινουμε βαση της εμπειριας αλλα και της βιβλιογραφιας,αν καποιος γραφει κατι λαθος τον διορθωνουμε.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν υπαρχει "χρυσος κανονας" και παει εμπειρικα, δες εαν εγραψα κατι παρομοιο σε ολο το θεμα, επεισης εαν εμενα η εμπειρια μμ λεει οτι θελει 6 και πανω στην περιπτωση αυτη....εχει δισκους, με φυτα, χωρις co2...ποσο θελει;

Επισης θα σου πω(ολοι μας θα κρινουμε την λειτουργια του φορουμ και του ανθρωπινου δυναμικου απο πισω του) εαν κανεις την δουλεια σου καλα(οχι εσενα μονο, δεν το παω προσωπικα, ολοι για ολους), γιατι αυτο πρεπει να κανω, εαν ειμαι ευχαριστημενος, θα πω καλα λογια, εαν εισαι εριστηκος και δεν διαβαζεις οοοολο το θεμα και δεν βλεπεις ουτε τι ωρες απαντησα, ουτε τι απαντησα, ουτε ποσο καιρο τραβαει η ιστορια, εσυ δεν μπορεις να γυρνας και να προσπαθεις να με βγαλεις λαθος, κανε την ερευνα σου πριν επιτεθης, γιατι ετσι το πηρα....

Αυτο το "που το ειδα/ξερω/διαβασα/εμαθα" δεν ειναι οτι καλητερο στον γραπτο λογο....

Αααα και δεν σου μιλησα ασχημα...Και δεν ειπα και κατι τοοοοοσο τραγικο πια...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Επιθεση δεν κανω σε κανεναν,δεν εγραψα οτι ειπες κατι λαθος,σου ειπα οτι δεν υπαρχει χρυσος κανονας,εσυ εγραψες οτι οπωσδηποτε πρεπει να εχει 6 φορες και πανω.

Ασε να με κρινει αλλος αν κανω τη δουλεια μου καλα η οχι εδω μεσα και εριστικος δεν ειμαι εγω μαλλον καποιος αλλος ειναι με αυτα που γραφει.

Να εισαι σιγουρος οτι ξερω πολυ καλα ποτε ανοιχτικε το θεμα και τι εχει γραφτει,το οτι δεν απανταω δεν σημαινει οτι δεν διαβαζω κιολας,πριν βγαλεις συμπερασματα σκεψου πρωτα!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την συζήτησή μας και το παρακάτω video πρόσεξα λεπτομέρειες εγκατάστασης και τοποθέτησης του φίλτρου που εγώ τουλάχιστον δεν είχα ξαναδεί σε συζήτηση ή κάτι παρόμοιο.

Δεν ξέρω αν αυτά ισχύουν μόνο για το συγκεκριμένο μοντέλο.

όσον αφορά στο ενυδρείο μου για κάποιο λόγο έχει καθαρίσει αρκετά χωρίς όμως να έχει βελτιωθεί η ροή του. Φαίνεται ότι του πήρε δύο ημέρες να καθαρίσει όπως το είχαμε ''ελαφρύνει'' με τον Θοδωρή.

Σας παραθέτω και μια φωτό

Οσο αφορά την κυκλοφορία του νερού για πάνω απο 6 φορές χωρίς να μπορώ λόγω έλλειψης και εμπειρίας να το αμφισβητήσω δεν μου φαίνεται λογικό. Δηλαδή ένα χομπίστας με ένα 400άρι ενυδρείο πόσο μεγάλο φίλτρο ή φίλτρα χρειάζεται? 400 Χ 6 + 2400 λίτρα την ώρα !!! Και αν θεωρήσουμε δεδομένο ότι η πραγματική ροή είναι κατά 40% μικρότερη απο αυτή του προσπέκτους τότε θα χρειάζεται ένα φίλτρο (ή φίλτρα) με ονομαστική ροή περίπου 5000 λίτρα/ώρα !!!!! και απο ότι βλέπω και διαβάζω δεν βλέπω πολλά απο αυτά.

Αρα όλοι έχουν πρόβλημα με τα φίλτρα?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα φαινεται τωρα!οταν βαλεις και το δευτερο φιλτρο θα ειναι μπομπα!περισσοτερη ροη μεγαλυτερο ογκο βιολογικου υλικου ολα χρειαζονται παντα σε λογικα πλαισια.αν εβαζες το fx5 στο ενυδρειο σου θα γινοταν τσουναμι σιγουρα αλλα τοποθετωντας δευτερο jbl 900 θα εισαι οκ απο ολες τις αποψεις :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Παειναναλογα τα ψαρια και τα φυτα και εαν εχεις co2...

Εαν διαβασης τα θεματα στην κατηγορια των δισκων θα δεις οτι πολυ εχουν 2 και 3(και εχω διαβαση για πολλα περισοτερα σε 700 λιτρα και χιλια) φιλτρα μεγαλα, χωρις φυτα οι περισοτεροι και αρκετοι χωρις καν βυθο.....ηθελα να βαλω και εγω και δεν εβαλα...στο μελλον ισως...

Λογο δισκων στο προτηνω και φυτων....

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ειναι αυτο που σου λεγα, οτι οι σωληνες σου δεν ειναι τεντωμενοι, αν αυτο εννοεις!

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την συζήτησή μας και το παρακάτω video πρόσεξα λεπτομέρειες εγκατάστασης και τοποθέτησης του φίλτρου που εγώ τουλάχιστον δεν είχα ξαναδεί σε συζήτηση ή κάτι παρόμοιο.

Δεν ξέρω αν αυτά ισχύουν μόνο για το συγκεκριμένο μοντέλο.

όσον αφορά στο ενυδρείο μου για κάποιο λόγο έχει καθαρίσει αρκετά χωρίς όμως να έχει βελτιωθεί η ροή του. Φαίνεται ότι του πήρε δύο ημέρες να καθαρίσει όπως το είχαμε ''ελαφρύνει'' με τον Θοδωρή.

Σας παραθέτω και μια φωτό

attachicon.gifφωτογραφία.JPG

Οσο αφορά την κυκλοφορία του νερού για πάνω απο 6 φορές χωρίς να μπορώ λόγω έλλειψης και εμπειρίας να το αμφισβητήσω δεν μου φαίνεται λογικό. Δηλαδή ένα χομπίστας με ένα 400άρι ενυδρείο πόσο μεγάλο φίλτρο ή φίλτρα χρειάζεται? 400 Χ 6 + 2400 λίτρα την ώρα !!! Και αν θεωρήσουμε δεδομένο ότι η πραγματική ροή είναι κατά 40% μικρότερη απο αυτή του προσπέκτους τότε θα χρειάζεται ένα φίλτρο (ή φίλτρα) με ονομαστική ροή περίπου 5000 λίτρα/ώρα !!!!! και απο ότι βλέπω και διαβάζω δεν βλέπω πολλά απο αυτά.

Αρα όλοι έχουν πρόβλημα με τα φίλτρα?

Τωρα πιστευω καταλαβες γιατι σου ελεγα για την αποσταση των σωληνων.

Εαν μια αντλεια σου αναφερει υψομετρικο 3 μετρα και εσυ του βαλεις σωληνα 3.5 - 4 μετρα λογικο ειναι να μην το ανεβασει.

Εαν βαλεις 2 - 2.5 μετρα πιστευω το καταλαβενεις οτι θα εχει μεγαλητερη και ποιο δυνατη ροη!

Παειναναλογα τα ψαρια και τα φυτα και εαν εχεις co2...

Εαν διαβασης τα θεματα στην κατηγορια των δισκων θα δεις οτι πολυ εχουν 2 και 3(και εχω διαβαση για πολλα περισοτερα σε 700 λιτρα και χιλια) φιλτρα μεγαλα, χωρις φυτα οι περισοτεροι και αρκετοι χωρις καν βυθο.....ηθελα να βαλω και εγω και δεν εβαλα...στο μελλον ισως...

Λογο δισκων στο προτηνω και φυτων....

Κυριως η λογικη των δυο φιλτρων σε δισκαδικο ειναι για περισσοτερη βιολογια λογο των πολων ταισματων, γιατι με

την καρδια βρομιζει πολυ περισσοτερο το νερο.

Οπως αναφερθεικε παραπανω για το θεμα το ποσο πρεπει να γυριζει το νερο, αποψη μου ειναι αναλογα με το τη

ψαρια εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πιστευω καταλαβες γιατι σου ελεγα για την αποσταση των σωληνων.

Εαν μια αντλεια σου αναφερει υψομετρικο 3 μετρα και εσυ του βαλεις σωληνα 3.5 - 4 μετρα λογικο ειναι να μην το ανεβασει.

Εαν βαλεις 2 - 2.5 μετρα πιστευω το καταλαβενεις οτι θα εχει μεγαλητερη και ποιο δυνατη ροη!

Δημητρη, αυτο σιγουρα επηρεαζει την πιεση της εξαγωγης. Επηρεαζει ομως και την δυναμη του φιλτρου να ρουφηξει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωφείλω μια ενημέρωση σχετικά με το θέμα.

Από το Σάββατο που μας πέρασε αντικατέστησα το Jbl 900 με ένα JBL 1500.

Για να μην τα πολυλογώ η διαφορά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ !!!!!

Επιτέλους υπάρχει πίεση

επιτέλους υπάρχει ροή

επιτέλους υπάρχει ανατάραξη

επιτέλους το φίλτρο ρουφάει.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ :)

Θα απολαύσετε φωτό αύριο.

Τώρα απλά θέλω να ξεφωρτωθώ λίγη τριχοειδή άλγη που βγήκε (μάλλον απο την λάθος ροή του προηγούμενου φίλτρου) αλλά θα ανοίξω άλλο θέμα για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...